Jump to content

Ενυδρείο Κρήτης CretAquarium (Θαλασσόκοσμος)


TAN

Recommended Posts

CretAquarium (Θαλασσόκοσμος)- Public Aquarium

του Θανάση Μπαλάσκα

Καθώς βρέθηκα στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο για ολιγοήμερο ταξίδι αναψυχής δεν θα μπορούσα να μην περάσω από το Crete aquarium.

Το συγκρότημα βρίσκεται αρκετά χιλιόμετρα έξω από την πόλη του Hρακλείου και συγκεκριμένα στην πρώην αμερικανική βάση. Με το που βγαίνεις από το αμάξι, συναντάς ένα καλοχτισμένο συγκρότημα ευρωπαϊκών προδιαγραφών.Με την είσοδο στο χώρο συναντάς από αριστερά μια καφετέρια και από δεξιά ένα εστιατόριο που προσφέρουν τη δυνατότητα στους επισκέπτες να πιουν ένα καφεδάκι η να φάνε κάτι πριν ή μετά την περιήγηση.

post-3-1136992382_thumb.jpg post-3-1136992414_thumb.jpg

Καθώς υπήρχε μέτρο σύγκρισης από διάφορα δημόσια ενυδρεία στην Ευρώπη που έχω επισκεφτεί, περίμενα με λαχτάρα να δω κάτι όμορφο. Με το που πέρασα την είσοδο προς τα show ενυδρεία, συνάντησα το χαρακτηριστικό σκοτάδι του χώρου με τον διακριτικό φωτισμό κάνοντας τα ενυδρεία να αναδεικνύονται καλύτερα. Σε πολλά σημεία υπήρχαν διάφορα μηχανήματα με joystick που έδιναν στους επισκέπτες την δυνατότητα να ελέγχουν της διάφορες κάμερες παρατήρησης των ενυδρείων από πολλές πλευρές, κάτι αρκετά πρωτοποριακό που συναντάμε αρκετά σπάνια σε ανάλογες εγκαταστάσεις. Καθώς άρχισε η περιήγηση ευχάριστη έκπληξη ήταν η λεπτομερής καταγραφή της ονομασίας των διαφόρων ψαριών σε ειδικά πινακάκια που ανέγραφαν το λατινικό τους όνομα και δίπλα σε διάφορες γλώσσες, άνω των 5, την τοπική κοινή ονομασία ανά χώρα ξεκινώντας με την ελληνική.

post-3-1136993069_thumb.jpg

Να σημειώσω ότι σε αρκετά δημόσια ενυδρεία στο εξωτερικό κάτι τέτοιο απουσιάζει κάνοντας πολλές φορές την εύρεση ονομασίας των ψαριών για τους παρατηρητές αρκετά δύσκολη έως και αδύνατη.

Το πρώτο ενυδρείο που συναντάμε είναι μια δεξαμενή περίπου 1000 λίτρων με τα λεγόμενα Macroramphosus scolopax (Linnaeus 1758) - Longspine snipefish (Μπεκατσόψαρα κατά την ελληνική κοινή ονομασία). Ομολογώ ότι δε γνώριζα για την ύπαρξη αυτού του περίεργου είδους στην Μεσόγειο, που ανήκει στην οικογένεια των Centriscidae (Snipefishes and shrimpfishes).

post-3-1137078870_thumb.jpg

Καθώς προχωρούσα στην περιήγηση των ενυδρείων με κατέκλυζε ένα υπέροχο άρωμα Μεσογείου.

Στα αμέσως επόμενα ενυδρεία εντύπωση μου έκανε ένα ενυδρείο που φιλοξενούσε καραβίδες. Με την πρώτη ματιά φαινόταν αδιάφορο και το μόνο που ξεχώριζες ήταν ένα μικρό κοπάδι από μένουλες(Spicara maena), με πιο προσεκτική παρατήρηση όμως έμεινα έκπληκτος από τα διάφορα τούνελ που είχαν δημιουργήσει οι καραβίδες λες και έφτιαχναν σήραγγα του μετρό.

post-3-1137395436_thumb.jpg

Στην συνέχεια ακολούθησε ένα ενυδρείο αφιερωμένο στις γνωστές μας σκορπίνες(Scorpaena scrofa), κατά την ελληνική, και ένα μεγαλούτσικο σαλάχι(Dasyatis Pastinaca). Ομολογώ ότι η φωτογράφηση και τον δυο ειδών ήταν αρκετά εύκολη, μιας και για αρκετή ώρα έμεναν εντελώς ακίνητα, όπως και στο φυσικό τους περιβάλλον.

post-3-1137395587_thumb.jpg post-3-1137395967_thumb.jpg

Καθώς προχωρούσε η περιήγησή μου, έμεινα κυριολεκτικά άφωνος, όταν συνάντησα την πρώτη τεράστια δεξαμενή αρκετών τετραγωνικών μέτρων. Εκεί βρίσκονταν αρκετά μεγαλόσωμα είδη όπως δύο καρχαρίες(Carcharhinus plumbeus), ένα κοπάδι από μαγιάτικα(Seriola dumerill), αρκετά λαβράκια(Dicentrarchus labrax) και Συναγρίδες(Dentex Dentex) όλα τους ενήλικα και σε τελικό μέγεθος, που φάνταζαν όμως μικρά σα νέον σε σχέση με το μέγεθος της δεξαμενής.

post-3-1137395830_thumb.jpgpost-3-1138104721_thumb.jpgpost-3-1138104756_thumb.jpg

Αφού έμεινα αρκετά λεπτά με ένα μετέωρο βλέμμα ευχαρίστησης παρατηρώντας την τεράστια δεξαμενή συνέχισα την περιήγηση μου.

Η επόμενη ευχάριστη οπτική στάση ήταν μια αρκετά μεγάλη δεξαμενή που φιλοξενούσε 2 μεγαλόσωμες σφυρίδες(Epinephelus Αeneus) που κοιτούσαν τους επισκέπτες με ένα εντυπωσιακά απλανές βλέμμα.

post-3-1138035622_thumb.jpg post-3-1138035645_thumb.jpg

Συνέχισα την περιήγηση μου και με δέος αντίκρισα την δεύτερη τεράστια δεξαμενή αρκετών τετραγωνικών μέτρων. Σε αντίθεση με την πρώτη υπήρχε μια αρκετά μεγάλη εξέδρα που έδινε την δυνατότητα στους επισκέπτες να καθίσουν και να θαυμάσουν με την ησυχία τους το εκπληκτικό θέαμα. Ένα μεγάλο κοπάδι από τσιπούρες(Sparus aurata) πραγματικά έκλεβε την παράσταση με τα διάφορα σχήματα που έπαιρνε και μας έκανε να νιώθουμε πραγματικά σαν να είμαστε μέσα στο βυθό.

post-3-1138036309_thumb.jpg post-3-1138036332_thumb.jpg

Ακολούθησαν διάφορα μικρά ενυδρεία επικεντρωμένα πάντα σε συγκεκριμένα είδη. Λόγω αδυναμίας, πραγματικά κόλλησα για πάρα πολλή ώρα σε μια δεξαμενή που φιλοξενούσε μεσογειακά trigger(Balistes capriscus) και filefish(Stephanolepis diaspros), που ως γνωστόν, είναι από τις αγαπημένες μου οικογένειες ψαριών. Δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τους τροπικούς ξαδέρφους τους σε σχέση με την συμπεριφορά και την εμφάνιση.

post-3-1138037062_thumb.jpg post-3-1138037148_thumb.jpg

Ακολούθησαν άλλα δύο ιδιαίτερα ενυδρεία. Στο πρώτο βρίσκονταν τα 2 διαφορετικά είδη ιππόκαμπων (Hippocampus hippocampus)και (Hippocampus guttulatus) που συναντάμε στη Μεσόγειο και στο δεύτερο διάφορα ασπόνδυλα και σφουγγάρια, που μπορεί να συναντήσουμε στους μεσογειακούς βυθούς.

post-3-1138037762_thumb.jpgpost-3-1138037784_thumb.jpgpost-3-1138037903_thumb.jpgpost-3-1138038096_thumb.jpg

Το επόμενο ενυδρείο που ξέφευγε από τα τετριμμένα φιλοξενούσε εντυπωσιακές μέδουσες που πραγματικά μάγευαν τους επισκέπτες.

Για εμένα το συγκεκριμένο ενυδρείο, όπως φυσικά και τα περισσότερα, ήταν μια ζωντανή απόδειξη της καλής μελέτης και της δουλειάς που έχει πέσει στο Crete aquarium.

post-3-1138038330_thumb.jpgpost-3-1138038371_thumb.jpg

Λίγο πριν την έξοδο από τον χώρο των ενυδρείων, ο επισκέπτης βρίσκεται απέναντι από δύο αρκετά μεγάλα ενυδρεία τροπικού υφάλου. Τα συγκεκριμένα, κατά την άποψή μου, δεν ήταν ακόμα έτοιμα, μιας και είχαν μόνο λίγα κοράλια και ελάχιστα ψάρια, αλλά σίγουρα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, πιστεύω ότι θα γίνουν αντάξια με τα υπόλοιπα.

post-3-1138038995_thumb.jpgpost-3-1138039021_thumb.jpgpost-3-1138039045_thumb.jpg

Μέσα από αυτή τη σύντομη περιήγηση ήθελα απλά να δώσω σε όλους σας και ιδιαίτερα σε αυτούς που για διαφόρους λόγους δεν μπορούν να επισκεφτούν το Crete aquarium, μια μικρή γεύση. Σίγουρα μέσα στο στενό σε εισαγωγικά χρονικό διάστημα δεν μπορούσα να μελετήσω σχολαστικά όλα τα ενυδρεία, αλλά αυτός είναι ένας καλός λόγος για εμένα αλλά και για όλους σας για μια επίσκεψη στην όμορφη Κρήτη και το Crete aquarium. Πέρα από την υπερηφάνεια που θα νιώσετε, αφού το επισκεφτείτε, μιας και το εν λόγω ενυδρείο βρίσκεται στην πατρίδα μας, σίγουρα μετά από την επίσκεψη σας σε αυτό θα καταλάβετε ότι τελικά η Μεσόγειος μας δεν είναι και τόσο φτωχή σε οργανισμούς…

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...