Jump to content

εχω αποριουλα


thaia

Recommended Posts

καλησπερα σα κ παλι.εχω κοινονικο ενυδρειο 100λ εδω κ ενα χρονο.τουσ τελευταιουσ μηνεσ αποφασησα να βαλω κ αληθινα φυτα μεσα εχω 2 ανουμπιεσ κ καποια αλλα των οποιων τα ονοματα μου διαφευγουν.σαν συσκευη για co2στο πετ μ εδωσαν τησ σερα κατι ταμπλετεσ.δεν μου φαινεται ομωσ επαρκεσ τι αλλο μπορω να κανω;μηπωσ καποια μπουκαλα απο αυτεσ που γεμιζουν ξανα ειναι καλυτερα;ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ας αναφέρεις και άλλα στοιχεία όπως φωτισμό (πόσα Watt, ποιό μοντέλο λάμπες) λιπάσματα υπόστρωμα, νιτρικά και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο. Οι ταμπλέτες sera είναι μάλλον ελλιπείς για τα λίτρα σου αφού στη σελίδα της εταιρίας αναφέρει οτι προορίζεται για χρήση σε μικρά ενυδρεία. Παρ' όλα αυτά η χρήση του CO2 για λίπανση εξαρτάται και από τα φυτά, π.χ η anybia δεν το χρειάζονται ενώ η cabomba τρελαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα τησ σερα .οσο για φωτισμο εχω μια λαμπα δεν ξερω τα βατ ειναι η αρχικη αυτη δηλ.που εχει το ενυδρειο.το ενα απο τα φυτα ειναι σαν πευκο ετσι ειναι τα φυλα κ ψηλωνει κ το αλλο εχει πλατια φυλλα.οι μετρησεισ ειναι φυσιολογικεσ κ μεσα στα ορια.εξωτερικο φιλτρο δεν ξερω τι αλλο να πω

Link to comment
Share on other sites

καποιοσ΄;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτα χωριζονται σε δυο κατηγοριες. υψηλων και χαμηλων απαιτησεων. οι ανουμπιες ειναι χαμηλων απαιτησεων. αν δεν ξερουμε τι φυτα εχεις δεν μπορουμε να πουμε αν επαρκη το διοξειδιο. Αμα εχεις φυτα χαμηλων απαιτησεων δεν χρειαζεται το διοξειδιο αλλα ουτε και λιπασματα με το υποστρωμα και με ενα γενικο λιπασμα (ελαχιστα και με πολυ τσιγκουνια) εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

καποιοσ΄;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πως μπορει να απαντησει καποιος, με την περιγραφη που εχεις βαλει πιο πανω;;; :thumbup: Δυστυχως μονο με ονοματα η με καποια φωτογραφια μπορει να σε βοηθησει. Διαφορετικα γινεται κουβεντα στα τυφλα;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω στο 100αρι μου εχω 4 ειδων φυτα τα οποια δεν χρειαστήκανε ποτε υποστρομα η CO2 η λιπασμα και μεγαλωνουν συνεχως και σταθερα χωρις κανενα προβλημα.

Κερατοφυλλο

Java moss

Anubia

Polysperma

Εχω μονο μια λαμπα Τ8 και πιστευω οτιδηποτε αλλο για τα συγκεκριμενα φυτα απλα θα τους έδεινε περισσοτερη ανάπτυξη.

Αν φτιάχνεις πρώτη φωρά ενυδρεία προτίμισε τα φυτα αυτα καθως ειναι ευκολα και πολυ ομορφα.

Τωρα αν εχεις κάποια πιο δυσκολα φυτα και χρειάζεσε κάτι παραπάνω καποιος αλλος θα σε βοηθήσει σιγουρα εδω η στο χωρο των φυτεμενων αν ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σα κ παλι.εχω κοινονικο ενυδρειο 100λ εδω κ ενα χρονο.τουσ τελευταιουσ μηνεσ αποφασησα να βαλω κ αληθινα φυτα μεσα εχω 2 ανουμπιεσ κ καποια αλλα των οποιων τα ονοματα μου διαφευγουν.σαν συσκευη για co2στο πετ μ εδωσαν τησ σερα κατι ταμπλετεσ.δεν μου φαινεται ομωσ επαρκεσ τι αλλο μπορω να κανω;μηπωσ καποια μπουκαλα απο αυτεσ που γεμιζουν ξανα ειναι καλυτερα;ευχαριστω εκ των προτερων.

Πως έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάτι φταίει και μπορεί το CO2 να μην επαρκεί?

Υποψιάζομαι ότι δεν έχεις σταθερή φωτοπερίοδο που είναι ένα συνηθισμένο λάθος αρχάριων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...