Jump to content

τα σαλιγκαρια εγιναν τροφη~!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

στο προσφατα στιμενο ενυδρειο μου 120λτ εχω δυο κιχλιδεσ α+θ τα οποια ηδη εκαναν κ μωρακια.

επηδη εμφανιεται αλγη αποφασισ να βαλω μερικα σαλιγκαρια (λιγο μεγαλα) ετσι ωστα να την φανε.

να ομωσ που οι κιχλιδεσ περιμεναν ποτε θα βγουν λιγο απο το κελιφος του κ τα ετρωγαν.

τα δαγκοναν κ τα ρουφουσαν,μεσα σε μισο λεπτο το ειχαν φαει ολο.

θελω να ρωτισω σε περιπτωση που καποιο σαλιγκαρι ψωφισει και μεινει στο κελιφοσ του χωρισ να μπορουν να το φανε,τι θα γινει τοτε?οταν αρχισει η αποσυνδεση θα υπαρξει προβλημα για την υγεια των ψαριων???

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα akvariym , εγω πιστευω οτι δεν θα εχεις καποιο προβλημα , ασε που θα φαινεται και ποιο φυσικο το ενυδρειο με αδεια σαλιγγαρια μεσα !

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα ειναι αδεια,αυτα μολισ ψωφανε μαζευονται,ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι συγουρος οτι ειναι ψοφια τοτε πρεπει να τα βγαλεις , αλλα εγω νομιζω οτι δεν βγαινουν πολυ γιατι τα φοβισαν τα ψαρια σου ( τι ψαρια εχεις ; ) , βαλτα μονα τους και νομιζω θα βγουν .

Link to comment
Share on other sites

κιχλιδεσ εχω,το ενα υποψιαζομαι οτι ειναι ψωφιο αλλα ειναι χομενο κατω απο κατι πετρεσ που ειναι κ η φολια τους εκει κ δ μπορω να το βγαλω.λεσ να το αφισω εκει κ ασ εχει ψωφισει????

Link to comment
Share on other sites

Η αποσύνθεση ενός και 2 σαλιγκαριών μέσα στο 120L δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι αν δεν έχει αναπτυχθεί η σωστή βιολογία του φίλτρου σου, ξαθώς, όπως αναφέρεις, είναι πρόσφατα στημένο.

Θα σου πρότεινα να μην τα βγάλεις. Απλά έλεγχε για καμία εβδομάδα την αμμωνία του νερού σαου, καθώς και το νερό να μην μυρίζει.

Επίσης παίζει ρόλο και το σημείο που βρίσκεται το κουφάρι... Αν δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία νερού στο συγκεκριμένο σημείο (πχ μέσα σε σπηλιά, κάτω από ξύλα κλπ) θα βρομίσει σίγουρα. Σε αυτή τη περίπτωση απλά μετακίνησέ το σε κάποιο σημείο που υπάρχει κυκλοφορία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε παιδιά ;

Σαφώς και πρέπει να βγαίνει άμεσα οτιδήποτε βρίσκεται σε αποσύνθεση μέσα απο το ενυδρείο , γίνεται εστία μόλυνσης .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτω παιδια,το εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...