Jump to content

Φιλτρο


Recommended Posts

Γεια σας και παλι! Οπως εχω αναφερει ξανα εχω ενα ενυδρειο Juwel 60L. μεσα στο φιλτροκουτι εχω τα βασικα σφουγγαρια του κατασκευαστη.

Ποιο συγκεκριμενα

Πρωτη στρωση υαλοβαμβακας

Δευτερη ενεργος ανθρακας (μαυρο)

Τριτη σφουγγαρι που διωχνει το νιτρικο αλας (πρασινο)

και τελος σφουγγαρι που βοηθα στην καλλιεργεια βακτηριων (μπλε)

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Με τι θα μπουρουσα να αντικαταστησω στο μελλον καποια απο αυτα τα σφουγγαρια ωστε να εξασφαλισω μεγαλυτερη ροη νερου στο φιλτρο μου καθως και την καλυτερη φιλτρανση του?

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση του ανθρακα βαλε μακαρονι.

Link to comment
Share on other sites

τι μακαρονι?ειδος? μαρκα?αντι για τα αλλα σφουγγαρια τι αλλο θα μπορουσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Kατ' αρχάς βάλε το πράσινο κάτω από το μπλέ γιατι τα βακτήρια απονιτροποίησης που έχει δρουν καλύτερα με λιγότερο οξυγόνο και τα βακτήρια του μπλέ διασπούν καλύτερα αμμωνία και νιτρώδη με περισσότερο. Στη συνέχεια μπορείς να αντικαταστήσεις το πράσινο με sera siporax σπασμένο στα 4 (απλά το πιέζεις με το δάκτυλο) για να χωρέσει μισό λίτρο και το οποίο κάνει φοβερή απονιτροποίηση. Με αυτές τις αλλαγές και με περισσότερες αλλαγές νερού, μπορείς να φτάσεις την ιχθυοφόρτιση στα όριά της, δοκιμασμένο στο ίδιο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σου θα το δοκιμασω σιγουρα. τον ενεργο ανθρακα να τον αφησω ως εχει?

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις φυτά και βάζεις υγρό λίπασμα, ο άνθρακας το δεσμεύει, αν δεν χρειάζεσαι λίπασμα μπορείς να τον χρησιμοποιείς αλλά θέλει αντικατάσταση κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...