Jump to content

Νέο ξεκίνημα


Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι όλα τα μέλη του forum και ευελπιστώ αυτή τη φορά να δημιουργλησω το ιδανικό περιβάλλον

για τους αγαπημένους μου φίλους.

Όπως είχα προαναφέρει και σε προηγούμενο θέμα έκανα ένα λάθος καθαρισμό στο φίλτρο μου (το καθάρισα με νερό της βρύσης και όχι με νερό του ενυδρείου) οπότε πρέπει να δημιουργήσω την κατάλληλη βιολογία

ξανά στο φίλτρο μου και να γίνει ξανά ο κύκλος του αζώτου.

Ξεκίνησα λοιπόν να ρίχνω βατκήρια υγρής μορφής και θα συνεχίσω για περίπου δέκα μέρες.

Το ενυδρείου είναι 96 λίτρων και περιέχει 2 samurai 1 παπαγαλόψαρο 2 φρουντόζες, 1 pleco και 1 κλόουν μπότια.

γίνεται να μου πείτε ποιές μετρήσεις θα ήταν οι κατάλληλες για να είναι ζωηρά και ευχαριστημένα τα ψαράκια μου?

α παρεπιπτώντος κάνω αλλαγές νερού 20% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ψάρια για τα λίτρα σου, σε λάθος συνδυασμό και ποσότητες.

π.χ. Το Clown θέλει να είναι σε κοπάδι τουλάχιστον 4+. Επίσης φτάνει περίπου στα 30cm, οπότε ούτως ή άλλως δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Αποφάσισε σε τί στυλ θες να κινηθείς και ποιο από τα ψαράκια σου αρέσει περισσότερο ούτως ώστε να μπορέσεις να κάνεις σωστούς συνδυασμούς.

Επίσης καλό θα ήταν, έτσι κι αλλιώς να μην πολυπλένεις το φίλτρο σου. Το βιολογικό υλικό θεωρητικά δεν θα χρειαστεί ποτέ καθάρισμα, εφόσον προηγείται σωστό μηχανικό καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ψάρια για τα λίτρα σου, σε λάθος συνδυασμό και ποσότητες.

π.χ. Το Clown θέλει να είναι σε κοπάδι τουλάχιστον 4+. Επίσης φτάνει περίπου στα 30cm, οπότε ούτως ή άλλως δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Αποφάσισε σε τί στυλ θες να κινηθείς και ποιο από τα ψαράκια σου αρέσει περισσότερο ούτως ώστε να μπορέσεις να κάνεις σωστούς συνδυασμούς.

Επίσης καλό θα ήταν, έτσι κι αλλιώς να μην πολυπλένεις το φίλτρο σου. Το βιολογικό υλικό θεωρητικά δεν θα χρειαστεί ποτέ καθάρισμα, εφόσον προηγείται σωστό μηχανικό καθάρισμα.

:wootwoot::D

Κάνε μετρήσεις και όταν το ενυδρείο ειναι έτοιμο,

διάλεξε κάποιο είδος, που σ΄αρέσει αλλά ταιριάζει και στα λίτρα σου και στις συνθήκες του νερού σου. :D

Αυτα που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξύ τους και ειναι αδυνατον να ζουν σε τοσο λιγα λίτρα... :thumbup:

καλή συνέχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...