Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

γεια σε ολους.πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 60λτ. ακολουθησα τις οδηγειες του ret shop αλλα μετραω ηδη 7 θανατους. ουτε λογος για στρωσιματα κτλ. αρχικά εβαλα μεσα (μου εκαναν δωρο) ενα οραντα (αν το λεω σωστα). σε 5 μερες προσθεσα 3 τετρα (τα δυο πανε..), 1 καραχαρια αλπινο, 1 γκουραμι μπλε. λιγες μερες μετα 2 γκαμπυ (το θυλικο παει), 2 πλατθ κοκκινα (πανε και τα δυο), και ενα αγγελοψαρο. λιγες μερες μετα αλλα 4 τετρα (το ενα μας αφησε). η απογοητευση μεγαλη.

1) ταιριαζουν ολα τα ψαρια αυτα μαζι?

2)τι μπορω να κανω απο δω και περα?

Link to comment
Share on other sites

οκ.Βαλε και τιποτα αλλο. μονο αυτα εβαλες?????ειναι τα περισσοτερα ασχετα μεταξυ τους για να μην πω ολα!!!!!!

το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για να φιλοξενησει ολα αυτα τα ψαρια.Η γνωμη μου ειναι να διαλεξεις μονο ενα ειδος αφου ομως πρωτα κανεις μια σωστη αρχη. Στρωσιμο κ.τ.λ :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 60λτ. ακολουθησα τις οδηγειες του ret shop αλλα μετραω ηδη 7 θανατους. ουτε λογος για στρωσιματα κτλ. αρχικά εβαλα μεσα (μου εκαναν δωρο) ενα οραντα (αν το λεω σωστα). σε 5 μερες προσθεσα 3 τετρα (τα δυο πανε..), 1 καραχαρια αλπινο, 1 γκουραμι μπλε. λιγες μερες μετα 2 γκαμπυ (το θυλικο παει), 2 πλατθ κοκκινα (πανε και τα δυο), και ενα αγγελοψαρο. λιγες μερες μετα αλλα 4 τετρα (το ενα μας αφησε). η απογοητευση μεγαλη.

1) ταιριαζουν ολα τα ψαρια αυτα μαζι?

2)τι μπορω να κανω απο δω και περα?

το ιδανικό......δώστα όλα πίσω στο pet-shop και ξεκίνα διάβασμα για το πως θα στρώσεις το ενυδρείο.

Όσο θα στρώνει το ενυδρείο, ρίξε αρκετό διάβασμα (στα φορουμς, εννοώ) για να δεις και να αποφασίσεις τί σου αρέσει να βάλεις και τί μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου.

Εναλλακτικά μπορείς να το αφήσεις έτσι όπου πιθανότατα να έχεις και άλλους θανάτους. Αφού τρέχει έτσι 1 μήνα, το πιθανότερο είναι να έχει σχεδον στρώσει, κουτσά-στραβά.Και μετά βλέπεις τί κάνεις.

Για αρχή κάνε μετρήσεις και πες μας για να δούμε αν όντως έχει στρώσει το ενυδρείο.

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.πριν ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειο 60λτ. ακολουθησα τις οδηγειες του ret shop αλλα μετραω ηδη 7 θανατους. ουτε λογος για στρωσιματα κτλ. αρχικά εβαλα μεσα (μου εκαναν δωρο) ενα οραντα (αν το λεω σωστα). σε 5 μερες προσθεσα 3 τετρα (τα δυο πανε..), 1 καραχαρια αλπινο, 1 γκουραμι μπλε. λιγες μερες μετα 2 γκαμπυ (το θυλικο παει), 2 πλατθ κοκκινα (πανε και τα δυο), και ενα αγγελοψαρο. λιγες μερες μετα αλλα 4 τετρα (το ενα μας αφησε). η απογοητευση μεγαλη.

1) ταιριαζουν ολα τα ψαρια αυτα μαζι?

2)τι μπορω να κανω απο δω και περα?

Και εγω ρωταω, γιατι πρωτα τα εβαλες και τωρα ρωτας αν ταιριαζουν και τι να κανεις;;;; Αναποδα δεν θα επρεπε να γινει;;; Και ολα αυτα σε 60 λιτρα. Συμφωνω με τις προηγουμενες αποψεις και συμπληρωνω οτι πρεπει να μαθεις , για το τελικο μεγεθος καθε ψαριου που θα βαζεις μεσα, τι συνθηκες νερου χρειαζεται και αν ζει σε ομαδα, ζευγαρι, η μονο του. Τα ψαρια σου ειναι ανακατεμενα. Αλλα χρειαζονται οξινο νερο και αλλα αλκαλικο. Αυτο και μονο ειναι αρκετο, για να σου δημιουργησει προβληματα. Αυτα βεβαια καλο θα ηταν να τα μαθεις απο το διαδικυο, γιατι στα μαγαζια δεν λενε παντα "τα πραγματα με το ονομα τους".-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

λετε να μην ρωτησα????????? νομιζα πως στο pet shop ηταν οι πιο ειδικοι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτοι μου ειπαν οτι ολα αυτα τα ψαρια ταιριαζουν.τυχαια εψαξα στο διαδικτυο και αρχισα να μαθενω σχετικα.συντομα θα σας ενημερωσω για τις μετρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οτι εγινε....εγινε. Οπως λενε και οι παραπανω δωσε τα ψαρια σου στρωσε το ενυδρειο

και οταν εχεις τις καταλληλες μετρησεις βαλε συμβατα ειδη μεταξυ τους. καμια αρχη

δεν ειναι ευκολη μην απογοητευεσαι..... :)

Link to comment
Share on other sites

λετε να μην ρωτησα????????? νομιζα πως στο pet shop ηταν οι πιο ειδικοι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτοι μου ειπαν οτι ολα αυτα τα ψαρια ταιριαζουν.τυχαια εψαξα στο διαδικτυο και αρχισα να μαθενω σχετικα.συντομα θα σας ενημερωσω για τις μετρισεις.

Χρειαζεται υπομονη και πολυ διαβασμα. Οτι απορια και να εχεις απο εδω και περα ξερεις που να ρωτησεις. Οσο για τα pet shop να πουλησουν θελουν. Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...