Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Παιδιά γειά σας.

Μου χάρισαν ξαφνικά ένα μικρό ενυδρείο των 30 λίτρων της HAILEA, που έχει ένα μικρό, από ότι φαίνεται θυληκό Sarasa Comet. Το ενυδρείο περιέχει ένα φίλτρο pick-up της ΕΗΕΙΜ, χαλίκι, μία πέτρα με τρύπα, δύο ψεύτικα φυτά και θερμόμετρο.

Δυστυχώς, δεν έχω άλλο ενυδρείο, για να το στρώσω εξ αρχής, χωρίς ψάρια, ούτε λόγω της εργασίας μου, τον χρόνο να ασχοληθώ πολύ με το ενυδρείο και με στρώσιμο με αληθινά φυτά. Το ψαράκι όμως δεν θέλω να πεθάνει. Φαίνεται μια χαρά, τρώει πολύ και το βλέπω που παίζει κόντρα στο νερό που βγάζει το φίλτρο. Του έβαλα και έναν καθρέφτη για να έχει παρέα.

Πέστε μου έναν τρόπο που δεν θα μπορέσω να αντιμετωπίσω αυτήν την απροσδόκητη εξέλιξη στην καθημερινότητά μου. Ειδικά με φοβίζει από αυτά που διάβασα τα οξέα που δημιουργούν τα απόβλητα του ψαριού.

Ευχαριστώ πολύ - Γιάννης.

Έγινε επεξεργασία - Ivanois
Link to comment
Share on other sites

Μονο με αλλαγες νερου 20%(παντα με την προσθηκη αντιχλωριου) ανα δυο ημερες και ταισμα

μια φορα την ημερα μεχρι να στρωσει το φιλτρο. Βγαλε το ψευτικο φυτο και δεσε μια ανουμπια στην πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αλλαγες νερου 20%(παντα με την προσθηκη αντιχλωριου) ανα δυο ημερες και ταισμα

μια φορα την ημερα μεχρι να στρωσει το φιλτρο. Βγαλε το ψευτικο φυτο και δεσε μια ανουμπια στην πετρα.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, προς το παρόν θα κάνω αυτό που μου γράφεις. Πεσ' μου αν θέλεις, η ανούμπια θα αποκτήσει ρίζες σιγά σιγά που θα χωθούν στο χαλίκι? ή χρειάζεται να βάλω κάποιο υλικό στο οποίο θα δέσουν οι ρίζες της? (αν βγάζει)

Link to comment
Share on other sites

Μη φυτεψεις το ριζωμα, πρεπει να ειναι εκτος χαλικιου.

Πληροφοριες για το φυτο εδω

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tails.php?id=24

http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=101

Και εδω μπορεις να βρεις κι αλλα φυτα που μπορουν να συμηπαρξουν με φυτοφαγα ψαρια οπως τα χρυσοψαρα :

http://www.tropica.com/default.asp.

Θα πας δεξια εκει που λεει "SPECIES LIST" και θα διαλεξεις αντι για "All plants", "Not eaten by herbivorous fish".

Και θα κοιταξεις να ειναι και "Easy" ή "Very easy" για να μη χρειαζονται "ειδικη περιποιηση" με λιπασματα, φωτα κλπ αφου δεν θελεις να "μπλεξεις" πολυ.

Παντως το ενυδρειακι ειναι λιγο μικρο για χρυσοψαρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να δωσεις το χρυσοψαρο και να παρεις

εναν μονομαχο για τα λιτρα σου. Γιατι:

30 λιτρα ειναι ελαχιστα για ενα ψαρι σαν

το χρυσοψαρο που γινεται 30εκ

Επισης ειναι ψαρι κρυου νερου που σημαινει

οτι τον χειμωνα προτιμαει θερμοκρασιες απο

6-14 βαθμους και το καλοκαιρι απο 14-24.

Οταν λοιπον θα το εχεις σε θερμοκρασιες 25-26

βαθμους και το καλοκαιρι ακομα χειροτερα αν δεν

χρησιμοποιεις καποιο μεσο ψυξης θα χτυπας 30 και βαλε

επιβαρυνεις το ανοσοποιητικο του συστημα και κατα

συνεπεια και το ιδιο το ψαρι με αποτελεσμα να γινεται

ευαλωτο σε αρρωστιες και να εχεις συντομα θανατους.

αν σκεφτεις οτι ο μεσος ορος ηλικιας τους ειναι τα 10 χρονια

και εσενα ζησει στο ενυδρειο π.χ 1-2 χρονια θα καταλαβεις

τι σου λεω.

Αυτα στα λεω για να σε προφυλαξω και για να μην απογοητευτεις στην συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

"Γιατι:30 λιτρα ειναι ελαχιστα για ενα ψαρι σαν το χρυσοψαρο που γινεται 30εκ"

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ: ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΓΕΘΗ. ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΕΙΝΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ :

Link to comment
Share on other sites

"Γιατι:30 λιτρα ειναι ελαχιστα για ενα ψαρι σαν το χρυσοψαρο που γινεται 30εκ"

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ: ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΓΕΘΗ. ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ :

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να δωσεις το χρυσοψαρο και να παρεις

εναν μονομαχο για τα λιτρα σου. Γιατι:

30 λιτρα ειναι ελαχιστα για ενα ψαρι σαν

το χρυσοψαρο που γινεται 30εκ

Επισης ειναι ψαρι κρυου νερου που σημαινει

οτι τον χειμωνα προτιμαει θερμοκρασιες απο

6-14 βαθμους και το καλοκαιρι απο 14-24.

Οταν λοιπον θα το εχεις σε θερμοκρασιες 25-26

βαθμους και το καλοκαιρι ακομα χειροτερα αν δεν

χρησιμοποιεις καποιο μεσο ψυξης θα χτυπας 30 και βαλε

επιβαρυνεις το ανοσοποιητικο του συστημα και κατα

συνεπεια και το ιδιο το ψαρι με αποτελεσμα να γινεται

ευαλωτο σε αρρωστιες και να εχεις συντομα θανατους.

αν σκεφτεις οτι ο μεσος ορος ηλικιας τους ειναι τα 10 χρονια

και εσενα ζησει στο ενυδρειο π.χ 1-2 χρονια θα καταλαβεις

τι σου λεω.

Αυτα στα λεω για να σε προφυλαξω και για να μην απογοητευτεις στην συνεχεια.

Γιατί να δώσω το όμορφο ψαράκι? Το ενυδρείο δεν το έφτιαξα επειδή ήθελα να ασχοληθώ με το χόμπυ, μου το έκαναν δώρο, όπως έγραψα και πριν και για να πω την αλήθεια ενοχλήθηκα, γιατί μου επιβάρυναν την ήδη επιβαρυμένη με εργασία ζωή μου.

Εκείνο που θέλω είναι να ζήσει το ψαράκι, που είναι συμπαθέστατο. Τώρα το ψαράκι δεν είναι ούτε 10 εκατοστά, όταν μεγαλώσει πολύ, θα αγοράσω άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Το καλοκαίρι το έχω σε χώρο που κλιματίζεται, γιαυτό και η θερμοκρασία είναι γύρω στους 25°, τον χειμώνα θα το βάλω σε μέρος που δεν θα κλιματίζεται, εκτός αν πέσει πολύ η θερμοκρασία.

Αλήθεια από που μπορώ να αγοράσω τα υγρά τεστ της API? Το γειτονικό μου pet-shop, δεν έχει και ούτε που τα ήξεραν. Μου έδωσαν κάτι διαρκείας tests της Seachem, που είναι για κλωτσιές. Μου έδειχναν αμμωνία ενώ τα είχα βάλει σε επιτραπέζιο νερό και σε νερό της βρύσης, όπως και ph παντού πάνω από 8, ενώ τα δοκίμασα σε 3 διαφορετικά νερά. Ευτυχώς που πήρα και το multi-test της Esha, το οποίο μου έδειξε ότι το νερό του ενυδρείου είναι σωστό, αλλά θα ήθελα καλύτερα tests.

Έγινε επεξεργασία - Ivanois
Link to comment
Share on other sites

"Γιατι:30 λιτρα ειναι ελαχιστα για ενα ψαρι σαν το χρυσοψαρο που γινεται 30εκ"

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ: ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΓΕΘΗ. ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ :

Βάνα, το ίδιο διάβασα και εγώ. "Το ενυδρείο για το ψάρι είναι το δικό του σύμπαν και το μέγεθός του εξαρτάται άμεσα από τον χώρο που ζει". Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσον είναι σωστό, οπότε σε περίπτωση που μεγαλώσει πολύ, θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Προς @stav και @delta66.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες. Έκανα την αλλαγή του νερού,χρησιμοποιώντας το aquatan της Sera, του έβαλα και μια ανούμπια, όπως επίσης πρόσθεσα και nitrivec σύμφωνα με τις οδηγίες της Sera. Το μόνο που μου μένει είναι να βρω υαλοβάμβακα και μπλε σφουγγαράκι, να τα βάλω μέσα στο δεύτερο φίλτρο που είχε το ενυδρίο (της Hailea) και που δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αντικαθιστώντας αυτό που έχει μέσα, δηλαδή τον ενεργό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Βάνα, το ίδιο διάβασα και εγώ. "Το ενυδρείο για το ψάρι είναι το δικό του σύμπαν και το μέγεθός του εξαρτάται άμεσα από τον χώρο που ζει". Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσον είναι σωστό, οπότε σε περίπτωση που μεγαλώσει πολύ, θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα ψαρια που μεγαλωνουν σε μικροτερο χωρο απ'οτι πρεπει γινουνται μικροτερα οχι γιατι προσαρμοζονται αλλα γιατι παθαινουν νανισμο.

Μενουν μικροτερα στο μεγεθος εξωτερικα αλλα τα εσωτερικα τους οργανα συνεχιζουν μεγαλωνουν και υποφερουν.

Επισης παθαινουν αλλιωσεις στο σκελετο τους πχ :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=18911

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενυδρείο τώρα πλέον έστρωσε και είναι μια χαρά. Έβαλα μέσα και ένα μικρό pleco για να τρώει την ελαφριά πράσινη άλγη, που κατά καιρούς πιάνει. Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι το χρυσόψαρο τρώει τις ταμπλέττες του pleco και φοβάμαι μήπως το ψοφήσει από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Κακως εβαλες τον pleco δεν ταιριαζει με το χρυσοψαρο.Εαν μπορεις επεστρεψε τον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...