Jump to content

Σκαλάρια πάνε με κοπαδόψαρα;


Recommended Posts

Τα μεγάλα σκαλάρια βλέπουν τα μικρά νέον και καρδινάλιους ως τροφή.

Δεν ξέρω εάν το ίδιο συμβαίνει και με άλλα μικρά ψαράκια όπως π.χ. ροδόστομους, μελανοτενίες, άλλα μικρά τέτρα.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι εάν είναι σε μεγάλη ομάδα πάνω από 10 τα σκαλάρια δεν τα πειράζουν τα νέον.

Ψάχνω κάποιο κοπαδόψαρο να βάλω μαζί με τα σκαλάρια μου. Στο ενυδρείο έχω επίσης δολάριο και πλέκο.

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με zebra danios δεν εχεις προβλημα, απο προσωπικη μου εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και ποιο ψαρι ειναι πιο "παλιο" στο ενυδρειο ή αν εχουν μεγαλωσει μαζι , το μεγεθος του ενυδρειου και οι κρυψωνες, φυτα κλπ και φυσικα το μεγεθος των σκαλαριων.

Παντως απεφυγε μικρα τετρας.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα , για 1,5 χρόνο είχα τα σκαλάρια μαζί με καρδινάλιους :buttrock: ,χωρίς απώλειες ,

αλλά ήταν θέμα τύχης, μόλις γίνει η αρχή....στη φύση είναι η τροφή τους...

τα zebra danios κάποιες φορές τσιμπάνε τις ουρές ,από ψάρια με μακριά πτερύγια και ουρές ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιο πιο μεγαλοσωμο tetra που δεν το πειραζουν. Δεν θυμαμαι ομως πιο, ισως το lemon tetra. Τσεκαρε το ομως πριν το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιο πιο μεγαλοσωμο tetra που δεν το πειραζουν. Δεν θυμαμαι ομως πιο, ισως το lemon tetra. Τσεκαρε το ομως πριν το κανεις.

Buenos aires!!!

Πολύ όμορφα ψαράκια και δεν θα έχεις πρόβλημα κατά μεγάλο ποσοστό. Δυστυχώς ή ευτυχώς (απ'όσο έχω καταλάβει) τα σκαλάρια είναι από τα ψάρια που έχουν χαρακτήρες και όχι απλά συνήθειες....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με zebra danios δεν εχεις προβλημα, απο προσωπικη μου εμπειρια....

Κάποτε είχα μαζί με σκαλάρια Ζέμπρες και δεν θυμάμε να είχα πρόβλημα καθώς αυτά τα χαράκια πάνε και σφέρα μέσα στο ενυδρείο :buttrock: κυρίως στο πάνω μέρος. Πρέπει να δω εάν τεριάζουν τα νερά.

Παιζει ρολο και ποιο ψαρι ειναι πιο "παλιο" στο ενυδρειο ή αν εχουν μεγαλωσει μαζι , το μεγεθος του ενυδρειου και οι κρυψωνες, φυτα κλπ και φυσικα το μεγεθος των σκαλαριων.

Παντως απεφυγε μικρα τετρας.

Σωστός! Εάν βάλεις από μικρά σκαλαράκια και μικρά τέτρα μαζί μεγαλόνωντας δεν έχεις πρόβλημα.... αλλά το ένστικτο δεν ξέρεις ποτέ τι κάνει! ^_^

Ειναι καποιο πιο μεγαλοσωμο tetra που δεν το πειραζουν. Δεν θυμαμαι ομως πιο, ισως το lemon tetra. Τσεκαρε το ομως πριν το κανεις.

Όλα τα μεγαλόσωμα τέτρα πάνε με σκαλάρια αλλά τα μικρά είναι πανέμορφα όταν πάνε κοπάδι!

Buenos aires!!!

Πολύ όμορφα ψαράκια και δεν θα έχεις πρόβλημα κατά μεγάλο ποσοστό. Δυστυχώς ή ευτυχώς (απ'όσο έχω καταλάβει) τα σκαλάρια είναι από τα ψάρια που έχουν χαρακτήρες και όχι απλά συνήθειες....

Σωστό για αυτό με το χαρακτήρα που λες Νίκο για τα σκαλάρια! Τα ψαράκια που λες είναι μικρά σαν καρδινάλιοι;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τις θέλω τις ουρές από τα σκαλάρια μου. Πιστεύω ότι τις χρειάζονται ε? :buttrock: Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε Ζέμπρες Ντάνιος ή Ροδόστομους.

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα το λινκ για να δεις τα ψαρια που ηθελες να δεις και να μαθεις μερικα πραγματα γι αυτα!!

Η δικη μου γνωμη ειναι να αφησεις ενα ζευγαρι μονο του και να απολαυσης και την

χαρα της αναπαραγωγης !!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ιδανικός συνδυασμός είναι σκαλάρια κόρη σαε και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος 8 Cherry Barbs τα οποία τα είχε 1 χρόνο με μεγάλα σκαλάρια σε ενυδρείο χωρίς κανένα πρόβλημα. Διάβασα και στο φόρουμ εδώ αλλά και αλλού στο Intenet ότι συνηθίζουν να τρώνε τις ουρές από τα σκαλάρια. Από την ώρα που τα έβαλα και εγώ μέσα δεν βλέπω καμιά τέτοια αντίδραση. Τον φίλο μου τον εμπιστεύομαι (σίγουρα δεν λέει ψέματα δλδ) και τα ψαράκια μου τα χάρισε γιατί έκανε ριζική αλλαγή στο ενυδρείο του. Παρ'ολα αυτά επειδή έχω αδυναμία στα σκαλάρια σκέφτομαι να τα δώσω και ας είναι ακριβώς το ψαράκι που έψαχνα, ωραίο χρώμα, υπεκρινητικό και πάει σε κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...