Jump to content

Κιχλιδες+Φυτα+Αμμος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, αυτο τον καιρο φιλοξενώ 4 υπεροχες κιχλιδουλες, μια frontoza, ενα redmouth, ενα Blue Jewel και ακομα μια κιχλιδιτσα της οποιας το όνομα δε θυμαμαι, εχει το σχημα της φροντοζας αλλα ειναι σκουρο γρι. Ολες οι κιχλιδουλες ειναι 2-4 εκατοστα.

Η ερώτηση που θέλω να κανω ειναι αν μπροω να βαλω 1-2 φυτα μεσα στο ενυδρειο μου καθως επισης και να αλλαξω όλο τον βυθο σε πολυ λεπτη λευκη αμμο. Μπορει δηλαδη να ευδοκιμησει φυτο μεσα στην αμμο? Τωρα χρησιμοποιω το κλασσικο χαλικι. Η άμμος τι μειονεκτηματα έχει? Έχω δει σε pet shop αμμο μεσα στην πρασινιλα. (Φανταζομαι οτι ετσι και την ενοχλήσεις λίγο θα θολώσει όλο το νερο μέχρι να ξανακάτσει κάτω.)

Το ενυδρειο μου θα φιλοξενει μονο κιχλιδες και θα προσπαθησω οχι αυτες που τρωνε τα φυτα.

Λιγα λογια για το Ενυδρειο μου,

PH 7,5-8 (σκληροτητες κτλ δε μετραω)

65 λιτρα (δεν εχω σκοπο να βαλω αλλες κιχλιδες μιας και τα λιτρα μου είναι ηδη μικρα)

κλασικο εσωτερικο φιλτρο περιπου σαν αυτο της photo (δε ξέρω λίτρα ανα ώρα)

http://www.arcatapet.com/fullsize/3639.jpg

8W και 25cm λάμπα

Το νερό μου είναι στρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα LeonTheProf , σε αυτα τα λιτρα ειναι απαγορευτικες οι κιχλιδες που εχεις οι μονες κιχλιδες που μπορεις να βαλεις ειναι νανοκιχλιδες απο τανγκανικα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα LeonTheProf , σε αυτα τα λιτρα ειναι απαγορευτικες οι κιχλιδες που εχεις οι μονες κιχλιδες που μπορεις να βαλεις ειναι νανοκιχλιδες απο τανγκανικα !

ή για να συμπληρώσω το φίλο Μάριο,

άλλη εναλλακτική είναι οι νανοκιχλίδες Αμαζονίου όπως ramirezi (ένα ζευγαράκι μια χαρά θα είναι έστω οριακά) σε ένα όμορφο φυτεμένο με εύκολα φυτάκια.

Τίποτα από αυτά που έχεις δεν ευδοκιμεί σε ενυδρείο 65 λίτρων (να υποθέσω καθαρά λίτρα λιγότερα από 50;).

Οπότε θα έλεγα φίλε Leon professor ( :blink: ) να σκεφτείς λιγάκι ξανά το συνολικό σου setup.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η παρατιριση σου φιλε Andreas301 ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτα τα ηδη ψαρια που εχω ποιο θα ηταν ενα "οριακο" ενυδρειο που θα μπορουσα να εχω, ειναι απο τα αμεσα σχεδια η αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου οσο το επιτρεπει βεβαια ο χωρος και η τσεπη μου, σας το λεω για να μη νομζετε δηλαδη οτι θα εχω πληρη ανεπτυγμένα ψαρια σε 65 λιτρα ενυδρειο :blink: , παρ' ολα αυτα θα ηθελα μια απαντηση για τα φυτα και αμμο αν δεν ειναι κοπος.

thanks προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε για αυτο το ενυδρειο θα σου προτινα να εβαζεσ ενα ζευγαρι Neolamprologus multifasciatus,αμμο για υποστρομα (δ υπαρχει προβλημα με το να συκονεται κ να την τραβαει το φιλτρο αν αυτο ρωτοσεσ πιο πανω)

μια,δυο πετρεσ,πολλα κοχιλια σαλιγκαριων για να σου ζευγαροσουν κ 1-2 Vallisneria.και βεβαια αλλο φιλτρο 400λ/ωρα θα ηταν καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ψαρια που εχεις δεν πανε μαζι ειναι αφρικανες και αμερικανες κιχλιδες με διαφορετικες διατροφες και συμπεριφορες και μεγαλονουν αρκετα περιπου 25 - 35 εκ. αρα και τα λιτρα που θελουν ειναι πολλα 300 και πανω , η φροντοζα θελη μονη της πανω απο 300 λ. !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να βάλω μονο σκέτη αμμο και Vallisneria, μπορουν να μπουν και Anubias? Εννοώ οτι δεν πρεπει να βάλω ενα αλλους είδους υποστρωμα που είναι για φυτεμενα ενυδρεια ή καποιου είδους λιπασμα?

Φιλε mariosfa θα μεταφερθω σε αλλο ενυδρειο γιατι όντως θα υπάρξει προβλημα χωρου.

Link to comment
Share on other sites

οχι δ χρειζεται υποστρομμα,μονο αμμο.μπορεισ κ ανουμπια να βαλεισ.πρεπει ομως να εχεισ πολλα κοχιλια σαλιγκαριων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι? Τι ρολο παιζουν τα σαλιγκαρια? Αποφευγουν να κανουν την αμμο να "πρασινησει"? Γιατι σε ενα PET SHOP που πήγα σήμερα είχε ενα ενυδρειο με άμμο και 2 δίσκους μέσα και η άμμος είχε γίνει πρασινοκαφε.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια ειναι αποκληστηκα κ μονο για να ζευγαροσουν τα συγκεκριμενα ψαρια κ να τουσ θυμιζει το φυσικο τους περιβαλον.επειδι ειναι μικρο το ενυδρειο σου μπορεισ να φιλοξενισεισ μονο νανοκιχλιδεσ λιμνησ Tanganyika.για αλλεσ κιχλιδεσ χρειζεσαι αλλο ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο,τουλαχιτον 160-180 λιτρα.

κοιτα κ αυτα εδω:

http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t40.htm

http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t95.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια ειναι για αναπαραγογη και καληψη των νανοκιχλιδων !

Link to comment
Share on other sites

Ουπς !!! Γραφαμε μαζι φιλε akvariym ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φιλε,εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινω απλα να μην ασχολεισαι με το τι φυτα θα βαλεις,αλλα με ποιον τροπο θα κανεις τα ψαρακια σου ευτυχισμενα μεγαλωνοντας.Και αυτο θα το πετυχεις με πολλα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

LOL mariosfa!!!

εχει δικαιο ο ΔΙΑΣ,με ενα 200αρι θα εισαι πανευτυχησ κ εσυ κ τα ψαρια σου.θα ευχαριστηθεισ ενυδρειο!!!

αυτο βεβαια αν το σηκωνει η τσεπη σου, αν οχι φτιαξε αυτο που εχεισ!

φιλικα γιωργος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...