Jump to content

Πόσο Ενημερωμένοι Ήσασταν Πριν Την Πρώτη Σας Αγορά Ψαριών?


Πόσο ενημερωμένοι ήσασταν πριν την πρώτη σας αγορά ψαριών  

261 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πριν αγορασω εγω ειχα γινει μελος και ετσι ειχα ενημερωθει καπως... Στην πορεια ομως αποδειχθηκε πως δεν ηταν αρκετη η ενημερωση καθως οσο διαβαζω μαθαινω και νεα πραγματα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καθε αρχη και δυσκολη ειχα καλη ενημερωση απο τον ξαδελφο μου που ασχολειται με τα ψαρια αρκετα χρονια :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγορασω εγω ειχα γινει μελος και ετσι ειχα ενημερωθει καπως... Στην πορεια ομως αποδειχθηκε πως δεν ηταν αρκετη η ενημερωση καθως οσο διαβαζω μαθαινω και νεα πραγματα! :thumbup:

Και εγω μια απο τα ιδια! Δεν ειχα γινει βεβαια μελος (δυστυχως γιατι τωρα ολα θα ηταν διαφορετικα) αλλα ειχα ψαξει στο internet και καπως ηξερα! Βεβαια ποτε στην ζωη μου δεν ειχα γυαλα ή χρυσοψαρο και μια μερα του καλοκαιριου μου ηρθε η ιδεα! και λεω... Δεν αρχιζω και εγω ενα ενυδρειο??? Μετα κολλησα!!! :):P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

καμία ενημέρωση! Ήμουν 13 χρονών και 1 φίλος του πατέρα μου άνοιξε pet shop στην Πάτρα. Στα εγκαίνια γουστάραμε πολύ με τον μπαμπά και την άλλη μέρα παρήγγειλε σε τζαμά ενυδρείο. Ευτυχώς ο άνθρωπος ήξερε και χρησιμοποίησε ενυδρειακή σιλικόνη. Αυτό ήταν το μόνο σωστό που κάναμε γιατί κατά τα άλλα ο φίλος πετσοπάς μας πάσαρε χρυσόψαρα και κάτι τροπικά μαζί (σίγουρα ήταν εργαστηρίου κάποια γιατί δεν τα έχω ξαναδεί στην αγορά από τότε). Στρώσιμο, αλλαγές νερού, συμβατότητα ψαριών ΓΙΟΚ :)

Το ενυδρείο το έχω ακόμη και είναι το καμάρι φυτεμένο μου!

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο το θεμα δεν το ειχα δει!!!!! :angry2:

2. ΚΑΘΟΛΟΥ ενημερωμενος.

3. Καλοκαιρι του 1980 γυριζα απο τη θαλασσα με ενα μπουκαλι νερου που μεσα ειχα μερικα αστακουδακια που επιασα στη "βουτια". Ενυδρειο 20 λιτρων .... αντεξαν λιγο καιρο. :thumbup: Το ιδιο ενυδρειο στη συνεχεια φιλοξενισε 1 χρυσοψαρο, 1 νεον και δεν θυμαμαι τι ακομα. ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ. Το βιβλιαρακι της ΤΕΤΡΑ που πηρα μαζι με ενα 80λιτρο λιγους μηνες αργοτερα ..... δεν θυμαμαι ποσο βοηθησε αλλα κατι προσπαθησε να κανει. 2 χρονια αργοτερα .... μπηκαν δισκοι .... δευτερη παταγωδης αποτυχια. Αρχισα να μπαινω στο νοημα ψαχνοντας και ρωτωντας οπου μπορουσα .... δυσκολα χρονια. Κατι λιγο μερικοι προθυμοι που ηξεραν, κατι λιγο μερικα βιβλια ... βρηκα την ακρη. Ακομα εχω δισκους και δεν εχω βαρεθει τους "χορους" εναρξης της διαδικασιας αναπαραγωγης. :) Τωρα πλεον .... εμαθα και το διαδυκτιο.- :P

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια. Χωρις ενημερωση. Χρυσοψαρα, ψαροσαλατα και τελος δισκους.-

Ευτυχως για μενα μια και δεν ειμαι κατοχικος σαν τον Φαν και

επειδη το εμαθα νωρις το διαδυκτιο, μπορεσα να μαθω αρκετα

σε σημειο να το καιω καποιες φορες. Φυσικα το Aquazone ηταν η

πρωτη πηγη μαθησης. :)

Link to comment
Share on other sites

καθολου ενημερωμενος...

γυαλα δεν ειχα ποτε μου,ειχα ομως αυτα τα παρακμιακα πλαστικα ενυδρειακια απο πανηγυρια με την σιτα απο πανω...στην αρχη με χρυσοψαρο σε ενυδρειακι 2 λιτρων...μετα ανεβηκαμε κατηγορια :blink: κ πηρα ενα πλαστικο γυρω στα 10λιτρα με χρυσοψαρο,neon tetra κ κλασσικα τον γλυφτη για να μας το καθαριζει κιολας...

πλαστικα φυτα με το γνωστο μπλε τσιμεντακι στη βαση του φυτου,θερμοστατη κ οξυγονο!(αεραντλια... :thumbup: )

αντιχλωριο στις αλλαγες νερου?τι ειναι αυτο?

φιλτρο?(εδω γελανε) :D

ευτηχως τωρα ενας φιλος απο εδω μεσα,καθως κ εσεις με βοηθησατε σε 2-3 πραγματακια κ καναμε μια πιο σωστη αρχη χωρις ομως να αποφευχθουν τα λαθη μου σαν αρχαριος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαυρα μεσανυχτα! Ειχε ο φιλος μου ενυδρειο 5-6 χρονια και καθομουν και το κοιταζα απλα... Μεχρι πριν 2 χρονια ενα απογευμα που καθομουν στο σαλονι και το χαζευα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα.. ανα ενα 6μηνο αλλαζε ψαρια :thumbup:

Απο τοτε ολα αλλαξαν.. βρηκα το aquazone διαβαζα 12ωρα, δωσαμε πολλα ψαρια και τα μονα που κρατησαμε ειναι 2 Synodontis eupterus που ειναι 5 χρονων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πριν 10 χρονια εκαναν δωρο στον μικρο ενα ενυδρειακι 25λιτρα με ενα χρυσοψαρο τον νιονιο τον [χασαμε]2 φορες και εψαχνα να βρω ιδιο ο δευτερος εζησε 5 χρονια με τις οδηγιες του φιλου πλεον πετσοπα στην αρχη και του ΑΖ μετα ο πετσοπας ειναι ο ζαχαροπουλος ο βασιλης για οσους γνωριςουν με βοηθησε και με ανεχτηκε πολυ .Ενημερωμενος λοιπον δεν ημουν απλα αγαπωντας το χομπυ και επειδη δεν μου αρεσε να [χανω] ψαρακια το παλεψα οπως ολοι μας :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ηλικία 5 ετών περίπου ζήτησα απο τη μάνα μου να μου πάρει χρυσόψαρα για μένα και τον αδερφό μου απο το πανηγύρι. Πήρα 2 χρυσόψαρα και μια γυάλα γύρω στα 2 λίτρα. Τα χρυσόψαρα πολύ γρήγορα ''έκανα φτερά''. Εγω κλάμα και κακό. Με πήγε η μάνα μου σε pet shop και μου πήρε 2 νέα μετά τους ισχυρισμούς του ιδιοκτήτη οτι πέθαναν επειδή δεν έριχνα ''σταγονίτσες''. Τελικά και αυτά ''αποδήμησαν εις κύριων''. Τα παράτησα τότε. Μετά απο 5-6 χρόνια είδα σε μια ξαδέρφη μου κάτι μαύρα γουρλομάτικα χρυσόψαρα και με ξαναέπιασε η τρέλα σκοτώνοντας άλλα 3 εως 5 (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς). Τα ξαναπαράτησα , το ξανα άρχισα κ.ο.κ.

Πρίν απο 3 περίπου μήνες βρήκα ελληνικά forum που μου έδωσαν την εντύπωση οτι μπορούν να βοηθήσουν εμένα και τα ζωντανά. Απο τότε προσπαθώ ''ορθόδοξα'' αλλα και πάλι η απειρία-ενθουσιασμός μου έχουν οδηγήσει στο θάνατο 9 ζωντανών (απο τις 10 γαρίδες επιβιώνει μόνο αυτή που κατοικεί μέσα στο φίλτρο και δεν πάτησε ποτέ το ποδάρι της στην άμμο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Και εγώ είμαι ένας απ'αυτούς που πρώτα απόκτησα το ενυδρείο μου και μετά άρχισα να μαθένω γι'αυτό.

Βέβαια ο λόγος δεν είναι ο συνηθισμένος.

Το ενυδρείο ήταν πάντα ένα απο τα ονειρά μου αλλά υπήρχαν διάφοροι λόγοι που δεν μπορούσα να το πραγματοποιήσω.Και γι'αυτό δεν ενημερωνόμουν.Μέχρι που μιά μέρα ήρθε σπίτι η γυναίκα μου φερνοντάς μου δώρο έκπληξη.Απο τότε διαβάζω και ενημερώνομαι συνέχεια και ειδικά απο το Aquazone.Στην αρχή βέβαια είχα αρκετά προβλήματα αλλά με διάβασμα και πολύ βοήθεια από όλους εδώ το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και ενάμιση μήνα και το απολαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια ενημερωμένος ΘΑ είμαι !!! :)

Φίλος μου μου έδωσε την προίκα του (τα ζωντανά δεν τα πρόλαβα, τα είχε ήδη δώσει), κι από τότε γράφτηκα στο AQUAZONE και έχω ρίξει μπόλικο διάβασμα.. 5ωρα και 5ωρα.. :lmao:

Παρ'όλα αυτά θα σας πρήξω στις ερωτήσεις όταν έρθει η ώρα - δεν τα'χω μάθει κι όλα απ'έξω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου ενημερωμενος

Πρεπει να ηταν γυρω στο 92-93 που χαριζε ενα ανθοπωλείο στην γειτονια μου κατι χρυσοψαρα και ετσι ειχα παρει κι εγω ενα και το ειχα σε μια γυαλα αλλα δεν αντεξε πολυ,μετα γυρω στο 2000 μου εκαναν δωρο μια γυαλα με εναν μονομαχο και σχεδον μετα απο δυο βδομαδες αφου γουσταρα την ολη φαση πηγα πηρα ενα 'μεγαλο'(50λιτρο) και εκανα μια ωραιοτατη ψαροσουπα!!!και τι δεν υπηρχε μεσα σε εκεινο το ενυδρειο,μην τα πολυλεω μετα απο πολλους θανατους και τον στρατο τα παρατησα οσπου πριν απο 8 μηνες ξαναμπηκα πολυ ενεργα στο χομπυ και με αρκετο διαβαζμα ολα πανε μια χαρα.

Εδω ευτυχως βρησκω την ευκαιρια(ηθελα να το κανω καιρο) να ευχαρηστησω το ΑΖ γιατι με την βοηθεια ολων των παιδιων πολυ συνχομπιστες εχουν σταματησει να σκορπανε χρηματα και να τραβανε στεναχωριες,παρα τις κατακαιρους προστρηβες και τα κραξηματα που ηπαρχουν το αποτελεσμα ειναι που μετραει και στην περιπτωση μας το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο!!!

Να ειστε καλα ολοι!!! :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τη σειρα μου να ευχαριστησω τα παιδια του φορουμ!!!

και εγω ασχετος τελειος πηρα μια γυαλλα καμια 10-15 λιτρα με 3 χρυσοψαρα, χωρις αντιχλωριο γιατι οταν το ζητησα απο τον υπαλληλο του μαγαζιου μου εδωσε βακτηρια αντι για αντιχλωριο, εκτος της προτασης για πολλα ψαρια μεσα...

ενα ενα πεθαιναν καθε 2-3 μερες τα ψαρακια και λεω ας το ψαξω λιγο γιατι στο πετ που ρωτουσα μου ελεγαν οτι εφταιγε η εκλειψη τον προηγουμενο χρονο...

αφου λοιπον μπηκα στο φορουμ ολα αλλαξαν με πολυ διαβασμα και μετα διαπιστωσα οτι ολο το εγχειρημα ηταν λαθος! αλλα δυστυχως την πληρωσαν 3 ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 7 ξεκινησα με γυαλα και δυο χρυσοψαρα και μετα αλλα 2 και μετα αλλα 2,μας αφηναν χρονους ανα ζευγαρι αλλα εμεις εκει,αγοραζαμε συνεχεια αλλα!

Ενα θα πω για να καταλαβαιτε!

Τα πλεναμε ολα με AVA ;) (δειξτε τα χερια σας που ελεγε και στην τηλεοραση)!

Πριν 5 χρονια πηρα επιτελους μεγαλο ενυδρειο ολοκληρα 20 λιτρα,το τι εβαλα μεσα δεν λεγετε,κλουν,καρχαριες και δεκα γκαμπι να εχει πραμα μεσα.Απο υγρα μονο αντιχλωριο(μου ειχε φανει εργαστηριο χημειας τοτε!),χωρις θερμοστατη,ηρθε ο χειμωνας,εφυγαν τα ψαρια!!!Αφου σκοτωσα δεκαδες ψαρια ολων των ειδων τα τροπικα,εβαλα μεσα 7 χρυσοψαρα ΜΟΝΟ,μετα παλι τροπικα,το αφησα μετα απο 2 χρονια(ειχα και επιμονη βλεπεις)!

Μετα ηρθαν τα cerefour και πηρα ενα 54 λιτρα το οποιο παει καλα,ευτυχως ειχε κλεισει το ενυδρειο στην καλλιθεα και πηγα αλλου να μου πουν τι να παρω και πως να ξεκινισω!

Ολα πανε καλα εδω και ενα χρονο,με λαθη φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν ημουν μικρος μου ειχαν παρει οι γονεις μου δωρο μια γυαλα με ενα χρυσοψαρο (κλασικη αρχη) το οποιο το εσκασα στο φαι γιατι το ταιζα λες και ταιζα σκυλο...τεσπα...μετα ομως εμαθα οτι δεν πρεπει να τα ταιζεις πολυ οποτε το δευτερο μου ψαρι (betta) το πεθανα απ την πεινα.

Ειδα και αποειδα με τις γυαλες και τελικα μαζεψα οσο χαρτζιλικι μπορουσα και στην εκτη δημοτικου πηρα το 1ο μου ενυδρειο..40 ολοκληρα λιτρα αλλα δε σας περιγραφω αλλο τι εχω κανει γιατι θα με bannarete! ;)

Γενικα το θέμα ειναι οτι αμα δε ψαχτουμε εμεις τα pet-shop δε μπορουν να μας προσφερουν και πολλες γνωσεις..και το κακιστο ολων ειναι να μας προσφερουν τοσες γνωσεις, οσες να μας κανουν να αγορασουμε το εκαστοτε ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα είναι το σίγουρο... αυτά τα άτιμα πανυγήρια και τα χρυσόψαρά τους.

Οι πετσοπάδες πρέπει να τους ανάβουνε κανά κεράκι μέσα-μέσα.

Για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα καθόλου το θέμα. Απλά είχα μπει μια μέρα, σ' ένα πέτσοπ και κάτι μου τράβηξε την προσοχή. Ρώτησα το πετσοπά πως και τι χρειάζομαι για να φτιάξω ένα ενυδρείο. Αφού τελειώσαμε και μου είπε κάποια πράγματα, έφυγα και έκανα αυτό που ήξερα καλύτερα, έρευνα αγοράς. Η Πάτρα έχει 4 πετσόπ όλα κι όλα, έτσι πήγα μια βόλτα και στα υπόλοιπα. Έκανα ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις σε όλους και κατέληξα με 4 διαφορετικές παραλλαγές της διαδικασίας.

Αφού πήγα σπίτι προβληματισμένος μπήκα στο ίντερνετ και ξεστραβώθηκα. Μετά από λίγες μέρες ξαναπήγα σ' όλους και ξανακάναμε την ίδια συζήτηση αλλά αυτή τη φορά ήμουν διαβασμένος.

Ένα σας λέω από εκείνη τη μέρα όλοι με αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

Το μόνο που πρέπει να γνωρίζουμε και να πατάμε πάνω σ' αυτό, είναι ότι είμαστε πελάτες και ότι έχουμε δύναμη.

Όταν πας σ' ένα μαγαζί να αγοράσεις ένα παντελόνι και το βλέπεις τρυπημένο, ρωτάς το μαγαζάτορα γιατί είναι τρυπημένο και σου λέει ότι είναι η μόδα, εσύ θα το αγοράσεις????? Έτσι είναι και τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως για αυτο που πήγαινα ήμουν καλά ενημερωμένος. Ήμουν στο φόρουμ για ενάμιση μήνα πριν πάρω ενυδρείο και περίπου 3 πριν πάρω τα πρώτα μου ψάρια. Γνώριζα σχεδόν τα πάντα που αφορούσαν τις επιλογές μου, δηλαδή τα τα και τα λοιπά μικροψαρα που μπορεί να αγόραζα. Βέβαια αν μου έλεγαν να διαλέξω δίσκο δεν θα ήξερα που παν τα τέσσερα. Όχι πως τώρα ξέρω!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως για αυτο που πήγαινα ήμουν καλά ενημερωμένος. Ήμουν στο φόρουμ για ενάμιση μήνα πριν πάρω ενυδρείο και περίπου 3 πριν πάρω τα πρώτα μου ψάρια. Γνώριζα σχεδόν τα πάντα που αφορούσαν τις επιλογές μου, δηλαδή τα τα και τα λοιπά μικροψαρα που μπορεί να αγόραζα. Βέβαια αν μου έλεγαν να διαλέξω δίσκο δεν θα ήξερα που παν τα τέσσερα. Όχι πως τώρα ξέρω!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Όπως καταλαβαίνετε διαβασμένος ΘΑ είμαι...

Τις καλύτερες επιλογές ΘΑ κάνω (με τη βοήθειά σας)...

Το καλύτερο στρώσιμο ελπίζω ΝΑ κάνω (επίσης με τη βοήθειά σας)...

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ !!!! :(

Υ.Γ η αναζήτηση των αγγελιών συνεχίζετε.... :)

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθόλου ενημερωμένη .Το μόνο που ήξερα για τα ψάρια ήταν το πως μαγειρευόντουσαν . Το ενυδρείο 100 λ όπως και όλα τα ζωντανά πριν - το κόκκερ σπανιέλ ονόματι Τσάρλι και τον πορτοκαλή γάτο Σιβηρίας , τον Ιβάν τον Τρομερό - έφερε στο σπίτι ο άνδρας μου . Ο ιδιοκτήτης του PETSHOR που του το πούλησε το ενυδρείο μας πρότεινε να βάλουμε για αρχή τα πιο ''σκληρά'' ψάρια , τα χρυσόψαρα , γάππη και σκαλάρια .ΟΛΑ ΜΑΖΊ παρακαλώ .Τα πήραμε λοιπόν τα ψάρια που πρότεινε , ήταν καμιά εικοσαριά όλα μαζί αν θυμάμαι καλά Μαζί με τα ψάρια είχα αγοράζει και μερικά βιβλία για το ενυδρείο και στρώθηκα στο διάβασμα . Τότε δεν είχα ιντερνέτ για να πάρω πληροφορίες , το είχα κόψει όταν έπιασα τον πεντάχρονο τότε γιο μου να σερφάρει στο sait με σκοτωμούς και αίμα . Είμαι κατά τις βίας οπότε προτίμησα να αποχωριστώ το ίντερνετ έως που να μεγαλώσουν τα παιδιά μου . Να μην πολυλογώ διάβαζα ότι είχα διαθέσιμο και την επόμενη και άλας μέρα πήγα πίσω τα περισσότερα ψάρια αφήνοντας στο ενυδρείο μου μόνο τα γαππη και πλεκο . Και επιτόπου αγόραζα ακόμη 30 γαππη - για να μην είναι άδειο το ενυδρείο . Το ενυδρείο ήταν άστρωτο οπότε δεν χρειάζεται να περιγράψω τι έγινε στην συνέχεια ,το σύνδρομο του καινούριου ενυδρείου είναι πολύ άσχημο πράγμα . Από τότε είμαι ιδιαίτερα προσεκτική με το στρώσιμο και τρέμω την αμμωνία .

Link to comment
Share on other sites

Στα μεσα του 90 αρχισα με χρυσοψαρα στο ακομα υπαρχων 180αρι μου που ειχα στην Ιταλια φοιτητης και μετα το φορτωσα στο αυτοκινητο με ολα τα ψαρια στο πισω καθισμα και με μισογεματο ενυδρειο ηρθα στην Ελλαδα οταν τελιωσα και συνεχισαν να ζουνε για αρκετο καιρο μεχρι που καποια στιγμη τα εχασα ολα και τα ειχα παρατησει με το ενυδρειο να μενει αδειο για αρκετο καιρο. Το τη ηξερα απο ενυδρεια; Τιποτα!

Μετα καποια στιγμη ετυχε να βρεθω σε ενα πετ και ερωτευτικα τα Οσκαρ τα παπαγαλοψαρα και τα κιτρινα λαμπιντο τα οποια πειρα απο ενα ζευγαρι το καθενα και τα εβαλα στο ενυδρειο. Τη ηξερα απο ενυδρεια; παλι τιποτα μεχρι που μπηκα στο Aquazone και καταλαβα πως τα λιτρα μου ηταν απαγορευτικα συν του οτι ειχα παρει και υβριδια, και ετσι μεσα σε ενα χρονο εφτιαξα ενα διμετρο ενυδρειο.

Σημερα τη ξερω απο ενυδρεια;

Αρκετα! :)

Ας ειναι καλα το Αquazone και το νετ! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν θα ξεχάσω το πρώτο μου ενυδρειάκι που είχα πάρει μαζί με τον πατέρα μου μαζί με δύο χρυσόψαρα, ούτε 20 λίτρα δεν πρέπει να ήταν με χρωματιστό χαλίκι και ένα πλαστικό διακοσμητικό από το καπάνι στην Θεσ/νίκη σε δύο μαγαζιά θυμάμαι που είχε με ψαρακια και πουλιά, Τρίτη Γυμνασίου πρέπει να πηγαινα, τώρα πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα μαγαζάκια και στην θέση τους ήρθαν τα pet shop, αυτό που έκανα μετά τις οδηγίες του μαγαζατορα ήταν να τα ταιζω τρεις φορές την μερα και να αλλάζω όλο το νερό τους κάθε δύο μέρες βάζοντας τα ψαρακια μέσα στο νιπτηρα και μετά πάλι μέσα στην γυάλα, αργότερα έμαθα και τον Αμαζόνιο στην Αγγελάκη και την πρώτη φορά που πήγα είχα μείνει έκπληκτος από την ποικιλία από τα ψάρια που είχαν και τον εξοπλισμό και εκεί άρχισα να τρώω όλο μου το χαρτζιλίκι μαθαίνοντας μέχρι και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ανύπαρκτα ενημερωμένος. Ήθελα χρόνια ενυδρείο, είχα μια πολύ άσχημη μέρα στο στρατόπεδο και βρέθηκα έξω από ένα πετ σοπ της κακιάς ώρας. Πήρα ένα sicce Moby Dick 25αρι με φώς και φίλτρο στο καπάκι (έχουν φύγει προπολλού) και με διαβεβαίωση της ιδιοκτήτριας (ΝΑ ΖΩΟ) "θα βάλεις νερό μέσα στο ενυδρείο, θα ρίξεις αντιχλώριο και βακτήρια και μετά από 2 ώρες άδειασε την σακούλα με τα ψάρια μέσα". Τα ψάρια δεν τα θυμάμαι όλα αλλά ήταν σίγουρα 1 γυάλινο γατόψαρο, 2 νεον και σίγουρα ένας αρσενικός ξιφοφόρος. Έπεσα για ύπνο και ξύπνησα με μια υπέροχη ψαρόσουπα στο ενυδρείο. 3 ζωντανά, 9 νεκρά. Τελικά επέζησε ο ξιφοφόρος μόνο νομίζω. Πάντως μέχρι να αρχίσω να διαβάζω περάσανε κανά 4-5μηνο που έκανα διάφορες χαζομάρες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα να ασχοληθω με ενυδρειο 3-4 μερες πριν γραφτω στο φορουμ . μου την βαρεσε μια μερα και πηγα και αγορασα το 60λιτρο με λεφτα που ειχα στην ακρη .το αρχικο σχεδιο ηταν να παρω δισκους - μαχαιροψαρο -σκαλαρια με τα φανταστικα ψευτικα φυτα μια βαρκουλα και ενα κοραλι. ευτηχως ομως γραφτηκα εδω και σ'ενα αλλο φορουμ διαβαζα αμετρητες ωρες και τελικα εφτιαξα κατι σωστο και μπορω και το χαιρομαι . η βαρκουλα εγινε ενα φοβερο τασακι , τα ψευτικα φυτα διακοσμουν την κουζινα και οι δισκοι και τα σκαλαρια ιδεα στο μυαλο για το 800 λιτρο που θα φτιαξω σε λιγα χρονια.. ψηφισα πολυ ενημερωμενος

γιατι για τα ψαρακια που αγοσα τουλαχιστον ειχα διαβασει πολυ (με εσωσε το φορουμ) !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...