Jump to content

2 φίλτρα και ακόμα έχω νιτρικά σε 120l ενυδρείο!


Recommended Posts

Kαλημέρα. Καθάρισα το εξωτερικό φίλτρο έκανα αλλαγή νερού 30% και θα ξανακάνω μετρήσεις. Μου τελείωσε το τεστ των νιτρικών.

Έμαθα χθες ότι ο φωτισμός πρέπει να είναι συνεχόμενος και αυτό παίζει ρόλο στην φωτοσύνθεση και άμεσα στα φυτά. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τα νιτρικά... απλά το γράφω επειδή μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Αν το βάζουμε τον φωτισμό με διαλύματα όπως εγώ και αλλάζω τις ώρες καθημερινά τότε τα φυτά τρελαίνονται και η άλγη τα πιάνει στον ύπνο και γεια σας :wootwoot:

Θα πάρω τεστάκι και εύχομαι τα νιτρικά να έχουν πέσει.... Θα σου πω... :D Τα λέμε

Καλημέρα Σταματία. Ευχαριστώ για τις συμβουλή για το φως δεν το ήξερα ότι η φωτοπερίοδος παίζει ρόλο στην δημιουργία άλγης. Ευτυχώς έχω χρονοδιακόπτη εδώ και μια βδομάδα. Από ότι είδα και οι Ανούμπιες δεν χρειάζονται πολύ φως αλλά δεν ξέρω για τον Εχινόδορο αμαζονικους που σίγουρα χρειάζετε περισσότερο και δεν έχω και μεγάλη λάμπα :thumbup: Βάζω το κερατόφυλο καιο βλέπουμε.

Εντωμεταξύ αλλάζοντας το κλασικό σεταπ τις JBL με substrac μου μου ανέβηκαν τα νιτρώδη στο 0.25. Το έχω 3 μέρες το υλικό αλλά πιστεύω ότι χρειάζετε τουλάχιστον 2 βδομάδες για να αρχίσει να λειτουργεί. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...