Jump to content

τι ειδους ψαρακια ταιριαζουν με τα παπαγλοψαρα?


Recommended Posts

Τα 96 σου λίτρα είναι λίγα για δύο παπαγαλόψαρα.....δέν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις κάτι άλλο μέσα.....

Link to comment
Share on other sites

δηλάδη πρεπει να εχω 200 λιτρα ενυδρειο για να βαλω παραπανω απο 2 ψαρια?με 2 παπαγαλοψαρα μεσα?

Τα παπαγαλόψαρα έχουν μεγάλο τελικό μέγεθος 30+ με συνέπεια ακόμα και τα 200 λίτρα που αναφέρεις να είναι λίγα.

Σκέψου επίσης ότι λόγο της φύσης τους (κιχλίδες) θα σου σκάβουν συνέχεια το υπόστρωμα με συνέπεια να μήν μπορείς να βάλεις φυτά ή κάτι άλλο.

Θα σου πρότεινα να βάλεις κάτι άλλο αντί για τα παπαγαλόψαρα πιό 'συμβατικά' δεδομένου επίσης ότι τα παπαγαλόψαρα είναι υβρίδια έχοντας πολλά προβλήματα στο κολύμπι,στόμα...κ.α. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω για τα παπαγαλοψαρα:

http://www.aquarist.gr/index.php?option=co...4&Itemid=28

Υπαρχουν πολλα αλλα ομορφα ψαρια που μπορεις να βαλεις!!!

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει γι αυτα..αλλα μου ειπαν και καποιοι αλλοι που εχουν παρομοια ψαρακια να βαλω κατι για να ριξω το ph p.x

* Φιλτράρισμα του νερού μέσω τύρφης

* Προσθήκη bogwood στο ενυδρείο

* Προσθήκη ή αύξηση της παροχής CO2 στο νερό του ενυδρείου

* Χρησιμοποίηση βιομηχανικού προϊόντος για μείωση του pH (pH down)

* Μερική αλλαγή νερού, με "μαλακό νερό" (από reverse osmosis)

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσα λιτρα και με αλκαλικο νερο γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις καμια κιχλιδα τανγκανικα οπως τα neolamprologus multifasciatus...Με διακοσμιση με άμμο και πολλά κογχυλια θα εισαι αψογος και αναπαραγωγες θα δεις και πανεμορφα ψαρακια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ποια αλλα ψαρακια μπορω να βαλψ σε ενιδρειο τετοιο και για αναπαραγωγη εκτος απο αυτα που μου προτεινε ο φιλος..εχω αλλες επιλογες??

Link to comment
Share on other sites

αν θες και γεννες αλλα μιλαμε για γεννες τρελες βαλε ζωοτοκα γκαππυ ειναι πολυ ομορφα ψαρακια ή βαλε πλάτυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...