Jump to content

Απορίες για το στήσιμο ενος ενυδρείου.


Recommended Posts

Χαιρετίζω το forum.

Θα χρειαστώ την βοηθειά σας. Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου <ELITE EV 600>, και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς να συναρμολογήσω και να τοποθετήσω την αντλία και τα φίλτρα. Το μοντέλο της είναι <DOLPHIN C 500>.

Επίσης δεν ξέρω και εάν χρειάζονται όλα αυτά που περιέχει η συσκευασία της, όπως π.χ. ενα σακουλάκι φαντάζομαι με άνθρακα???

Τέλως πάντως εσείς σίγουρα θα ξέρετε να με διαφωτίσετε για το τι ακριβώς είναι και εάν είναι αναγκαίο.

Επισυνάπτω foto από το ενυδρείο και από την αντλία και τα φίλτρα.

Θα ήθελα ακόμα να μου πείτε εάν η άμμος που εχω προμηθευτεί για υπόστρωμα χρειάζεται πρώτα πλύσιμο και εάν έχετε καμία ιδέα για το ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για ένα σωστό πλύσιμο.

Ξέρω πως οι απορίες μου είναι πολλές και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

post-3822-1224101910_thumb.jpg

post-3822-1224102152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

foto

post-3822-1224102962_thumb.jpg

post-3822-1224103041_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

foto

post-3822-1224103279_thumb.jpg

post-3822-1224103349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα απο τηγν αρχή .Εχεις δύο καλάθια το κάτω καλάθι έχει σφουγγάρι και πάνω υαλοβάμβακα , αυτό θα το αφήσεις όπως είναι και θα το βάλεις πρώτο κάτω στο φίλτρο.Το δεύτερο καλάθι που έχει κάρβουνο , θα αφαιρέσεις το κάρβουνο και θα το γεμίσεις με βιολογικό υλικό ( subtrat pro ή siporax ).

Η σύνδεση είναι εύκολη : Η Εισαγωγή ( IN ) θα συνδεθεί με το ρύγχος που φέρνει νερό στο φίλτρο και η εξαγωγή ( OUT ) θα συνδεθει με το spray bar ( ο σωλήνας με τις πολλές μικρές τρύπες ) που στέλλει το νερό στο ενυδρείο.

Ελπίζω να βοήθησα ,Φιλικά Σωκράτης

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την άμμο, θα πρέπει πρώτα να μας πεις τί ψάρια/φυτά σκέφτεσαι να βάλεις, για να σου πούμε αν είναι κατάλληλο υπόστρωμα η άμμος.

Τί είδους άμμος είναι;

Ψιλή, χοντρή, χαλαζιακή, θαλάσσης κλπ;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα απο τηγν αρχή .Εχεις δύο καλάθια το κάτω καλάθι έχει σφουγγάρι και πάνω υαλοβάμβακα , αυτό θα το αφήσεις όπως είναι και θα το βάλεις πρώτο κάτω στο φίλτρο.Το δεύτερο καλάθι που έχει κάρβουνο , θα αφαιρέσεις το κάρβουνο και θα το γεμίσεις με βιολογικό υλικό ( subtrat pro ή siporax ).

Η σύνδεση είναι εύκολη : Η Εισαγωγή ( IN ) θα συνδεθεί με το ρύγχος που φέρνει νερό στο φίλτρο και η εξαγωγή ( OUT ) θα συνδεθει με το spray bar ( ο σωλήνας με τις πολλές μικρές τρύπες ) που στέλλει το νερό στο ενυδρείο.

Ελπίζω να βοήθησα ,Φιλικά Σωκράτης

Ευχαριστώ πολύ Σωκράτη, η βοήθεια σου είναι πολύ χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την άμμο, θα πρέπει πρώτα να μας πεις τί ψάρια/φυτά σκέφτεσαι να βάλεις, για να σου πούμε αν είναι κατάλληλο υπόστρωμα η άμμος.

Τί είδους άμμος είναι;

Ψιλή, χοντρή, χαλαζιακή, θαλάσσης κλπ;;

Εχω πάρει ψιλή λευκή άμμο. Σκέφτομαι να βάλω αρχικά ένα rainbow shark και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα απο τηγν αρχή .Εχεις δύο καλάθια το κάτω καλάθι έχει σφουγγάρι και πάνω υαλοβάμβακα , αυτό θα το αφήσεις όπως είναι και θα το βάλεις πρώτο κάτω στο φίλτρο.Το δεύτερο καλάθι που έχει κάρβουνο , θα αφαιρέσεις το κάρβουνο και θα το γεμίσεις με βιολογικό υλικό ( subtrat pro ή siporax ).

Η σύνδεση είναι εύκολη : Η Εισαγωγή ( IN ) θα συνδεθεί με το ρύγχος που φέρνει νερό στο φίλτρο και η εξαγωγή ( OUT ) θα συνδεθει με το spray bar ( ο σωλήνας με τις πολλές μικρές τρύπες ) που στέλλει το νερό στο ενυδρείο.

Ελπίζω να βοήθησα ,Φιλικά Σωκράτης

Τι πραγμα;;;; :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

Τι πραγμα;;;; :chair::chair:

Μπορεί ο ορος "υαλοβάμβακας" να μην ειναι απολυτα σωστός αλλά φαντάζομαι ότι με την πειρα σου κατάλαβες τι εννοει ο Σωκράτης.

Τουλάχιστον ολοι οι αλλοι καταλάβαμε....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο ορος "υαλοβάμβακας" να μην ειναι απολυτα σωστός αλλά φαντάζομαι ότι με την πειρα σου κατάλαβες τι εννοει ο Σωκράτης.

Τουλάχιστον ολοι οι αλλοι καταλάβαμε....

O fan σιγουρα καταλαβε, ενας νεος στο χομπυ ομως καταλαβε ή θα παρει κανονικο υαλοβαμβακα, οπως ενας που ηδη το εχει κανει?

Λοιπον ιντοπικ τωρα, αν εχεις υπομονη (οπως πρεπει δηλ) να κανεις ολες τις κινησεις, τον ανθρακα καλο ειναι να τον βαλεις να δουλεψει στο ενυδρειο για καμια εβδομαδα να "μαζεψει" τυχων καταλοιπα μεσα απο το ενυδρειο και το φιλτρο, τα οποια (ενυδρειο και φιλτρο) πρεπει να εχουν ξεπλυθει καλα με νερο πριν το γεμισμα.

Μετα το βγαζεις και το αντικαθιστας με κανονικο (πχ μπλε) σφουγγαρι.

Ειμαι της γνωμης να "επενδυσεις" λιγο στα υλικα του φιλτρου (την καρδια του "συστηματος") και να προσθεσεις καποια καλα βιολογικα υλικα (πχ substrat pro ή siporax) στη θεση καποιων σφουγγαριων.

Αναλογα με τη φορα της ροης του νερου που εχει μεσα το φιλτρο, πρεπει να ειναι και η σειρα των υλικων.

Το νερο λοιπον πρεπει να περναει πρωτα απο μηχανικο φιλτραρισμα (σφουγγαρι ή μηχανικο "μακαρονι" ή και ενυδρειακο "υαλοβαμβακα" αν ειναι ευκολο να αντικαθισταται συχνα χωρις να βγαζουμε ολα τα υλικα, και αυτο γινεται οταν η φορα του νερου στο φιλτρο ειναι απο πανω προς τα κατω κατι που δεν γινεται στο δικο σου απότι βλεπω) για να πηγαινει καθαρο το νερο στα πιο "καλα" μας υλικα τα βιολογικα (substrat, siporax ή χοντροτρυπο σφουγγαρι παλι αν δεν βαλεις τα πρωτα). Στο τελος και πριν την εξοδο του νερου στο ενυδρειο ενα ασπρο σφουγγαρι (ενυδρειακος "υαλοβαμβακας") ή χυμα σε σακουλα που το ξεπλενεις και το βαζεις μονος σου.

Δες και αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/filterMat2.htm

Την αμμο (αναλογα και την ποιοτητα, υπαρχουν κι αλλες που ειναι ετοιμες για μπλουμ) την ξεπλενεις πολλα χερια με νερο και στο τελος αν θελεις να εισαι 100% σιγουρος για την απολυτη καθαροτητα και απο "χημικα", προσθετεις στο τελευταιο ξεβγαλμα και αντιχλωριο για να διωξει χλωριο και χλωραμινη απο το νερο της βρυσης που την επλενες.

Αν ειναι "αμφιβολου" προελευσης ισως χρειαζεται και απολυμασνη πριν, με πλυσιμο σε διαλυμα 19 μερη νερο και 1 χλωρινη απλη χωρις αρωματα κλπ. (υποχρεωτικα πολυ αντιχλωριο στο τελος)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

O fan σιγουρα καταλαβε, ενας νεος στο χομπυ ομως καταλαβε ή θα παρει κανονικο υαλοβαμβακα, οπως ενας που ηδη το εχει κανει?

Θα μπορουσε να το διευκρινησει αν πραγματικά φοβοταν μην γινει μπλέξιμο.

Προσωπικα παντως δεν το εχω ξανακουσει...

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος θα καταντισουμε για το οτι γραφουμε να βαζουμε και εικονα.

Link to comment
Share on other sites

O fan σιγουρα καταλαβε, ενας νεος στο χομπυ ομως καταλαβε ή θα παρει κανονικο υαλοβαμβακα, οπως ενας που ηδη το εχει κανει?

Λοιπον ιντοπικ τωρα, αν εχεις υπομονη (οπως πρεπει δηλ) να κανεις ολες τις κινησεις, τον ανθρακα καλο ειναι να τον βαλεις να δουλεψει στο ενυδρειο για καμια εβδομαδα να "μαζεψει" τυχων καταλοιπα μεσα απο το ενυδρειο και το φιλτρο, τα οποια (ενυδρειο και φιλτρο) πρεπει να εχουν ξεπλυθει καλα με νερο πριν το γεμισμα.

Μετα το βγαζεις και το αντικαθιστας με κανονικο (πχ μπλε) σφουγγαρι.

Ειμαι της γνωμης να "επενδυσεις" λιγο στα υλικα του φιλτρου (την καρδια του "συστηματος") και να προσθεσεις καποια καλα βιολογικα υλικα (πχ substrat pro ή siporax) στη θεση καποιων σφουγγαριων.

Αναλογα με τη φορα της ροης του νερου που εχει μεσα το φιλτρο, πρεπει να ειναι και η σειρα των υλικων.

Το νερο λοιπον πρεπει να περναει πρωτα απο μηχανικο φιλτραρισμα (σφουγγαρι ή μηχανικο "μακαρονι" ή και ενυδρειακο "υαλοβαμβακα" αν ειναι ευκολο να αντικαθισταται συχνα χωρις να βγαζουμε ολα τα υλικα, και αυτο γινεται οταν η φορα του νερου στο φιλτρο ειναι απο πανω προς τα κατω κατι που δεν γινεται στο δικο σου απότι βλεπω) για να πηγαινει καθαρο το νερο στα πιο "καλα" μας υλικα τα βιολογικα (substrat, siporax ή χοντροτρυπο σφουγγαρι παλι αν δεν βαλεις τα πρωτα). Στο τελος και πριν την εξοδο του νερου στο ενυδρειο ενα ασπρο σφουγγαρι (ενυδρειακος "υαλοβαμβακας") ή χυμα σε σακουλα που το ξεπλενεις και το βαζεις μονος σου.

Δες και αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/filterMat2.htm

Την αμμο (αναλογα και την ποιοτητα, υπαρχουν κι αλλες που ειναι ετοιμες για μπλουμ) την ξεπλενεις πολλα χερια με νερο και στο τελος αν θελεις να εισαι 100% σιγουρος για την απολυτη καθαροτητα και απο "χημικα", προσθετεις στο τελευταιο ξεβγαλμα και αντιχλωριο για να διωξει χλωριο και χλωραμινη απο το νερο της βρυσης που την επλενες.

Αν ειναι "αμφιβολου" προελευσης ισως χρειαζεται και απολυμασνη πριν, με πλυσιμο σε διαλυμα 19 μερη νερο και 1 χλωρινη απλη χωρις αρωματα κλπ. (υποχρεωτικα πολυ αντιχλωριο στο τελος)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να το διευκρινησει αν πραγματικά φοβοταν μην γινει μπλέξιμο.

Προσωπικα παντως δεν το εχω ξανακουσει...

Το εχω γραψει στο θεμα που ειχα ανοιξει με τιτλο ................σωστη η λαθος ονομασια (η καπως ετσι).- :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,

λέτε να έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιος κανονικό κάρβουνο αντί για ενυδρειακό, ενεργό άνθρακα...??? :wootwoot::chair::):chair:

Να αναρωτηθώ ίσως και για σφουγγάρια από αυτά που πουλάνε τα super market...??? :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Λες να εβαζαν και κοφτο μακαρονακι μισκο στο φιλτρο? :chair:

Οχι δεν εχω ακουσει ποτε για αυτα τα υλικα να εχει γινει μπερδεμα.

Αντιθετα δυο φορες με τον υαλοβομβακα.

Τη μια το εχω διαβασει σε φορουμ (για καποιον που δουλευε σε οικοδομη και ηταν ετοιμος να βαλει απο τον υαλοβαμβακα που βαζουν στην οικοδομη και διαβαζοντας το θεμα του φαν, τη γλυτωσε.

Και την αλλη το ειδα με τα ματια μου να κοβει καποιος υαλοβαμβακα απο φιλτρο απορροφητηρα κουζινας.

Το ρωτησα τι κανει και μου ειπε "βαζω υαλοβαμβακα".

Απλα. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Και την αλλη το ειδα με τα ματια μου να κοβει καποιος υαλοβαμβακα απο φιλτρο απορροφητηρα κουζινας.

Το ρωτησα τι κανει και μου ειπε "βαζω υαλοβαμβακα".

Απλα. :chair:

Αυτο που λες ειναι ακρυλικο βαμβακι και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο ορος "υαλοβάμβακας" να μην ειναι απολυτα σωστός αλλά φαντάζομαι ότι με την πειρα σου κατάλαβες τι εννοει ο Σωκράτης.

Τουλάχιστον ολοι οι αλλοι καταλάβαμε....

Πολυ σωστα.Αλλωστε δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μπαινει σε ενυδρειομαγαζο και να ζηταει συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης.Ολοι υαλοβαμβακα ζητανε........

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει μερικοί όροι και όχι μόνο στα ενυδρειακά καλώς ή κακώς έχουν επικρατήσει

και γενικά είναι αντιληπτό για τι πράμα μιλάμε.

Δείτε κι αυτό.

http://www.sera.de/index.php?id=479&L=14

Στο κάτω κάτω αν θέλετε να είμαστε ακόμη πιο τυπικοί,

τότε θα μπορούσα, με αυτή την ευκαιρία και κυρίως για να γελάσουμε λίγο,

να αναφέρω κάτι που με ενοχλεί εδώ και χρόνια,

αλλά δεν το κάνω θέμα και αναφέρομαι στο ότι θα έπρεπε να

"διορθώσω" την πλειονότητα των φίλων που αναφέρονται στη γενική κατηγορία των plecostomus

ως "γλύφτες" όχι τόσο για το "γλύφτες" αλλά γιατί ακόμη και αν υιοθετούσαμε αυτή τη λάθος ορολογία,

τότε θα έπρεπε να ήταν "ΓΛΕΙΦΤΕΣ" μια και η λέξη "γλύφτης" απλά δεν υπάρχει στην ελληνική γλώσσα,

αλλά υπάρχει ο "γλύπτης" = αυτός που λαξεύει από το ρήμα γλύφω δηλαδή σμιλεύω,

και υπάρχει και ο "γλείφτης" = αυτός που γλείφει (από το αρχαίο εκ+λείχω που έγινε το ομόηχο του γλύφω δηλαδή το γλείφω).

Για του λόγου το αληθές δείτε αυτό

δηλαδή από μία απλή αναζήτηση στο forum μόνο έξι θέματα βρήκα που περιέχουν τη λέξη γλείφτης

και δείτε και αυτό

δηλαδή βρήκα δύο σελίδες που περιέχουν τη λέξη γλύφτης (!)

και εδώ τρεις (!) σελίδες με τη λέξη γλύφτες

και εδώ σχεδόν ούτε μία με τη λέξη γλείφτες.

Αυτά για να σας μπερδέψω λιγάκι :chair:,

και πάντα χαριτολογώντας, θα έλεγα ξανασκεφτείτε το την επόμενη φορά

που θα αναφερθείτε σε "γλύπτες" για τα ενυδρεία σας εκτός να θέλετε κανένα χειροποίητο Παρθενώνα :chair::wootwoot:

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλοφάγα plecos μπορούν να χαρακτηριστούν και ως "γλύπτες" :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ακρυλικο βαμβακι και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας .

Ειναι ασφαλες δλδ?

Μπορουμε να το βαζουμε στο φιλτρο?

Για τους ανθρωπους ειναι ασφαλες?

Θα μπορουσαμε να φιλτραρουμε απο μεσα του το νερο της βρυσης και να το πιουμε δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ακρυλικο βαμβακι και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας .

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...