Jump to content

εξωτερικο-εσωτερικο φιλτρο


Recommended Posts

σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ κ μου ειπαν οτι ενα εξωτερικο φιλτρο (συγκεκριμενα EHEIM 2215 650L/H, τιμη 170ευρω κομπλε με βανακια,σφουγκαρια κ σολινεσ) ειναι πολυ καλυτερο σε αποδωση απο ενα ενσοματομενο εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη 1000λ/ω.

επισησ μου ειπε οτι για το ενυδρειο μου 160λιτρα καθαρα με κιχλιδεσ ειναι οτι πρεπει. τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ομως αυτο που μου ειπαν στο πετ σοπ?

Link to comment
Share on other sites

Kάποια γνώμη γι'αυτό;; http://www.aquariumguys.com/fluval-205-canister-filter.html

Φίλε μου, χρησιμοποιώ 2 Fluval 205 εδώ και 1 χρόνο, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Τα είχα πάρει γύρω στα 80€ έκαστο.

Για αυτά που προσφέρει και για την ποιότητά του είναι η καλύτερη αγορά.

Το εξωτερικό θα σου κάνει καλύτερη δουλειά στο κατά βάση λόγω της μεγαλύτερης χωρητικότητάς του σε υλικά, κάτι που σημαίνει καλύτερο φιλτράρισμα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που σου ειπαν στο πετ σοπ αλλα να ξερεις οτι το συγκεκριμμενο κοστιζει περιπου τα μισα στην Αθήνα.

Ακόμα και με μεταφορικα σε συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και o Imaikl, αυτο κομπλε θα βαρεθεις να το κοιτας και να μην εχεις να ασχοληθεις μαζι του.

Τιμη δεν υπαρχει καλυτερη προς στιγμην, 150 + κανα 20αρικο μεταφορικα, με 170€ κομπλε γερμανικο φιλτρο με βιολογικα υλικα substrat pro και μακαρονι για μηχανικο φιλτραρισμα +σφουγγαρι +βαμβακι. με 950 λιτρα ροη και ρυθμιζομενη μαλιστα με μοχλο, σωληνες εισοδου εξοδου κλπ

Ααα και αυτοματο γεμισμα του καδου.

Συνδεση και αποσυνδεση ευκολη για παιδακια.

(στην ελλαδα η πιο φτηνη αγορα του ειναι στα 212€)

ΥΓ αν θελεις μαλιστα να εχεις φιλτρο ακομα και σε περιπτωση που πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο, και διαθετεις + 40€ παρε το μεγαλυτερο 2028 με + 2,5 λιτρα περισοτερο χωρο για βιολογια (κομπλε κι αυτο) :blink:

(στην ελλαδα η πιο φτηνη αγορα του ειναι στα 283€)

ΥΓ και γω συμφωνω οτι το εξωτερικο φιλτρο εχει περισσοτερα πλεονηκτηματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...