Jump to content

νεο ξεκινημα....


Recommended Posts

καλησπερα παιδια!αποφασισα να κανω μια ανακαινιση στο ενυδρειο μου!θα βαλω αφρικανες κ θελω να σας ρωτησω!εχω παρει αμμο θαλασσης κ θελω να μου πειτε πως 8α την καθαρισω?κ επισης εχω μαζεψει πετρες απο παραλια...πως θα τις καθαρισω?κ κατι αλλο...μολις βαλω το καινουριο νερο τι φαρμακα χρειαζομαι για να το στρωσω?κ ποσο χρονο χρειαζεται για να στρωθει?ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηλθες.Βαλε την αμμο σε μεγαλη λεκανη,βαλε το λαστιχο μεσα,και πλενε ανακατευοντας με το χερι σου.Μολις το νερο καποια στιγμη το δεις να βγαινει καθαρο,τοτε καθαρισε και η αμμος.Μετα κανε τεστ στις πετρες να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες.Μια σταγονα aquaforte αρκει.Αν αφρισουν καλως.

Link to comment
Share on other sites

εγω τισ πετρεσ τισ εβρασα κανα μησαωρο κ τισ εβαλα κατευθιαν μεσα κ ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

εγω τισ πετρεσ τισ εβρασα κανα μησαωρο κ τισ εβαλα κατευθιαν μεσα κ ολα μια χαρα!

οκ καταλαβα!κ οσο αφορα το στρωσιμο του νερου?

Link to comment
Share on other sites

το στρωσιμο του φιλτρου εννοεισ,

ο πιο ευκολοσ τροποσ ειναι να παρεισ υλικα φιλτρου απο στρωμενο φιλτρο κ λιγο υποστρομα.

αν αυτο δ γινετε μπορεισ ή να βαλεισ ετοιμα βακτιρια απο πετ σοπ κ ακολουθεισ μια διαδικασια 10 ημερων ή να βαλεισ ετοιμη αμμωνια στο ενυδρειο σου κ να περιμενεισ να δημηουργιθουν τα βακτιρια μονα τουσ αλλα αυτα παιρνει παρα πολυ χρονο.

πηξε κ μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Link to comment
Share on other sites

αν παρω απο πετ σοπ ετοιμα βακτηρια ριχνω κ μετα κανω τεστ για να δω αν εχει στρωθει το νερο?μονο βακτηρια ριχνω τιποτα αλλο?ποσο κανει περιπου να στρωθει το νερο?

Έγινε επεξεργασία - christos7
Link to comment
Share on other sites

αν παρω απο πετ σοπ ετοιμα βακτηρια ριχνω κ μετα κανω τεστ για να δω αν εχει στρωθει το νερο?μονο βακτηρια ριχνω τιποτα αλλο?ποσο κανει περιπου να στρωθει το νερο?

Και αντιχλωριο στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Και αντιχλωριο στο νερο.

....και κάποια "πηγή" αμμωνίας (π.χ. τροφή) ή καθαρή αμμωνία στην ανάλογη ποσότητα.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, διάβασε πρώτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...