Jump to content

Τα εχω κανει σαλατα!!!


sharkie

Recommended Posts

Ρε παιδια κακο να εισαι νεος σε κατι τελικα! :blush: Οσο περναει ο καιρος, ανακαλυπτω ολο και πιο πολλα για τον ομορφο κοσμο των ενυδρειων ( και αυτο το το οφειλο στο aquazone) και οχι σε καποιο petshop που απλα θελει να πουλησει....! :bowdown::rolleyes: Δυστηχως ομως ανακαλυπτω οτι το δικο μου το ενυδρειο, αντι να το κανω πιο σωστο, το κανω πιο σαλατα!!! :rasp::rasp: Σας παρακαλω αν μπορειτε και θελετε (γλειψιμο!!!) :rolleyes::thumbup: βοηθειστε με να κανω κατι σωστο και ωραιο!!! :unsure::bowdown:

Εχω ενα ριο 400αρι αφυτευτο ( δυστηχως ) με τις εξης μετρησεις και ειδη ψαριων:

Ειναι στρωμενο και εχει τις εξης τιμες:

ph- εχω 7

gh- εχω >10

kh- εχω 6

no3- 50

no2- 0

Τωρα η συνθεση του ειναι ενα χαλι μαυρο λογο του οτι ειμαι νεος και ακομα δεν εχω καταληξει σε τι θελω ακριβως. Δυστηχως μου αρεσουν ολα...

2 πανκασιους ( σε λιγο θα τους δωσω πισω) 27 μικρα ψαρακια εχουν γινει μπουκιες τους :hysterical::hysterical:

2 σκαλαρια (που συνεχως τσακωνονται)

2 κομον πλεκο ( μονο σε πληρες σκοταδι τους βλεπω)

1 γκουραμι (στο κοσμο του)

1 σιλβερ σαρκ (στο κοσμο του)

1 γατοψαρο ( αγνωστης ονομασιας ) και αυτο (στο κοσμο του)

1 τετρα (στο κοσμο του)

1 κλοουν ( κηνηγαει τα παγκασιους και ας ειναι μικροτερος)

1 κιτρινο σεβερουμ ( πανεμορφο αλλα με το που πλησιαζω, κρυβετε)

Ερωτησεις:

Απο τα παραπανω ειδη, πια μπορω να κρατησω ωστε να μπορεσω να το φυτεψω κι ολας;

Οι τιμες του, ειναι καλες;

Ο κλοουν παντως με εχει εντυπωσιασει παρα πολυ!!!! θα ηθελα να τον κανω κοπαδι οπως με συμβουλεψαν σε αλλη κατηγορια.

Τους πανγκασιους που να δωσω, υπαρχει μαγαζι που να τους κανει ανταλλαγη με κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να κάνεις πιό συχνές αλλαγές νερού για να κρατάς τα νιτρικά κάτω από 15 ιδανικά.

Το να σου δώσω όλους τους δυνατούς συνδυασμούς των ψαριών που έχεις, δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει, θα ήταν πολύ πιό εύκολο και για εσένα αν απλά μας έλεγες ποιό είναι το αγαπημένο σου ψάρι και να στηθεί κοινωνικό με βάση αυτό ή ποιός είναι ο αγαπημένος σου βιότοπος, ωστε πάλι να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις, το σίγουρο είναι οτι θα αποχωρηστείς κάποια ψάρια... :unsure: σύντομα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κακο να εισαι νεος σε κατι τελικα! :hysterical: Οσο περναει ο καιρος, ανακαλυπτω ολο και πιο πολλα για τον ομορφο κοσμο των ενυδρειων ( και αυτο το το οφειλο στο aquazone) και οχι σε καποιο petshop που απλα θελει να πουλησει....! :bowdown::rolleyes: Δυστηχως ομως ανακαλυπτω οτι το δικο μου το ενυδρειο, αντι να το κανω πιο σωστο, το κανω πιο σαλατα!!! :thumbup::blink: Σας παρακαλω αν μπορειτε και θελετε (γλειψιμο!!!) :thumbup::blush: βοηθειστε με να κανω κατι σωστο και ωραιο!!! :unsure::bowdown:

Εχω ενα ριο 400αρι αφυτευτο ( δυστηχως ) με τις εξης μετρησεις και ειδη ψαριων:

Ειναι στρωμενο και εχει τις εξης τιμες:

ph- εχω 7

gh- εχω >10

kh- εχω 6

no3- 50

no2- 0

Τωρα η συνθεση του ειναι ενα χαλι μαυρο λογο του οτι ειμαι νεος και ακομα δεν εχω καταληξει σε τι θελω ακριβως. Δυστηχως μου αρεσουν ολα...

2 πανκασιους ( σε λιγο θα τους δωσω πισω) 27 μικρα ψαρακια εχουν γινει μπουκιες τους :rasp::rasp:

2 σκαλαρια (που συνεχως τσακωνονται)

2 κομον πλεκο ( μονο σε πληρες σκοταδι τους βλεπω)

1 γκουραμι (στο κοσμο του)

1 σιλβερ σαρκ (στο κοσμο του)

1 γατοψαρο ( αγνωστης ονομασιας ) και αυτο (στο κοσμο του)

1 τετρα (στο κοσμο του)

1 κλοουν ( κηνηγαει τα παγκασιους και ας ειναι μικροτερος)

1 κιτρινο σεβερουμ ( πανεμορφο αλλα με το που πλησιαζω, κρυβετε)

Ερωτησεις:

Απο τα παραπανω ειδη, πια μπορω να κρατησω ωστε να μπορεσω να το φυτεψω κι ολας;

Οι τιμες του, ειναι καλες;

Ο κλοουν παντως με εχει εντυπωσιασει παρα πολυ!!!! θα ηθελα να τον κανω κοπαδι οπως με συμβουλεψαν σε αλλη κατηγορια.

Τους πανγκασιους που να δωσω, υπαρχει μαγαζι που να τους κανει ανταλλαγη με κατι αλλο;

Με ποιο τροπο το ΡΗ ειναι στο 7;;; :hysterical: Συμφωνω με τα παραπανω που γραφει ο "Βισιους".- :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...