Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα μια παραγγελία από τον internet ένα eheim 2224 με ροή 700 λίτρα την ώρα για το 96 λίτρων καρφουρ που έχω, γιατί το εσωτερικό ξεκόλλησε στην πάνω πλευρά. Αναρωτιέμαι μήπως είναι υπερβολή το συγκεκριμένο φίλτρο για αυτά τα λίτρα. Πάντως πριν είχα αλλάξει την στάνταρ αντλία 450 λίτρων την ώρα με μία eheim 600 και δεν είχα πρόβλημα. Τι λέτε? Επείσης αν ξέρετε θέλω να μου πεί κάποιος πως θα βγάλω το εσωτερικό φίλτρο και τις σιλικόνες. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα μια παραγγελία από τον internet ένα eheim 2224 με ροή 700 λίτρα την ώρα για το 96 λίτρων καρφουρ που έχω, γιατί το εσωτερικό ξεκόλλησε στην πάνω πλευρά. Αναρωτιέμαι μήπως είναι υπερβολή το συγκεκριμένο φίλτρο για αυτά τα λίτρα. Πάντως πριν είχα αλλάξει την στάνταρ αντλία 450 λίτρων την ώρα με μία eheim 600 και δεν είχα πρόβλημα. Τι λέτε? Επείσης αν ξέρετε θέλω να μου πεί κάποιος πως θα βγάλω το εσωτερικό φίλτρο και τις σιλικόνες. Ευχαριστώ

Το 2224 δεν το θεωρώ υπερβολικό για τα λίτρα σου. Έχει αρκετά λίτρα κάδου (για τα λίτρα σου) οπότε με κατάλληλη τοποθέτηση των υλικών και βέβαια με το κατάλληλο stockάρισμα σε ψάρια, θα ξεχάσεις τί πάει να πεί αμμωνία.

Όσον αφορά την ροή, αν δεις ότι είναι πολύ δυνατή και μετατρέπει το ενυδρείο σε...πλυντήριο, υπάρχουν τρόποι για να της μειώσεις (στρέψιμο της εξόδου του νερού προς το τζάμι, προσθήκη σφουγγαριού στην έξοδο του φίλτρου κλπ).

Προσωπικά στο 80άρι μου έχω ένα εξωτερικό της Fluval (205) αντίστοιχο με το δικό σου και η κυκλοφορία είναι μια χαρά. Δεν έχει γίνει πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

To εχω (2224) στο ιδιο ενυδρειο με πληρη ιχθυοφορτηση και ειναι ο.κ... οσον αφορα τη ροη μη το φοβασαι καθολου..εισαι τελεια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 2224 σε 60αρι ...

Εχω την εξοδο του νερου να χτυπαει στο τζαμι και δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε φυτεμενο 60αρι...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα μια παραγγελία από τον internet ένα eheim 2224 με ροή 700 λίτρα την ώρα για το 96 λίτρων καρφουρ που έχω, γιατί το εσωτερικό ξεκόλλησε στην πάνω πλευρά. Αναρωτιέμαι μήπως είναι υπερβολή το συγκεκριμένο φίλτρο για αυτά τα λίτρα. Πάντως πριν είχα αλλάξει την στάνταρ αντλία 450 λίτρων την ώρα με μία eheim 600 και δεν είχα πρόβλημα. Τι λέτε? Επείσης αν ξέρετε θέλω να μου πεί κάποιος πως θα βγάλω το εσωτερικό φίλτρο και τις σιλικόνες. Ευχαριστώ

Αν υπολογίσεις ότι δε θα έχεις ακριβώς 700 λίτρα/ώρα λόγω του ύψους στο οποίο πρέπει να ανεβάζει το νερό κ εφόσον ήσουν ΟΚ με την 600άρα λογικά δεν έχεις πρόβλημα, αφού το λένε και άλλοι που χρησιμοποιούν αντίστοιχες ταχύτητες στα ίδια λίτρα...φρόντισε να μη βάλεις ψάρια που ζουν σε ήρεμα νερά μόνο, γιατί όσο και να το κάνεις μια ροή θα υπάρχει εσωτερικά.

Όσο για το εσωτερικό φίλτρο, άδειασμα του νερού, ξύσιμο με ξύστρα τζαμιών της σιλικόνης με προσοχή μη χαράξεις τα τζάμια. Υπάρχουν και υλικά που αφαιρούν σιλικόνη, προσωπικά επιφυλάσσομαι δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε το θέλω! Καλή Συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω με 3 λιτρα υλικα. :thumbup:

Εκτος απο τον παραγοντα "ροη" (λιτρα/ωρα) ο οποιος ρυθμιζεται, σημαντικοτερος ειναι ο παραγοντας χωρητικοτητα σε υλικα.

Μη κολλαμε λοιπον στη ροη αν ειναι λιγο περισσοτερη απ'οτι πρεπει.

Αυτο ρυθμιζεται με διαφορους τροπους.

Εχω 950λιτρα/ωρα (κατα το manual αλλα πιστευω ειναι μικροτερη) σε 160 λιτρα νερο και δεν κουνιεται φυλλο (χωρις να εχω μειωσει απο το ρυθμιστη ροης) και συγκεκριμενα το φιλτρο 2026 σε ενυδρειο rio180.

Εχω πληρη καλυψη ροης στο χωρο του ενυδρειου και ταυτοχρονα μειωση εντασης (και οχι ροης), ανοιγωντας τρυπες στο σωληνα εξαγωγης (spraybar) σε γωνια 90 μοιρες με τις αρχικες τρυπες, ετσι ωστε να μοιραζω τη ροη σε δυο μετωπα.

Ισια απεναντι και παραλληλα με το τζαμι.

φωτο :

bP7110036.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω πληρη καλυψη ροης στο χωρο του ενυδρειου και ταυτοχρονα μειωση εντασης (και οχι ροης), ανοιγωντας τρυπες στο σωληνα εξαγωγης (spraybar) σε γωνια 90 μοιρες με τις αρχικες τρυπες, ετσι ωστε να μοιραζω τη ροη σε δυο μετωπα.

Ισια απεναντι και παραλληλα με το τζαμι.

Γι αυτό λένε ο παλιός είναι αλλιώς...πολύ σωστή η παρατήρηση, μιλάμε για ένταση κι όχι για ροή... :thumbup:

και η φωτό και περιγραφή του spaybar βοηθά και μένα πολύ, μου επιβεβαιώνει μια ιδέα που θέλω να εφαρμόσω για την έξοδο του νερού σε αυτό που ετοιμάζομαι να στήσω...merci!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...