Jump to content

Πόσο Ενημερωμένοι Ήσασταν Πριν Την Πρώτη Σας Αγορά Ψαριών?


Πόσο ενημερωμένοι ήσασταν πριν την πρώτη σας αγορά ψαριών  

261 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Με αφορμή τα θέματα που δημοσιεύτηκαν κατά καιρούς συν το τελευταίο ειπώθηκαν πολύ σωστά ότι, όταν αγοράζουμε ψάρια πρέπει να πηγαίνουμε ενημερωμένη στα πετ σοπ. Παρόλο αυτά πιστεύω ότι η μερίδα του λέοντος όταν αγόρασε ψάρια για πρώτη φορά δεν ήταν ενημερωμένοι. Άλλο όμως τη πιστεύω εγώ και άλλο τη θα δείξει η πράξει.

Για αυτό άνοιξα αυτήν την ψηφοφορία να δούμε πόσοι από εμάς ήταν ενημερωμένοι όταν έκαναν της αγορές τους. Δεν θέλω κρητική στα μαγαζιά απλός μια πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχίζω λοιπόν πρώτος.

Χωρίς πολλά λόγια όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπι πήρα ένα ενυδρείο 60-80 λίτρα δεν θυμάμαι ακριβός, και τοποθέτησα μέσα γύρο στα 50 σκαλαρια μεγέθους 2 εκατοστά. Πίστευα ότι θα έμεναν τόσο μικρά (τόσο άσχετος ήμουν) φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά διότι ούτε στρώσιμο υπήρξε ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου γνωριμία με τα ψάρια ηταν πριν 30 χρονια οταν ενας ξάδερφος μου έστειλε 4 γκαμπυ μεσα σε ενα ταπερ .

Αμέσω αρχισα να ρωτάω οποιον ευρισκα για το πως θα τα ταισω .....μεχρι και ζάχαρη μου ειπαν :blink: βρηκα ενα μαγαζι που μολις ειχε ανοίξει στο Αιγάλεω και ρωτησα , η απάντηση του ηταν οτι δεν γινεται να ζησουν και επρεπε να μπουν σε ενα 60αρι ενυδρειο πραγματι με τις οδηγειες του μαγαζιου (Hippocampus) :thumbup: κολησα το πρωτο μου ενυδρειο και εβαλα για φιλτρο μια F42 που το γεμισα με βιολογικο υλικο Biopur της SERA .

Ηταν το πρωτο μου ξεκεινημα και ευτυχώς με σωστές οδηγίες για ξεκίνημα .

Θυμαμε οτι ειχα φαει πολλες ωρες με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού (Γιώργος Λιαντινιώτης ) για να μου εξηγησει τι συμβαινει με τη βιολογια στα ενυδρεια και το θεωρω οτι έπαιξε πολυ σημαντικό ρολο στη πορεια μου μετα .

Γι αυτο και ψηφίζω λιγο ενημερωμένος .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινισα πριν 4 χρονια με 3 χρυσοψαρα που μου εφεραν για δωρο σε μια γυαλα 5 λιτρων αν θυμαμαι καλα :thumbdown::thumbdown::thumbdown: Αμεσως αρχισα να ρωταω και να προσπαθω να μαθω κατι γι αυτα οπως τι τρωνε και ολα τα αλλα..Την αλλη μερα πηγα και αγορασα ενα 30αρι τα εβαλα εκει χωρις στροσιμο κλπ κλπ δεν μου ειχαν πει τιποτα στα πετσοπ και μετα απο λιγο καιρο αγορασα ενα 60αρι εκανα κανονικα στροσιμο και μετα μπηκαν για λιγο τα χρυσοψαρα αλλα ηταν αρκετα μεγαλα και τα εδωσα σε μεγαλυτερο ενυδρειο και πηρα απο τοτε αρκετα ψαρια μεχρι και σκαλαρι και pangasius ειχα βαλει και απο διακοσμιση βαζα κλπ οπως παντα..Μεχρι που μου ηρθαν στα χερια διαφορα βιβλια και απο τοτε διαβαζα σαν τρελος και μετα αρχισα το διαβασμα και απο το ιντερνετ και εμενα :thumbup::thumbup: με καθετι που διαβαζα..Οποτε ψηφιζω καθολου ενημερομενος :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνημα ήταν τραγικό όταν ήμουν πολύ μικρός και το σπίτι ήταν ζωολογικός κήπος, με 5 χρυσόψαρα σε μία μικρή γυάλα έκπληξη του πατέρα μου... :thumbup::thumbup:

Το 1999 πήρω δώρο ένα ενυδρείο πλαστικό (της De Agostini νομίζω) 12 λίτρα με ugf και το μπούκωσα στα χρυσόψαρα, τα οποία μάλιστα τα έσερνα μαζί μου στις διακοπές, Ανδρο, Αγ. Αντρέα.... τουλάχιστον είδαν τον κόσμο πριν :blink:

Ταυτόχρονα την πλήρωσαν και κα'να δυο μονομάχοι χωρίς θερμοστάτη... :thumbdown:

Στις 14/10/2002 έκανα την σωστή και νέα αρχή με τη βοήθεια ενός υπαλλήλου του pet city στον Γέρακα με τον οποίο ακόμα συνεργάζομαι σε δικό του μαγαζί, ο οποίος ούτε μία φορά δεν μου έχει πει βλακεία και ήταν η μόνη μου βοήθεια πρίν βάλω internet και βρώ το ΑΖ. (Τhank's Μάρκο! :thumbdown: )

Τώρα πλέον, ρίχνω πολύ διάβασμα πριν αγοράσω κάποιο νέο είδος ψαριού και δεν το έχω μετανοιώσει ποτέ.

Επίσης ποτέ δεν μετάνοιωσα που επέμεινα ακόμα και μετά από τόσες αποτυχίες και τώρα έχει γίνει αυτό το χόμπυ μεγάλη πηγή ενέργειας για 'μένα.

Το χρησιμότερο συμπέρασμα πιστεύω, είναι οτι ένα καλά οργανωμένο φόρουμ μπορεί να οδηγήσει κάποιον κατ' ευθείαν στο τελικό στάδιο εκμάθησης και να λείψει η απογοήτευση και η ταλαιπωρία ψαριών και ανθρώπων. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 περιπου χρονια μπηκα στο χομπι.

ειχα προμηθευθει(με τη μορφη δωρου),καποιο βιβλιο σχετικα παιδικο και γραμμενο πολυ απλα και εξηγουσε εντελως λιτα το πως μπορουμε να κρατησουμε με σωστο τροπο ενα χρυσοψαρο σε ενα μικρο ενυδρειακι...

ψηφισα και εγω το λιγο ενημερωμενος,γιατι εστω και με λιγα δεδομενα και πληροφοριες για τα τοτε χρονια,εντουτοις μπορεσα και μπηκα στο χομπι εχοντας στην κατοχη μου το πρωτο μου ψαρακι.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ψηφισα καθολου.

Αρχισα πριν ενα χρονο (4 ιουλιου 2007) ή μαλλον οταν αρχισε η γυναικα μου, που εφερε 2 χρυσοψαρα και τα εβαλε σε μια γυαλα που ειχαμε αδεια καιρο.

Η μονη μου εμπειρια πριν ηταν οτι καθομουν και "θαυμαζα" ενυδρεια εξω απο βιτρινες.

Οταν απο τη ζεστη της εφυγε το ενα απο τα δυο ψαρακια, πηρα το πρωτο ενυδρειο (45 λιτρα) και μια και πηραμε "μεγαλο" ενυδρειο, εβαλα μεσα το χρυσοψαρο και 15 ακομα τροπικα ψαρια !!!! :blink:

Μετα, πως με φωτισε ο θεος και καθησα και εψαξα στο ιντερνετ για ψαρια και βρηκα πρωτο το ΑΖ.

Ευκαιρια να ευχαριστησω το φορουμ που με τις προτασεις των φιλων, σωθηκαν ολα τα ψαρακια.

Θα πρεπει να τονισω οτι το καταστημα που τα αγορασα δεν με παροτρυνε να παρω τιποτα απο αυτα, (μαλιστα με βοηθησε και στο στρωσιμο δινοντας μου "ζωντανα" βακτηρια).

Μονος μου τα διαλεξα τα ψαρια και ισως μαλιστα κατι να πηγε να μου πει με τροπο αλλα.....

Ευτυχως δεν εκανα πολυ μεγαλα ψαρια.... εεεε λαθη.

Λαθη που μπορεσαν και διορθωθηκαν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα απο πολυ μικρος περιπου 10 χρονων απο δωρο γυαλα με χρυσοψαρο , φυσικα δεν ηξερα τιποτα εχασα αρκετα χρυσοψαρα και σταματισα να ασχολουμε γιατι δεν αντεχα να :blink: ! Μετα απο χρονια το 1995 πηρα το πρωτο μου ενυδρειο 80αρι , με τις οδιγιες απο το pet shop νομιζα οτι ειχα στρωσει το νερο σε μια εβδομαδα περιπου μου ειπαν οτι ημουν ετοιμος και το πρωτο μου ψαρι ηταν ενα oscar 5 cm , που μολης το εριξα μεσα επεσε στο χαλικι και βαριανασενε , τρελαθηκα και απο το αγχος μην ψοφισει εριξα μεσα 2 μπουκαλακια που μου ειχαν δωσει για να στρωσω το νερο , τελικα το ψαρι συνηλθε , αλλα ακολουθισαν πολλα λαθη με αμερικανικες και αφρικανικες κιχλιδες μαζι με ασχημα αποτελεσματα ! Ετσι δεν ειχα καποιο pet shop που να εμπιστευομαι απολιτα ωσπου ανακαλιψα το internet και εσας :thumbup: ! Και πραγματικα εμαθα παρα πολλα πραγματα ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα πριν απο 2 χρονια περιπου! οταν η αδερφη μου πηρε 2 χρυσοψαρα απο ενα παζαρι!!!!!

τα ειχαμε βαλει σε 15 λιτρα :thumbup: και ενα φιλτρακι, ηταν πανεμορφα και τα γουσταρα πολυ :blink:

Αργοτερα πηραμε ενα 90λτρ. εκει εκανα παρα πολλες μπουρδες.Αλλα εμαθα κ πολλα πραγματα

στο πετσοπ μου ελεγαν οτι ηθελαν

Εγω ψηφίζω καθολου ενημερομενος ....

Πανος................

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συμπληρώσει τον εναν χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου μου 54λιτρα (χαρακτηριστικά Κατασκευαστή ).

Μου άρεσαν τα ψαράκια πολύ τα εβλεπα και στο σείριαλ 50+50 στο σπιτι του γαμπρού του φιλιπιδη ....... :thumbup:

Είπα μαζί με την γυναίκα μου να πάρουμαι και εμείς . Είχαμαι πριν για πολά χρόνια παπαγαλάκια μετά καναρινάκια αλλά με τα πούπουλα και με τις αλεργίες τα χαιρετήσαμε....

Ετσι μία μέρα πήγαμε να πάρουμαι το ενυδρείο και λίγα ψαράκια και τροφές η πρώτη μέρα χαράς με τους καινούργιους συγκάτοικους .

Δευτερη μέρα ενα ανάποδο ψάρι τρέχα για στικ νερού και αλλες μπούρδες .

Τρίτη μερα αλλαγή νερόυ .

Τεταρτη αγχος μπόλικο και οτι βλακία μου έλεγαν διάφοροι πετσοπες το εκανα πάρτε πετσοπες ευρώπουλα ...

Πέμπτη μέρα ανοιξα το παράθυρο ......να το πετάξω ή να μην το πετάξω

Πήγα στο πετσοπα και πήρα όλα τα μικρά τεροπικά ψαράκια που έίχε διάφορες μοτελα τελικά καταστάλαξα στα γκάπι + γλυφτες + γατοψαρα ...

Επιδεί σάλταρα και είμουν απεγνωσμένος βρήκα το forum αυτο . Με το foroum και με άλλα σιτε στο ιντερνετ και με πολλούς πειραματισμούς και χρήματα έφτασα να έχω ενα ενυδρείο με γκάπι κ.λ.π με γένες .

Μέχρι σήμερα παίζω με τα γκάπι και προπάντον δεν έχω άγχος ...... :blink: .. τα έχω στο σαλονι μου εχω μάθει να τα υπηρετώ και τα καμαρώνω .... :thumbup:

Δυστυχώς επιδεί οι πετσοπες έχουν πολλά ζώα δύσκολο είναι να βρείς κάπιον που να είναι εξειδικευμένος στα ψαράκια πιστευω πως περισσότερα γνωρίζουν οι χρήστες αυτού του φορουμ παρα οι πετσοπες .......φυσικά ο καθένας στον τομέας του ......

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα ξεκινησει το χομπι με 2 χρυσοψαρα σε 12 λιτρα :blink: . χωρις καθολου γνωσεις οποτε ψηφιζω καθολου ενημερωμενος.....

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ‘ καθόλου ενημερωμένος ‘, γιατί το 1979 που ξεκίνησα δεν υπήρχε τίποτα για τον σκοπό αυτό.......... :thumbdown:

το aquαzone μπήκε αργά στην ζωή μας :blink::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3,5 χρόνια ο κουμπάρος μου με πιρα 10 χρόνων έφερε το πρώτο ενυδρείο δώρο στα παιδιά μου με αποτέλεσμα να κολεισω εγώ με το hobby.

Βέβαια με την βοήθεια του την βοήθεια του καλού μου φίλου jonhy στην αρχή τα πρώτα μου βήματα ήταν αρκετά εύκολα όσο αναφορά το στήσιμο και τις επιλογές των ψαριών, μετά ήρθε ο Nidal στον Πειραιά και μαζί του το aquazone και συμπληρώθηκε το καρέ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 20 χρονια αγορασα ενα ενυδρειο 100 λιτρων με ενα φιλτρο και θερμοστατη.δεν ηξερα τιποτα απο βιολογιες κτλ.Ετσι το γεμισα με 14 ψαρια ζωοτοκα-ωοτοκα κτλ.τον πρωτο μηνα πεθαναν σταδιακα ολα.Η αγνοια μου συνεχιστηκε με αρκετες απωλεις και τα υπολοιπα χρονια.καποια στιγμη απελπιστηκα αλλα καταφερα να κρατησω για χρονια 2 ψαρια(ηρωες).αυτα με κρατησαν μεχρι το AZ.ετσι ξανασχοληθηκα παλι με τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 25 χρόνια 2 χρυσόψαρα σε μια γυάλα από ...πανηγύρι με τις οδηγίες του πλανόδιου… :blink::thumbup:

Δεύτερη προσπάθεια και καλή, πριν καμιά 10 χρόνια με οδηγίες από τον Ντίνο :thumbdown::thumbup:

(που είχε τον Ωκεανό!)

Και πολύ διάβασμα :thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα και εγω καθολου ενημερωμενος.

Ξεκινησα και εγω πριν 12 χρονια που μου εδωσε ενας φιλος ενα δικο του ενυδρειο 60 λιτρων δεν ξεραμε απο βιολογια και αλλαγες νερου μονο για το ανιχλωριο μας ειχε πει καποιος . και ετσι ελιωσαν κατι ανουμπιες που ειχα βαλει μετα απο 1 μηνα λειτουργιας κλασσικα ειχα βαλει 50 διαφορετικα ψαρακια και ο μαγαζατορας μου ελεγε οτι ειναι μια χαρα και οτι ταιριαζουν μαζι και μετα απο πολυ λιγο καιρο ολα μας αφησαν :blink: παρα τις απανωτες θεραπειες που μου προτειναν, μονο ενα πακου που ειχα καταφερε να επιβιωσει δεν χωραγε να γυρισει μεσα στο ενυδρειο και το ταιζαμε θυμαμαι τοτε με γατοκροκετες (τοσα ξεραμε και τοσα μας λεγανε)μεχρι που καποια στιγμη ετσι που προσπαθουσε να γυρισει καταφερε να κανει το ενυδρειο να αρχιζει να σταζει και ετσι πεταξα το ενυδρειο και εδωσα το ψαρι απογοητευμενος.Μετα απο 10 χρονια ειδα κατι δισκους σε ενα μαγαζι και με μαγεψαν με την πρωτη ματια ετσι πεισμωσα εναντια σε οσα μου ελεγαν σχεδον ολοι οι ιδιοκτητες μαγαζιων τοτε για πολυ δυσκολο ψαρι και να μην ασχοληθω και με την βοηθεια πολλων φιλων απο εδω +αρκετα βιβλια αποκλειστικα για δισκους +πολυ διαβασμα καταφερα να ασχοληθω με αυτα τα πανεμορφα πλασματα και να εχω και ενα πολυ ωραιο κατε εμε φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγω ξεκίνησα με καθολου ενημερωμεση μερί του θέματος ... Απλά έκανα μια τυχαία βόλτα σε petshop για να αγοράσω τροφή για τον σκύλο μου κ εκει κόλλησα με τα ενυδρεία & τα ψάρια ... την επώμενη μέρα είχα στην κατοχή μου ένα ενυδρείο και 'παλευα' να το 'στρωσω'.

Για καλή μου τύχη, βρήκα βέβαια το aquazone.gr και κάποια άλλα site και ενημερώθηκα (έστω κ λίγο) ... Έτσι από καρα-αρχάριος έχω περάσει στο επίπεδο του αρχάριου και προχωράμε γερά .

Τέλος να ευχαριστησω το ΑΖ βεβαίως βεβαιως για την πολύτιμη βοήθεια του ...

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και'γω τον εαυτό μου ανάμεσα στους ''καθόλου ενημερωμένους'',

καθώς αφέθηκα στις υποδείξεις του υπάλληλου καταστήματος! Δε μπορώ όμως να πω ότι αυτό το πλήρωσα, καθώς φρόντισα να ενημερωθώ στη συνέχεια, είτε από άλλα καταστήματα, είτε από χομπίστες, είτε από το internet!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιας και ξεκίνησα απ' ευθείας με θαλασσινό ενυδρείο ήμουν αναγκαστικά πλήρως ενημερωμένος αφού είχε πέσει πολύ διάβασμα και για το στήσιμο αλλά και για το ενυδρείο γενικότερα...

Είμαι από αυτούς που θεωρούν την ενημέρωση πρώτα υποχρέωση του χομπίστα και μετά του καταστήματος. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να περιλαμβάνει όλους τους νέους χομπίστες που ξεκινάνε τυχαία και οι οποίοι καλό θα είναι να έχουν κάποια μικρή ενημέρωση από τα καταστήματα. Απο εκεί και πέρα όμως και με τον όγκο πληροφοριών που υπάρχει πιστεύω οτι όλοι πρέπει να βασιζόμαστε στις δικές μας γνώσεις αφού δεν ξέρουμε πάντα τι θα βρούμε απέναντι μας σε κάποιο κατάστημα :blink:

Μακάρι μέσα από εδώ να κάνουμε όλα τα μέλη μας να το ψάχνουν λίγο περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ηταν πεπειραμενος ο πατερας μου,οποτε δεν ειχα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Παντελως ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ θυμάμαι το 1998 όταν είχα κάνει το πρώτο μου ενυδρείο Diy κατασκευή περίπου 80λίτρα και είχα πάρει από ένα πετ σοπ έναν Οξύρρυγχο.Τον είχα πάρει 5000δραχμές και ψόφησε την άλλη μέρα.Αργότερα όταν άνοιξα μια εγκυκλοπαίδεια(δεν υπήρχε το Internet) κατάλαβα τι ψάρι είχα πάρει.Πολύ άσχετος

Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγώ ένας από τούς παντελώς ανενημέρωτους

μίας και το 1998 αγόρασα ένα 80 λίτρα ενυδρείο και

έκαμα το ξεκίνημα μου με 2 δολάρια έναν γλείφτη

2 καρχαρίες που τα κακόμοιρα παρόλο το ξέπλυμα

που τούς εκανα και τής αλλαγές νερού κατάφερναν να

μεγαλώσουν

παραλίγο να τα έβαζα και στο πλυντήριο τόσο πολύ

με είχαν ενημερώσει οι πετσοπάδες

μετά όμως από 1 χρόνο τότε έμπλεξα με εργασία μακριά

από το σπίτι μου με αποτέλεσμα να τα προσέχει η γυναίκα

που ποτέ δεν ξανά αλλάχτηκε νερό μεγάλωσαν και κάνανε

και γέννα βεβαία η τελευταία τους γιατί μετά την γέννα

έσπασε το ενυδρείο λόγο κακού υποστρώματος και ραγίζοντας

ο πάτος μαζί με τα ψάρια με άφησαν χρόνους

με αφορμή αυτού του ατυχήματος

μετά ασχολήθηκα καθότι μου αρέσουν η καλλιτεχνίες με την κατασκευή ενυδρείον

λόγο του ότι τότε είχαν κολλήσει όλοι στο σόι με ενυδρεία

και εγώ τούς τα έφτιαχνα αλλά πότε δεν εκανα την κίνηση να

αποκτήσω εγώ ψάρια

και η απόφαση πάρθηκε πριν από 6 μίνες να ξεκινήσω πάλι

αλλά αυτήν την φορά ενημερωμένος οπότε διάβασα ρώτησα έμαθα

αλλά και ακόμα μαθαίνω και διαβάζω γιατί ποτέ δεν τελειώνει αυτό

μίας και ο στόχος μου είναι το θαλασσινό

και μπήκα και εδώ και μέχρι στιγμής καλά πάμε :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα πριν 10 χρονια με ενα 50λιτρο diy ενυδρειο ειχα βαλει μεσα πετρες μαζεμενες απο τη θαλλασα 15 χρυσοψαρα 1 κογκολεζο 1 μονομαχο και μια χελωνα... για φιλτρο ο πετσοπας μου προτεινε φιλτρο σπογκου με αεραντλια απο αυτο που βαζουν στις γεννηστρες.. (ευτυχως τωρα εχει κλεισει το συγκεκριμενο μαγαζι, γιατι αραγε?)

αφου η χελωνα εφαγε το μονομαχο τα χρυσοψαρα παντα ψοφουσαν την εβδομη ημερα και αφου εβαζα καινουρια και αυτα μετα απο μερικες μερες ψοφουσαν..

με τα πολλα απο εκεινο το ενυδρειο ειχαν περασει και αρκετα ποταμοψαρα των 30 ποντων τα οποια το βραδυ πηδουσαν εξω και σπαρταρουσαν στο πατωμα..

απο εκεινη τη τραυματικη εμπειρια ειχα αποφασισει να μην ξανασχοληθω με το αθλημα μεχρι που πριν 8 μηνες ανακαλυψα το AZ και πλεων κανω σχεδια για reef...

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα με μια γυαλα απο πανηγυρι με 2 χρυσοψαρα μεσα.

Μετα πηρα αλλες 2.Στην μια εβαλα χρυσοψαρα και στην αλλη μονομαχο.

Επειτα απο κανα δυο μηνες πηρα το rekord 70.

Εβαλα εκει τα χρυσοψαρα[3] για λιγο καιρο και τον μονομαχο τον ειχα σε 5λιτρο πλαστικο ενυδρειακι,χωρις τιποτα.Ηταν καλοκαιρι τοτε και οπου πηγαινα τον επαιρνα μαζι.Τα χρυσοψαρα τα ειχα με αυτοματη ταιστρα.

Μετα απο λιγο καιρο αποφασισα να βαλω τροπικα στο ενυδρειο.Τα χρυσοψαρα επεστρεψαν στις γυαλες και την θεση τους πηραν 2 αγγελοψαρα,2 ξιφοφοροι και ενας Pleco.Χρυσοψαρα και μονομαχος ειχαν ψοφησει :angry2: Ευτυχως τοτε ανακαλυψα το ΑΖ και επεστρεψα εγκαιρως τα αλλα....

Μετα... Πηρα το μεγαλο και το εκανα Αφρικη :) και τα αλλα που εχω μεχρι και σημερα!

Αυτη ηταν η ιστορια μου :P

Καθολου ενημερωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...