Jump to content

Επιλογές συγκατοίκων..


Marlboro

Recommended Posts

Γεια χαρά!!

Είμαι κανούργιος στο χόμπι και μόλις πήρα το καινούργιο μου ενυδρείο το γνωστό carefour που είναι 120λίτρα ..Τώρα είμαι σε φάση στροσίματος και περιμένω πότε θα μηδενιστεί η αμωνία και τα νιτρώδη για να βάλω τα αξιαγάπητα ραμιρέζι που είδα στο πετσοπ που πήγα σήμερα το προί..Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βάλω κανένα ακόμα ψαράκι που να ταιριάζουν στις συνθήκες νερού κλπ. Και τι φυτά να βάλω?ρίζες κλπ.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε και σου εύχομαι καλή αρχή.Πρώτα απο όλα πρέπει να έχεις υπομονή και να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.Σκέψου καλά τι ψάρια θέλεις να έχεις στο ενυδρείο σου.Αυτό για να μην σε δεσμεύσει πιο μετά και έχεις λιγότερες επιλογές στα είδη ψαριών.Ψάρια θα βάλεις σιγά σιγά

φιλικά Κώστας!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βαλεις στους παραγοντες αναζητησης συγκατοικων και την περιπτωση αυτων των συγκατοικων που δεν "ενοχλουν" την αναπαραγωγη των ραμιρεζων, που πιστευω θα εχεις και θα σε χαροποιησει συντομα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχε υπ'όψιν σου ότι τα ραμιρέζι θέλουν μαλακό και όξινο νερό οπότε πρέπει να βρεις και κάποιον τρόπο να κατεβάζεις σκληρότητες και pH

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!!Έσεις ποιους συγκατοίκους προτείνετε όπου δεν θα ενοχλούν τα ραμιρέζι στην αναπαραγωγή τους?Κάποια μικρόσωμα κοπαδόψαρα??Ποιος τρόπος είναι καλύτερος για να κάνω το νερό της βρύσης μου μαλακό και όξινο??Α/Ο??Πως χρησιμοποιήται και πόσο περίπου κοστίζει..

Ελπίζω να μην σας ζάλισα !! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ οπότε θα βάζω και νερό βρύσης γιατί η Α/Ο κάνει μηδενικές τις σκληρότητες ..Θα πρέπει να χρησιμοποιώ και τύρφη ή μόνο Α/Ο α και δεν είδα πως λειτουργεί πχ. την βάζω σε κουβά και βάζω εκεί το νερό κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βαλεις στους παραγοντες αναζητησης συγκατοικων και την περιπτωση αυτων των συγκατοικων που δεν "ενοχλουν" την αναπαραγωγη των ραμιρεζων, που πιστευω θα εχεις και θα σε χαροποιησει συντομα. :buttrock:

μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα τέτοιο ψάρι για το 120άρι μου..Οι ροδόστομοι κάνουν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...