Jump to content

Ενυδριο Juwel Rio 400


Guest dpaschalis

Recommended Posts

kalispera

egw ena rio 180 edw kai 6 mines

8elw mexri to telos tou mina na parw ena 400lt (parasurome eukola kai molis eida tin prosfora tou water-in .... den kratieme...)

parolo pou psaxnome arketa akoma den exw ma8ei polla pragmata gia ta enudria

dustuxws den exw kanena filo pou na asxoleite kai se opoia magazia episkeutika oi perisoteroi pwleites den ta 3eroun kai polu kala i apla prospa8oun na pouleisoun

xreiazome loipon ligo voi8eia gia merikes arxikes epiloges gia to enudrio mou

apo oti exw katalavei to filtro einai i kardia tou enudriou, lew loipon na parw e3wteriko.

nomizw oti to eheim 2078 i 2080 8a einai kalo gia to enudrio mou

lew to eswteriko na to aferesw teleiws i mipws na krateisw to eswteriko san viologiko?

vevaia egw 8a i8ela na min exw tipota mixaniko mesa sto enudrio opote lew na to vgalw teleiws to eswteriko ti lete?

skeutomai na parw to filtro me to 8ermostati kai na paw to rio se enan tzama na aferesei to pato kai na mou valei ena kainourgio tzami me trupes gia na valw to filtro kateu8eian apo katw. an o tzamas analamvanei na mou to ftia3ei ti gnwmi exete? 8a einai kalutera i xeirotera? ais8itika nomizw kalutera alla mipws epireazei se kanena allo paragonta?

oson afora ta psaria 8a i8ela na paroun kapoia pou 8a megalwsoun me to kairo kai prosanatolizome se cichlids. vevaia den 3erw poio eidos... akoma den 3erw tis diafores tous

exw diavasei oti den pane me futa kai auto mporei na einai ena provlima giati 8a i8ela na exw merika futa

twra exw merika kremidakia me ta papagalopsara mou, exw dei kai fotos enudriwn me cichlids pou exoun kai futa alla den 3erw ti futa tairiazoun

Vasika fantazome to enudrio mou me psili ammo vraxeia me krupswnes gia ta psaria, duo plakostomous (exw idi enan adoni 20cm) kai alla 3-4 psaria pou 8a exoun tis prooptikes na anaptux8oun. 8a i8ela kai 4-5 futa peripou , etsi gia dinoun ligo xrwma

mporeite na mou proteinete kapoia psaria? (den 8a i8ela discus)

uparxei kati allo pou prepei na apofasisw apo twra?

menw voria stin athina kai to nero ths vrusis eina skliro kai exei PH 8.

to 3erw oti egrapsa polla kai kourasa

alla exw para polles apories kai xreiazome tin voi8eia kapoiou pou gnwrizei gia na min palaipwri8w opws me to prwto enudrio mou pou eprepe na ta anakalypsw ola monos mou kai mou pe8anan arketa psaria

dustixws eleipa to sk kai den mporesa na er8w sto meeting, 8a ta legame kalutera apo konta

elpizw kapoios na mpike sto kopo na diavase mexri edw

euxaristw

pasxalis

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε προσπαθησε να γραφεις στα ελληνικα γιατι μας τα εβγαλες τα ματακια.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ώωωπ! την πήραμε τη δόση μας και σήμερα :D

TZIZ KAKO! Φίλε σε παρακαλώ μην το κάνεις αυτό με τα greeglish και μάλιστα ολόκληρο κατεβατό γιατί πρήζονται τα ματάκια και μας βλέπω με :D, ελληνικά από την επόμενη οκ? :wootwoot:

Στο θέμα σου τώρα... το λίτρα αυτά σου δίνουν πολλές δυνατότητες για κιχλίδες:

-οι Αφρικάνες κιχλίδες από τις τρείς μεγάλες λίμνες (Μalawi, Tanganyika, Victoria) μπορούν να μπούν και με λίγα φυτά όπως valissneria, anubia, egeria densa, java fern και κάποια είδη με βολβό, είναι μεγάλο συν τα χρώματα και ο χαρακτήρας τους αλλά μείον τα άλλατα που χρειάζεται το νερό για να γίνει σκληρό, πες μας όμως μετρήσεις από τη βρύση σου σε σκληρότητες μήπως και δεν χρειάζεται.

-οι Αμερικάνες κιχλίδες από κεντρική και βόρια Αμερική όπως κάποια είδη Cichlasoma

-οι Αμερικάνες κιχλίδες από νότια Αμερική όπως τα σκαλάρια, οι δίσκοι, οι νανοκιχλίδες και κάποια άλλα πιό μεγαλόσωμα όπως τα oscar

Στις αμερικάνες ανάλογα με το ψάρι βάζεις ή όχι φυτά, κάποια είδη όπως τα σκαλάρια τα χρειάζονται ενώ άλλα όπως τα oscar τα ξεπατώνουν. Αρνητικό μπορεί να θεωρήσεις οτι θέλουν μαλακό και όξινο νερό οπότε ίσως χρειαστεί να το επεξεργάζεσαι πριν μπει στο ενυδρείο.

Για τη φίλτρανση:

Αν το εξωτερικό σε καλύπτει, μπορείς να βγάλεις το εσωτερικό αλλά δεν θα σου πρότεινα σε καμία περίπτωση να ξηλώσεις τζάμια σε καινούριο ενυδρείο για να περάσεις τους σωλήνες, μπορείς πολύ εύκολα να τους καμουφλάρεις με φυτά, ξύλα ή αλλιώς και να μην φαίνεται τίποτα.

Ψάξε με την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ για ότι θες, θα βρείς πολλές απαντήσεις.

Χαρά μας να σε γνωρίσουμε και από κοντά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχεις την πολυτέλεια και του πρώτου λάθους αλλά και του χρόνου εγώ θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1549 και να προσανατολισθείς στο τι σου αρέσει και τι μπορείς.

Αν κάνεις το ενυδρείο σου βιοτοπικό έχεις τα εξής πλεονεκτήματα:

1) θα είναι σίγουρα ωραίο γιατί θα αντιγράψεις κάτι που υπάρχει ήδη στην φύση, και ως γνωστόν η φύση δεν κάνει ποτέ λάθος.

2) θα είναι σίγουρα ισορροπημένο απο άποψη συμβατότητας οργανισμών για τον ίδιο λόγο της αντιγραφής, και ως γνωστόν η φύση δεν κάνει ποτέ λάθος.

3) θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να δεις και να παρατηρήσεις συμπεριφορές στους οργανισμούς που θα είναι πολύ κοντά στο απόλυτο.

4) θα έχει χαρακτήρα (και κομμάτι απο τον δικό σου αφου εσυ θα το επιλέξεις) που θα σε αντιπροσωπεύει

5) θα συμβιβαστείς με την απίστευτη ομορφιά του απλού και δεν θα σπαταλάς χρόνο και χρήμα προσπαθόντας να συνθέσεις την ενάτη του μπετόβεν για ντέφι και ακορντεόν.

Φύση :D -εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε προσπαθησε να γραφεις στα ελληνικα γιατι μας τα εβγαλες τα ματακια.

ευχαριστω.

:D

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω που μπηκατε στο κοπο να το διαβασετε και απαντησατε

μπορω να πω οτι εχω διαβασει τα περισσοτερα post αλλα παλι χρειαστικε να φτιαξω αυτο το θεμα αφου σε πολλα πραγματα ειχα μπερδευτει

οσο για τα αγγλικα εχετε δικιο, το καταλαβα, συγνωμη,... μην βαρατε αλλο...

στην επωμενη συναντιση θα ερθω οποσδηποτε, οχι μονο για μου να τα εξηγησετε απο κοντα αλλα για να γνωρισω μερικους συνχομπιστες

σκευτομε να βαλω το εξ. φιλτρο, μεχρι να ετοιμασω το καινουργιο ενυδριο, στο παλιο ωστε να αναπτυχθουν οι μικροοργανισμοι στο φιλτρο και μετα να το μεταφερο μαζι με το νερο στο καινουργιο ενυδριο για να γλιτωσω την εβδομαδα στρωσιματος. γινετε?

πασχαλης

Link to comment
Share on other sites

[...] σκευτομε να βαλω το εξ. φιλτρο, μεχρι να ετοιμασω το καινουργιο ενυδριο, στο παλιο ωστε να αναπτυχθουν οι μικροοργανισμοι στο φιλτρο και μετα να το μεταφερο μαζι με το νερο στο καινουργιο ενυδριο για να γλιτωσω την εβδομαδα στρωσιματος. γινετε?

πασχαλης

Γίνεται και θεωρώ οτι είναι από τις καλύτερες μεθόδους μπολιάσματος.

Link to comment
Share on other sites

σκευτομε να βαλω το εξ. φιλτρο, μεχρι να ετοιμασω το καινουργιο ενυδριο, στο παλιο ωστε να αναπτυχθουν οι μικροοργανισμοι στο φιλτρο και μετα να το μεταφερο μαζι με το νερο στο καινουργιο ενυδριο για να γλιτωσω την εβδομαδα στρωσιματος. γινετε?

Γίνεται, αλλά.....

για να πούμε ότι ένα νέο φίλτρο έχει αποκτήσει τις υποτυπώδεις αποικίες προκειμένου να κάνει δουλειά με μικρή ιχθυοφόρτωση η οποία θα αυξάνεται σιγά και σταδιακά, πρέπει να μείνει στο ήδη υπάρχον ενυδρείο σου 1 μήνα++.

1 εβδομάδα δεν θα κάνει τίποτα.

Επίσης, είναι ότι καλύτερο να μεταφέρεις ένα στρωμένο φίλτρο απο το ένα ενυδρείο στο άλλο, χωρίς όμως το νερό του παλιού ενυδρείου στο καινούργιο. (...δεν εννοώ το νερό που υπάρχει μέσα στο φίλτρο, γιατί αυτό θα παραμείνει ούτως ή άλλως).

Στο 180άρι σου, τί φίλτρα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

εχω το juwel το μαμισιο το εσωτερικο

δεν εχω προβλημα να το αφησω και 1,5 μηνα το φιλτρο στο παλιο ενυδριο

αυτο το ενυδριο θα το φτιαξω σιγα σιγα για να μην κανω τα λαθη που εκανα στο προηγουμενο

γιατι πειραζει να μεταφερω και το νερο?

θελω να βαλω το καινουργιο ενυδριο στην ιδια θεση με το παλιο

αρα θα αδειασω το νερο του σε 30lt δοχεια που εχω, θα κανω την αλλαγη και μετα θα γεμισω το καινουργιο

βεβαια θα εχει νερο μονο μεχρι την μεση αλλα θα προσθεσω κιαλλο σταδιακα

αμα το κανω αλλιως θα πρεπει να δωσω τα ψαρια μου για φιλοξενια και θα ηθελα να το αποφυγω αυτο

Link to comment
Share on other sites

το νερο της περιοχης μου εχει τα εξης χαρακτηριστηκα

GH 10

KH 17

PH 8

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα καλο για κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

εχω το juwel το μαμισιο το εσωτερικο

δεν εχω προβλημα να το αφησω και 1,5 μηνα το φιλτρο στο παλιο ενυδριο

αυτο το ενυδριο θα το φτιαξω σιγα σιγα για να μην κανω τα λαθη που εκανα στο προηγουμενο

γιατι πειραζει να μεταφερω και το νερο?

θελω να βαλω το καινουργιο ενυδριο στην ιδια θεση με το παλιο

αρα θα αδειασω το νερο του σε 30lt δοχεια που εχω, θα κανω την αλλαγη και μετα θα γεμισω το καινουργιο

βεβαια θα εχει νερο μονο μεχρι την μεση αλλα θα προσθεσω κιαλλο σταδιακα

αμα το κανω αλλιως θα πρεπει να δωσω τα ψαρια μου για φιλοξενια και θα ηθελα να το αποφυγω αυτο

Το παλιό νερό δεν σου προσφέρει τίποτα.

Τα ωφέλιμα βακτήρια εκτός απο το φίλτρο, υπάρχουν καί στο υπόστρωμα, τις πέτρες κλπ αλλά όχι στο νερό.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό. Αν, βέβαια, σε βολεύει καλύτερα, κάντο.

Απλώς λέω ότι δεν θα σου προσφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

το νερο της περιοχης μου εχει τα εξης χαρακτηριστηκα

GH 10

KH 17

PH 8

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα καλο για κιχλιδες

Όντως είναι αρκετά καλό νερό για αφρικανικές κιχλίδες.

Με την προσθήκη ασβεστολιθικών πετρωμάτων θα αυξηθούν ακόμα λίγο οι σκληρότητες και το pH και θα είσαι super.

Link to comment
Share on other sites

Aν μπεί υλικό παλαιωμένο 1,5 μήνα, το νέο νερό εάν έχει αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία, δεν θα επηρρεάσει τη βιολογία, τα ψάρια όμως καλύτερα να μην τα μεταφέρουμε απότομα σε 100% νέο νερό, αν κρίνεται απαραίτητο καλό θα είναι να γίνει μια μικρή προσαρμογή και να προσέξουμε να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...