Jump to content

αιωρουμενα σωματιδια


Recommended Posts

Εδω και 3 μερες σχεδον απο εκει που το νερο στο ενυδρειο μου ηταν πολυ καθαρο τωρα βλεπω πολλα αιωρουμενα σωματια στην αρχη πιστευα πως θα ξεθολωσει λιγακι επηδει ειχα κανει μια μεταφυτευση αλλα εδω και 3 μερες απο τοτε ειναι σχεδον ετσι ..Λετε να φταιει το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο φιλτρο Hydor crystal duo k20ii 450l/h (με χαμηλωμενη ροη) λετε να την ανεβασω αλλα την ειχα βαλει στην μεσαια ροη και ανασηκωνοταν η αμμο που χτυπουσε η εξοδος του νερου του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θελουν καθαρισμα τα υλικα του φιλτρου σου;

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαριζω σχεδον καθε 2 βδομαδες και χθες κιολας τα ξανα καθαρισα γιατι κι εγω πιστευα μηπως θελαν καθαρισμο αλλα ακομα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το το βρέις βάλε ενα εσωτερικό φίλτρο μικρό και γέμισετο με ενυδρειακο βαμβακι .

Βάλτο σε λειτουργία και παρατείρα το βαμβάκι .. σε δύο ημερες θα ειναι γυαλί το νερό .... άν είναι σωματίδια ....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Μηπως αραγε το σφουγκαρι του φιλτρου δεν επαρκει γιατι εχει μεγαλουτσικα ανοιγματα και αυτα τα μικρα σωματιδια δεν μπορει να τα κρατησει??..να εβαζα filter wool πχ??. Γιατι ενω ηταν το νερο σαν κρυσταλος τωρα εχει αιωρουμενα σωματιδια και με παραξενευει αυτο ισως να υπαρχει και προβλημα στο φιλτρο ποιος ξερει

Link to comment
Share on other sites

μην πειραξεις τιποτα ακομα. κανε μια αλλαγη νερου

και αλλαζε υαλοβαμβακα οσο πιο συχνα μπορεις.

περιμενε για 3-4 μερες ακομα και αν δεν δεις

αποτελεσμα τοτε προχωρας παρακατω.....

αν δεν εχεις πειραξει τιποτα στο φιλτρο

μην ανησυχεις απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειραξει τιποτα αλλα δεν εχω υαλοβαμβακα το μονο που κανω ειναι να καθαριζω το σφουγκαρι που εχει σε εναν κουβα απο νερο ενυδρειου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειραξει τιποτα αλλα δεν εχω υαλοβαμβακα το μονο που κανω ειναι να καθαριζω το σφουγκαρι που εχει σε εναν κουβα απο νερο ενυδρειου .

Δηλαδη το φιλτρο δε ειχε οταν το αγορασες?

στην εισαγωγη δεν μπορεις να βαλεις λιγο βαμβακι η δεν το παιρνει?

Θα γλιτωνεις και το τακτικο πλυσιμο του σφουγγαριου

γιατι δεν θα ''μπουκωνει'' γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Στριμοξα απο πανω αρκετο filter wool τωρα θα περιμενω λιγακι να δω αν γινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Στριμοξα απο πανω αρκετο filter wool τωρα θα περιμενω λιγακι να δω αν γινει τιποτα

Δεν εχεις λογο να το στριμωξεις. :buttrock: Ακομα εξακολουθει το προβλημα;;;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει 6 ωρες και ακομα δεν εχει αλλαξει τιποτα ..Η το φιλτρο φταιει ή η λαβα που εχω ως βιολογικο υλικο μετα απο σχεδον ενα μηνα που την εχω εχει αρχισει να βγαζει σκονη κλπ. δεν ξερω τι να κανω... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει 6 ωρες και ακομα δεν εχει αλλαξει τιποτα ..Η το φιλτρο φταιει ή η λαβα που εχω ως βιολογικο υλικο μετα απο σχεδον ενα μηνα που την εχω εχει αρχισει να βγαζει σκονη κλπ. δεν ξερω τι να κανω... ^_^

δεν νομιζω οτι φταιει η λαβα αλλα και πάλι θα σου προτεινω σιγα-σιγα να την αντικαταστησεις

με ένα πιο αξιόπιστο βιολογικό υλικό (κατα την γνώμη μου πάντα)

substrat pro eheim :rasp:

και ενα ακόμα ειναι οτι όσο ανοίγεις το φίλτρο σου για καθάρισμα

τόσο μεγαλύτερη ζημιά κάνεις στην βιολογία σου

μείωσε την ροή σου και άσε την βιολογία να κάνει τα υπόλοιπα

και ξέχασε τα "βαμβάκια"(μην πάει κανείς σε φαρμακείο και ζητήσει απλό βαμβάκι για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και προβλήματα με τυχόν νέους στο χόμπυ που δεν ξέρουν οτι υπάρχει το βαμβάκι για την ενυδρειακή χρήση :buttrock: )

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

και ενα ακόμα ειναι οτι όσο ανοίγεις το φίλτρο σου για καθάρισμα

τόσο μεγαλύτερη ζημιά κάνεις στην βιολογία σου

νομιζω ειναι σωστη η πιο πανω παρατηρηση περιορισε τον καθαρισμο

του φιλτρου σου.

εχουμε νεα? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο Σπυρος αλλου βγαλε την λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιορισω τον καθαρισμο του φιλτρου μου καθε μηνα και η λαβα θα βγει συντομα...Ακομα και με filter wool το προβλημα συνεχιζετε ...Η λαβα εχει βαλει το χερακι της :buttrock: ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινοταν τιποτα τωρα εβγαλα την λαβα θα κανω και μια αλλαγη νερου 30% και θα περιμενω αν δεν γινει παλι τιποτα τι να πω ...Τοτε ισως φταιει το φιλτρο...Κανει και κατι παραξενους θορυβους...Οσα φιλτρα hydor εχω παρει κανουν παραξενους θορυβους... :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινοταν τιποτα τωρα εβγαλα την λαβα θα κανω και μια αλλαγη νερου 30% και θα περιμενω αν δεν γινει παλι τιποτα τι να πω ...Τοτε ισως φταιει το φιλτρο...Κανει και κατι παραξενους θορυβους...Οσα φιλτρα hydor εχω παρει κανουν παραξενους θορυβους... :buttrock:^_^:rasp:

αν εβγαλες την λαβα "πεταξες" και την βιολογια του ενυδρειου σου....το χειροτερο που μπορουσες να κανεις

ειπαμε σταδιακα να την αφαιρεσεις και οχι με την μια οπως σου λενε μερικοι

προσεξε πολυ τωρα πια γιατι το ενυδρειο σου ειναι στον αερα

μην ταιζεις πολυ και μην το φωρτωσεις ψαρια αλλα

τα αιωρουμενα σωματιδια μπορει να προερχονται απο την μεγαλη ροη

και την βιολογικη ασταθεια που εχει το ενυδρειο σου

και οχι απο την ποιοτητα των υλικων του φιλτρου σου

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινοταν τιποτα τωρα εβγαλα την λαβα θα κανω και μια αλλαγη νερου 30% και θα περιμενω αν δεν γινει παλι τιποτα τι να πω ...Τοτε ισως φταιει το φιλτρο...Κανει και κατι παραξενους θορυβους...Οσα φιλτρα hydor εχω παρει κανουν παραξενους θορυβους... ^_^:rasp::wacko:

:wacko: Και τι εχεις τωρα για βιολογια;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε πετσοπ να βρω τιποτα για βιολογικο υλικο και δεν εχουν τιποτα :buttrock: ... Δεν ξερω τι να κανω τωρα ...Δεν την εβγαλα μαζι ολη ...Την πρηγουμενη βδομαδα εβγαλα σχεδον την μιση και τωρα ολη βασικα ηταν ελαχιστη ποσοτητα οσο χωρουσε

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα στην επαρχια αντε να μενεις σε καμια πολη καλα ειναι αλλα εγω εδω στην κωμοπολη και τα 3 πετσοπ μοιαζουν πιο πολυ με υχθιοπολια μπαινεις ψαρευεις βγαινεις τιγανιζεις :buttrock:^_^:rasp:

βιαστηκα μην παθουν τιποτα τα ψαρια απο την σκονη της λαβας για τα βραγχια τους και σταδιακα την εβγαλα ολη την λαβα...Εκανα κακο αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη ...Και τα σφουγκαρια δεν εχουν βιολογια???Ασε και που τα πολλα φυτα λειτουργουν σαν βιολογικο υλικο απο οτι εχω διαβασει...

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα στην επαρχια αντε να μενεις σε καμια πολη καλα ειναι αλλα εγω εδω στην κωμοπολη και τα 3 πετσοπ μοιαζουν πιο πολυ με υχθιοπολια μπαινεις ψαρευεις βγαινεις τιγανιζεις :buttrock:^_^:rasp:

βιαστηκα μην παθουν τιποτα τα ψαρια απο την σκονη της λαβας για τα βραγχια τους και σταδιακα την εβγαλα ολη την λαβα...Εκανα κακο αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη ...Και τα σφουγκαρια δεν εχουν βιολογια???Ασε και που τα πολλα φυτα λειτουργουν σαν βιολογικο υλικο απο οτι εχω διαβασει...

Εχουν το θεμα ειναι, αν φτανει. Εβαλες κατι στο χωρο που αδειασε;;; :wacko:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Εχουν το θεμα ειναι, αν φτανει. Εβαλες κατι στο χωρο που αδειασε;;; :buttrock:

Εβαλα απο το στριμωγμενο filter wool λιγο εκει...Δεν ειχα και αλλη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...