Jump to content

Πρόβλημα με τα νιτρώδη


Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

Recommended Posts

Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

Καλησπέρα.

Εδώ και λίγες μέρες το νερό παρουσιάζει αυξημένες τιμές στα νιτρώδη και λίγο "τσιμπιμένες" στα νιτρικά.

Όλον αυτόν τον καιρό η τιμή της αμμωνίας πλησιάζει το μηδέν, ενώ τα ψάρια δεν φαίνεται να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα (είναι δραστήρια και τρώνε αρκετά).

Τι θα μπορούσα να κάνω προκειμένου να επέλθει η ισορροπία;

Θέλω να προσθέσω πώς όταν πρωτοπαρατήρησα το φαινόμενο αυτό (την Κυριακή) πρόσθεσα λίγες σταγόνες Ammoblock καθώς και την ανάλογη δόση του EasyBalance.

Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση του AmmoLock αλλάζουν οι μετρήσεις της αμμωνίας γιαυτό μήν εμπιστεύεσαι τις νεότερες τιμές.

Καλό θα ήταν να κάνεις μιά καλή αλλάγή νερού και να χρησιμοποιήσεις κάποια ζωντανά βακτήρια π.χ. Stress Zyme,Cycle,Stability κ.α.

Στην συνέχεια κάνε ξανά μετρήσεις.

Άσχετο αλλά μήπως έγινε κάτι με το φίλτρο?

:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

Αχμ, αν σου πώ πως έβαλα και δεύτερο μικρό φίλτρο (αν δεν κάνω λάθος της JAD) που βγάζει και αέρα στο νερό....

Αλλαγή νερού έκανα πριν δυό εβδομάδες οπότε μάλλον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!

Όσο για τα ζωντανά βακτήρια, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Λές αυτά να καταβολίσουν την περίσσεια ιόντων; Αν ναί, να αγοράσω αύριο και να τα βάλω αφού αλλάξω νερό.

Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανά βακτήρια πάντα βοηθάνε και σε συνδιασμό με αλλαγή νερού είναι σωτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εδώ και λίγες μέρες το νερό παρουσιάζει αυξημένες τιμές στα νιτρώδη και λίγο "τσιμπιμένες" στα νιτρικά.

Όλον αυτόν τον καιρό η τιμή της αμμωνίας πλησιάζει το μηδέν, ενώ τα ψάρια δεν φαίνεται να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα (είναι δραστήρια και τρώνε αρκετά).

Τι θα μπορούσα να κάνω προκειμένου να επέλθει η ισορροπία;

Θέλω να προσθέσω πώς όταν πρωτοπαρατήρησα το φαινόμενο αυτό (την Κυριακή) πρόσθεσα λίγες σταγόνες Ammoblock καθώς και την ανάλογη δόση του EasyBalance.

11989[/snapback]

:D βάλε οπωσδήπωτε βακτήρια και για τουλάχιστον 10 συνεχόμενες μέρες!!! έτσι θα βοηθήσεις το φίλτρο σου να δημιουργήσει πιο γρήγορα την αποικία βακτηριδίων που χρειάζεται. κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή νερού θα πρέπει να προσθέτεις ωφέλιμα βακτηρίδια που θα έχεις χάσει, όπως και με τον καθαρισμό του φίλτρου. το ότι δεν βλέπεις να έχουν πρόβλημα τα ψάρια δεν σημαίνει και ότι δεν τα καταπονείς. οπότε μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου πρέπει να μην αμελήσεις αυτά τα βασικά πραγματάκια. και κάτι ακόμα!! παρατήρησα ότι εγγραψες πως έκανες αλλαγή νερού και έβαλες και easybalance. όταν ρίχνουμε αυτό το χημικό δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγή νερού για τουλάχιστον 6 μήνες παρά μονο να συμπληρώνουμε. κατά την γνώμη μου να μην το ξαναχρησιμοποιήσεις και απλα να κάνεις την αλλαγή του νερού σου κάθε μηνα. τοέίχα χρησιμοποιήσει και εγώ παλιά για αυτό σου λέω. φιλικά Νάντια.

Έγινε επεξεργασία - nnd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...