Jump to content

λογικά....υπάρχει πρόβλημα


Recommended Posts

καλησπέρα ..και πάλι....

απ'ότι φαίνεται θα χρειαστώ και πάλι την βοήθειά σας....λοιπόν, έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων, Aquatlantis με σφουγγάρι και μακαρόνι στο φίλτρο του (που είναι ενσωματωμένο στο ενυδρείο). Τελευταία, παρατηρώ ότι ο κυκλοφορητής δεν "βγάζει" νερό τόσο δυνατά όπως στην αρχή (το ενυδρείο "τρέχει" εδώ και 4 μήνες). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην αναταράσσει πολύ καλά την επιφάνεια του νερού και δημιουργούνται μπουρμπουλήθρες....Επίσης κάνει κατά περιόδους έναν περίεργο θόρυβο (σαν να ζορίζεται η αντλία του να "ρουφήξει" νερό και να το διοχετεύσει στην επιφάνεια). Τέλος, υπάρχει και μυστήρια αύξηση στην αμμωνία και τα νιτρικά, χωρίς να έχει πεθάνει κανά ψαράκι ή τίποτα άλλο....τα ψάρια φέρονται φυσιολογικά και είναι κιχλίδες (μικρές ακόμη). Σκούπα βυθού κάνω περίπου κάθε 3 αλλαγές νερού (δηλαδή κάθε 3 εβδομάδες). Στις αλλαγές βγάζω περιπου το 20% δηλαδή περίπου 20 λίτρα...

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει γιατί με βλέπω να καίγεται η αντλία μου και γειά σας μετά...

Ευχαριστώ, Αφροδίτη...

Link to comment
Share on other sites

το έχω καθαρίσει πριν απο κανά μήνα περίπου, και όταν λέμε φίλτρο εννοώ το σφουγγάρι¨. Έχει πιάσει μια καφετί σιχαμερή ουσία στην πάνω επιφάνειά του που μάλλον από όσα ξέρω πρέπει να είναι άλγη, αλλά στο υπόλοιπο είναι καθαρό και φοβάμαι μήπως προξενήσω μεγαλύτερη ζημιά με το να το καθαρίσω απ'ότι να το αφήσω έτσι..

Link to comment
Share on other sites

πώς καθαρίζεται ο κυκλοφορητής?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως υπαρχει καποιο καπακι που ανοιγει και μεσα υπαρχει μια φτερωτη που θελει καθαρισμα.

Προσοχη στο ανοιγμα και στο καθαρισμα γιατι πολλες φορες υπαρχουν ευαισθητα σημεια που σπανε ευκολα πχ αξονακι στην φτερωτη.

Δεν ξερω ομως τι κυκλοφορητη εχεις...

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητής είναι μαζί με το ενυδρείο, για να το πούμε και λαϊκά είναι αυτός που είχε από την "μάνα" του...δηλαδή από την Aquatlantis!...και λες ότι σε αυτό οφείλεται όλος αυτός ο χαμός?δηλαδή το ότι δεν βγάζει δυνατά νερό???

Υ.Γ. Ο καθαρισμός έγινε με νεράκι του ενυδρείου...(είπαμε ότι είμαστε άσχετοι, αλλά κάτι διαβάσαμεεεε)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά τα υλικά του φίλτρου μαζεύουν ιζήματα με αποτέλεσμα να μειώνουν την ροη του νερού.

μαλλί φίλτρου ( υαλοβάμβακα ) για να μαζεύει σε πρώτη φάση την βρώμα ( μηχανικός καθαρισμός ), χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

για να παρει το φιλτρο τα πανω του πρεπει να καθαρισεις τον κυκλοφοριτη

θα βγαλεις την φτερωτη και θα βγαλεις απο πανω την γλιτσα. πολυ πιθανο

ειναι να εχει πιασει και ο μαγνητης που συνδεεται με την φτερωτη. θα καθαρισεις

και αυτον και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε και το θαλαμο που μπαινει μεσα η φτερωτη .

Μπορει να χρειαζονται και τα υλικα ελαφρυ καθαρισμα με νερο ενυδρειου αν εχουν μαζεψει πολυ μουργα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε και το θαλαμο που μπαινει μεσα η φτερωτη .

Μπορει να χρειαζονται και τα υλικα ελαφρυ καθαρισμα με νερο ενυδρειου αν εχουν μαζεψει πολυ μουργα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι τοποθετημένο στον τοίχο, δεν μπορώ ανα πάσα στιγμή να ξέρω τί έχει μαζέψει το μακαρόνι ή το σφουγγάρι ή ο κυκλοφορητής...έτσι χτες τράβηξα το έπιπλο και είδα ότι έχει μαζευτεί λίγη καφέ άλγη και στο μακαρόνι και στην είσοδο του κυκλοφορητή στο κάτω μέρος. Ίσως σε αυτό να οφείλεται όλη αύτή η αδυναμία του κυκλοφορητή. Απλά έχω δυο τρεις ερωτησούλες σχετικά με τον καθαρισμό:

1. Πώς βγαίνει ο κυκλοφορητής? Δηλαδή δεν φαίνεται να μπορώ να το τραβήξω από κάπου για να τον βγάλω έξω, φαίνεται να είναι ένα άσπρο σωληνάκι συνδεδεμένο με μια αντλία και δεν ξέρω πως πρέπει να το βγάλω για να μην προκαλέσω ζημιά.

2. Στο φίλτρο δεν έχω..."μαλλί"...έχει μόνο μακαρόνι..Πρέπει να βάλω και από αυτό? Και αν ναι, που??

3. Μια άσχετη ερώτηση που έχει όμως να κάνει...την άλγη αυτή την καφέ σιχαμερή ουσία πώς την καταπολεμούμε? τα φώτα στο ενυδρείο ανάβουν μόνο για 8 ώρες, φυτάκια δεν έχει πολλά μέσα μόνο δύο (όσα δηλαδή έχουν επιζήσει από τις κιχλίδες). Και κάτι τελευταίο για τον θερμοστάτη. Μπαίνει μέσα στο φίλτρο? γιατί το φίλτρο μου έχει έναν ειδικό χώρο στα αριστερά αλλά εκεί θα μπορεί να ζεσταίνει το νερό?

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση....Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σιχαμερή ουσία που είναι πάνω στο σφουγγάρι και στο μακαρόνι μήπως είναι σαν γλίτσα;

Link to comment
Share on other sites

"Αυτή η σιχαμερή ουσία που είναι πάνω στο σφουγγάρι και στο μακαρόνι μήπως είναι σαν γλίτσα;"

Ναι, σαν γλίτσα είναι και μυρίζει άσχημα, μάλλον όχι ακριβώς άσχημα αλλά όχι και ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βρεις τον τρόπο που βγαίνει ο κυκλοφορητής , αφαίρεσε την φτερωτή και κάνε ένα καλό καθαρισμό.

Αφαίρεσε τα βιολογικά υλικά και το σφουγγάρι και κάνε ένα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου .

Στην είσοδο του νερού πάνω από τα μακαρόνια να χρησιμοποιείς πάντα μαλλί φίλτρου( υαλοβάμβακα )

Τον θερμοστάτη μπορείς να τον βάλεις στο πρώτο διαμέρισμα του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

"Αυτή η σιχαμερή ουσία που είναι πάνω στο σφουγγάρι και στο μακαρόνι μήπως είναι σαν γλίτσα;"

Ναι, σαν γλίτσα είναι και μυρίζει άσχημα, μάλλον όχι ακριβώς άσχημα αλλά όχι και ωραία....

Αυτή η γλίτσα είναι ουσιαστικά οι αποκίες βακτηριδίων. Όσο περισσότερη γλίτσα βγάζεις απο τα υλικά σου τόσο πιο κακό για την βιολογία σου.

Καλό θα είναι όταν καθαρίζεις τα υλικά του φίλτρου να τους κάνεις ένα ελαφρό ξέπλυμα χωρίς όμως να αφαιρέσεις πολύ γλίτσα. Ίσα-ίσα να μην μπουκώνουν.

όσον αφορά τον κυκλοφορητή, καθάρισε το όσο καλύτερα μπορείς (οχι σαπούνια και τέτοια εννοείται) και κατόπιν βάλτον μόνο του σε έναν καθαρό κουβά με νερό του ενυδρείου να δουλέψδει για λίγο προκειμένου να βγει απο μόνη της όλη η βρωμία που έχει κολλλήσει σε σημέια που δεν μπόρεσες να καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι τοποθετημένο στον τοίχο, δεν μπορώ ανα πάσα στιγμή να ξέρω τί έχει μαζέψει το μακαρόνι ή το σφουγγάρι ή ο κυκλοφορητής...έτσι χτες τράβηξα το έπιπλο και είδα ότι έχει μαζευτεί λίγη καφέ άλγη και στο μακαρόνι και στην είσοδο του κυκλοφορητή στο κάτω μέρος. Ίσως σε αυτό να οφείλεται όλη αύτή η αδυναμία του κυκλοφορητή. Απλά έχω δυο τρεις ερωτησούλες σχετικά με τον καθαρισμό:

1. Πώς βγαίνει ο κυκλοφορητής? Δηλαδή δεν φαίνεται να μπορώ να το τραβήξω από κάπου για να τον βγάλω έξω, φαίνεται να είναι ένα άσπρο σωληνάκι συνδεδεμένο με μια αντλία και δεν ξέρω πως πρέπει να το βγάλω για να μην προκαλέσω ζημιά.

2. Στο φίλτρο δεν έχω..."μαλλί"...έχει μόνο μακαρόνι..Πρέπει να βάλω και από αυτό? Και αν ναι, που??

3. Μια άσχετη ερώτηση που έχει όμως να κάνει...την άλγη αυτή την καφέ σιχαμερή ουσία πώς την καταπολεμούμε? τα φώτα στο ενυδρείο ανάβουν μόνο για 8 ώρες, φυτάκια δεν έχει πολλά μέσα μόνο δύο (όσα δηλαδή έχουν επιζήσει από τις κιχλίδες). Και κάτι τελευταίο για τον θερμοστάτη. Μπαίνει μέσα στο φίλτρο? γιατί το φίλτρο μου έχει έναν ειδικό χώρο στα αριστερά αλλά εκεί θα μπορεί να ζεσταίνει το νερό?

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση....Αφροδίτη

1. βγαλε καμια φωτο απο το φιλτρο ή καλυτερα δωσε καποιο λινκ, αλλιωα θα περιμενεις καποιον με το ιδιο ενυδρειο να σε βοηθησει.

2. Το "βαμβακι" μπαινει σαν τελευταιο υλικο για να επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο εντελως καθαρο, ενιοτε μπαινει ομως και σαν πρωτο (αν ειναι η τοποθετηση με τετοιο τροπο για να μπορει να αλλαζεται συχνα) για να κραταει τα βιολογικα υλικα καθαρα.

Αυτο αν ξεπλυθει και στιφτει καλα, μια λεπτη "φετα" απο ξασμενο τετοιο "βαμβακι" κανει δουλεια. (οχι πολυ και βγαζει τριχιτσες στο νερο) http://www.sera.de/index.php?id=479&L=14

3. Η γλυτσα μηπως μοιαζει πιο πολυ με καφε "σκονη", η λεγομενη μπιχλα ή μουργα που δινεται και ως μπολι και ειναι η βιολογια σου.

Αν δεν περνει φως μεσα στο φιλτρο δεν ειναι αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν παίρνει φως....οι λάμπες είναι τοποθετημένες στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου οπότε και δεν φωτίζεται το φίλτρο. 'Οντως αυτή η καφέ βρωμιά βρίσκεται μέσα στο φίλτρο. Απλά αναρωτιέμαι: όταν καθάρισα στο φίλτρο, δηλαδή το σφουγγάρι που είναι πάνω-πάνω, προσπάθησα να αφαιρέσω όσο το δυνατόν περίσσότερη από αυτή την καφέ μπίχλα (που μυρίζει ψιλο-άσχημα) γιατί πίστευα ότι είναι άλγη που κολλάει στο σφουγγάρι και φράσσει τους πόρους του σφουγγαριού με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί καλά το νερό μέσα από αυτούς. Μήπως τελικά δεν έπρεπε να το πλύνω τόσο πολύ? Μήπως με αυτήν μου την ενέργεια αφαίρεσα πολύτιμους μικροοργανισμούς και για αυτό έχω και λίγη αμμωνία παραπάνω? Το θέμα είναι ότι πραγματικά έβλεπα ότι με κάποιο τρόπο αυτή η καφέ σκόνη έφραζε το φίλτρο και δεν δούλευε καλά δηλαδή όταν το καθάρισα ήταν τόσο γεμάτο το σφουγγάρι που δεν κυκλοφορούσε καλά το νερό και είχε κατέβει πάρα πολύ η στάθμη στον κυκλοφορητή με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να καεί το μοτεράκι...δεν ξέρω αν όλα αυτά που σας λέω βγάζουν νόημα, αλλά αν έχετε κάποια ιδέα τί μπορεί να έχει συμβεί....

Ευχαριστώ για την βοήθεια....Άφρο

Link to comment
Share on other sites

Η γενικη ιδεα ειναι,

1. Να εχουμε σωστη και λειτουργικη σειρα στα υλικα του φιλτρου, δλδ πρωτα τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια, "βαμβακια", "μακαρονια" κλπ, που κρατανε τις χοντρες βρωμιες ετσι ωστε να πηγαινει καθαρο το νερο στα βιολογικα υλικα (substrat, siporax κλπ) και ετσι να μη χρειαζεται να τα "πειραζουμε" με συχνο καθαρισμο χαλωντας τις αποικιες των βακτηριων.

2. να κανουμε καθαρισμο-συντηρηση μονο οταν παρατηρουμε αισθητη μειωση της ροης.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν παίρνει φως....οι λάμπες είναι τοποθετημένες στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου οπότε και δεν φωτίζεται το φίλτρο. 'Οντως αυτή η καφέ βρωμιά βρίσκεται μέσα στο φίλτρο. Απλά αναρωτιέμαι: όταν καθάρισα στο φίλτρο, δηλαδή το σφουγγάρι που είναι πάνω-πάνω, προσπάθησα να αφαιρέσω όσο το δυνατόν περίσσότερη από αυτή την καφέ μπίχλα (που μυρίζει ψιλο-άσχημα) γιατί πίστευα ότι είναι άλγη που κολλάει στο σφουγγάρι και φράσσει τους πόρους του σφουγγαριού με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί καλά το νερό μέσα από αυτούς. Μήπως τελικά δεν έπρεπε να το πλύνω τόσο πολύ? Μήπως με αυτήν μου την ενέργεια αφαίρεσα πολύτιμους μικροοργανισμούς και για αυτό έχω και λίγη αμμωνία παραπάνω? Το θέμα είναι ότι πραγματικά έβλεπα ότι με κάποιο τρόπο αυτή η καφέ σκόνη έφραζε το φίλτρο και δεν δούλευε καλά δηλαδή όταν το καθάρισα ήταν τόσο γεμάτο το σφουγγάρι που δεν κυκλοφορούσε καλά το νερό και είχε κατέβει πάρα πολύ η στάθμη στον κυκλοφορητή με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να καεί το μοτεράκι...δεν ξέρω αν όλα αυτά που σας λέω βγάζουν νόημα, αλλά αν έχετε κάποια ιδέα τί μπορεί να έχει συμβεί....

Ευχαριστώ για την βοήθεια....Άφρο

Όπως είπα και πριν, δεν πρέπει να τα καθαρίζεις καλά. Ίσα-ίσα να μην μπουκώνει. Πολύ απαλό τρίψιμο. Προφανώς επειδή το καθάρισες πολύ και "έδιωξες" τους μικροοργανισμούς που αποτελούν την βιολογία του φίλτρου σου, ανέβηκε η αμμωνία.

Επίσης, θα πρέπει πριν απο τα υλικά του φίλτρου να βάζεις πάντα filter wool (λέγεται και ενυδρειακός υαλοβάμβακας). Αυτό χρησιμέυει στο να φιλτράρει την πολύ και χοντρή βρώμα πριν αυτή φτάσει στο αφουγγάρι. Έτσι θα καθαρίζεις το σφουγγάρι λιγότερο τακτικά. Το filter woοl το αλλάζεις και 10-15 μέρες και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...