Jump to content

καινούρια αρχή................


Recommended Posts

Γεια σας! Σκέφταμαι να κάνω μια κανούρια αρχη.....Και όταν λέω καινούρια αρχή εννοώ ολοκληρωτικό ξεκίνημα από την αρχή.....Μιας και είμαι αρχάρια και ασχολούμαι με το χόμπυ εδώ και ένα χρόνο, έχω κάνει όπως νομίζω όλοι μας αρκετά λάθη....Γι αυτό, τώρα που έχω μάθει αρκετά πράγματα, σκέφτομαι να φτιάξω το ενυδρειο μου από το μηδέν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το καταφέρω....Γι αυτό οποιαδήποτε συμβουλη είναι ευπρόσδεκτη!!

Υ.Γ. Επίσης θέλω να αλλάξω διακόσμηση καθώς και.......................το είδος των ψαριών.ΗΕLP!!

Έγινε επεξεργασία - natasha
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις απο εδω το προφιλ των ψαριων σου το βιοτοπο στον οποιο ζουνε και φτιαξεις το περιβαλλον τους και το νερακι σου στα επιθυμητα για αυτα επιπεδα δεν βλεπω το λογο να μην τα καταφερεις.Εδω εχει ολες τις πληροφοριες που θα χρειαστεις και αν δεν τις βρεις υπαρχουν πολλα ατομα να σε βοηθησουν σε συγκεκριμενες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις την επιλογή σου με τι είδους ψάρια θέλεις να ασχοληθείς, και το πόσα άτομα θα έχεις μέσα, αγοράζεις και το κατάλληλο σε μέγεθος ενυδρείο.

Επιλέγεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο, και το γεμίζεις βιολογικό υλικό.

Το ντεκόρ θα το διαμορφώσεις ανάλογα με τις συνθήκες που ζουν τα ψαράκια που θα επιλέξεις .

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το προφίλ των ψαριών μου και πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ!! Μια ακόμη ερώτηση: η επιστημονική ονομασία των αγγελόψαρων ποια ειναι?Και επισης ποια η διαφορά τους από τα σκαλάρια??

Link to comment
Share on other sites

Αγγελοψαρα=σκαλαρια !!! :D Ειναι το ιδιο!!!

Η επιστημονικη ονομασια τους ειναι Pterophyllum scalare ... :thumbup:

Σε 60 λιτρα ομως δεν μπορουν να μπουνε σκαλαρια...Θελουν μινιμουν 50 εκατοστα καθαρο υψος...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φλοξενήσω στο ενυδρείο μου γκάπυ και πλάτυ από αυτά που έχω να κρατήσω τα 2 πλάτυ μου και τον πλεκο.Α!Επισης μπορώ να κρατησω και το ραμιρεζι μου ή θα υπαρχει πρόβλημα??Ομως.......στενοχωριέμαι που θα χρειαστεί να δώσω τα αγγελόψαρα, τα κλοουνάκια μου και το γκουράμι μου....Εκανα τοοοοοσο κόπο να τα μεγλώσω.................:D

Δεν υπάρχει άλλη λύση??

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φλοξενήσω στο ενυδρείο μου γκάπυ και πλάτυ από αυτά που έχω να κρατήσω τα 2 πλάτυ μου και τον πλεκο.Α!Επισης μπορώ να κρατησω και το ραμιρεζι μου ή θα υπαρχει πρόβλημα??Ομως.......στενοχωριέμαι που θα χρειαστεί να δώσω τα αγγελόψαρα, τα κλοουνάκια μου και το γκουράμι μου....Εκανα τοοοοοσο κόπο να τα μεγλώσω.................:D

Δεν υπάρχει άλλη λύση??

Καταρχην πιστευω ενα ειδος απο ζωοτοκα σε 60 λιτρα ειναι αρκετο και πρεπει να ξες τι θα κανεις απο τωρα απο τις πολλες γεννες...

Μετα αγγελοψαρα και ραμιρεζι θελουν μαλακο και οξινο νερο ενω τα ζωοτοκα σκληρο και αλκαλικο...Ειναι ασημβατα...

Οι κλοουν θελουν μινιμουν 300 λιτρα περιπου...Με 130 ποντους μηκος μινιμουν...

Οι πλεκο γινονται τερατα και πιστευω πως ειναι λιγα τα λιτρα για πλεκο...

Εχεις πολλα και ασυμβατα ψαρια και ως προς τα λιτρα και ως προς τους συγκατοικους και ως προς τις συνθηκες νερου που εχεις...

Κανεις τεστ νερου???

Link to comment
Share on other sites

Ερχόταν μέχρι τον Ιούλιο μια γνωστή και έκανε εκείνη τεστ στο ενυδρείο μου κάθε 15 περίπου μέρες και μου έλεγε ότι όλα είναι φυσιολογικά και ότι έχει εντυπωσιαστεί από το πως κρατάω τοσο καιρό το ενυδρείο σε σταθερά κ φυσιολογικά επίπεδα......Πάντως ως τώρα πρόβλημα δεν έχει παρουσιαστει.....Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις αγγελοψαρα και να ειναι μια χαρα και να ζουν κανονικα η μοναδικη λυση που προσωπικα βρισκω ειναι μεγαλυτερο ενυδρειο για να τα δεις να μεγαλωνουν και αλλο και να κανουν και απογονους

Καταρχην πιστευω ενα ειδος απο ζωοτοκα σε 60 λιτρα ειναι αρκετο και πρεπει να ξες τι θα κανεις απο τωρα απο τις πολλες γεννες...

Μετα αγγελοψαρα και ραμιρεζι θελουν μαλακο και οξινο νερο ενω τα ζωοτοκα σκληρο και αλκαλικο...Ειναι ασημβατα...

Εχεις πολλα και ασυμβατα ψαρια και ως προς τα λιτρα και ως προς τους συγκατοικους και ως προς τις συνθηκες νερου που εχεις...

:D

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο ενυδρείο....ποσο?200 λίτρα φτάνουν για 4 αγγελόψαρα? Και τα 2 κλόουν τι θα τα κάνω??

Αχ αμα ήξερα απο την αρχη τι προκειται να γινει δεν θα άκουγα κανένα πετσοπα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφως με 200 λιτρα θα ειναι μια χαρα 4 αγγελόψαρα και ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα σε ανταμειψει οσα για τα κλοον μπορεις να τα δωσεις σε καποιον χομπιστα εδω ή σε καποιο pet shop ή σε καποιο φιλο σου.Καλη συνεχεια και ελπιζω συντομα να μας παρουσιαζεις το ενυδρειο σου με τα αγγελοψαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα κλοουν ειναι απ τα πιο αγαπημενα μου!Όπως κααλαβαίνετε μου είναι πολύ δύσκολο έτσι απλά να τα δώσω....Δεν πάνε με τα αγγελόψαρα??

Έγινε επεξεργασία - natasha
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν έχω 1 200λιτρο ενυδρείο με 4 αγγελόψαρα,4 κλόουν(αγοράσω δηλαδη κι αλλα 2) και ένα πλεκο, ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα χρόνο θα είσαι ok αλλά μετά... 300+ λίτρα!!! Επίσης με τα κλόουν μέσα στο ενυδρείο, δύσκολο (έως αδύνατο) να δεις γέννα από σκαλάρια!

Επειδή είσαι μπερδεμένη θα σου πω το εξής:

Δώσε όλα τα ψαράκια σου κάπου. Πιθανόν κάποιος ή κάποιοι χομπίστες από εδώ μέσα να έχει τον χώρο να τα φιλοξενήσει στο δικό του ενυδρείο. Κράτησε μόνο τα πλάτυ ή δώσε και αυτά και θα σου δώσω εγώ γκάπυ. Επίσης μπορώ να σου δώσω και ancistrus pleco που είναι μικρά και κάνουν δουλειά.

Αν μέχρι τα Χριστούγεννα αποκτήσεις το μεγαλύτερο ενυδρείο (πάρε 300άρι η γνώμη μου) θα μπορέσεις πραγματικά να ασχοληθείς με τα είδη που σου αρέσουν (σκαλάρια και κλόουν). Αν μάλιστα τα δώσεις σε χομπίστα τώρα, θα πάρεις σε 2-3 μήνες τα ίδια σου τα ψάρια πίσω.

Μην ψάχνεις για λύσεις οι οποίες θα είναι ημίμετρα. Κάνε το καλύτερο δυνατό για τα ψάρια σου και αυτά θα στο ανταποδώσουν σύντομα... πίστεψέ με :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...