Jump to content

Την βοηθειά σας αν μπορειτ:


Recommended Posts

Έχω βάλει στο RIO240 2 ανεμηστηράκια των 12 cm,το ένα πάνω από το φίλτρο και το δεύτερο στην ίδια ευθεία με το φίλτρο στην άλλη γωνία.Αλλά κάπου πρεπει να έχω κάνει κάποια βλακία και δεν μου κάνει και πολλα πράγματα.Για να μην ξεχάσω και τα δύο έχουν κατεύθυνση προς τα κάτω.Μήπως μπορώ να έχω μια φωνή βοηθείας και να μου πει τι έχω κάνει λάθος?Σας ευχαριστώ.

Μήπως χρειάζεται να μπει και καμία ψύκτρα από κάτω από το κουλεράκι?Λέω τώρα.Ή μπα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πανω απο το φίλτρο, ο αερας χτυπάει την επιφανεια του νερού?

Υπαρχουν ανοιγματα για να φευγει ο ζεστος αερας?

Καλό ειναι να βαλεις ακομα ενα ανεμηστηράκι εστω και μικροτερο που να βγαζει τον αερα.

Τι θερμοκρασία εχει το δωματιο και ποσο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 φυσανε στο νερο απ΄οτι καταλαβα ο αερας εχει τροπο να βγει απο το ενυδρειο σου ? Σε τι θερμοκρασια τα εχεις ρυθμησει και με τι , γιατι πεζει ρολο και η θερμοκρασια περιβαλοντος αν στο δοματιο εχεις π.χ. 35 β. και τα εχεις ρυθμησει στους 25 β. με 2 ανεμηστηράκια ειναι δυσκολο να την πιασεις , καλο θα ειναι επεισης 1 ανεμηστηράκι να φυσαει αερα εξω απο το ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΠΣ !!! Γραφαμε μαζι φιλε Zorba_The_Freak ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

γω εβαλα 2 ανεμιστηρακια υπολογιστη στο ανοιχτο καπακι του ενυδρειου και μεσα σε ενα 24 ωρο εριξα την θερμοκρασια απο 33 στους 29 βαθμους.και τα δυο φυσανε προς την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις 2 ανεμιστηρες να φυσουν προς το εσωτερικο πρεπει ο εισερχομενος αερας να φυγει απο καπου οποτε η μονταρεις εναν τριτο για να βγαζει τον αερα η απλα αυτον που χτυπαει πανω στο φιλτρο τον γυρνας αναποδα και ετσι βγαζει αυτος τον αερα εξω διοτι αν χτυπαει πανω στο φιλτρο δεν επιτυνχανει τιποτα.

Τριτη λυση οταν ανοιγεις τους ανεμιστηρες ανοιγεις και το καπακι για να επιτυχεις αποβολη ζεστου αερα και εξατμιση.

Η καλυτερη και ευκολοτερη λυση ειναι η δευτερη παντως...

Έγινε επεξεργασία - dimis1978
Link to comment
Share on other sites

Στα 12 και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

αφου τα δουλευεις στο φουλ τοτε κατι περιοριζει τον ζεστο αερα να βγει απο το καπακι. κανε αυτα που σου τα παιδια και πες μας αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ,ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΕ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΛΕΙΣΤΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΕΓΚΛΟΒΙΖΕΤΑΙ ΑΡΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΩ,ΚΑΤΣΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε,απο 30 μου πηγε στους 28 και μου το εχει κρατησει μια μερα σταθερη εκει στους 28,τωρα δεν ξερω μπορει να το ριξει και αλλο ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

28 το καλοκαιρι εισαι μια χαρα φιλε μου διοτι εχεις μικρα ανεμηστηρακια και πολλα λιτρα.

Παρε και ενα χρονοδιακοπτη και βαλε τα ανεμηστηρακια 2 ωρες να δουλευουν και μιση να καθοντε...

Και ειπαμε 1 η 2 καλυτερα να φυσανε μεσα και 1 να τραβαει προς τα εξω και μην ξεχνας να συμπληρωνεις νερο ημερησιως διοτι θα εχεις σοβαρη εξατμιση ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως ανεβει λιγο η θερμοκρασια του περιβαλλοντος λες να εχω κανενα προβλημα?το σπιτι χωρισ κλιματιστικο το υψηλοτερο που εφτασε ειναι στους 33-34 και το ενυδρειο πριν τα βαλω αυτα εφτασε μεχρι και τους 31

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβου...

Κανε αυτα που ειπαμε και θα εισαι μια χαρα!

Εγω πιστευω πως μπορει να στην ριξει και στους 27.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα γινει,παντως να στε καλα για τιποτα αλλο ξαναμιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...