Jump to content

Μπόλιασμα νεου ενυδρείου?


Recommended Posts

Καλησπερα! Ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω για να μπολιασω σωστα ενα 400αρι αστρωτο, με υλικα απο ενα 60αρι? :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Της μανας του το φιλτρο εχει, juwel 60. δεν εχω αλλο εξωτερικο. Μεσα εχει τα σφουγγαρια του, τον ανθρακα και τον υαλοβαμβακα πανω πανω... μολις σημερα τελειωσα το νεο μου ενυδρειο ( στησιμο ) rio 400 και με εχει πιασει τωρα να το βαλω οσο το δυνατον πιο γρηγορα στην ενεργο δραση... Μπορω να βρω παντως μεχρι και 100 λιτρα νερο απο ενα ενυδρειο φιλου αλλα το σκεφτομαι (πιθανες αρρωστιες και αλλα) . Μου ειπαν οτι μπορω να ριξω ζωντανα βακτηρια και μετα αμεσως ψαρια!!!! Να το κανω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

το νερο γιατι να το βαλεις?

τα βακτηρια που αιωρουνται σε αυτο ειναι ελαχιστα

σε σχεση με αυτα που θες να εχεις στο φιλτρο σου

Δεν υπαρχει στρωμενο νερο μονο στρωμενο φιλτρο

Ζωντανα βακτηρια εννοεις τα bactinettes που ειναι οντως

ζωντανα η τα ζουμια που πουλανε στα pet shop?

(π.χ sera nitrivec, tetra safe start κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Της μανας του το φιλτρο εχει, juwel 60. δεν εχω αλλο εξωτερικο. Μεσα εχει τα σφουγγαρια του, τον ανθρακα και τον υαλοβαμβακα πανω πανω... μολις σημερα τελειωσα το νεο μου ενυδρειο ( στησιμο ) rio 400 και με εχει πιασει τωρα να το βαλω οσο το δυνατον πιο γρηγορα στην ενεργο δραση... Μπορω να βρω παντως μεχρι και 100 λιτρα νερο απο ενα ενυδρειο φιλου αλλα το σκεφτομαι (πιθανες αρρωστιες και αλλα) . Μου ειπαν οτι μπορω να ριξω ζωντανα βακτηρια και μετα αμεσως ψαρια!!!! Να το κανω η οχι?

Με τα υλικά που έχει το 60αρι νομίζω δεν θα κάνεις δουλειά

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις κανονικά το στρώσιμο στο 400αρι.

Εάν μπορείς βρες από κάποιο φίλο έτοιμο / στρωμένο βιολογικό υλικό ( sub strat pro ή μακαρόνι siporax ) να βάλεις για μπόλιασμα

Link to comment
Share on other sites

Στιψε το σφουγγαρι απο το 60αρι μεσα στο νεο σου φιλτρο,αγορασε ετοιμα βακτηριδια και ριχνε

συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη,ριχνε καθημερινα λιγη τριμμενη τροφη για να "ταιζεις"

τα βακτηριδια,κανε συχνες μετρησεις και αυτες θα δειξουν ποτε θα εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το νεο φιλτρο εχει τα σφουγγαρια του, ανθρακα και υαλοβαμβακα, αλλα εχω βαλει και ενα εξωτερικο eheim 2217 με μακαρονι της DENNERLE. Παντως ακομα δεν εκανα καμμια κινηση μπολιασματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...