Jump to content

Μετακόμιση και ενυδρείο


Recommended Posts

Καθώς πλησιάζει ο καιρός για να μετακομίσω μακριά από την Αθήνα, προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο ώστε να πραγματοποιήσω με τους λιγότερους κινδύνους την μεταφορά του ενυδρείου μου. Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας για τον τρόπο που μπορεί να γίνει αυτό.

Περισσότερες λεπτομέρειες, χρόνος μεταφοράς 3-4 ώρες (Αθήνα - Καλαμάτα), ενυδρείο 120 JUWEL , με τέτρα νεόν και μπουένος αίρες, γκάπυς, αρλεκίνους, SAE, πυκνοφυτεμένο με CO2 σύστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου άν και δεν γνωρίζω την εταιρία προσωπικά για να δώσω συστάσεις φαίνετε καλή για ρίξε μια ματιά εδω http://www.aqualife.com.gr/home.html βέβαια έχεις και την επιλογή να το κάνεις μόνος σου η τελική επιλογή δική σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου άν και δεν γνωρίζω την εταιρία προσωπικά για να δώσω συστάσεις φαίνετε καλή για ρίξε μια ματιά εδω http://www.aqualife.com.gr/home.html βέβαια έχεις και την επιλογή να το κάνεις μόνος σου η τελική επιλογή δική σου... :thumbup:

Ευχαριστώ για το link, ήξερα την εταιρία αλλά μόνο για κατασκευές ενυδρείων. Πάντως ως στόχο έχω να μεταφέρω το ενυδρείο μόνος μου, αλλά ήθελα να ξέρω τι θα πρέπει να κάνω ως συσκευασία για τα ψάρια και πώς να μεταφέρω το ενυδρείο ώστε να μην έχουν απώλειες και τα φυτά. Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο μετακόμισα και εγώ και τέθηκε το πρόβλημα της μεταφοράς του ενυδρείου.

Μετά από σκέψη κατέληξα στο να χρησιμοποίσω το ψυγείο του camping ( 40 lt ) για τη μεταφορά των ψαριών, με νερό από το ενυδρείο φυσικά. Βέβαια η μεταφορά ήταν εντός Αττικής και οι χρόνοι σαφώς μικρότεροι από τους δικούς σου.

Ψάξτο λίγο, τα λίτρα είναι σίγουρα περισσότερα απο το να βάλεις τα ψάρια σε σακούλες, οι απώλειες θερμοκρασίας μηδαμινες και τα ψάρια είναι στο σκοτάδι. Ισως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και αεραντλία .

Τα φυτά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, η υγρασία τους θα τα προφυλάξει.

Εγώ τα κατάφερα με μόνη βοήθεια από το γιο μου στο κατέβασμα του ενυδρείου από τις σκάλες. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο μετακόμισα και εγώ και τέθηκε το πρόβλημα της μεταφοράς του ενυδρείου.

Μετά από σκέψη κατέληξα στο να χρησιμοποίσω το ψυγείο του camping ( 40 lt ) για τη μεταφορά των ψαριών, με νερό από το ενυδρείο φυσικά. Βέβαια η μεταφορά ήταν εντός Αττικής και οι χρόνοι σαφώς μικρότεροι από τους δικούς σου.

Ψάξτο λίγο, τα λίτρα είναι σίγουρα περισσότερα απο το να βάλεις τα ψάρια σε σακούλες, οι απώλειες θερμοκρασίας μηδαμινες και τα ψάρια είναι στο σκοτάδι. Ισως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και αεραντλία .

Τα φυτά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, η υγρασία τους θα τα προφυλάξει.

Εγώ τα κατάφερα με μόνη βοήθεια από το γιο μου στο κατέβασμα του ενυδρείου από τις σκάλες. :chair:

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ, με το ψυγείο + αεραντλία και ίσως και κερατόφυλο μέσα ή έαν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο για να παρμείνει η ποιότητα του νερού σχετικά σταθερή. Όμως στο ενυδρείο άδειασες όλο το νερό και άφησες τα φυτά κανονικά φυτεμένα ή άφησες κάποια ποσότητα νερού μέσα????

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ, με το ψυγείο + αεραντλία και ίσως και κερατόφυλο μέσα ή έαν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο για να παρμείνει η ποιότητα του νερού σχετικά σταθερή. Όμως στο ενυδρείο άδειασες όλο το νερό και άφησες τα φυτά κανονικά φυτεμένα ή άφησες κάποια ποσότητα νερού μέσα????

Άδειασα όλο το νερό, έμεινε ελλάχιστο που και δεν μπορούσα να το βγάλω και διατήρησε την υγρασία στα φυτά, μην ξεχνάς οτι ήταν Ιούλιος. Το ενυδρείο μου είναι 120 lt και το κατέβασμα από σκάλες δεν είναι οτι πιο εύκολο, άρα με νερό μέσα δεν παίζει. Ευτυχώς στο καινούργιο σπίτι το ενθδρείο μπήκε από το γκαραζ στο υπόγειο και δεν χρειάστηκε παλι ανέβασμα κτλ.

Το υπόστρωμα έχασε λίγο τη φόρμα του αλλά αυτό διορθώθηκε εύκολα . Τα ψάρια πάντως μετακινήθηκαν με ασφάλεια και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα ή απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Στα ψάρια θα πρέπει να ρίξω κάτι, ή αρκεί μια αεραντλία, για τέσσερις τουλάχιστον ώρες ταξίδι?

Link to comment
Share on other sites

Στα ψάρια θα πρέπει να ρίξω κάτι, ή αρκεί μια αεραντλία, για τέσσερις τουλάχιστον ώρες ταξίδι?

Μονο αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...