Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω διαβάσει διάφορα θέματα σχετικά με το τι πρέπει να κάνω για μια επιτυχή γέννα σκαλαριών με αποκορύφωμα την φανταστική παρουσίαση του Χρήστου.

Δυστυχώς όμως δεν έχω την δυνατότητα αυτή την στιγμή να πάρω ενυδρείο 80-100 λίτρα για να γεννήσουν τα σκαλάρια με συνέπεια κάθε βδομάδα να γεννούν (εναλάξ τα 2 ζευγάρια) στο κοινωνικό που έχω (rio 240) και τα αυγά μόλις βγάζουν ουρίτσα και κουνιούνται να εξαφανίζονται!! μάλλον στο στομάχι των kubotai.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν μεταφέρω τα αυγά σε ένα μικρό ενυδρειάκι 10λτ που δεν χρησιμοποιώ αμέσως μετά την γέννα (τώρα που μιλάμε γίνεται πάλι) και βάλω μέσα νερό από το ενυδρείο και μια αεραντλία και anti-fungus , υπάρχει πιθανότητα να δω ψαράκια? Επίσης εάν γίνεται έτσι πρέπει να βάλω φίλτρο μέσα ? η θα ρουφήξει τα αυγά?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις τα αυγα οπως ειπες σε ενα μικρο ενυδρειο με φιλτρο αεραντλιας αλλα πρεπει να σκφτεις απο πριν που θα τα μεγαλωσεις γιατι το 10λιτρο σε λιγες βδομαδες θα ειναι σαν κονσερβα με παστα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις τα αυγα οπως ειπες σε ενα μικρο ενυδρειο με φιλτρο αεραντλιας αλλα πρεπει να σκφτεις απο πριν που θα τα μεγαλωσεις γιατι το 10λιτρο σε λιγες βδομαδες θα ειναι σαν κονσερβα με παστα. :D

Eχείς απόλυτο δίκιο μετά θα μπούνε σε ένα 50λιτρο για λίγο διάστημα μέχρι να τα χαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...