Jump to content

Η μεταμόρφωση έγινε!!!


Recommended Posts

Καταρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για την ημέρα και σε όσους γιορτάζουν!

Σήμερα το πρωί πήγα και πήρα τα εξής υλικά:

Από Pet Shop:

1. υπόστρωμα για φυτά

2. 4 φυτά

3. τεστ νερού (KH - KG - pH - NΟ2)

4. Μια λυχνία 18W της JBL ( το ενυδρείο μου είχε μια της πλάκας)

Συνολικά 98 Ευρώ. (μου φάνηκαν πολλά :excl: )

Επίσης από μαγαζί με υπολογιστές και μαγαζί με ηλεκτρονικά:

2 ανεμιστηράκια για υπολογιστή που έχουν και Led πράσινα :rasp:

1 μια μικρή λυχνία Neon πράσινου χρώματος για PC tunning :wacko:

1 διακοπτάκι διπλό

1 τροφοδοτικό 12 V - 12.5W

Συνολικά 28 Ευρώ.

Έκανα τρύπες στο καπάκι του ενυδρείου, έβαλα και προσάρμοσα τα ανεμιστηράκια.

Ύστερα προσάρμοσα την λάμπα νέον μέσα στο σώμα που είναι και το φωτιστικό και τα συνέδεσα με τον διακόπτη που τοποθέτησα στο καπάκι του ενυδρείου. Επίσης άλλαξα και την λάμπα φθορίου.

Το αποτέλεσμα είναι να μπορώ να ανάβω ανεξάρτητα τα ανεμιστηράκια και την λυχνία νέον. Τα ενεμιστηράκια δεν βγάζουν πολύ φως αλλά είναι αρκετό στο σκοτάδι να φτιάξει ατμόσφαιρα μέσα στο ενυδρείο. Η λάμπα νέον βγάζει περισσότερο πράσινο φως και όταν είναι αναμμένη μαζί με τα ανεμιστηράκια κάνουν το ενυδρείο καταπράσινο!

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι κατέβασα την θερμοκρασία του ενυδρείου με τα ανεμιστηράκια κατά 2 βαθμούς. Εάν βρω ανεμιστηράκι με περισσότερες στροφές θα τα πάρω και ας μην έχουν Led φωτάκια :wacko:

Τα έχω συνδέσει με φυσάκια και μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα.

Και το ακόμα πιο σημαντικό!

Μετρήσεις στο ενυδρείο μου πριν κάνω οτιδήποτε και ύστερα ξήλωμα! Τα ψάρια πάνε σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω. Αδειάζω νερό, πλένω χαλίκι με νερό που έχω φυλάξει ενυδρείου, καθαρίζω ενυδρείο, καθαρίζω φίλτρο.

Βάζω υπόστρωμα για τα φυτά, χαλίκι, μετά λίγο νερό 1/4 και μετά ένα ξύλο που έχω και τα φυτά (πέτρες δεν πρόλαβα να τις ελέγξω εάν είναι ασβεστολιθικές). Γεμίζω νερό 1/4 και βλέπω ότι έχει γίνει πολύ καφέ από το υπόστρωμα. Αδειάζω και ξαναγεμίζω μέχρι επάνω το αφήνω καμιά ώρα και βάζω φίλτρο σε λειτουργία. Το φίλτρο από την ημέρα που το πήρα έκανε ένα θόρυβο όπως η αεραντλία. Μετά το ξήλωμα καλό καθάρισμα και δέσιμο πάλι δεν το κάνει!!! Νερό πάντως περισσότερο δεν βγάζει :excl: οπότε πάω για φίλτρο.

Παρ' όλα αυτά σε 1 ώρα το νερό ήταν πεντακάθαρο (είδα ότι δημιουργεί ρεύμα στο νερό). Ξέχασα να πω ότι στο φίλτρο πρόσθεσα και ενεργό άνθρακα αφού τον ξέβγαλα να φύγει η πολύ μαυρίλα και τον έβαλα μέσα σε ένα κομμάτι καλτσόν. (έψαχνα στα ντουλάπια τις μάνας μου για καλτσόν 2 ώρα το βράδυ) :wacko:

Επίσης ετοίμασα και το παλιό εσωτερικό φίλτρο σε περίπτωση που χρειαστεί που έχει πάρα πολύ καλό κυκλοφωρητή.

Μετά από 4 ώρες ρίχνω τα ψάρια μέσα.΄Φαίνονται να είναι ευτυχισμένα στο νέο τους περιβάλλον!

Ελπίζω εκτός από το αισθητικό αποτέλεσμα που για τους περισσότερους παίζει πιστεύω μεγάλο ρόλο, όλα να πάνε καλά στην βιολογία του ενυδρείου μου που για μένα είναι το πιο σημαντικό.

Με την βοήθειά σας τώρα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!

Αύριο θα ποστάρω τις μετρήσεις μου για να μου πείτε την γνώμη σας. Τελικά το πολυτέστ που είχα έδειχνε άλλα αντί άλλων! Ξέχασα όμως να πάρω αμμωνίας και δεν ξέρω εάν έπρεπε να πάρω και για ΝO3 που με βάση το πολυτέστ ήταν υψηλό!

Αύριο και φωτογραφίες γιατί είμαι πτώμα! :buttrock: παλεύω από τις 6 το απόγευμα και τελείωσα πριν 1 ώρα!

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! ^_^

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια. Για να μη σε κυνηγαει η μητερα σου και για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο, να παρεις ειδικα "καλτσακια", που θα βαζεις μεσα οτι υλικο θελεις.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

- Το φιλτρο μη το παραστουμπωνεις με υλικα (ειναι μια συνηθισμενη αιτια για πεσμενη ροη).

(Φυσικα και τα υλικα του φιλτρου συντηρηση με νερο ενυδρειου).

- Τα ανεμιστηρακια με λεντακια δεν κανουν για ενυδρειο. Εκτος της αισθητικης τους, το φως τους θα δημιουργει "αναστατωση" με το αναψε-σβησε.

- Ο ανθρακας και τα φυτα δεν συμβαδιζουν.

- Η νεον λαμπα ειναι για moonlight?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

- Το φιλτρο μη το παραστουμπωνεις με υλικα (ειναι μια συνηθισμενη αιτια για πεσμενη ροη).

(Φυσικα και τα υλικα του φιλτρου συντηρηση με νερο ενυδρειου).

- Τα ανεμιστηρακια με λεντακια δεν κανουν για ενυδρειο. Εκτος της αισθητικης τους, το φως τους θα δημιουργει "αναστατωση" με το αναψε-σβησε.

- Ο ανθρακας και τα φυτα δεν συμβαδιζουν.

- Η νεον λαμπα ειναι για moonlight?

Την ιδέα για τα led την πήρα το aquaristic.net που έχει ένα σωρώ είδη Led για διακόσμηση. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω να αναστατώνονται γιατί βγάζουν ελάχιστο φως, αντιθέτως με όταν ανάβω την μεγάλη λάμπα ειδικά το δολάριο τρελαίνετε! Θα τα παρατηρήσω όμως τώρα που το είπες πιο προσεχτικά και εάν δω ότι τα ενοχλεί έστω και λίγο τα ξήλωσα με την μια και θα ψάξω να βρώ με περισσότερες στροφές που ξέρω ότι υπάρχουν.

Τον άνθρακα ήδη τον έβγαλα γιατί θυμήθηκα ότι δεν είναι σωστό με τα φυτά και θα βγάλω όπως λες όσο υλικό μπορώ για να δω εάν μεγαλώσει η ροή. (τα υλικά του φίλτρου πάντα συντήρηση με νερό ενυδρείου :rasp:)

Η νέον λάμπα που λέω δεν είναι νέον ^_^ Λέγετε για την ακρίβεια cold cathode light και απλά μοιάζει με νέον. Αυτή την έχω με ξεχωριστό διακόπτη και απλά χρωματίζει πράσινο το ενυδρείο και θα ανάβει σπανίως.

Thx για την ιδέα να αδειάσω το φίλτρο μπας και δω διαφορά στην ροή! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και μερικές φωτό

Με το φως απο τους ανεμιστήρες

post-192-1218845753_thumb.jpg

Με την καθοδική λαμπίτσα

post-192-1218845873_thumb.jpg

Με την φθορίου

post-192-1218845937_thumb.jpg

Δεν μου αρέσει το bakcground το οποίο θα βγάλω αλλά δεν έχω αποφασίσει τι να βάλω. Θα μπουν ακόμα πέτρες και κάποια φυτά ίσως και όλα θα φύγουν όταν βρώ αυτά που θέλω (Myriophillum, Eleocharis κ.α.)

Τις ιδέες και τις παρατηρήσεις σας παρακαλώ!!!!!!!

Το θερμόμετρο δεξιά το έβαλα για να συγγρίνω θερμ. με το άλλο που είναι κολημένο στο τζάμι του ενυδρείου και είδα ότι δείχνει 1 βαθμό πιο λίγο. Πιστεύω ότι αυτό δείχνει πιο σωστά.

Μπροστά από τον θερμοστάτη πρέπει να μπει ένα φυτό επίσης (όχι κολητά για ευνόητους λόγους :buttrock: )

Τα πιο σημαντικά που αφορούν το νερό του ενυδρείου θα τα αναφέρω σε επώμενο ποστ αφού πάρω πάλι σε λίγο μετρήσεις ... γιατί τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά ^_^

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Την ιδέα για τα led την πήρα το aquaristic.net που έχει ένα σωρώ είδη Led για διακόσμηση. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω να αναστατώνονται γιατί βγάζουν ελάχιστο φως, αντιθέτως με όταν ανάβω την μεγάλη λάμπα ειδικά το δολάριο τρελαίνετε!.....

Αυτο ειναι ενα σημαντικο προβλημα που αντιμετωπιζουν ολα τα ενυδρεια. Σαν λυση υπαρχει το συστημα ανατολης-δυσης αλλα υπαρχουν και πιο απλες οπως να μενει μια μικρη λαμπα αναμμενη αφου σβησουν τα μεγαλα φωτα και μετα να κλεινει κι αυτη (μπορει να γινει και με χρονοδιακπτη).

Τα λεντακια στα ανεμιστηρακια θα ειναι προβλημα αν αναβοσβηνουν οταν τα μεγαλα φωτα ειναι κλειστα.

Γενικοτερα η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη να μην αναβοσβηνουν φωτα ειτε μικρα ειτε μεγαλα, και αφου σβησουν για βραδυ τα φωτα δεν πρεπει να ξαναναψουν.

Σκεψου τα φωτα σαν το τεχνητο τους ηλιο.

Τον άνθρακα ήδη τον έβγαλα γιατί θυμήθηκα ότι δεν είναι σωστό με τα φυτά και θα βγάλω όπως λες όσο υλικό μπορώ για να δω εάν μεγαλώσει η ροή. (τα υλικά του φίλτρου πάντα συντήρηση με νερό ενυδρείου :wacko:)......

....Thx για την ιδέα να αδειάσω το φίλτρο μπας και δω διαφορά στην ροή! ^_^

Δεν ειπα να αδειασεις το φιλτρο. :wacko:

Να εξετασεις μηπως ειναι παραγεμισμενο ειπα και να δωσεις λιγο "αερα" στον καδο για να κυκλοφορει το νερο :rasp:

ΥΓ το ενυδρειο ειναι πολυ χαμηλοταβανο για σκαλαρια. :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα σημαντικο προβλημα που αντιμετωπιζουν ολα τα ενυδρεια. Σαν λυση υπαρχει το συστημα ανατολης-δυσης αλλα υπαρχουν και πιο απλες οπως να μενει μια μικρη λαμπα αναμμενη αφου σβησουν τα μεγαλα φωτα και μετα να κλεινει κι αυτη (μπορει να γινει και με χρονοδιακπτη).

Τα λεντακια στα ανεμιστηρακια θα ειναι προβλημα αν αναβοσβηνουν οταν τα μεγαλα φωτα ειναι κλειστα.

Γενικοτερα η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη να μην αναβοσβηνουν φωτα ειτε μικρα ειτε μεγαλα, και αφου σβησουν για βραδυ τα φωτα δεν πρεπει να ξαναναψουν.

Σκεψου τα φωτα σαν το τεχνητο τους ηλιο.

Δεν ειπα να αδειασεις το φιλτρο. :wacko:

Να εξετασεις μηπως ειναι παραγεμισμενο ειπα και να δωσεις λιγο "αερα" στον καδο για να κυκλοφορει το νερο :wacko:

ΥΓ το ενυδρειο ειναι πολυ χαμηλοταβανο για σκαλαρια. ^_^

Έβγαλα αρκετά κεραμικά από μέσα από το φίλτρο αλλά τίποτα :excl: Τώρα θα μικρύνω το μήκος στους σωλήνες σύνδεσης με το ενυδρείο μήπως και βελτιώσω λίγο την κατάσταση.

Όταν λές "αέρα" στον κάδο τι ενωείς;

Το ενυδρείο είναι όντος χαμηλοτάβανο για σκαλάρια αλλά όταν τα έβαλα δεν το γνώριζα αυτό. Προτιμώ να αλλάξω ενυδρείο τώρα παρά να αλλάξω τα σκαλάρια :rasp: Κάποια στιγμή θα το κάνω και αυτό :buttrock:

To φως τελικά είναι επίσης ένα μεγάλο κεφάλιο για το ενυδρείο. Είναι δύσκολο να πετύχεις τις συνθήκες τις φύσης αλλά εύκολο να μην το παρακάνεις με πράγματα που ομορφαίνουν το ενυδρείο και είναι εις βάρος των ψαριών. :wacko:

thx για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να κοντινεις μονο την εξαγωγη, η εισαγωγη δεν ειναι προβλημα. Επισης ριξε μια ματια στο μεγιστο υψος, που "σηκωνει" το νερο το φιλτρο σου.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

..Όταν λές "αέρα" στον κάδο τι ενωείς;...

Να μην ειναι στριμωγμενα και στουμπωμενα τα υλικα, να υπαρχει χωρος να περναει το νερο.

Να κλεινει ευκολα το καπακι χωρις να χρειαζεται να κατσουμε επανω του :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να κοντινεις μονο την εξαγωγη, η εισαγωγη δεν ειναι προβλημα. Επισης ριξε μια ματια στο μεγιστο υψος, που "σηκωνει" το νερο το φιλτρο σου.- :buttrock:

Να μην ειναι στριμωγμενα και στουμπωμενα τα υλικα, να υπαρχει χωρος να περναει το νερο.

Να κλεινει ευκολα το καπακι χωρις να χρειαζεται να κατσουμε επανω του ^_^

Κόντινα τα λάστιχα και ανέβασα την ροή στα 300L / h ΄και τώρα θα δοκιμάσω να σηκώσω το φίλτρο πιο ψηλά.

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...