Jump to content

Βοήθεια και γνώμες για τα 2 ενυδρεία...


Recommended Posts

:D Καλησπέρα σε όλους… Χρειάζομαι λίγη από την πολύτιμη βοήθειά σας…

Εδώ και μέρες διαβάζω διάφορα σχετικά θέματα για ενυδρεία, ψάρια και φυτά. Δεν έχω αρκετές γνώσεις περί του θέματος (ακόμα).

Κατ΄ αρχήν εχω ένα ενυδρείο 54 λιτ (60χ30χ40) που λειτουργει κανονικά.

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα από ένα φίλο ένα ακόμα 120 λιτ 100χ46χ31, το όποιο ήρθε στα χέρια μου ως εξείς : με φύτα ( δεν ξέρω τα ονόματα τους) , όλα τα σχετικά συνοδευτικά, heater,ενσοματωμένο φιλτρο, bubble counter για Co2, λευκή άμμο και ένα διακοσμητικό ξύλο. Το ενυδρειο είναι σε άριστη κατάσταση και μόλις μερικούς μήνες σε λειτουργία. Μαζι με αυτό ήρθε και ένα common pleco και πέντε red eye ballon tetras.

Αυτά όλα τα έβαλα προς το παρών στο μικρο, μεχρι να αποφασίσω τι θα κάνω…

Σκεύτικα λοιπόν, να κανω το μικρο φυτεμένο κοινονικό με αυτά που είδη εχει μέσα και να προσέθσω μερικά ακόμα . α) τι γνώμη έχετε γι αυτό; Μπορω να προσθέσω και άλλα είδη μέσα;

Τώρα πάμε στο 120 λιτ. Σκέυτομαι να βάλω μέσα Κιχλίδες, και έτσι ζήτησα την γνώμη του κύρίου( θεωρήτε αρκέτα γνώστης του θέματος) που έχει το pet shop που αγοράζω.

Μου είπε ότι στο μικρό μπορω να βάλω και άλλα ειδη, όπως γκάπι, αγγελόψαρα κ.α

Με προβλημάτισε όμως με τις Κιχλίδες. Λέει :

α) ότι ένα ενυδρείο πρέπει οποσδήποτε να έχει μπουρμπουλίθρες οξυγόνου (γιατί το μεγάλο δεν έχει), ενώ εγώ καπου διάβασα ότι δεν είναι απαρέτητο.

Β) Ότι μπορώ να βάλω στο μεγάλο ότι Κιχλίδες θέλω, ότι μέγεθος θέλω, μέχρι και 25 χάρια χωράνε!

Γ) τον ρώτησα αν γενάνε, και έιπε πως ανα φτιάξω ανάλογα τον χώρο ‘ισως και ναι, αλλα κάλο θα ήταν να βαλω εκτός από πέτρες και πλαστικά φυτα(γιατι λέει ζωντανά δεν κάνει) , γιατί εκει γενάνε λεεί αυτές ,στα φυλλα.

Δ) το pleco επιδή είναι μεγαλούτσικο , μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μεγάλο μάζι Κιχλίδες.(:thumbup:

Αυτά μου είπε και με έχει μπερδέψει γιατί νομίζω ότι δεν είναι ετσι….

Εγω του πρότεινα να κανω το μικρο με ένα ζευγάρι κιχλιδες και το μεγάλο κοινονικό, αλλά είπε όχι γιατι οι κιχλιδες μεγαλονουν λεει πολύ…

Εχω και άλλες απορίες αλλά αυτά έιναι είδη πάρα πολλά για αρχη…

Περιμένω την βοήθεια σας , γιατί το βλεπω άδειο και έιναι κρήμα νομίζω…!

Ευχαριστώ Πολύ και συγνώμη για το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κι άλλη εναλλακτίκη λύση (απο πετ σοπ εννοώ) μην ξαναπάς εκεί.

Ότι σου είπε είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν τα φυτεμένα τότε στο μικρό μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι κρινμπένσις τα οπία είναι κιχλιδούλες Αμερικής. Δεν είχα ποτέ αλλα απ'ότι διαβάζω είναι πολυ ενδιαφέροντα ψαράκια και εύκολα.

Σίγουρα θα τους αφιερωθώ κάποια στιγμή.

Τώρα για το μεγάλο που είναι στημάνο κι έτοιμο είναι αμαρτία να το χαλάσεις, κι επιπλέον τι θα κάνεις τα ψάρια?

Γι'αυτό κάνε μετρήσεις να πάρεις γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε μαγαζι,και κυριως ενημερωσου μεσα απο τα αρθρα του forum για τα ψαρια που σε ενδιαφερουν και για το ποα ειναι καταλληλα για τα λιτρα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα red eye και common pleco ποιά άλλα είδη έχεις και πόσα?

Κιχλίδες μπορείς να βάλεις αλλά όχι όλες, αφρικάνες θες? ή κάποιες άλλες? πριν αγοράσεις διάβασε και ρώτα, επίσης οι μπουρμπουλήθρες δεν χρειάζονται. Κάνε μια αναζήτηση και δες μερικά ενυδρεία για να πάρεις ιδέες για συνδυαμούς ειδών-λίτρων. Τέλοςτο μαγαζί μέχρι τώρα μόνο λάθη σου έχει πει οπότε μην τον παίρνεις στα σοβαρά.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καλύτερη επιλογή…

Το μεγάλο τώρα είναι άδειο, ούτε νέρο δεν έχει… τα ψάρια που έιχε εκει καιτα φυτα τα εχω βαλει πρωσορινά στο μικρο,,,

Να γεμίσω το μεγάλο με νερο να κερδίσω χρόνο… Αλλα αφού δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα βάλω μέσα, μπορώ να το γεμίσω μόνο νερό και άμμο;;;

Link to comment
Share on other sites

:D Καλησπέρα σε όλους… Χρειάζομαι λίγη από την πολύτιμη βοήθειά σας…

Εδώ και μέρες διαβάζω διάφορα σχετικά θέματα για ενυδρεία, ψάρια και φυτά. Δεν έχω αρκετές γνώσεις περί του θέματος (ακόμα).

Κατ΄ αρχήν εχω ένα ενυδρείο 54 λιτ (60χ30χ40) που λειτουργει κανονικά.

Όταν λες λειτουργεί κανονικά εννοείς ότι είναι στρωμένο και έχει και ψάρια ; Ή λειτουργεί έτσι απλά και ταίζεις τα βακτηρίδια με τροφή;

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα από ένα φίλο ένα ακόμα 120 λιτ 100χ46χ31, το όποιο ήρθε στα χέρια μου ως εξείς : με φύτα ( δεν ξέρω τα ονόματα τους) , όλα τα σχετικά συνοδευτικά, heater,ενσοματωμένο φιλτρο, bubble counter για Co2, λευκή άμμο και ένα διακοσμητικό ξύλο. Το ενυδρειο είναι σε άριστη κατάσταση και μόλις μερικούς μήνες σε λειτουργία. Μαζι με αυτό ήρθε και ένα common pleco και πέντε red eye ballon tetras.

Αυτά όλα τα έβαλα προς το παρών στο μικρο, μεχρι να αποφασίσω τι θα κάνω…

Αν το μικρό ενυδρείο δεν είναι στρωμένο δεν έκανες καλά που τα έβαλες εκεί

Σκεύτικα λοιπόν, να κανω το μικρο φυτεμένο κοινονικό με αυτά που είδη εχει μέσα και να προσέθσω μερικά ακόμα . α) τι γνώμη έχετε γι αυτό; Μπορω να προσθέσω και άλλα είδη μέσα;

Το pleco πάντως δεν κάνει για το μικρό εκτός αν δεν είναι common και είναι ancistrus

Εγώ θα το έκανα φυτεμένο προσθέτοντας 5 ακόμη red eye tetra και αργότερα 2-3 corydoras.

Τώρα πάμε στο 120 λιτ. Σκέυτομαι να βάλω μέσα Κιχλίδες, και έτσι ζήτησα την γνώμη του κύρίου( θεωρήτε αρκέτα γνώστης του θέματος) που έχει το pet shop που αγοράζω.

Όταν λες κιχλίδες ποιες εννοείς; κιχλίδες είναι από τους δίσκους και αγγελόψαρα μέχρι αφρικάνες

έχει σημασία αυτό γιατί τα λίτρα σου είναι σχετικά περιορισμένα.

Σε 120 λίτρα θα έβαζα π.χ. μίνι κιχλίδες αμαζονίου (ramirezi) ή το πολύ ένα ζευγάρι αγγελόψαρα (και πάλι δεν είναι ο,τι καλύτερο) ή μία φυλή αφρικάνες μόνο όπως labidochromis. Ανάλογα όμως με την περιοχή χρειάζεται άλλο setup. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν τόσες όμορφες επιλογές όπως gourami, tetra, guppies κλπ χωρίς να βάλεις καθόλου κιχλίδες

Μου είπε ότι στο μικρό μπορω να βάλω και άλλα ειδη, όπως γκάπι, αγγελόψαρα κ.α

Με προβλημάτισε όμως με τις Κιχλίδες. Λέει :

α) ότι ένα ενυδρείο πρέπει οποσδήποτε να έχει μπουρμπουλίθρες οξυγόνου (γιατί το μεγάλο δεν έχει), ενώ εγώ καπου διάβασα ότι δεν είναι απαρέτητο.

Λάθος ως προς το απαραίτητο. Προαιρετικά τώρα αν θέλεις βάζει (ιδίως το βράδυ)

Β) Ότι μπορώ να βάλω στο μεγάλο ότι Κιχλίδες θέλω, ότι μέγεθος θέλω, μέχρι και 25 χάρια χωράνε!

Λάθος όλα

Γ) τον ρώτησα αν γενάνε, και έιπε πως ανα φτιάξω ανάλογα τον χώρο ‘ισως και ναι, αλλα κάλο θα ήταν να βαλω εκτός από πέτρες και πλαστικά φυτα(γιατι λέει ζωντανά δεν κάνει) , γιατί εκει γενάνε λεεί αυτές ,στα φυλλα.

Πέτρες θα βάλεις κυρίως αν έχεις αφρικάνες. Στα αμαζονίου μπορείς πάλι να βάλεις αλλά διαφορετικές όπως λάβας (και γενικά όχι ασβεστολιθικές). Εκεί όμως κυρίως μας ενδιαφέρουν τα φυτά και τα ξύλα.

Πλαστικά φυτά όχι.

Δ) το pleco επιδή είναι μεγαλούτσικο , μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μεγάλο μάζι Κιχλίδες.(:thumbup:

Το pleco είτε στο 120 είτε στο μικρό, αργά ή γρήγορα θα έχει πρόβλημα μεγαλώνοντας.

Με κιχλίδες αμαζονίου θα πήγαινε αλλά είπαμε ότι κάποια στιγμή θα έχει πρόβλημα.

Αυτά μου είπε και με έχει μπερδέψει γιατί νομίζω ότι δεν είναι ετσι….

Εγω του πρότεινα να κανω το μικρο με ένα ζευγάρι κιχλιδες και το μεγάλο κοινονικό, αλλά είπε όχι γιατι οι κιχλιδες μεγαλονουν λεει πολύ…

Εδώ έχει σχετικά δίκιο, στο μικρό ίσως μπορείς να βάλεις μόνο ένα ζευγαράκι κιχλίδες νάνους όπως τα ramirezi

Εχω και άλλες απορίες αλλά αυτά έιναι είδη πάρα πολλά για αρχη…

Περιμένω την βοήθεια σας , γιατί το βλεπω άδειο και έιναι κρήμα νομίζω…!

Ευχαριστώ Πολύ και συγνώμη για το κατεβατό.

Ελπίζω να σε βοήθησα για αρχή.

Θα στα πουν κι άλλοι

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μίκρο σαν φιδάκι που το εχω δει κανα 2 φορες ολες κ ολες γιατι είναι παντα κρυμένο και 2 χήρες… Αυτά έμειναν από πολλαααα που έιχα όλο το χειμώνα με τις υπέροχες σμβουλές του πετσοπά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καλύτερη επιλογή…

Το μεγάλο τώρα είναι άδειο, ούτε νέρο δεν έχει… τα ψάρια που έιχε εκει καιτα φυτα τα εχω βαλει πρωσορινά στο μικρο,,,

Να γεμίσω το μεγάλο με νερο να κερδίσω χρόνο… Αλλα αφού δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα βάλω μέσα, μπορώ να το γεμίσω μόνο νερό και άμμο;;;

Πρώτα θα ψάξεις και θα αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις και μετά θα στήσεις το ενυδρείο,

αφού το τι θα βάλεις έχει άμεση σχέση και καθορίζει σε αρκετό βαθμό το στήσιμο και τη διακόσμηση του ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω κιχλίδες αμαζωνίου μπορώ να βάλω μέσα και φυτά και πέτρες και ξύλα;;; Αυτές τότε υπάρχει περίπτοση να αναπαραχθούν;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω κιχλίδες αμαζωνίου μπορώ να βάλω μέσα και φυτά και πέτρες και ξύλα;;; Αυτές τότε υπάρχει περίπτοση να αναπαραχθούν;;;

Link to comment
Share on other sites

Και τα kribensis είναι καλή ιδέα που ανέφερε ο xristis αλλά για το 120λιτρο θα έλεγα καλύτερα.

Ρίξε μια ματιά και εδώ, τα πρώτα 5 setups κάνουν (μέ μέτρο) για το 120 λιτρο

(και για το μικρό αλλά σίγουρα όχι για αγγελόψαρα).

Elmer's handbook

Για την ερώτησή σου παραπάνω η απάντηση είναι ότι στα ψάρια αμαζονίου γενικά βάζουμε φυτά, ξύλα και κάποιες (λιγότερες σχετικά) πέτρες. Χρειάζονται κατά κανόνα σχετικά χαμηλό έως ουδέτερο ph (6 -7) και όχι σκληρό νερό. Τώρα αν θα γεννήσουν....Εξαρτάται είπαμε από τα ψάρια και κυρίως από ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που θα τους εξασφαλίσεις.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Στο παραπανω LINK βρηκα αυτόν τον συνδυασμο απο αμερικανικές κιχλίδες... Λεει πόλλα χρησιμα πράγματα, αλλα δεν κατάλαβα,στο 120 λιτ, πόσα απο αυτα τα είδη μπορώ να βάλω;;;(και σιγά μήν τα βρώ εδώ, αλλά λέμε τώρα)

Blue Acara Cichlid, Convict Cichlid, Festae Cichlid, Firemouth Cichlid, Green Terror Cichlid, Jack Dempsey Cichlid, Manganese Cichlid, Pike Cichlid, Port Cichlid, Rainbow Cichlid, Red Devil Cichlid, Red Tilapia Cichlid, Salvani Cichlid, Texas Cichlid

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα από την πολυτιμη βοηθεια σας και πολύ ψάξιμο νομίζω ότι αποφασισα, το μικρο να το κάνω φυτεμένο κοινωνικό και το 120 να βάλω αμερικανικές κιχλίδες… Αν κατάλαβα καλά με τις αμερικανικές κιχλίδες μπορω να εχω φυτά , πέτρες και ξύλο, επίσεις και το pleco... Τα λέω σωστά; Περιμένω προτάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα από την πολυτιμη βοηθεια σας και πολύ ψάξιμο νομίζω ότι αποφασισα, το μικρο να το κάνω φυτεμένο κοινωνικό και το 120 να βάλω αμερικανικές κιχλίδες… Αν κατάλαβα καλά με τις αμερικανικές κιχλίδες μπορω να εχω φυτά , πέτρες και ξύλο, επίσεις και το pleco... Τα λέω σωστά; Περιμένω προτάσεις!!!

Μερικά από τα ψάρια που γράφεις παραπάνω μπορείς να τα βρεις σχετικά εύκολα (π.χ. blue acara, firemouth, texas, terrors). Όμως νομίζω ότι τα περισσότερα γίνονται αρκετά μεγάλα για τα 120 λίτρα (ο Elmer μπορεί να λέει 20 γαλόνια τουλάχιστον αλλά και αυτός ως ένα σημείο, θέλει να πουλήσει και κανένα ψάρι).

Για παράδειγμα το γένος των acara έχει γίγαντες που φτάνουν μέχρι και 30 εκατοστά και παραπάνω αλλά και μικρότερα που ίσως μπορούν να μπουν στο 120λιτρο.

Δες και εδώ

Περίμενε να απαντήσουν και φίλοι που έχουν τέτοια ψάρια για να σου δώσουν πιο αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με τα μεγέθη τους. Υπομονή και μελέτη.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν τα φυτεμένα τότε στο μικρό μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι κρινμπένσις τα οπία είναι κιχλιδούλες Αμερικής. Δεν είχα ποτέ αλλα απ'ότι διαβάζω είναι πολυ ενδιαφέροντα ψαράκια και εύκολα.

Σίγουρα θα τους αφιερωθώ κάποια στιγμή.

Τα Κριμπένσις είναι Αφρικανικές κιχλίδες που ζουν σε ποτάμια.

Λοιπον μετα από την πολυτιμη βοηθεια σας και πολύ ψάξιμο νομίζω ότι αποφασισα, το μικρο να το κάνω φυτεμένο κοινωνικό και το 120 να βάλω αμερικανικές κιχλίδες… Αν κατάλαβα καλά με τις αμερικανικές κιχλίδες μπορω να εχω φυτά , πέτρες και ξύλο, επίσεις και το pleco... Τα λέω σωστά; Περιμένω προτάσεις!!!

Φίλε μου έχε υπόψιν σου ότι κατά βάση οι αμερικάνικες κιχλίδες θέλουν μαλακό και όξινο νερό σε αντίθεση με το σχετικά σκληρό και ουδέτερο προς αλκαλικό νερό που υπάρχει στο δίκτυο της χώρας μας.

Κοινώς θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να "κατεβάζεις" το pH και τις σκληρότητες.

Το καλύτερο είναι η αγορά Α/Ο (Αντίστροφης Όσμωσης)

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...