Jump to content

Tetra Plant Optimal...ktl


Recommended Posts

Γεια σας!!! Πριν λίγες μέρες έστησα επιτελους το ενυδρειο μου! Ειναι ενα Juwel 54λίτρα. υπόστρωμα έχω κάτω λεπτοκοκκη αμμο και απο πανω ενα χαλίκη ειδικό για φυτα οπως μου ειπαν μαζί με florapol. Εχω βάλει και διοξείδιο της τετρα το optimal. Τα φυτα που έχω μέσα ειναι hemianthus Callitrichoides, anubia barteri. Λεω να βάλω ακομα μερικά Hemianthus για να γεμίσει όλος ο πάτος(είχα πάρει 3 γλαστράκια και τα έκοψα σε 2-3 κομμάτια. εν το μεταξύ το ενα μου το έστηλαν σάπιο αλλα το εβαλα μηπως πιάσει. επίσης θέλω να βάλω ενα Hygrophila polysperma στην γωνία του φίλτρου. Θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Μήπως ξέρετε με το Tetra optimal τι γίνεται; πως ξαναγεμίζει το διοξείδιο; πρέπει να ξαναπάρω όλη την συσκευασία;

2) επίσης πόσο να το γεμίζω την ημέρα αυτό; έχω 2 μέρες που το έβαλα και νομιζω τελέιωσε τα 11γρ που είχε αρχικά

3) θα χρειαστεί να πάρω άλλα βατ στην λάμπα; ειναι 15 και έχει ανακλαστήρα.

4)μετά απο ποσο καιρό να βάλω λιπάσματα υγρά και στερεά και που; (εχω παρει το τετραcrypto και το tetra flora pride)

5) θα τα καταφέρω με το Hemianthus ή να μην πάρω άλλα και τα πετάξω;

6) Όλες οι παρατηρήσεις σας θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμες:Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!! Πριν λίγες μέρες έστησα επιτελους το ενυδρειο μου! Ειναι ενα Juwel 54λίτρα. υπόστρωμα έχω κάτω λεπτοκοκκη αμμο και απο πανω ενα χαλίκη ειδικό για φυτα οπως μου ειπαν μαζί με florapol. Εχω βάλει και διοξείδιο της τετρα το optimal. Τα φυτα που έχω μέσα ειναι hemianthus Callitrichoides, anubia barteri. Λεω να βάλω ακομα μερικά Hemianthus για να γεμίσει όλος ο πάτος(είχα πάρει 3 γλαστράκια και τα έκοψα σε 2-3 κομμάτια. εν το μεταξύ το ενα μου το έστηλαν σάπιο αλλα το εβαλα μηπως πιάσει. επίσης θέλω να βάλω ενα Hygrophila polysperma στην γωνία του φίλτρου. Θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Μήπως ξέρετε με το Tetra optimal τι γίνεται; πως ξαναγεμίζει το διοξείδιο; πρέπει να ξαναπάρω όλη την συσκευασία;

2) επίσης πόσο να το γεμίζω την ημέρα αυτό; έχω 2 μέρες που το έβαλα και νομιζω τελέιωσε τα 11γρ που είχε αρχικά

3) θα χρειαστεί να πάρω άλλα βατ στην λάμπα; ειναι 15 και έχει ανακλαστήρα.

4)μετά απο ποσο καιρό να βάλω λιπάσματα υγρά και στερεά και που; (εχω παρει το τετραcrypto και το tetra flora pride)

5) θα τα καταφέρω με το Hemianthus ή να μην πάρω άλλα και τα πετάξω;

6) Όλες οι παρατηρήσεις σας θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμες:Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ..

καλο θα ηταν να κανεις μια πατεντα για να βαλεις ακομα μια λαμπα. πρεπει να φτιαξεις το φωτισμο σου αν θελεις φυτα. μονο οι anubies θα αντεξουν οι οποιες δεν πρεπει να φυτευονται αλλα να δενονται πανω σε ξυλα ή πετρες.

κ ξαναλεω τα watt σου ειναι πολυ λιγα.

μετα θα χρειαστεις το co2 κ μετα τα λιπασματα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα φυτά χρειάζονται τροφή (λίπασμα υγρό ή στερεό), CO2 και φως. Πάμε να τα δούμε ένα ένα..

4) Καταρχάς ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά ή έχεις βάλλει ανάποδα την άμμο και το υπόστρωμα! Το χαλίκι με το florapol πρέπει να πάει κάτω κάτω και να καλυφτεί με την άμμο, αλλιώς το λιπασμά σου θα γίνει τροφή για άλγη, αντί για τις ρίζες των φυτών σου, δηλαδή θα διαλύεται άσκοπα στο νερό του ενυδρείου σου αντί να περιμένει να το φάνε τα φυτάκια σου. Αν γίνεται διευκρίνεσέ το.. Αν το έχεις βάλλει σωστά υποτίθεται ότι κρατάει για 3 χρόνια (από τη σελίδα της εταιρείας: http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en). Γενικά να παρατηρείς τα φυτά σου και από εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26 να βλέπεις τι παρουσιάζουν και να αναπληρώνεις τα στοιχεία που τους χρειάζονται. Τα λιπασματα της seachem ίσως είναι τα καλύτερα στο χώρο.

1), 2) Δεν κατάφερα να δω φωτο της συσκευής που μάλλον εννοείς ως tetra optimal, βρες ένα link και γράφτο για να δω τι είναι. Κοίτα και αυτό όμως, ο πιο καλός και οικονομικός τρόπος για CO2 σε ενυδρεία μέχρι 100 lt. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=711. Για περισσότερο υλικό κοίτα στα diy threads του aquazone. Προσωπικά χρησιμοποιώ κάτι ανάλογο με 1,5 lt μπουκάλα πορτοκαλάδας ΛΟΥΞ (αθάνατη Πάτρα!), 2 κούπες του καφέ ζάχαρη, 1 κουταλάκι του γλυκού μαγιά και μισό κουταλάκι σόδα, κρατάει 1 μήνα. Είναι απίθανο τα 11 γρ να κράτησαν μόνο 2 μέρες.

3), 5) Το Hemianthus Callitrichoides (cuba) μεγαλώνει κυρίως σαν γκαζονάκι. Τα φυτά αυτά γουστάρουν πολύ φως! Πάρα πολύ φως. Συχνά χρησιμοποιούμε αναλογία watt/λίτρα για να εκφράσουμε απαιτήσεις σε φωτισμό, για τέτοια φυτά πρέπει να πλησιάζεις το 1 watt/λίτρο. Με 30watt σε 54 λίτρα δύσκολα τα πράγματα. Για τις ανούμπιες δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί ούτως ή άλλως είναι καλό να μένουν σε σχετική σκιά αλλιώς η άλγη εγκαθίσταται εύκολα στα φύλλα της.

Κοίτα μια πατέντα εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry101752

ή βρες κάποιο φωτιστικό, π.χ.: http://www.hagen.com/uk/aquatic/glo/GLOT5_LightProg2_EN.cfm

Όπως είπε και ο antonis, αύξησε το φως σου, βάλε CO2 και μετά βλέπουμε για λίπασμα.

Μην αγχώνεσαι, όλα φτιάχνονται! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.....Μηπως υπαρχει λαμπα ιδιων διαστάσεων και πιο πολλα βατ για να μην κανω τροποποιησεις στο καπακι; επισης το υψος του ενυδρειου ειναι μολις 29cm και αν αφαιρεσεις και το χωμα μειωνεται ακομα περισσοτερο! Ετσι σκεφτηκα πως το φυτο θα ειναι κοντα στο φως και καπως θα σωσω την κατασταση! Λετε να βαλω και αλλη λαμπα δλδ ε;

Link to comment
Share on other sites

ολες οι λαμπες ειναι συμφωνα με το μηκος.

δηλαδη δεν μπορεις να βαλεις λαμπα με μεγαλυτερα βατ στην ιδια διασταση γιατι απλα κατι τετοιο ΔΕΝ γινεται.

**σαφως και χρειαζεσαι περισσοτερο φως...κανε αναζητηση μεσα στα ποστ και θα βρεις αλλους χομπιστες που ηδη εχουν κανει πατεντα στο καπακι τους με μεγαλη επιτυχια μαλιστα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παιδια θα δω τι μπορω να κανω για να μην κανω τροποποιησεις τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...