Jump to content

Λίγες Απορίες!


Fitas

Recommended Posts

Καλημέρα σας.Είμαι σχετικά αρχάρειος με το αντικείμενο(τροπικό ενυδρείο)και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Εχω στην κατοχή μου περίπου 25 μερες ενα ενυδρείο 60 λίτρων της Hailea με ενσωματομένο τον κυκλοφορητη και το φίλτρο στην πλάτη του ενυδρείου(επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες),απο ψαράκια έχω 4 γκάπις(1 αρσενικό +3 θηλυκά)και 4 Τετρα Goldskirt(απ οτι διάβασα) μαζί με ένα πλέκο για την άλγη.Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι καταρχήν η διακόσμηση (αληθινα φυτά)αλλά ψάχνω για κατι που να μην χρειάζεται μπουκάλα Co2 γιατί γενικά δεν μου αρέσουν τα πολλά καλώδια γύρω απο το ενυδρείο και έαν θα μπορέσω να βάλω λίπανση αφου σχεδόν έχω στρώσει το ενυδρείο,θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια φυτά που κάνουν.Δευτερον έχω πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο και απ οτι παρατήρησα δημιουργούνται απο τον κυκλοφορητη,βγάζει το νερο στην επιφάνεια με πίεση(αφού δεν έχω αεραντλία μου είπαν οτι ετσι δημιουργείτε οξυγόνο),τι μπορω να κάνω για αυτό?απ οτι θυμαμαι δεν ρυθμίζεται ο κυκλοφορητης.Συγνώμη εαν σας κούρασα :unsure:

post-8841-1221737376_thumb.jpgpost-8841-1221737396_thumb.jpgpost-8841-1221737417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπορεις να ανεβασεις τη σταθμη του νερου λιγο ακομα.

η αναταραξη του νερου θα προσφερει παλι στα ψαρια αρκετη ποσοτητα οξυγονου χωρις να χρειαζεσαι αεραντλια.

τα πιο πολλα φυτα χρειαζονται πρωτα φωτισμο καλο μετα co2 κ μετα λιπανση.

υπαρχουν ομως φυτα οπως anubia, valisneria κ καποια αλλα που δεν εχουν υψηλες απαιτησεις.

εγω στη θεση σου θα ξεκινουσα μαυτα κ με μερικα ξυλα αντι για τις πετρες που εχεις μεσα. θα εδειχνε πιο φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.Είμαι σχετικά αρχάρειος με το αντικείμενο(τροπικό ενυδρείο)και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Εχω στην κατοχή μου περίπου 25 μερες ενα ενυδρείο 60 λίτρων της Hailea με ενσωματομένο τον κυκλοφορητη και το φίλτρο στην πλάτη του ενυδρείου(επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες),απο ψαράκια έχω 4 γκάπις(1 αρσενικό +3 θηλυκά)και 4 Τετρα Goldskirt(απ οτι διάβασα) μαζί με ένα πλέκο για την άλγη.Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι καταρχήν η διακόσμηση (αληθινα φυτά)αλλά ψάχνω για κατι που να μην χρειάζεται μπουκάλα Co2 γιατί γενικά δεν μου αρέσουν τα πολλά καλώδια γύρω απο το ενυδρείο και έαν θα μπορέσω να βάλω λίπανση αφου σχεδόν έχω στρώσει το ενυδρείο,θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια φυτά που κάνουν.Δευτερον έχω πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο και απ οτι παρατήρησα δημιουργούνται απο τον κυκλοφορητη,βγάζει το νερο στην επιφάνεια με πίεση(αφού δεν έχω αεραντλία μου είπαν οτι ετσι δημιουργείτε οξυγόνο),τι μπορω να κάνω για αυτό?απ οτι θυμαμαι δεν ρυθμίζεται ο κυκλοφορητης.Συγνώμη εαν σας κούρασα :unsure:

post-8841-1221737376_thumb.jpgpost-8841-1221737396_thumb.jpgpost-8841-1221737417_thumb.jpg

Φιλε μου Fita η αεραντλια ειναι μονο και μονο για διακοσμιτικους σκοπους, μην τους ακους οταν σ λενε οτι βοηθα στην οξυγονωση, καμια σχεση, το οξυγονο ερχετε στον ενυδρειο σου, απο την αναταραξη της επιφανειας του νερου στο ενυδρειο σου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των φυσαλίδων ή της ανατάραξης θα μπορούσες να μεγαλώσεις τις τρύπες του spraybar.

Και αφού θες να βάλεις φυτά και άρα να το κάνεις πιο φυσικό, βγάλε το σπιτάκι του Scoopy Doo :unsure: και άλλαξε βυθό σε κάτι πιο φυσικό.

Τώρα όσον αφορά το ξεκίνημά σου, για να μην συνοδευθεί απο απογοήτευση, βάλε αγγελία και δώσε τα τετράκια και τον πλέκο. Τα πρώτα δεν κάνουν λόγω ασυμβατότητας συνθηκών με τα γκάπυ αλλά και αριθμού ατόμων (είναι κοπαδόψαρα και τα λίτρα σου δεν επιτρέπουν μεγάλο αριθμό ψαριών) και ο πλέκο λόγω τελικού μεγέθους.

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των φυσαλίδων ή της ανατάραξης θα μπορούσες να μεγαλώσεις τις τρύπες του spraybar.

Και αφού θες να βάλεις φυτά και άρα να το κάνεις πιο φυσικό, βγάλε το σπιτάκι του Scoopy Doo :bowdown: και άλλαξε βυθό σε κάτι πιο φυσικό.

Τώρα όσον αφορά το ξεκίνημά σου, για να μην συνοδευθεί απο απογοήτευση, βάλε αγγελία και δώσε τα τετράκια και τον πλέκο. Τα πρώτα δεν κάνουν λόγω ασυμβατότητας συνθηκών με τα γκάπυ αλλά και αριθμού ατόμων (είναι κοπαδόψαρα και τα λίτρα σου δεν επιτρέπουν μεγάλο αριθμό ψαριών) και ο πλέκο λόγω τελικού μεγέθους.

Φιλικά Χρήστος

Φίλε Χρήστο το σπιτάκι μου το πρότειναν απο το κατάστημα γιατί τα τέτρα συνηθίζουν λεει να κρύβονται, θα προτιμούσα να είναι φυτεμενο αλλά φοβάμαι μην κάνω βλακείες στην επιλογή των φυτών,για τον πλέκο έχεις απόλυτο δικιο αλλά θα ήθελα να έχω κάτι για την άλγη,όσον αφορά τα τέτρα μου τα πρότεινε ο πωλητης(εγώ ήθελα νέον)σαν πιο ανθεκτικά (το ενυδρείο τώρα στρώνει)οπως διάβασα πρέπει να είναι σε ομαδες των 3 ατόμων και άνω(τα 4 πιστευω οτι είναι καλά) και είναι πολύ δυσκολο να καταλάβεις το φύλο τους(υπάρχουν κυνηγητά μεταξύ τους).Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια σου θα προτιμουσαν πολυ πιο φυσικες κρυψωνες απο σπιτακια και αλλα τετοια...το ιδιο και τα ματια σου πιστεψε με.... :bowdown:

για την συνθεση ισχυουν πανω κατω οτι ειπωθηκανε παραπανω απο τους φιλους.αρχισε το διαβασμα και θα βρεις πως και τι πρεπει να κανεις στο πιο ομορφο χομπι .το ενυδρειο. :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια σου θα προτιμουσαν πολυ πιο φυσικες κρυψωνες απο σπιτακια και αλλα τετοια...το ιδιο και τα ματια σου πιστεψε με.... :bowdown:

για την συνθεση ισχυουν πανω κατω οτι ειπωθηκανε παραπανω απο τους φιλους.αρχισε το διαβασμα και θα βρεις πως και τι πρεπει να κανεις στο πιο ομορφο χομπι .το ενυδρειο. :unsure::bowdown:

Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της διακόσμησης αν και είναι προσωπικό γούστο το καθενός αλλά για το φυσικό περιβάλλον θα διαφωνήσω,το 90% των ψαριών που εισάγονται στην Ελλάδα είναι απο εκτροφεις(αυτά τα ψάρια να εισαι σίγουρος οτι δεν έχουν δει ποτε τους πέτρες ή φυτά τα έχουν σε δεξαμενες και πολλές φορές σε αθλια κατάσταση(άρα δεν γνωρίζουν ποιο είναι το περιβάλλον τους) τα γονιδια τους λενε οτι πρέπει να βρουν κρυψώνες τώρα εαν είναι πέτρες η σπιτάκια δεν νομιζω οτι τα απασχολεί,στα αγρια συμφωνώ οτι περιβάλλον πρέπει να είναι όπως εκεί που μεγάλωσαν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της διακόσμησης αν και είναι προσωπικό γούστο το καθενός αλλά για το φυσικό περιβάλλον θα διαφωνήσω,το 90% των ψαριών που εισάγονται στην Ελλάδα είναι απο εκτροφεις(αυτά τα ψάρια να εισαι σίγουρος οτι δεν έχουν δει ποτε τους πέτρες ή φυτά τα έχουν σε δεξαμενες και πολλές φορές σε αθλια κατάσταση(άρα δεν γνωρίζουν ποιο είναι το περιβάλλον τους) τα γονιδια τους λενε οτι πρέπει να βρουν κρυψώνες τώρα εαν είναι πέτρες η σπιτάκια δεν νομιζω οτι τα απασχολεί,στα αγρια συμφωνώ οτι περιβάλλον πρέπει να είναι όπως εκεί που μεγάλωσαν

Εχει γραφτει τοσες φορες που κατανταει κουραστικο. Αυτο που γραφεις απλα ΔΕΝ ισχυει και ειναι αυθαιρετο δικο σου συμπερασμα. Για να αλλαξει κατι στο DNA τους χρειαζονται πολυ περισσοτερα χρονια, απ'οσο μπορει καποιος να φανταστει. Αν υπαρχει παντως καποια πηγη που το εχεις διαβασει, βαλτην να το μαθουμε και εμεις. Οσο για τα Νεον που αναφερεις πιο πανω, ειναι αρκετα ευαισθητα και θελει κοπο για να τους προσφερεις τις ιδανικες συνθηκες, οποτε δεν στα προτεινω. :unsure:

Υ.Γ. Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το υφος μου. :bowdown:

Φιλικα Νικος.-

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η νοοτροπια οτι για να καθαρισουμε την αλγη πρεπει να βαλουμε ενα pleco.Εαν το

ενυδρειο μας εχει τις προυποθεσεις να φιλοξενισει pleco εχει καλως,εαν ομως οχι το καθαρισμα

της αλγης και γενικα του ενυδρειου ειναι δικη μας δουλεια και οχι των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γραφτει τοσες φορες που κατανταει κουραστικο. Αυτο που γραφεις απλα ΔΕΝ ισχυει και ειναι αυθαιρετο δικο σου συμπερασμα. Για να αλλαξει κατι στο DNA τους χρειαζονται πολυ περισσοτερα χρονια, απ'οσο μπορει καποιος να φανταστει. Αν υπαρχει παντως καποια πηγη που το εχεις διαβασει, βαλτην να το μαθουμε και εμεις. Οσο για τα Νεον που αναφερεις πιο πανω, ειναι αρκετα ευαισθητα και θελει κοπο για να τους προσφερεις τις ιδανικες συνθηκες, οποτε δεν στα προτεινω. :bowdown:

Υ.Γ. Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το υφος μου. :bowdown:

Φιλικα Νικος.-

Φίλε Νίκο δεν παρεξηγιέμαι,συζήτηση κάνουμε, :unsure: Πάντως φιλολογικά να ξέρεις οτι 90% των ζώων που γενιούνται σε αιχμαλωσία έχουν σχεδον απόλυτη προσαρμοστικότητα στο περιβάλλον που μεγαλώνουν(εχω κάνει το μεταπτυχιακο μου στην κτηνιατρικη πάνω σ αυτο το θέμα)ενώ αντιθετα η θνησιμότητα στα ζώα-ψάρια που μεγαλώνουν στο φυσικό τους περιβάλλον είναι αρκετά υψηλή ακριβώς γιατι δεν προσαρμόζονται ποτέ στο περιβάλλον που τους παρέχει ο ανθρωπος.Να είσαι σιγουρος οτι τα ψαράκια δεν ζητάνε ουτε πέτρες ουτε σπιτάκια ζητάνε κρυψώνες,το φυσικό περιβάλλον στο ενυδείο το έχει ανάγκη ο ανθρωπος γιατι έτσι δεν νιώθει ενοχές γι αυτο που κάνει αλλά αυτο είναι ενα αλλο θέμα που θελει πολλή συζήτηση.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο δεν παρεξηγιέμαι,συζήτηση κάνουμε, :unsure: Πάντως φιλολογικά να ξέρεις οτι 90% των ζώων που γενιούνται σε αιχμαλωσία έχουν σχεδον απόλυτη προσαρμοστικότητα στο περιβάλλον που μεγαλώνουν(εχω κάνει το μεταπτυχιακο μου στην κτηνιατρικη πάνω σ αυτο το θέμα)ενώ αντιθετα η θνησιμότητα στα ζώα-ψάρια που μεγαλώνουν στο φυσικό τους περιβάλλον είναι αρκετά υψηλή ακριβώς γιατι δεν προσαρμόζονται ποτέ στο περιβάλλον που τους παρέχει ο ανθρωπος.Να είσαι σιγουρος οτι τα ψαράκια δεν ζητάνε ουτε πέτρες ουτε σπιτάκια ζητάνε κρυψώνες,το φυσικό περιβάλλον στο ενυδείο το έχει ανάγκη ο ανθρωπος γιατι έτσι δεν νιώθει ενοχές γι αυτο που κάνει αλλά αυτο είναι ενα αλλο θέμα που θελει πολλή συζήτηση.Ευχαριστώ

Οκ, χαιρομαι που το βλεπεις ετσι και το παω λιγο παρακατω. Αυτα τα συμπερασματα πως εχουν βγει και διδασκονται και σε μεταπτυχιακο (εντυπωσιαστηκα);;;; :bowdown: Απ'οσο ξερω τα ψαρια δεν μιλανε, για να πουν την αποψη τους. Η προσαρμοστικοτητα βεβαια ειναι κατι, αλλα το οτι ζει ενας οργανισμος δεν σημαινει οτι ..........ολα καλα. Επισης η αποψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που αναλαμβανω το ρολο του "θεου" για τη δικη τους ζωη, θα πρεπει να τους προσφερω οτι πιο πολυ μπορω, για να εχουν την ψευδαισθηση του δικου τους "παραδεισου". Δεν συμφωνω κατ'επεκταση με αυτο που περιγραφεις ως αναγκη να "κρυψω" τις ενοχες μου. Αν καταφερω να φιαξω ενα περιβαλλον οσο ποιο κοντα στην εικονα που θα ειχε αν ζουσε στη φυση, τοσο πιο σωστη εικονα θα απολαμβανουν τα ματια μου. Θελω αν ενα ψαρι ζει για 15 χρονια, να καταφερω να το ζησω τοσο στο ενυδρειο μου. Αυτη νομιζω οτι ειναι η ουσια στο χομπυ. Να φερεις μεσα στο χωρο σου, ενα κομματι της φυσης. Εγω δεν μπορω να βλεπω, ουτε καραβακια, ουτε βατραχανθρωπους, ουτε σπιτακια κλπ. Ο καθενας εχει το γουστο του βεβαια, τι να πω.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι τα ψευτικα διακοσμητικα δεν "βοηθανε" το νερο, οπως αντιθετα τα φυτα ή τα ξυλα ή οι πετρες ενιοτε.

Υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται CO2 και "πολλα" φωτα, ειναι τα λεγομενα "ευκολα" (με το συμπαθιο) :bowdown:

Κοιτα στο καταλογο της tropica http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

ΥΓ δεν πουλαω φυτα οποτε δεν εχω να κερδισω κατι με τις πληροφοριες που σου δινω :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο φίλος που ξεκίνησε το post είπε ότι έχει tetra, δεν είπε ότι έχει neon tetra. Μην του δίνετε λάθος οδηγίες. Ούτε κοπαδόψαρα είναι, νομίζω ότι 4 άτομα είναι καλά, ούτε ευαίσθητα είναι.

Ωστόσο, είναι ασύμβατα με τα γκάπι και ως είδη αλλά και αισθητικά. Ωστόσο, ο συνδυασμός δεν είναι και τραγικός. Πάντως για αρχάριος που άκουσε το μαγαζάτορα, δεν τα πήγε και τόσο άσχημα. Αυτό το λέω γιατί έχουμε δει ΠΟΛΥ χειρότερα :unsure:

Έγινε επεξεργασία - dinamar
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Fita,

Εγώ προσωπικά θα σου σύστηνα να αποφύγεις τα γκάπι γιατί είναι ψάρια που γεννοβολάνε συνέχεια και μετά τη χαρά της πρώτης γέννας, το ενυδρείο οδηγείται στην παρακμή από τη συνεχή αύξηση του πληθυσμού, τις αναπόφευκτες απώλειες και τις αρρώστιες.

Στη θέση σου θα κρατούσα τα 4 tetra, τα οποία είναι όντως ανθεκτικά ψάρια για αρχάριο και θα επέστρεφα τα γκάπι και τον πλέκο.

Σχετικά με τα φυτά, πάρε έτσι για δοκιμή μια μικρή ανούμπια, που δε θέλει ούτε φύτεμα, ούτε CO2, ούτε ειδικές λάμπες και θα καταλάβεις μέσα σε ένα δεκάλεπτο τη διαφορά και στην ομορφιά του ενυδρείου αλλά και στη συμπεριφορά των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο φίλος που ξεκίνησε το post είπε ότι έχει tetra, δεν είπε ότι έχει neon tetra. Μην του δίνετε λάθος οδηγίες. Ούτε κοπαδόψαρα είναι, νομίζω ότι 4 άτομα είναι καλά, ούτε ευαίσθητα είναι....

Εδω φιλη να επεμβω στην πληροφορια :unsure:

Ειναι κοπαδοψαρα και ζουν σε μεγαλυτερη "ομαδα".

http://www.theaquariumwiki.com/Gymnocorymbus_ternetzi

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/596.htm

Κατα τα αλλα συμφωνουμε :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Fita,

Εγώ προσωπικά θα σου σύστηνα να αποφύγεις τα γκάπι γιατί είναι ψάρια που γεννοβολάνε συνέχεια και μετά τη χαρά της πρώτης γέννας, το ενυδρείο οδηγείται στην παρακμή από τη συνεχή αύξηση του πληθυσμού, τις αναπόφευκτες απώλειες και τις αρρώστιες.

Στη θέση σου θα κρατούσα τα 4 tetra, τα οποία είναι όντως ανθεκτικά ψάρια για αρχάριο και θα επέστρεφα τα γκάπι και τον πλέκο.

Σχετικά με τα φυτά, πάρε έτσι για δοκιμή μια μικρή ανούμπια, που δε θέλει ούτε φύτεμα, ούτε CO2, ούτε ειδικές λάμπες και θα καταλάβεις μέσα σε ένα δεκάλεπτο τη διαφορά και στην ομορφιά του ενυδρείου αλλά και στη συμπεριφορά των ψαριών.

Dinamar σε ευχαριστώ πολύ αυτο ακριβώς θα κάνω αν και αρχάρια απ τοι είδα στο προφίλ με κατατόπισες καλύτερα απ κάποιους πιο εμπειρους ευχαριστώ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εδω φιλη να επεμβω στην πληροφορια :unsure:

Ειναι κοπαδοψαρα και ζουν σε μεγαλυτερη "ομαδα".

http://www.theaquariumwiki.com/Gymnocorymbus_ternetzi

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/596.htm

Κατα τα αλλα συμφωνουμε :bowdown:

Το 'χω ψάξει πολύ το θέμα γιατί έχω κι εγώ τέτοια ψαράκια και μ΄αρέσουν πάρα πολύ.

Αλλού τα αναφέρουν ως κοπαδόψαρα, αλλού όχι. Αλλού λένε ότι όταν είναι μικρά πάνε σε κοπάδι αλλά όταν μεγαλώσουν γίνονται μοναχικά. Π.χ. στο παρακάτω site λέει ότι είναι καλά από τρία και πάνω

http://freshaquarium.about.com/cs/characin...eskirttetra.htm

Βγάλε άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Dinamar σε ευχαριστώ πολύ αυτο ακριβώς θα κάνω αν και αρχάρια απ τοι είδα στο προφίλ με κατατόπισες καλύτερα απ κάποιους πιο εμπειρους ευχαριστώ :bowdown:

Εμείς οι αρχάριοι καταλαβαινόμαστε καλύτερα :unsure:

Οι άλλοι με τα 400άρια ενυδρεία και τους δίσκους, πού να μας καταλάβουν... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το 'χω ψάξει πολύ το θέμα γιατί έχω κι εγώ τέτοια ψαράκια και μ΄αρέσουν πάρα πολύ.

Αλλού τα αναφέρουν ως κοπαδόψαρα, αλλού όχι. Αλλού λένε ότι όταν είναι μικρά πάνε σε κοπάδι αλλά όταν μεγαλώσουν γίνονται μοναχικά. Π.χ. στο παρακάτω site λέει ότι είναι καλά από τρία και πάνω

http://freshaquarium.about.com/cs/characin...eskirttetra.htm

Βγάλε άκρη!

Και γιατι προτιμας το "οχι", απο το "κοπαδοψαρα";; Αυτο σε βολευει;;; :bowdown: Λες οτι το εχεις ψαξει πολυ, εγω νομιζω, οτι μαλλον πρεπει να το ξανακανεις.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι προτιμας το "οχι", απο το "κοπαδοψαρα";; Αυτο σε βολευει;;; :bowdown: Λες οτι το εχεις ψαξει πολυ, εγω νομιζω, οτι μαλλον πρεπει να το ξανακανεις.- :unsure:

Πάντως απο την συμπεριφορά τους στο ενυδρείο δεν φαίνονται για κοπαδόψαρα,διάβασα ενα σωρό άρθρα και δεν έβγαλα ακρη μάλλον όμως δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο την συμπεριφορά τους στο ενυδρείο δεν φαίνονται για κοπαδόψαρα,διάβασα ενα σωρό άρθρα και δεν έβγαλα ακρη μάλλον όμως δεν είναι

Αν δεν τα εχεις σε κοπαδι πως να συμπεριφερθουν σαν κοπαδοψαρα? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι προτιμας το "οχι", απο το "κοπαδοψαρα";; Αυτο σε βολευει;;; :bowdown: Λες οτι το εχεις ψαξει πολυ, εγω νομιζω, οτι μαλλον πρεπει να το ξανακανεις.- :bowdown:

Με την ίδια λογική γιατί αποδέχεσαι εσύ τόσο εύκολα το ναι;

Στα δύο links που έγραψε ο φίλος delta το ένα τα αναφέρει ως φυτοφάγα ψάρια (omnivore) και το άλλο ως σαρκοφάγα (carnivore). Επίσης αυτό που αναφέρει τον μεγαλύτερο αριθμό ψαριών (6 και άνω) αναφέρει ως minimum tank size (ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου) τα 60 λίτρα.

Στα παρακάτω link με ένα απλό search στο google, έχουμε και λέμε

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile40.html : από 3 και πάνω

http://www.fishlore.com/profile-whiteskirttetra.htm : από 5 και πάνω

http://freshaquarium.about.com/cs/characin...eskirttetra.htm : από 3 και πάνω

http://www.fishforums.net/content/Characin...ck-Widow-Tetra/ : από 4 και πάνω

http://www.tiptopmovie.com/pets-animal/666...te%20Skirt.html : από 3 και πάνω

http://www.petsolutions.com/White-Skirt-Te...+C40001603.aspx : από 3 και πάνω

Βρίσκεις τόσο τραγικό να κρατά κάποιος 4 τέτοια ψάρια και πρέπει να του την πούμε κι από πάνω, πήγαινέ τα πίσω, δεν κάνουν για σένα και άλλα συναφή; Έχω δει τραγικές συνθέσεις σε ενυδρεία και αυτή σίγουρα δεν είναι μια τέτοια. Τα γκάπυ και ο πλέκο δεν έχουν θέση εκεί, τα είπαμε.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλά τα λες κι εσύ και ο delta όταν συμβουλεύετε αρχάριους, αλλά μέρα μέρα κάνετε διαρκείς αυξήσεις στα ψάρια και τα λίτρα και σε λίγο θα αρχίσετε να προτείνετε μόνο μονομάχους σε 100άρια! Να το κοιτάξετε αυτό :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα εχεις σε κοπαδι πως να συμπεριφερθουν σαν κοπαδοψαρα? :unsure:

Και στο μαγαζί που τα πήρα που είχε 50 μεσα το ένα ήταν εδώ και το αλλο στην Αμερική

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζια μην περιμενεις να δεις και πολλα πραγματα εκει τα εχουν μονο για να τα πουλησουν ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζια δεν ζουν σαν το φυσικο τους περιβαλλον,επισης τοσος κοσμος που τα βλεπει και τα ενοχλει,πως θα συμπεριφερθούν σαν κοπαδι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...