Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Πώ πώ!! Κάποια είναι τεράστια!! Δεν υπάρχει κίνδυνος να φάνε τα μικρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά από τα μικρότερα τρώγονται από τα μεγαλύτερα. Κανονικά κάθε λίγες μέρες πρέπει να γίνεται διαχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!

Να σου ζήσουν!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι κάθε δύο με τρείς ημέρες να μειώνεις τον αριθμό των ψαριών που ζούν στον ίδιο χώρο .

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!!!! φοβερος±!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

20140331_183139_zpskifww19m.jpg

Δεν είναι πρόσφατη φωτογραφία. Θα ανεβάσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε θα περιμενουμε τις νεες

αλλα και απο αυτη

πολυ εντυπωσιακη

λες και εκοψες ενα κομματι απο την φυση

και το εβαλες στην αυλη σου

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτο είναι ότι η λίμνη πια δουλεύει χωρίς φίλτρο. Εχω μόνο ενα φωτοβολταϊκό πλαίσιο με μια αντλία. Οταν έχει ήλιο ανακοινώνει το νερό

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απίστευτη δημιουργία! Έχω διαβάσει το θέμα αυτό πολλές φορές και χαζεύω τις φωτογραφίες και τα βίντεο μπράβο Γιάννη!

Αφού με (έβαλες) να φτιάξω και εγώ :/..

Ενδιαφέρον αυτό με το φωτοβολταϊκό και την αντλία θα ήθελα πολύ ότι πληροφορία φωτογραφίες ή βίντεο μπορείς να βάλεις γιατί το βρήκα πολύ καλή λύση.

Και πάλι μπράβο πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενα από τα ΚΟΙ μου δεν μπορούσε να γεννήσει και δεν ειχα άλλη επιλογή, έπρεπε να αφαιρέσω τα αυγά για να μπορέσει να ζήσει 

KOI hand breeding: https://youtu.be/F-xMstQmw_o 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτο είναι ότι η λίμνη πια δουλεύει χωρίς φίλτρο. Εχω μόνο ενα φωτοβολταϊκό πλαίσιο με μια αντλία. Οταν έχει ήλιο ανακοινώνει το νερό

 

Πιστεύεις οτι είναι καλύτερα έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Η λίμνη αυτή την στιγμή έχει μόνο χρυσόψαρα.Τα φυτά είναι αρκετά για την βιολογία του νερού. Χρειάζεται κατά καιρούς να κάνεις σκούπα για τα στερεά.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχει Χρυσόψαρα δεν παίζει ρόλο , σημασία έχει οτι ψάρια έχει και ότι η ίδια λίμνη σήμερα δουλεύει χωρίς τα φίλτρα .

Φαντάζομαι τα ψάρια είναι κατα πολύ λιγότερα ;

Πιστεύεις οτι κάτι σαν αυτό που συζητάμε εδώ θα είχε θέση ;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει χρυσόψαρα έχει σημασία 1 κοι που έχεις χρονια το μέγεθος του μπορεί να ειναι απο 40-90 εκατοστά . 1 κοι δηλαδή μπορεί να ειναι αντίστοιχο με 10, 20, ακόμα και 30 χρυσόψαρα (κόπρανα στο νερό ) Εγώ είμαι βέβαιος ότι οσο ποιο λίγο πειράζεις το νερό έχεις καλύτερη βιολογία. Η βιολογία δύσκολα έρχεται και εύκολα φεύγει . Ακόμη και το πώς καθαρίζεις το φίλτρο έχει την σημασία του. Στο ενυδρείο μου έχω και σφουγγάρια που δεν τα καθαρίζω ΠΟΤΕ! Τα υπόλοιπα ηλικία του φίλτρου σπλα τα ξεπλένω με το ίδιο νερό και όχι καινούργιο Αλλαγές νερού καθε μήνα 20%.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πραγματικά υπέροχη λίμνη!!!! Ξεκίνησα και διάβασα το θέμα απο την αρχή και πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω πως ήταν και πώς την έχεις κάνει τώρα. Αυτή είναι εξέλιξη! Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω, μέσα σε τόσα ενυδρεία , ειδα και μία λιμνη. είσαι απιστευτος ! Παρά πολύ καλή δουλειά!!! Τελικά ο άνθρωπος αν θέλει όλα τα μπορεί. Και πάλι μπράβο σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Γιάννο!Όλα καλά;

 

Βάλε καμιά ενημέρωση απο τα καμάρια σου! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...