Jump to content

Κατέβασμα Ph


Recommended Posts

Το νερό του ενυδρείου μου έχει pH 7.6 και έχω διαβάσει ότι οι μονομάχοι χρειάζονται pΗ 6-7.5.Ποιές λύσεις μου προτείνετε για να κάνω το pH ουδέτερο(7.0) όπως για παράδειγμα χρησιμοποίηση τύρφης,χρησιμοποίηση κάποιου προιόντος σε σκόνη για κατέβασμα του pH κτλ.

Ευχαρστώ :);)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μαλακωσεις το νερακι σου και να ριξεις λιγουλακι το πεχα σου με την χρηση τυρφης που ειναι και το πιο φυσικο μεσο..μεινε μακρια απο ζουμια και σκονες τυπου ''ph down'',γιατι δεν εχουν καθολου σταθεροτητα και θα στρεσαρουν το ψαρι σου...

Link to comment
Share on other sites

Βρύα που έχουν ξεπλυθεί από το άζωτο σε συνθήκες ψύχους (Φιλανδία, Νορβηγία...) και απεέυθερώνιυν στο νερό χουμικά οξέα, τανίνες και υδρογονοκατιόντα που κατεβάζουν το pH, επίσης αδρανοποιούν κάποια ιόντα κατεβάζοντας λίγο και σκληρότητες.

Στο ενυδρείο χρησιμοποιείται σε μορφή κόκκων από διάφορες εταιρίες ενυδρειακών προϊόντων για χρήση σε ενυδρεία μαλακού και όξινου νερού, αν βρείς καθαρή τύρφη λαχανοκομική, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και αυτή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα οτι εισαι μια χαρα και να μην ασχολείσαι με το ΡΗ εφ οσον ειναι σε αυτα τα επίπεδα .

Οσο λιγότερο επεμβαίνεις στο φυσικο νερακι που διαθετης τοσο το καλυτερο .

Link to comment
Share on other sites

Ανά περιοχή υπάρχουν μικροδιαφορές... π.χ Πολύγωνο: pH=7.5, gH=9, kH=6 με τεστ Sera. Aλλά πέρισυ φθινόπωρο έβγαζε pH=8.3... :)

Link to comment
Share on other sites

bonfire σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...