Jump to content

ανεμιστηράκι απο υπολογιστή!!!! καλο αλλα????


Recommended Posts

Εβαλα ανεμιστηρακι απο υπολογιστη, απλα, με ενα μετασχηματιστη και οντως το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο, απο 31 βαθμους επεσε σε 2 ωρες στου 27,5 και εχω παραμεινει εκει. Ομως για να προσαρμωσω το ανεμιστηρακι εχω ανοιχτο το καπακι και εχει μυρισει ολο το δωματιο καπως "περιεργα".!!! Η γυναικα με απειλει!!! ή το κλεινω το καπακι ή πετάω το ενυδρειο!!!!! κλαψ, σνιφ τι να κανω!!!! υπαρχουν αρωματικα για να μη μυριζει η θα βγαλω παλι το ανεμιστηρακι και θα φαω σουπα μπουγιαμπεσα τα ψαρακια μου... :):thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζετε να εχεις ανοιχτο ολο το καπακι κανε μια τρυπα στην διασταση του ανεμιστηρα και πιασε το ανεμιστηρακι κατω απο το καπακι με βιδες. ετσι δεν θα χρειαζετε να εχεις το καπακι συνεχεια ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρωματικά χώρου δεν ενδύκνεινται κοντά σε ενυδρεία! Ούτε καν κοντά σε ανθρώπους θα έλεγα.

Τι μπορεί να φταίει όμως για τη μυρωδιά? Για ψάξε αυτό λιγάκι... Εδώ έχουμε 2 ενυδρεία ανοιχτά λόγω ζέστης και δε μυρίζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Οσμές από το ενυδρείο σημαίνει κατα πάσα πιθανότητα αυξημένα οργανικά κατάλειπα που σήπονται.

Επίσης αυξημένα νιτρικά δημιουργούν οσμές.

Αν δεν είναι φυτεμένο θα πρότεινα να βάλεις άνθακα στο φίλτρο, λιγότερο τάισμα και αλλαγή νερού.

Η' να ψήσεις την γυναίκα σου ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό γι' αυτά τα ψάρια και ότι το μεγαλύτερο δεν μυρίζει ;):)

Link to comment
Share on other sites

Το παλευω!!!! Την εψησα για ενα rio 300 αλλα μετα το σημερινο, χλωμο με βλεπω!!!

Link to comment
Share on other sites

"οργανικά κατάλειπα που σήπονται" δηλαδη ακαθαρσιες που σαπίζουν??Επισης εχω ανθρακα απο την αρχη που το εβαλα το φιλτρο, σχεδον 6 μηνες, θελει αλλαγη? τα νιτρικα πως μπορει να μειωθουν? Συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα αλλα ειμαι πολυ ασχετος τελικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

"οργανικά κατάλειπα που σήπονται" δηλαδη ακαθαρσιες που σαπίζουν??Επισης εχω ανθρακα απο την αρχη που το εβαλα το φιλτρο, σχεδον 6 μηνες, θελει αλλαγη? τα νιτρικα πως μπορει να μειωθουν? Συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα αλλα ειμαι πολυ ασχετος τελικα!!!!

Δεν ξέρω κάθε πότε ο άνθρακας θέλει αλλαγή, αλλά σίγουρα ο δικός σου θέλει. Νομίζω κάθε μήνα.

Αλλά δεν απάντησες, έχεις φυτά;

Τα νιτρικά μειώνονται με αλλαγή νερού. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο; Κάνεις σκούπα βυθού;

Εγώ πάντως όποτε ανοίγω το ενυδρείο μου, μοσχοβολάει ο τόπος.

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φυτα και αλλαγη νερου κανω μια φορα το μηνα μαζι με την αλλαγη στο φιλτρο ( οχι τον ανθρακα μονο τον υαλοβαμβακα)! σκουπα βυθου δεν ξερω καν τι ειναι!!! επισης το ενυδρειο μου εχει πολλα ψαρια για το μεγεθος του. 22 ψαρια σε 60 λτ!!

αλλαζω το 1/3 του νερου την φορα και προσθετω το αναλογο stress zyme και stress coat.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φυτα και αλλαγη νερου κανω μια φορα το μηνα μαζι με την αλλαγη στο φιλτρο ( οχι τον ανθρακα μονο τον υαλοβαμβακα)! σκουπα βυθου δεν ξερω καν τι ειναι!!! επισης το ενυδρειο μου εχει πολλα ψαρια για το μεγεθος του. 22 ψαρια σε 60 λτ!!

Μια φορά τον μήνα είναι πολύ λίγο, αλλά πες μας και ποσα λίτρα αλλάζεις την φορά.

Σκούπα βυθού είναι ένα εξάρτημα που μας βοηθάει να καθαρίσουμε τον βυθό από τις ακαθαρσίες. Εγώ ας πούμε για να αφαιρέσω το νερό από το ενυδρείο για την αλλαγή, το κάνω με την σκούπα βυθού. Υπάρχουν σε διάφορες μορφές, με μπαταρία, με αεραντλια, με χρήση vacum, πυρηνική ενέργεια, κλπ.

Νομίζω πως καλύτερα να κάνεις συχνότερες αλλαγές με λιγότερα λίτρα την φορά. Δηλαδή κάθε εβδομάδα από 10 λίτρα. Επίσης μήπως έχεις πολύ ψιλό χαλίκι για βυθό;

Link to comment
Share on other sites

περιπου 15 λτ. το ενυδρειο ειναι 60 λτ. ποσες φορες το μηνα πρεπει να το αλλαζω?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη και στο υλικο των φιλτρων? και ανθρακα και υαλοβαμβακα καθε εβδομαδα ή μονο στον μηνα? το χαλικι μου ειναι μισο, μισο, ψιλο και λιγο πιο χοντρο, αλλα απο την μια μερια του ενυδρειου εχω παρατηρησει οτι εχει πιασει κατι σαν γλιτσα, επισης πριν μια Ωρα φαγωθηκε και ο τελευταιος μου γλυφτης απο 2 Gallagher που εχω.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη και στο υλικο των φιλτρων? και ανθρακα και υαλοβαμβακα καθε εβδομαδα ή μονο στον μηνα? το χαλικι μου ειναι μισο, μισο, ψιλο και λιγο πιο χοντρο, αλλα απο την μια μερια του ενυδρειου εχω παρατηρησει οτι εχει πιασει κατι σαν γλιτσα, επισης πριν μια Ωρα φαγωθηκε και ο τελευταιος μου γλυφτης απο 2 Gallagher που εχω.

Κοίτα με 2 Gallagher, συν άλλα 20 (ή 19) ψάρια σε 60 λίτρα .... ούτε 600 δεν σου φτάνουν ....

Στο φίλτρο το μόνο που αλλάζεις είναι ο άνθρακας και ο "υαλοβάμβακας" τον οποίο μπορείς να πλένεις σε νερό και να τον ξαναχρησιμοποιείς 2-3 φορές. Τα υπόλοιπα τα ξεπλένεις ελαφρά σε νερό από το ενυδρείο και μόνο, όταν δεις ότι η ροή του φίλτρου έχει μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να παρω συντομα ενα 300 για τους Gallagher!!! θα δειξει! Σε ευχαριστω lion για τα tips, Ελπίζω να βελτιωθει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να παρω συντομα ενα 300 για τους Gallagher!!! θα δειξει! Σε ευχαριστω lion για τα tips, Ελπίζω να βελτιωθει η κατασταση.

Αυτα ειναι τα ψαρια σου? http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=2056

Δεν νομιζω να φτανουν τα 300, γιατι οταν (αν) μεγαλωσουν τα μωρα σου θα γινουν ετσι http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=5186

εδω λεει μινιμουμ λιτρα για το ψαρι http://www.theaquariumwiki.com/Pangasius_hypophthalmus

:) και λιγα λεει για ψαρι 1,20 - 1,30

Αν μυριζει αυγουλιλα, = κινδυνος

Υδροθειο απο αναεροβια στο βυθο σου (λές οτι δεν κανεις καθολου σιφωναρισμα)

Δοκιμασε να τρυπησεις με κατι πχ ενα ξυλακι (αχρησιμοποιητο) απο σουβλακι το χαλικι-αμμο (τι εχεις?)

Αν βγουν φυσαλιδες σημαινει οτι εχει εγλωβισμενα στο βυθο αερια.

Δοκιμασε να τρυπησεις μερικα σημεια αλλα οχι ολο το βυθο, κανε ενα ποσοστο 20% καθε μερα, μεχρι να "εξαερωσεις" ολο το βυθο.

τεστ νερου κανεις?

Καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ή να ψήσεις την γυναίκα σου ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό γι' αυτά τα ψάρια και ότι το μεγαλύτερο δεν μυρίζει :(:thumbup:

:bigemo_harabe_net-180::):rasp:;):D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φυτα

Και σε εμένα το νερό μύριζε , είχα πλαστικά φυτά .

Μετά που έβαλα ζωντανά φυτά η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά .

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα ειναι τα μωρα μου!!! αλλα αυγουλιλα δεν μου μοιαζει, παντος θα τον κανω τον ελεγχο που μου λες να δω τι παιζει.

Τεστ νερου δεν εχω κανει ποτε, δεν ξερω τι ακριβως έιναι? αυτο το παιρνω ετοιμο και τσεκαρω διαφορα ή ειναι για συγκεκριμενα, οπως για ph αμμωνια νιτρικα κτλ. Πως το ζητάω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε χρειάζεσαι συμβουλές για τα ενυδρεία αλλά σύμβουλο γάμου :) Γιατί με έναν περίεργο τρόπο φαίνεται ότι γνωρίζεις ποιο είναι το σωστό για τα ψάρια σου αλλά φαίνεσαι να κάνεις ΟΛΑ τα αντίθετα μόνο και μόνο για να πείσεις τη γυναίκα σου για κάτι....

Κρίμα πάντως για τα ψαράκια. Αναφέρεις σε διάφορα posts "πάει κι αυτό το ψάρι τό'φαγαν κι αυτό τα γκάλαχερ" και σχεδόν δείχνεις να το απολαμβάνεις.

Γενικά ως πρακτική, το βρίσκω πολύ λυπηρό...

Δεν μου πέφτει και λόγος αλλά θα ήταν πιο θετικό αν προσπαθούσες να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο και ελκυστικό ενυδρείο, ώστε η γυναίκα σου να αγαπήσει το χόμπυ ή τουλάχιστον να το εκτιμήσει και να δεχτεί με χαρά αργότερα ένα μεγαλύτερο στολίδι στο σπίτι σας.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα τωρα.

Αφου ο ανθρωπος ενδιαφερεται να μαθει για να φτιαξει την κατασταση, αλλιως δε θα ρωταγε :)

Κατάρχην ξεκινησε να βαλει "ψυξη" για τη θερμοκρασια που πρεπει να εχει τα ψαρια.

Δευτερο ρωταει για τεστ αμεσως με το που το εμαθε.

Απλα δεν ειναι πληροφορημενος σωστα.

Αυτο διορθωνεται ομως.

Ξεκινα φιλε μου ενα νεο θεμα, να ρωτησεις για τεστ, για τα ψαρια σου (τη συνθεση σου δλδ) και τα "ευκολα" φυτα που μπορεις να βαλεις και να βοηθησουν το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου.

Μπορεις να ξεκινησεις με αναζητηση στο φορουμ με σχετικα θεματα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Εδω μπορεις να βρεις πολλα απο αυτα που σε απασχολουν ή θα σε απασχολησουν στο μελλον σχετικα με τα ενυδρεια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

Προς το παρων μην αφησεις τη θερμοκρασια πανω απο τους 28 και συμπληρωνε το νερο που εξατμιζεται με νερο 50% απιονισμενο απο Lidl

(εχω μετρηση στο τελος του ποστ) και 50% απο τη βρυση (με αντιχλωριο το νερο της βρυσης)

Καθαρισε σιγα σιγα το βυθο με σκουπα, μη γεμισει το νερο βρωμα.

Και αρχισε να επιτρεφεις ψαρια στο πετσοπ.

Πρωτα τα pangasius. και μετα βλεπεις τι δεν παει στο ενυδρειο βαση της μελετης που θα κανεις.

ΥΓ *Μετρησεις απιονισμενου*

θερμοκρασια: 23C

pH: <6 (δεν δειχνει παρακατω, με αραιωση 50-50 με βρυσης-7,4ph δειχνει 6,5)

kH: 0

gH: 3

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 0

TDS: 10

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νερου μπορεις να παρεις σε στικ ή υγρα.

Τα στικ ειναι φτηνα εκ πρωτης οψεως αλλα ειναι λιγα τα τεστ που περιεχει, και λειπει και το σημαντικο τεστ της αμμωνιας που πρεπει να το παρεις ετσι κι αλλιως σε υγρο. Απο την αλλη δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα οπως και ευκρινη τα αποτελεσματα.

Τα υγρα ειναι πιο ακριβα αλλα κρατανε πολυ μεχρι και 180 τεστ κλπ.

Αυτα που χρησιμοποιω εγω και προτεινω βαση και της κοινης γνωμης ειναι της APi

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=69

Θα χρειαστεις τα εξης για να μετρας τις σημαντικες "ουσιες" που επιρρεαζουν το νερο του ενυδρειου και την επιβιωση των ψαριων

- Τεστ Αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4) που ειναι το πρωτο προιον του "κυκλου του αζωτου", (ισχυρο δηλητηριο)

- Τεστ Νιτρωδων αλατων (ΝΟ2) (ακομα πιο ισχυρο δηλητηριο, αυτα τα δυο τα εξαφανιζουν τα βακτηρια που ζουν σε ενα στρωμενο φιλτρο)

- Τεστ Νιτρικων αλατων (ΝΟ3) το τελικο προιον του κυκλου του αζωτου που γινεται απο τα βακτηρια και που φευγουν με τις αλλαγες νερου και πσοστο τους καταναλωνεται απο τα φυτα (γι'αυτο ειπα βοηθανε το ενυδρειο).

Οι τιμες πρεπει να ειναι

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

ΝΟ2 : 0

και ΝΟ3 : 0 εως 15

Αλλες τιμες στα δυο πρωτα = αστρωτο φιλτρο ή πολυ ταισμα σε συνδυασμο με πολλα ψαρια και ελλειπες φιλτραρισμα.

Στο τριτο, τιμες πανω απο 20-25, τοτε συχνοτερες αλλαγες νερου (καθε εβδομαδα) ή μεγαλυτερο ποσοστο αλλαγης, και φυσικα πρωτα λυσιμο προβληματων μεγαλης ιχθυοφορτωσης και πολυ ταισματος.

Μετα υπαρχουν και τα τεστ για την σκληροτητα (gH & kH) και οξυτητα (pH) του νερου.

Αυτα τα μετρας για να ξερεις ποσο πρεπει να επεμβεις για να τα φερεις στις τιμες που πρεπει για τα ψαρια σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ KAI ΧΡΗΣΙΜΕΣ συμβουλες (γαμου)!!!! Αλλα η κατασταση με τα ψαρια δεν νομιζω να βελτιωθει!!! εκτος αυτου το ενυδρειο μου ειναι ηδη πολυ όμορφο και ελκυστικό και γιάυτο το λογο ρωταω κιόλας για να παραμεινει ετσι!!! Αλλωστε ετσι ειναι η ζωη το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ KAI ΧΡΗΣΙΜΕΣ συμβουλες (γαμου)!!!! Αλλα η κατασταση με τα ψαρια δεν νομιζω να βελτιωθει!!! εκτος αυτου το ενυδρειο μου ειναι ηδη πολυ όμορφο και ελκυστικό και γιάυτο το λογο ρωταω κιόλας για να παραμεινει ετσι!!! Αλλωστε ετσι ειναι η ζωη το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...

Ναι.

(το μεγαλο ειναι η γυναικα ε?) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...