Jump to content

Επιτέλους


Recommended Posts

Μετά απο αρκετές μέρες στρωσήματος (υπομονής) τα test μου σήμερα το πρωί έδειξαν

nh3-4:0,1mg/l

no2:1 mg/l

no3:20 mg/l

Πιστεύω οτι είμαι κοντά στη μέρα που θα μπούν οι πρώτοι μου κάτοικοι στο ενυδρείο μου!!

Η μήπως όχι?

Επίσης παρατήρησα κάτι πολύ μικρά (σαν σαλιγκαράκια μου φάνηκαν) στο τζάμι.Εχεται καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτά τα πολύ μικρά ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

Για τα σαλιγκάρια παιδιά κανείς καμία εξήγηση πως δημιουργήθηκαν?

Το ποιο πιθανό είναι να προήλθαν από κάποιο φύτο. Μην σε ανησυχεί το γεγονός, καθότι μόνο κακό δεν κάνουν. Το μόνο πρόβλημα είναι αισθητικό, αν δεν ελέγχεις την αναπαραγωγή τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι να προήλθαν από κάποιο φύτο. Μην σε ανησυχεί το γεγονός, καθότι μόνο κακό δεν κάνουν. Το μόνο πρόβλημα είναι αισθητικό, αν δεν ελέγχεις την αναπαραγωγή τους.

Η οποία όμως ελέγχεται πως?

Link to comment
Share on other sites

1) Παγίδες σαλιγκαριών εμπορίου

2) Σκουπα βυθού (τα ρουφάς)

3) Κάποιο είδος botia (sinthimuki ή clown) τα οποία όμως πάνε κοπάδια και γενικώς πρέπει να διαβάσεις τις ιδιότητές τους

4) Απομάκρυνση αυγών. Τα κολλάνε στα τζάμια και στα φυτά. Είναι ένα διάφανο "ζελέδάκι" με λευκές βουλίτσες.

5) Μαλάκωμα νερού. Τα σαλλιγκάρια γενικώς θέλουν σκληρό ή ημίσκληρο νερό για το κέλυφός τους. Ρίχνοντας το GH δεν τους επιτρέπεις να επιζήσουν. Φυσικά κάτι τέτοιο θα πρέπει να ταιριάζει και με τα ψάρια που θα βάλεις.

6) Απλά τα αφήνεις. Πληθαίνουν και μετά τα μεζέυεις με τις χούφτες. Θα τα δώσεις σε μένα και τα δικά μου botia θα σου είναι υπόχρεα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα "σαλιγκαρια" που βλεπεις στο τζαμι μηπως ειναι ασπρα σαν μικρα σκουλικακια..?????Η εχουν κελιφος!!?

Link to comment
Share on other sites

Τα "σαλιγκαρια" που βλεπεις στο τζαμι μηπως ειναι ασπρα σαν μικρα σκουλικακια..?????Η εχουν κελιφος!!?

Στην αρχή κάπως έτσι είναι αλλά σήμερα που παρατήρησα ένα έχει κάνει κέλιφος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο αρκετές μέρες στρωσήματος (υπομονής) τα test μου σήμερα το πρωί έδειξαν

nh3-4:0,1mg/l

no2:1 mg/l

no3:20 mg/l

Για να μην ανοιγω νεο θεμα...

ποτε λεμε οτι εστρωσε ενα νεο ενυδρειο το οποιο εχει 2 ψαρακια μεσα(για παραδειγμα)? οταν NH3/NH4 και NO2 μηδενιστουν ετσι?

Το NO3 δεν μηδενιζει ετσι? (με ψαρια παντα μεσα)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...