Jump to content

Συνδυασμός ψαριών


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση..Έχω ένα ενυδρείο 120λτ, το γέμισα για πρώτη φορά τον Ιανουάριο, έβαλα λίγα ζωντανά φυτά και όλα τα απαραίτητα φάρμακα και μετά απο 1 μήνα έριξα το χρυσόψαρο που είχα 1 χρόνο σε γυάλα. Χθες πήρα 2 αγγελόψαρα και 2 γκάπι, αλλά μου είπανε ότι το χρυσόψαρο πρέπει να βγει... οπότε ξαναγύρισε στη γυάλα του και φαίνεται πραγματικά δυστυχισμένο :) . Ξέρει κανεις αν είναι όντως αλήθεια ότι τα χρυσόψαρα δεν συμβιώνουν με τα άλλα? Το είδος του χρυσόψαρου νομίζω είναι το "κοινό" και είναι γύρω στα 7-8 cm, ενώ τα άλλα είναι 2-3cm. Η θερμοκρασία του ενυδρείου (δεν ξέρω αν βοηθάει) είναι στους 27 βαθμούς. Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση..Έχω ένα ενυδρείο 120λτ, το γέμισα για πρώτη φορά τον Ιανουάριο, έβαλα λίγα ζωντανά φυτά και όλα τα απαραίτητα φάρμακα και μετά απο 1 μήνα έριξα το χρυσόψαρο που είχα 1 χρόνο σε γυάλα. Χθες πήρα 2 αγγελόψαρα και 2 γκάπι, αλλά μου είπανε ότι το χρυσόψαρο πρέπει να βγει... οπότε ξαναγύρισε στη γυάλα του και φαίνεται πραγματικά δυστυχισμένο :) . Ξέρει κανεις αν είναι όντως αλήθεια ότι τα χρυσόψαρα δεν συμβιώνουν με τα άλλα? Το είδος του χρυσόψαρου νομίζω είναι το "κοινό" και είναι γύρω στα 7-8 cm, ενώ τα άλλα είναι 2-3cm. Η θερμοκρασία του ενυδρείου (δεν ξέρω αν βοηθάει) είναι στους 27 βαθμούς. Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει..

Είναι αλήθεια αυτό που σου είπαν.

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού (δεν χρειάζονται θερμοστάτη) ενώ όλα τα άλλα είναι τροπικά ψάρια τα οποία ζουν σε υψηλότερες θερμοκρασίες (χρειάζονται θερμοστάτη).

Επιπλέον τα χρυσόψαρα θέλουν αρκετά λίτρα. Περίπου 40 λίτρα το κάθε ψάρι.

Οπότε καταλαβαίνεις το πως αισθάνεται στην γυάλα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αγγελοψαρα με γκαπι δεν ταιριαζουν. Για ψαξτο λιγο!! :)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο Moutralewn. πρεπει να αποφασισεις τι θες να κρατησεις το χρυσοψαρο η τα τροπικα.

εκτος και αν παρεις 2ο ενυδρειο. επισης τα αγγελοψαρα δεν μπορεις να τα κρατησεις με τα guppy θελουν

διαφορετικες συνθηκες νερου. αυτα.... ελπιζω να βοηθησα...... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω. Δεν μπορεις να τα εχεις μαζι. Αγγελοψαρο οξινο νερο, Γκαπυ αλκαλικο. Διαβασε και μαθε οσα περισσοτερα μπορεις, πριν κανεις την επομενη κινηση. Τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε γυαλα και κακως τα πουλανε σε γυαλες τα καταστηματα. Χρειαζονται ενυδρειο αρκετα μεγαλο και θερμοκρασια 22-24 βαθμους.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω. Δεν μπορεις να τα εχεις μαζι. Αγγελοψαρο οξινο νερο, Γκαπυ αλκαλικο. Διαβασε και μαθε οσα περισσοτερα μπορεις, πριν κανεις την επομενη κινηση. Τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε γυαλα και κακως τα πουλανε σε γυαλες τα καταστηματα. Χρειαζονται ενυδρειο αρκετα μεγαλο και θερμοκρασια 22-24 βαθμους.-

;)

Προετεινω για αρχη στα τροπικα να μεινεις με τα guppies που δεν θελουν "τρεξιμο" με τις συνθηκες του νερου τους, και σιγα σιγα προχωρας και σε αλλα, αφου διαβασεις τα "μυστικα" μας. :)

Τα αλλα ψαρια δωστα πισω και παρε..... υγρα τεστ ας πουμε για το νερο του ενυδρειου.

Το χρυσοψαρο αν το κρατησεις θελει ενα ενυδρειο 40+ λιτρα και φυτα "σκληρα" γιατι τα ρημαζει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι! Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας και για το χρόνο που διαθέσατε ;)

Για τα γκάπι και αγγελόψαρα, έχετε απόλυτο δίκιο. Ως αρχάρια και άσχετη, ζήτησα τη συμβουλή του ανθρώπου απο τον οποίο αγόρασα τα ψάρια και πρότεινε αυτά για αρχή!! Κάτι το οποίο ήδη μου δημιούργησε πρόβλημα. Μου φαίνεται ότι ξέρετε πολλά περισσότερα απο αυτούς που πουλάνε και χαίρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας!

Επίσης έμαθα ότι επειδή τα γκάπι είναι ζωοτόκα, έχουν μικρό κύκλο ζωής, γιαυτό σκέφτομαι να τα γυρίσω πίσω.. Τι λέτε? Έχετε να μου προτείνετε άλλα είδη ψαριών? Και κάτι ακόμη, μπορώ να ρυθμίσω μία μέση θερμοκρασία πχ 25 βαθμούς για να έχω τα αγγελόψαρα με το χρυσόψαρο? Αν πρέπει να διαλέξω, διαλέγω τα τροπικά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο χρυσόψαρο το έχω καιρό και δεν θέλω ούτε να το βασανίσω ούτε να το αποχωριστώ! Να στήσω και άλλο ενυδρείο για το χρυσόψαρο, μου φαίνεται βουνό, όταν θα έχω αποκτήσει τη γνώση απο το 1ο θα προχωρήσω, αλλά όχι ακόμη!

diskus fan και delta66 θέλει όντως διάβασμα, προσπαθώ αλλα :thumbup: Πάντως με την βοήθειά όλων σας, έχω αρχίσει να βγάζω μία άκρη! Η επόμενη κίνηση είναι να κάνω τεστ νερού! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα guppies οπως τα περισσοτερα μικρα ψαρακια εχουν μικρη σχετικα διαρκεια ζωης αλλα τα ζωοτοκα εχουν το καλο οτι αναπληρωνουν πολυ ευκολα τον αριθμο τους καθως ειναι ευκολη η αναπαραγωγη τους. ;)

Θα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να μη γεννανε :thumbup:

Τα αλλα περι χρυσοψαρου τα ειπαμε, αλλα αν επιμενεις θα καταλαβεις μονη σου καποια στιγμη τα μειον απο αυτη τη συγκατοικιση. :)

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ, τώρα που είναι καλοκαίρι και η θερμοκρασία τόσο της γυάλας όσο και του ενυδρείου έχει βαρέσει κόκκινο, ποιο το όφελος να βρίσκεται το χρυσόψαρο στη γυάλα, με 32 βαθμούς θερμοκρασία και όχι στα 120 λίτρα με την ίδια θερμοκρασία;

Το χειμώνα εννοείται ότι θα πρέπει να διαχωριστούν, αλλά τότε θα έχει νόημα. Μέχρι τότε όμως θα το βγάλει το καλοκαίρι το χρυσόψαρο στη γυάλα;

Η δική μου ταπεινή, αρχάρια άποψη είναι ότι δεν θα ενοχλήσει κανέναν, ούτε τα άλλα ψάρια, ούτε το χρυσόψαρο μια προσωρινή συγκατοίκηση...

Link to comment
Share on other sites

Υπο τις συνθηκες που περιγραφεις δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για προσωρινη κατασταση.

Καλο ειναι να βαλεις ομως κατα να φυσαει απο πανω για να κατεβασει τη θερμοκρασια :)

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ, τώρα που είναι καλοκαίρι και η θερμοκρασία τόσο της γυάλας όσο και του ενυδρείου έχει βαρέσει κόκκινο, ποιο το όφελος να βρίσκεται το χρυσόψαρο στη γυάλα, με 32 βαθμούς θερμοκρασία και όχι στα 120 λίτρα με την ίδια θερμοκρασία;

Το χειμώνα εννοείται ότι θα πρέπει να διαχωριστούν, αλλά τότε θα έχει νόημα. Μέχρι τότε όμως θα το βγάλει το καλοκαίρι το χρυσόψαρο στη γυάλα;

Η δική μου ταπεινή, αρχάρια άποψη είναι ότι δεν θα ενοχλήσει κανέναν, ούτε τα άλλα ψάρια, ούτε το χρυσόψαρο μια προσωρινή συγκατοίκηση...

Κατα πρωτον ποιος μιλησε για γυαλα;;; Τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε γυαλα και κακως τα πουλανε για εκει, οι "υπευθυνοι" στα μαγαζια. Χρειαζονται ενυδρειο και μαλιστα μεγαλο. Δευτερον, τα μονα που θα ενοχλησει ειναι τα ψαρια και αυτο ειναι το βασικοτερο. Τα σκαλαρια με τα χρυσοψαρα ζουνε στις ιδιες συνθηκες νερου;;; :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω πανω σε αυτα που γραψαν οι φιλοι,οτι τα λιτρα σου για σκαλαρια ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα πρωτον ποιος μιλησε για γυαλα;;; Τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε γυαλα και κακως τα πουλανε για εκει, οι "υπευθυνοι" στα μαγαζια. Χρειαζονται ενυδρειο και μαλιστα μεγαλο. Δευτερον, τα μονα που θα ενοχλησει ειναι τα ψαρια και αυτο ειναι το βασικοτερο. Τα σκαλαρια με τα χρυσοψαρα ζουνε στις ιδιες συνθηκες νερου;;; ;)

Μα η κοπέλα που ξεκίνησε το post διευκρίνησε ότι το χρυσόψαρο ζούσε στη γυάλα. Αγόρασε το ενυδρείο, το έριξε μέσα, αλλά μετά επειδή έβαλε και τροπικά ψάρια μέσα, το ξαναέβαλε στη γυάλα γιατί αυτά είναι ασύμβατα.

Η δική μου η άποψη είναι ότι καλώς της εξηγείτε όλοι για την ασυμβατότητα των ψαριών. Το χρυσόψαρο, όμως θα βγάλει όλο το καλοκαίρι στη γυάλα όπου οι συνθήκες νερού θα είναι απλά χειρότερες από το ενυδρείο (χωρίς φίλτρανση και με υψηλότερη πιθανά θερμοκρασία). Μ' αυτές τις συνθήκες δε νομίζω να ζει ακόμα το χειμώνα...

Κρίμα είναι το ψαράκι να πάει αδιάβαστο χωρίς στην ουσία να υπάρχει λόγος. Το σκεπτικό μου το εξήγησα στο προηγούμενο post.

Συγγνώμη που επιμένω κιόλας αλλά έχω μια ευαισθησία με την προστασία της ζωής, μάλλον ορμονικό είναι, θα το κοιτάξω :)

Link to comment
Share on other sites

delta66 & dinamar ήθελα πραγματικά λίγο σπρώξιμο και τα καταφέρατε! Το χρυσόψαρο επέστρεψε στο ενυδρείο απο χθες και μέχρι στιγμής δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα στη συγκατοίκηση! Αλωνίζει! Μα μες στη γυάλα δεν κουνιόταν το καημένο, πως να κουνηθεί, αφού δεν χωρούσε ούτε να στρίψει!

Να συμπληρώσω ότι και εγώ είμαι κατά της γυάλας, μάλλον dinamar και εγώ έχω το ίδιο ορμονικό πρόβλημα :) Παντα εξέφραζα το θαυμασμό μου για όμορφα ενυδρεία και ψαράκια και 2 φίλοι σκέφτηκαν να μου κάνουν δώρο 1 γυάλα με 2 χρυσόψαρα ;) Και έτσι ξεκίνησε η ιστορία!

Αλλά μπορεί το χρυσόψαρο να μπήκε, αλλά ένα γκάπι βγήκε..Δεν τα γύρισα ακόμη και το ένα έχει αρχίσει να "χαλάει"......... Η ουρά του έχει μικρύνει και άλλαξε χρώμα. Ουφ! Συνεχώς κρυβόταν και δεν έτρωγε, και προκειμένου να πεθάνει απο ασιτία, σκέφτηκα να το βάλω στη γυάλα μέχρι να το γυρίσω στο μαγαζί. Η εμφάνισή του είναι ακόμη χάλια, αλλά τουλάχιστον και κολυμπάει και τρώει. Και ήτανε τόσο χαριτωμένο στην αρχή, τι του΄κανα?!

Link to comment
Share on other sites

delta66 & dinamar ήθελα πραγματικά λίγο σπρώξιμο και τα καταφέρατε! Το χρυσόψαρο επέστρεψε στο ενυδρείο απο χθες και μέχρι στιγμής δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα στη συγκατοίκηση! Αλωνίζει! Μα μες στη γυάλα δεν κουνιόταν το καημένο, πως να κουνηθεί, αφού δεν χωρούσε ούτε να στρίψει!

Να συμπληρώσω ότι και εγώ είμαι κατά της γυάλας, μάλλον dinamar και εγώ έχω το ίδιο ορμονικό πρόβλημα ;) Παντα εξέφραζα το θαυμασμό μου για όμορφα ενυδρεία και ψαράκια και 2 φίλοι σκέφτηκαν να μου κάνουν δώρο 1 γυάλα με 2 χρυσόψαρα :thumbup: Και έτσι ξεκίνησε η ιστορία!

Αλλά μπορεί το χρυσόψαρο να μπήκε, αλλά ένα γκάπι βγήκε..Δεν τα γύρισα ακόμη και το ένα έχει αρχίσει να "χαλάει"......... Η ουρά του έχει μικρύνει και άλλαξε χρώμα. Ουφ! Συνεχώς κρυβόταν και δεν έτρωγε, και προκειμένου να πεθάνει απο ασιτία, σκέφτηκα να το βάλω στη γυάλα μέχρι να το γυρίσω στο μαγαζί. Η εμφάνισή του είναι ακόμη χάλια, αλλά τουλάχιστον και κολυμπάει και τρώει. Και ήτανε τόσο χαριτωμένο στην αρχή, τι του΄κανα?!

Κανεις καποιο λαθος. Το οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι η δικη σου αποψη, τα ψαρακια ομως δεν τα ρωτησες. Διαβαζοντας θα καταλαβεις οτι οταν λεμε πως δυο ειδη ειναι ασυμβατα, εκει τελειωνει και το θεμα. Αν βεβαια ο καθενας μας θελει, να βγαζει τα δικα του συμπερασματα, ειναι φυσικα δικαιωμα του. Καποιοι (επειδη τους τα πουλανε) εχουν νεον με σκαλαρια και θεωρουν οτι, αφου ειναι μαζι 4 μηνες δεν υπαρχει προβλημα. Οταν ομως μεγαλωνοντας, τα σκαλαρια τα φανε αρχιζουν τα...........γιατι;;;; Μιλαμε για ζωες και οχι διακοσμηση, που αναλαμβανουμε (θεωρητικα) να τους προσφερουμε οτι καλυτερο γινεται, αφου τη ζωη τους καλη η κακη εμεις επιλεξαμε να την οριζουμε.- :)

Πολυ φιλικα, Νικος.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

...Μιλαμε για ζωες και οχι διακοσμηση, που αναλαμβανουμε (θεωρητικα) να τους προσφερουμε οτι καλυτερο γινεται, αφου τη ζωη τους καλη η κακη εμεις επιλεξαμε να την οριζουμε.- :)

Πολυ φιλικα, Νικος.-

Απ'οτι καταλαβα ολοι εχουμε λοιπον ορμονικο προβλημα ;)

Ειπαμε λιγο υπομονη στο μεγαλο ολα μαζι μεχρι να διευθετησει την κατασταση σωστα η φιλη μας :(

(ή δικο του ενυδρειο με φιλτρακι κλπ σαν ψαρι "κρυου" νερου που ειναι, ή επιστροφη)

ΥΓ και γω τα ιδια τραβηξα στη αρχη, ειχα χρυσοψαρο με τροπικα μαζι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα ολοι εχουμε λοιπον ορμονικο προβλημα ;)

Ειπαμε λιγο υπομονη στο μεγαλο ολα μαζι μεχρι να διευθετησει την κατασταση σωστα η φιλη μας :bigemo_harabe_net-180:

(ή δικο του ενυδρειο με φιλτρακι κλπ σαν ψαρι "κρυου" νερου που ειναι, ή επιστροφη)

ΥΓ και γω τα ιδια τραβηξα στη αρχη, ειχα χρυσοψαρο με τροπικα μαζι :thumbup:

Απο σενα δεν περιμενα τιποτα καλυτερο, τους αλλους κοιταμε να σωσουμε.- :):(

Link to comment
Share on other sites

diskus fan έχεις δίκιο, το ότι είναι ασύμβατα το εμπέδωσα, το έκανα προσωρινά μέχρι να δω τι θα κάνω. Όμως δεν είναι τόσο τραγικό όσο λες. Δεν είναι σαν να σε έκλεισα στο κλουβί με ένα λιοντάρι, αλλά είναι σαν να σε έστειλα στην Αφρική - δεν θα άντεχες λίγο καιρό? :)

Γι'αυτό είμαι σαυτό το forum για να μην κάνω του κεφαλιού μου!

Link to comment
Share on other sites

diskus fan έχεις δίκιο, το ότι είναι ασύμβατα το εμπέδωσα, το έκανα προσωρινά μέχρι να δω τι θα κάνω. Όμως δεν είναι τόσο τραγικό όσο λες. Δεν είναι σαν να σε έκλεισα στο κλουβί με ένα λιοντάρι, αλλά είναι σαν να σε έστειλα στην Αφρική - δεν θα άντεχες λίγο καιρό? :blink:

Γι'αυτό είμαι σαυτό το forum για να μην κάνω του κεφαλιού μου!

Και μάλιστα το ταξίδι με προορισμό την Αφρική έγινε από αφετηρία την κόλαση της γυάλας, που ήταν και πιο ζεστή από την Αφρική :thumbup:

Εύα εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα ψαράκια σου, αλλά το θέμα με το γκαπάκι που περιέγραψες είναι ανησυχητικό. Πρόσεξε γιατί αυτό που έχει μπορεί να είναι κολλητικό και να έχουν κολλήσει ήδη άλλα ψαράκια, ήταν καλή κίνηση που το έβαλες προχωρινά στη γυάλα. Αν το κρατήσεις τελικά και δεν το επιστρέψεις καλό θα ήταν να του κάνεις κάποια θεραπεία. Εγώ δεν ξέρω κάποια αποτελεσματική θεραπεία, υπάρχουν πιο έμπειροι εδώ μέσα που θα σου δώσουν κάποια καλή συμβουλή για φάρμακο. Παρακολούθησε επίσης και τα άλλα ψάρια για παρόμοια συμπτώματα.

Α, και επειδή το ενυδρείο σου είναι μάλλον νέο και άστρωτο κάνε ένα search εδώ στο φόρουμ για στρώσιμο ενυδρείου και για μετρήσεις νερού...

Αυτά! Κι αν σου φαίνονται όλα βουνό στην αρχή, πίστεψέ το αποτέλεσμα στο τέλος θα σε αποζημιώσει!

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να ζητησες συμβουλες για το αρρωστο ψαρακι. Ασθένειες Γλυκού Νερού

Διαβασε τις ανακοινωσεις πανω, μετα ψαξε και για παρομοια θεματα με το δικο σου και κανε και την ερωτηση σου. :blink:

καλη αναρρωση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...