Jump to content

θολο νερο


Recommended Posts

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στο ενυδρειο μου. εντελως ξαφνικα χωρις να εχω πειραξει τις παραμετρους του νερου η κατι αλλο ξυπναω ενα πρωι και βλεπω το νερο αρκετα θολο. Αυτο το προβλημα το εχω εδω και 4 μερες. εξετασα το φιλτρο να δω αν κατι δεν παει καλα αλλα δεν ειδα τιποτα περιεργο. Αλλαξα υαλοβαμβακα αλλα η κατασταση η ιδια. Επομενη κινηση αλλαγη νερου περιπου το 30% για να βοηθησω λιγο τα πραγμα καθως πιστευα οτι η θολουρα μπορει να προερχοταν απο πιθανο κολλημα του κυκλοφοριτη. Το αφηνω να δουλεψει και καθως δεν βλεπω προκοπη κανω προσθηκη ενεργου ανθρακα την τριτη μερα. 2 μερες λειτουργια με ενεργο ανθρακα αλλα παλι τιποτα.

ενδεικτικα οι τιμες του ενυδρειου μου

PH:7.8

KH:6

GH:>10

NH3:0

NO2:0

NO3:0

το kh και το gh ειναι απο στικ καθως μου τελειωσαν τα υγρα και δεν ειμαι σιγουρος για την εγγυροτητα τους.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω :blink: . Εχει καποιος καμια υποψια για το τι μπορει να συμβαινει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Τι φιλτρο και τι υλικα εχει?

ποσα λιτρα και ποσα ψαρια?

τι ταιζεις και ποσο?

θερμοκρασια?

ψοφησε κατι μεσα? κανε καταμετρηση.

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες

Στο φιλτρο εχω υαλοβαμβακα μπλε σφουγγαρι και siporax

60 λιτρα με 6 ψαρια ολα ζωοτοκα και πολλα μικρα απο γεννα των guppy.

ταιζω φυλλαρακια και ενα menu της sera

θερμοκρασια σταθερα στους 25

ναι λογικα θα εχουν ψοφησει αρκετα μικρα μεσα αλλα δεν μπορω να τα εντοπισω και ουτε νομιζω οτι μπορουν να επηρεασουν το νερο.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το νερο αρχιζει να θολωνει οταν βγαζω τον ενεργο ανθρακα οταν ξανακανω προσθηκη αρχιζει και καθαριζει.

και σημερα βλεπω το νερο πιο διαυγες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κρατησω τον ενεργο ανθρακα μεσα γιατι ριχνω υγρο λιπασμα....

Link to comment
Share on other sites

ναι λογικα θα εχουν ψοφησει αρκετα μικρα μεσα αλλα δεν μπορω να τα εντοπισω και ουτε νομιζω οτι μπορουν να επηρεασουν το νερο.

Σαφώς και επηρεάζουν το νερό και πολύ μάλιστα .

Μήπως δεν καταναλώνεται και η τροφή όλη σε 5 λεπτά και μένει παραπάνω ;

Τι φίλτρο έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το μαμα το εσωτερικο της juwel. Απο μετρησεις πιστευω ειμαι ενταξει. Σκουπα βυθου εχω βαλει και τραβηξα οτι μπορουσα. Τωρα το νερο μου φαινεται ενταξει δεν ξερω ομως αμα βγαλω τον ανθρακα τι θα γινει. Ναι τροφη μενει κατω λογο του οτι την τριβω και την μουλιαζω για να μπορουν να φανε και τα μικρα γιατι δεν τα εχω απομονωσει σε γεννηστρα. Λες να επηρεαζει και να θολωνει η τροφη το νερο; Επισης να πω κατι αλλο που ψεχασα. Επειδη η τροφη παει στον βυθο τα ψαρια ψαχνουν εκει και δημιουργουν αναταραξη. Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται και αυτο;

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι ταιζεις με λαθος τροπο και μαλιστα και αρκετα...

αλλαξε το αυτο μαζι με αλλαγες νερου και θα εισαι σουπερ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα μικρα τι να τα κανω? :blink: Γι αυτα ταιζω τοσο πολυ.... Αυριο κλεινουν 10 μερες ζωης....

Link to comment
Share on other sites

Με λιγοτερο ταισμα δεν παθαινουν τιποτα τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...