Jump to content

Προτάσης για 54 λίτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρειάκι 54 λίτρα μηκτά, με διαστάσεις 60*30*30 και δεν ξέρω τι να βάλω...

Σκέφτομαι κάτι σε βιοτοπικό..

Ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι ή ένα ζευγάρι κρίμπενσις ή neolamprologus multifasciatus...

Είμαι ανάμεσα σε αυτά ...

Βασικά θα ήθελα να με προτείνετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα με κέρδιζε με την συμπεριφορά του ,τον χαρακτήρα του,τα χρώματα του και οτιδήποτε άλλο...

Θα ήθελα και αιτιολόγηση φυσικά :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

για το ραμιρεζι συμφωνω τα κριμπενσις δεν ειναι για τα λιτρα σου.

Επισης για να βαλεις ραμιρεζι πρεπει να φτιαξεις το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και έχω αρχίσει πειράματα με τύρφη και almond leaves :thumbup:

Θέλω να δω,για να πάρω ιδέες βιοτοπικά με mikrogeophagus ramirezi ,εάν κάποιος από εσάς έχει κάποιο λίνκ θα του ήμουν υπόχρεως...

Link to comment
Share on other sites

Αφου σκεφτεσαι για ζευγαρακι Ραμιρεζι βαλε κι ενα ακομη Κακατου και ενα κοπαδακι8/10 ατομων κοκκινα Νεον.

Ετσι θα εκανα εγω παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξανά επανέρχομε στο θέμα μιας και το ενυδρείο για το ζευγαράκι είναι έτοιμο!!!

Εγώ σκεφτόμουν να βάλω ένα ζευγάρι ραμιρέζι,ένα κοπαδάκι κορυς(αν και από όσο ξέρω,εάν κάνουν προσπάθεια αναπαραγωγής τα ραμ θα φάνε πολλές "φάπες'',οπότε ίσως και να μην μπουν..!!!Μετά έλεγα να βάλω 3 otocinclus,το ζευγαράκι και κάποιο κοπάδακι (μάλλον νέον)!!!

Εσείς τι λέτε???

Δεν κυνηγάω και τόσο την αναπαραγωγή ,γι αυτό και δεν θέλω να τα αφήσω μόνα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καντο nano reef να βρεις την υγεια σου! :thumbup:

Μπα είμαι αλλεργικός στο αλάτι :D

Πιστευω ενα ζευγαρακι neolamprologus multifasciatus θα ηταν οτι καλυτερο :thumbup:

Τώρα πια είναι αργά!!!

Έχω ετοιμάσει το ενυδρείο καιρό τώρα,έχω ρίξει Ph και σκληρότητες,το νερό έχει πάρει το ωραίο καφετί χρώμα του τσαγιού(με την χρήση τύρφης),άλλαξα και υπόστρωμα πριν ένα μήνα σχεδόν με σκούρη χαλαζιακή ουδέτερη άμμο...

Τώρα απλά μου λείπουν μερικά ακόμα φυτά και φυσικά τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές πρόχειρες φώτο από το ενυδρείο μου:

DSC00342.jpg

εδώ φαίνετε λίγο το καφετί χρώμα του νερού από την τύρφη!!!

DSC00341.jpg

DSC00340.jpg

Να και η άμμος...

DSC00339.jpg

Τώρα περιμένω φυτάκια,θα βάλω και diy Co2,τα ψαράκια και τις προτάσεις σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια!

θελει αρκετα φυτα ακομα..

η cabomba αναπτυσεται με τοσο λιγο φωτισμο.

πες μου γιατι αυτες περιμενω.

τα αλλα ειναι ετοιμα για κλαδεμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάληξα στον εξής συνδιασμό:

Ζευγαράκι ραμ,ένα κοπαδάκι των 8-10 ατόμων από καρδινάλιους και ακόμα ένα κοπαδάκι από corydoras sterbai...

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

όμορφο θα γίνει. Ένα μυστικό στα φυτεμένα είναι να ομαδοποιείς τα φυτά, να φτιάχνεις γειτονιές γειτονιές, έτσι θα φαίνεται περισσότερο κήπος κ όχι ζούγκλα ακόμη κ όταν μεγαλώσουν!

Link to comment
Share on other sites

όμορφο θα γίνει. Ένα μυστικό στα φυτεμένα είναι να ομαδοποιείς τα φυτά, να φτιάχνεις γειτονιές γειτονιές, έτσι θα φαίνεται περισσότερο κήπος κ όχι ζούγκλα ακόμη κ όταν μεγαλώσουν!

Εδώ διαφωνώ!!! Η ζούγκλα είναι τέλεια! Ο κήπος είναι για μαρούλια, αγγούρια και καρότα!!! Φύ8ση και πάλι φύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαφωνώ!!! Η ζούγκλα είναι τέλεια! Ο κήπος είναι για μαρούλια, αγγούρια και καρότα!!! Φύ8ση και πάλι φύση!!!

:huh::thumbup::thumbup::thumbup:

(γουστα ειναι αυτα παντα... Παντως και εγω με την ζουγκλα ειμαι!!)

Link to comment
Share on other sites

το "ζούγκλα" το καταφέρνεις κάνοντας το πυκνό. Εϊμαι υπέρ του πυκνού, αλλά όχι του ξεκάρφωτου, το ίδιο φυτό σε 5 σημεία στο άσχετο όπου φυτρώσει. :huh:

και στη φύση γειτονιές - γειτονιές είναι..

Link to comment
Share on other sites

Μην δίνετε σημασία στο set-up λόγω του ότι περιμένω κλαδέματα και θα αλλάξει τελείως...Τώρα είναι πρόχειρο,το θέμα που με απασχολεί είναι η ψαροσύνθεση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...