Jump to content

Συνδυασμός ψαριών Neon με άλλα είδη


Recommended Posts

Γιεα σας.

Έχω ένα ενυδρείο με τα εξής ψάρια:

2 Neon

1 Tetra cardinal

1 γατόψαρο.

Είχα και 2 guppy (το ένα για κάποιους μήνες), τα οποία όμως ψόφησαν. Το ένα με το που το αγόρασα μετά από 2 μέρες απεβίωσε αφού του είχαν τσιμπήσει πολύ την ουρά. Μάλλον τα Neon ή το Cardinal φταίνε. Μετά από 2 μέρες "έφυγε" και το παλαιότερο guppy (αλλοιώθηκε-σαν να έγινε γκρι η ουρά του).

Θα ήθελα να ρωτήσω (1) αν αυτά που έχω τωρα μπορούν συμβιώνουν και (2) τι άλλα είδη θα μπορούσα να βάλω. Θα ήθελα να έχω guppy, αλλά μετά από αυτό το συμβάν μάλλον δύσκολο.

Οι μετρήσεις είναι σε φυσιολογικά επίπεδα με το Ph μόνο κάπως υψηλό (κοντά στο 8). Η θερμοκρασία κυμαίνεται στους 29-30.

Ευχαριστώ,

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε.

Κατ'αρχην καλως ορισες.

Η ερωτηση σου φυσικα ειναι για ποια ψαρια πανε με τα νεον σου αλλα........

Αν ισχυει αυτο που βλέπω αριστερα οτι εχεις ενα ενυδρειακι 5 λιτρα δεν μπορεις να εχεις κανενα ψαρι απο αυτα και κανενα ψαρι γενικοτερα.

Μετα, αν ειχες ενυδρειο καταλληλο, δεν εχεις νερο καταλληλο για τα τετρας (neon και cardinal) γιατι ειναι πολυ αλκαλικο το νερο σου γι'αυτα.

Για guppy θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα.

Τα ψαρακια (neon, cardinal) που ανεφερες ζουν σε κοπαδακια οχι μικροτερα των 8 ατομων.

Το γατοψαρο ποιο ακριβως ειναι? θα πρεπει να γινει αναγνωριση του ειδους.

Μια καλη αρχη ειναι να δωσεις καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου για να μη μιλαμε στον αερα.

Επισης καλο ειναι να εχεις κανει μετρησεις στο νερο της βρυσης σου και στο νερο του ενυδρειου.

Τις βασικες τιμες : pH, kH, gH, NH3/NH4, NO2 και NO3 και να τις παραθεσεις για πιο καλες προτασεις

Καθε ποτε κανει αλλαγες νερου και ποσο %.

Προτεινω να ανταλλαξεις τα ψαρακια που σου απεμειναν με gappies αφου σου αρεσουν περισσοτερο και ειναι και πιο καταλληλα απότι υποψιαζομαι για το νερο της βρυσης σου.

ΥΓ αντιχλωριο βαζεις στις αλλαγες νερου?

ΥΓ2 με τι μετρας το νερο?

ΥΓ3 μπες και διαβασε και αλλα θεματα αν εισαι καινουριος στο χομπυ, μπες στο "Αρχάριοι γλυκού νερού"

Διαβασε πανω πανω τις αναοινωσεις και μετα μπορει να βρεις θεματα παρομοια σαν το δικο σου για να παρεις παραδειγμα και για να καταλαβεις πως γινεται καλυτερα η επικοινωνια.

Τι πρεπει δηλαδη, να αποφυγεις και τι να προτιμας στο τροπο που θα παρουσιαζεις το θεμα σου.

Καλη συνεχεια και καλη διαμονη στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις τις κάνω με τα sticks της JBL (5 in 1). Έχω τις εξής τιμές:

NO3: < 25

NO2: 0

GH: >7 και < 14 (είναι πράσινα τα 2 τελευταία κουτάκια)

ΚΗ: 6-10

pH: 7,6 - 8

Αλλάζω το νερό κάθε εβδομάδα το 1/3 περίπου. Το νερό που βάζω είναι κατά το ήμισυ απιονισμένο και κατά το ημισυ νερό βρύσης το οποίο όμως έχω σε δοχείο με ανοικτό καπάκι για αρκετό καιρό (και αρχικά είχα ρίξει αντιχλωριοτικό).

Το ενυδρείο μου δυστηχώς είναι 5 lt. Τα ψαράκια μου πάντως ζούσαν μια χαρά μέχρι τη στιγμή που έβαλα το νέο guppy και το γατόψαρο. Το ένα neon μάλιστα το έχω από το Δεκέμβρη.

Το γατόψαρο έχει πολλές μαύρες βούλες στο κεφάλι (σαν λεοπάρδαλη) και στο σώμα μαύρες κυλίδες μεγαλύτερου μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικο ηταν να εχεις προβληματα.

Το θαυμα ηταν πως αντεχαν και πριν προσθεσεις τα επιπλεον ψαρια.

Δυστυχως οι συνθηκες που υπαρχουν δεν ειναι για neon κλπ.

Θα προτεινα να βρεις καταρχην ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρα για τα κοπαδοψαρα σαν τα neon αλλα μετα απο αυτο θα πρεπει να γινουν επεμβασεις στο νερο που απαιτουν καποια εμπειρια και γνωση αλλα και λιγα εξοδα φυσικα.

Γι'αυτο ξαναπροτεινω να σταματησεις να διατηρεις neon κλπ προς το παρον, και να ασχοληθεις με τα ζοωτοκα (guppy) σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με φυτα (αληθινα φυσικα), που κανουν για το νερο της βρυσης (με αντιχλωριο).

Κανε αναζητηση με σχετικα αρθρα για τα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 λιτρα δεν μπορει να ζησει κανενα ψαρακι ευτυχισμενο. Και στα 60 ειναι περιορισμενες οι επιλογες σου. Παντως εισαι πολυ καλυτερα απο οτι σε 5. βεβαια αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι το κοστος για αγορα ενος τετοιου ενυδρειου εφοσον σκεφτεσαι να παρεις. μετα πιστευω με την βοηθεια μας να τα πας καλα. καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...