Jump to content

Φαγωμένο Πτερύγιο... Τι κάνω;


Recommended Posts

Παιδιά έχω έναν Xiphophorus helleri του οποίου κάποιος τσαμπουκάς ανάμεσα από τα ψάρια του έχει φάει το αριστερό πτερύγιο σχεδόν από τη ρίζα και από τότε είναι κρυμμένος, βγαίνοντας βασικά για τροφή. Πρέπει να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε melafix ,

θα βοηθήσει το ψάρι και δεν θα σου χαλάσει την βιολογία... :D

και παρατήρησε ποιός είναι ο τσαμπουκάς

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τι συνθεση των ψαριων σου γιατι στα 100λιτρα...σημερα ειχες αυτο το συμβαν αυριο θα εχεις κατι αλλο.Μηπως πρεπει να γινουν καποιες αλαγες?Τι ψαρια εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Exo sto enodreio: 3 guppies, 2 pangasius (ksero, ksero tha ginoun terastia), 1 ksifoforo (ton travmatia), 2 aggelopsara, 2 zebrakia, 1 silver shark, 2 glyftes ke ena pou den thimame pos legete, 4 neon, 1 xrisopsaro ke 1 monomaxo. Diladi oti eixe ke den eixe to pet shop tis polis (ine mikro u see). Afta ke 2 mikra fidakia pou krivonte sinexeia (afta pou ine kitrino-kafe).

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την επεμβαση δεν εχω την γνωση ολων των υπολοιπων αλλα.......μηπωσ το παραεκανεσ λιγο;20 ψαρακια σε 100λιτρα;εσυ θα μπορουσεσ να μενεισ σε ενα δωματιο με 20 ατομα ;για σκεψου το.και............συγνωμη και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Vsk pistevo oti ime pano kato sta oria. An skefteis oti ta guppies, ta neon, ke ta zebrakia ine maximum 3cm ine kala pistevo. Ine mikra ta psaria genika dld, ke skepsou oti oi glyftes ine k tempelides ke den kolimpane k poly.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι ομωσ η τεμπελια αλλα το τι χωρο τουσ δινουμε να αναπτηχθουν αλλα κ να ζησουν.απο οτι εχω διαβασει μεσα στο φορουμ ειδικα τα αγγελοψαρα ειναι πολυ απαιτητηκα .δυστηχωσ γεια εμασ που δεν εχουμε το χωρο η τα χρηματα για μεγαλυτερο.....πιστευω οτι τα θελουμε ολα μεσα.εαν τα υπολογισεισ βαση την αναπτυξη τουσ κ απο οτι θυμαμαι το maximoum ειναι 10 ψαρακια αλλα ασ αφησω να μιλησουν οι πιο εμπειροι.παιδια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε παρακαλω γραφε στα ελληνικά

Κατα δευτερον η συνθεση των ψαριων σου δεν ειναι ιδιαιτερα σωστη και συντομα πιθανοτατα θα αυξηθουν τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, όλοι μας (σε ποσοστό 90%) έχουμε κάνει τα λάθη μας, με ένα πολύ συνηθισμένο αυτό του αριθμού και της σύνθεσης των ψαριών. Προσωπικά εγώ έχω κάνει τραγικά λάθη και προσπαθώ ακόμη ένα χρόνο μετά να τα φέρω στα σωστά. Έτσι και τα δικά σου λάθη συγχωρούνται. Αλλά μην συνεχίζεις να τα κάνεις ούτε και να περιμένεις να συμφωνήσουμε με το λάθος.

Όλοι, και έξυπνοι και οι χαζοί κάνουν λάθη.

Απλά οι χαζοί τα επαναλαμβάνουν.

Διάλεξε κατηγορία... :D

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάρια με διαφορετικές απαιτήσεις σε συνθήκες νερού , ασύμβατα μεταξύ τους και κάποια χρειάζονται πολλαπλάσια λίτρα νερού... :thumbup:

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν αλλάξεις τη σύνθεση των ψαριών τα προβλήματα θα αυξάνονται συνεχώς. :D

Διάλεξε κάποια που σου αρέσουν και ταιριάζουν στα λίτρα σου και στις συνθήκες του νερού σου και άλλα δώστα.

Καλή συνέχεια :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λέτε περι συμβατότητας, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει πάνω κάτω τι ψάρια και πόσα από αυτά να κρατήσω;

Link to comment
Share on other sites

Exo sto enodreio: 3 guppies, 2 pangasius (ksero, ksero tha ginoun terastia), 1 ksifoforo (ton travmatia), 2 aggelopsara, 2 zebrakia, 1 silver shark, 2 glyftes ke ena pou den thimame pos legete, 4 neon, 1 xrisopsaro ke 1 monomaxo. Diladi oti eixe ke den eixe to pet shop tis polis (ine mikro u see). Afta ke 2 mikra fidakia pou krivonte sinexeia (afta pou ine kitrino-kafe).

Οπως ειπωθηκε και παραπανω η συνθεση των ψαριων σου ειναι απαραδεκτη και δυστυχως καποια απο αυτα πρεπει να τα αποχωρηστεις.Στην θεση σου θα κρατουσα μονο τα Νεον προσθετοντας ακομμη 5,6,ατομα και ισως καποιον απο τους γλυπτες αναλογα με το ειδος που ειναι και αν ταιριαζουν με τα Νεον.Λυση ν.2 θα κρατουσα μονο τα γκαπι για να κανω το ενυδρειο μονο με ζωοτοκα και αργοτερα θα προσθετα μερικα ακομη ατομα.Κι ολα αυτα υστερα απο πολυ διαβασμα.Μεσα στο φορουμ με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις τα παντα.

Καλη συνεχεια...φιλικα Στρατος. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...