Jump to content

αλατα στο τζάμι


Recommended Posts

Χαιρετώ..

Όταν μαζεύουν άλατα τα τζάμια του ενυδρείου υπάρχει κάποιο προϊόν που μπορεί εύκολα να τα καθαρίσει??

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ..

Όταν μαζεύουν άλατα τα τζάμια του ενυδρείου υπάρχει κάποιο προϊόν που μπορεί εύκολα να τα καθαρίσει??

Αντιχαιρετώ...

Για εξωτερική χρήση Ξυδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ..

Όταν μαζεύουν άλατα τα τζάμια του ενυδρείου υπάρχει κάποιο προϊόν που μπορεί εύκολα να τα καθαρίσει??

Πρώτα απ' όλα για να καθαρίσεςι τα άλατα, φρόντισε να κατεβάσεις αρκετά την στάθμη του νερού. Π.χ. σε μιά αλλαγή νερού πριν προσθέσεις το καινούργιο νερό. Σε ένα πανάκι ρίχνεις λίγο ξύδι, τόσο ώστε όταν θα τρίβεις το τζάμι να μην τρέχει ξύδι και "γλύφει" μέσα στο ενυδρείο. Για κάθε ενδεχόμενο το ξύδι δε θα πρέπει να ερθει σε επαφή με το νερό. Βέβαια, το πόσο εύκολα θα φύγουν τα άλατα, είναι σχετικό. Εξαρτάται από την ποσότητα των αλάτων, δηλ. πόσο καιρό έχεις να τα καθαρίσεις και την σκληρότητα του νερού σου. Πάντως σε εμένα συνήθως δε φεύγουν όλα τα άλατα με την πρώτη. Στη συνέχεια με ένα άλλο στεγνό πανάκι, σκουπίζεις τα υπολέιμματα αλάτων και ξυδιού όσο καλύτερα μπορείς.

Και όπως είπα, το ξύδι με προσοχή και μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

η μέθοδος με το ξυράφι δεν είναι καλή? γιατί έχω ακούσει για άλατα που έχουν μείνει πολύ καιρό μόνο με ξυράφι βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα με ξυράφι (προσοχή στα χέρια σου) για να φύγουν τα πολλά άλλατα και μετά για να φύγουν εντελώς δοκίμασε και με το ξύδι. Το ξυράφι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, όμως φαντάζομαι πως έιναι πιό κουραστικό. Από την άλλη με συνδιασμό και των δύο μεθόδων μάλλον θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα, ιδίως αν τα άλατα σου είναι τόσο πολλά. Δεν ξέρω όμως αν με απρόσεχτη χρήση του ξυραφιού μπορεί να γρατζουνιστεί το τζάμι...

ΥΓ: Άλατα που έχουν μείνει πολύ καιρό σε βρύσες και νιπτήρες, πολλές φορές δε φεύγουν ούτε με viacal :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τρίβω το τζάμι με το σκληρό μέρος του scotch brite ενώ το τζάμι είναι μέσα στο νερό του ενυδρείου. Μου το πρότεινε ένας φίλος με μεγάλη εμπειρία, μετά κάνω και αλλαγή νερού γιατί προφανώς όλα αυτά τα άλατα "πέφτουν" μέσα στο νερό. Δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή μέθοδος, πάντως 2 φορές που χρειάστηκε δεν παρατήρησα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

και δεν "γρατζουνίστηκε" το τζάμι?..

οχι,γιατι να γινει κατι τετοιο..?
Link to comment
Share on other sites

το σκληρό μέρος του σφουγγαριού δεν "γρατζουνάει" το τζάμι?...

αυτό νόμιζα... :thumbup:

off topic... (τα ψαράκια όλα καλά...αν και μάλλον λόγω φόβου δεν πολυκουνάνε από τις οπές των σαλιγκαριών:thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

το σκληρό μέρος του σφουγγαριού δεν "γρατζουνάει" το τζάμι?...

αυτό νόμιζα... :thumbup:

off topic... (τα ψαράκια όλα καλά...αν και μάλλον λόγω φόβου δεν πολυκουνάνε από τις οπές των σαλιγκαριών:thumbup:)

οχι,εδω πολλοι εμπειροι χρηστες χρησιμοποιουν ξυραφι....στο σφουγγαρακι θα μεινουμε..? :thumbup:

** τα ψαρακια του vicious ειναι σουπερ... :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι το τζάμι δεν γρατζουνίζεται από το σκληρό μέρος του σφουγγαριού. Κι εγώ στην αρχή φοβόμουν, αλλά τελικά είναι ειδικά αυτά τα σφουγγαράκια για να μην γδέρνουν τα σκεύη μας.

Αυτή η μέθοδος έχει το καλό ότι δεν χρησιμοποιείς κάποιο υγρό που να φοβάσαι μην χυθεί μέσα στο νερό και πραγματικά με το σφουγγαράκι τσούκου τσούκου τα άλατα φεύγουν! Μπορεί να μην φύγουν όλα με την μια, αλλά μετά από 2-3 φορές. Το μυστικό είναι να αφήνεις τα άλατα μέσα σε νερό για να μαλακώσουν. Θέλει αλλαγή νερού μετά, γιατί προφανώς τα άλατα διαλύονται μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...