Jump to content

Εισαγωγη ψαριων απο το εξωτερικο


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα :thumbup:

θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ασχοληθει κανεις με εισαγωγη ψαριων απο το εξωτερικο εκανα μια ερευνα αγορας και ειδα τρομερες διαφορες σε τιμες απο χωρες οπως ταιλανδη,βιετναμ και κινα και εχω μπει στην μπριζα να το δοκιμασω. ξερει κανεις αν εισαγω ψαρια απο εκει αν χρειαζετε τελωνειο? :D

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις και τα μεταφορικα που ειναι δυσβασταχτα +το ρισκο ποσα θα ειναι ζωντανα και σε τι κατασταση τοτε πιστεψε με σε συμφερει απο εδω απο καποιον μαγαατορα που εμπιστευεσαι.Τετοιες παραγγελειες συμφερουν για τεραστιες ποσοτητες για τα δικα μας δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις και τα μεταφορικα που ειναι δυσβασταχτα +το ρισκο ποσα θα ειναι ζωντανα και σε τι κατασταση τοτε πιστεψε με σε συμφερει απο εδω απο καποιον μαγαατορα που εμπιστευεσαι.Τετοιες παραγγελειες συμφερουν για τεραστιες ποσοτητες για τα δικα μας δεδομενα

Λοιπον μετα απο μια ερευνα αγορας που εκανα , (συγκεκριμενα για δισκους) .

αγορα + μεταφορα παλι μου βγαινει στις μισες τιμες απότι πωλουντε στην ελλαδα .

οποτε το ρισκο στην ουσια ειναι αν θα εχουμε απωλειες.

Μιλισα με τον προμηθευτη και μου ειπε απωλειες δεν θα εχω αφου συνεργαζετε και με κυπρο και δεν εχει παρουσιαστει το παραμικρο .

το θεμα ειναι το εξης. υπαρχει τελωνειο για ψαρια ?? χρειαζετε να εχω καποια συγκεκριμενη αδεια ??

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω ρωτήσει για χώρες εκτός ΕΟΚ χρειάζεται πιστοποιητικά του εμπόρου και κάποια χαρτιά από γιατρό, αυτά από μια ερώτηση στα όρθια που είχε γίνει με έναν εκτελωνιστή, και τα οποία δεν ισχύουν για τις χώρες της ΕΟΚ.

Χρειάζεται καλή οργάνωση και αν όντος κερδίζεις 50% αξίζει τον κόπο.

Είναι μέχρι να γίνει η αρχή

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι το εξης. υπαρχει τελωνειο για ψαρια ??

Και βεβαια χρειαζεται,αφου ειναι εισαγωγη απο τριτες χωρες(εκτος Ε.Ε).

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω ρωτήσει για χώρες εκτός ΕΟΚ χρειάζεται πιστοποιητικά του εμπόρου και κάποια χαρτιά από γιατρό, αυτά από μια ερώτηση στα όρθια που είχε γίνει με έναν εκτελωνιστή, και τα οποία δεν ισχύουν για τις χώρες της ΕΟΚ.

Χρειάζεται καλή οργάνωση και αν όντος κερδίζεις 50% αξίζει τον κόπο.

Είναι μέχρι να γίνει η αρχή

οι τιμες ειναι παρα πολυ καλες. φαντασου οτι αναλογα με το μεγεθος , ας πουμε 6 cm ξεκινανε απο 15 -20 δολαρια

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε μην κολλας στις τιμες.

οπως ειπωθηκε παραπαμνω χρειαζονται αδειες για να φερεις ψαρια εκτος ε.ενωσης.

γνωριζω αρκετους που το προσπαθησαν(ορισμενοι χωρις να γνωριζουν περι αδειων..) και οταν ηρθαν τα ψαρια,και επρεπε να παραλαβουν απο τελωνειο.......ουτε ψαρια παρελαβαν χωρτις χαρτια,αλλα και τα καημενα τα ζωντανα βρηκαν τραγικο θανατο μεσα στις κουτες...... :D

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι πιστοποιητικο χρειαζετε θα μου το βγαλουν. μαλλον θα μιλησω με εκτελονιστικο γραφειο. θα ριξω μια ματια μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...