Jump to content

ΟΤΙ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΔΕ ΖΕΙ


Recommended Posts

εχω ενα 60 jwell ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ... λευκά στίγματα στο μέγεθος κεφαλής καρφίτσας τα οποία ξεκινούν από το κεφάλι και εξαπλώνονται σε όλο το σώμα. θολούρα στους οφθαλμούς και την ουρά.ακινησια των ψαριων--σαν να βγαζουν λεπια---αυτα στα 3 τιγρακια που εχω ακομα και οι δυο γλειφτες δε κατεβαινουν χαμηλα καθονται απανω...μου εχουν πεθανει 10-12 ψαρια....εχω κανει το χρωματικο τεστ ΤΕΤΡΑ ΤΕΣΤ ΝΟ ΜΙΚΡΟ 3 ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ 25 mg /l

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα pil817.Θα μπορουσες να μας πεις τι φιλτρο εχεις?με τι υλικο το εχεις γεμισει?Ποσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο πριν βαλεις τα ψαρακια?Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσο?και θα θελαμε να μας πεις τι μετρηση εχεις στο Nh3/Nh4 και No2.

Link to comment
Share on other sites

σφουγγαρια....τι εννοεις τι υλικο?...2 μηνες αλλα εκανα πολυ μεγαλη αλλαγη νερου 80%....γιατι ειχαν πρασινισει ολα ....καθε 3 μερες μου ειπαν 20% και οσο για τις μετρησεις δεν τις ηξερα πριν...ουτε μου τις προτεινε το μαγαζι που συμβουλευομαι..

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν πρέπει να σώσεις τα εν απομείναντα ψαράκια σου. Να τρέχει 2 μήνες και να σου έχουν πεθάνει 10-12 και να έχεις κι άλλα μέσα (ζωντανά αλλά άρρωστα) και όλα αυτά στο Juwell 60, σημαίνει ότι ΠΟΛΛΑ πράγματα έγιναν λάθος.

Πήγαινε πάρε τεστ ΥΓΡΑ (όχι στικς) που να μετράνε NH3/NH4 (Αμμωνία), ΝΟ2, ΝΟ3, Kh, Gh, Ph. Σημείωσέ τα να μην τα ξεχάσεις. Αυτά τα τεστ ούτως ή άλλως ΠΡΕΠΕΙ να τα έχεις. Εφόσον τα πάρεις και κάνεις τις μετρήσεις και μας δώσεις τις τιμές που θα σου δείξουν, θα βρεθεί το πρόβλημα και ίσως καταφέρουν να σωθούν κάποια (εύχομαι όλα) τα ψαράκια σου. Μετά από αυτό ξεκίνα το διάβασμα (εδώ μέσα) και τις ερωτήσεις (επίσης εδώ μέσα) και όχι στα εμπορικά καταστήματα. Σιγά σιγά θα φτιάξεις ένα σωστό και όμορφο ενυδρείο χωρίς αρρώστιες και θανάτους :chair:

ΥΓ: Τα παραπάνω κάντα το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

και στα λινκ που εχει μεσα και ελπιζω να σε βοηθησει αρκετα να κατανοησεις το ενυδρειο.Προσπαθω να σε κανω να κατανοησεις το ενυδρειο και πως "δουλευει" δηλ με απλα λογια να εχεις καλες συνθηκες για τα ψαρακια σου ωστε να μην εχεις αρρωστιες.Πιστευω οτι το κυριο και αρχικο προβλημα ειναι η αιτια του κακου και οχι το κακο δηλ η αρρωστια ελπιζω να με καταλάβαινεις.Ριξε μια ματια στο φορουμ και θα βρεις πληθωρα χρησιμων πληροφοριων για οτι αποριες μην διστασεις να ρωτησεις

Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι δεν πιάνουν οι συμβουλές του καταστήματος ε?... :chair:

Είμαι 100% σίγουρος οτι το νερό στο ενυδρείο είναι σκέτο δηλητήριο λόγω άστρωτου φίλτρου και λάθος αλλαγών νερού αλλά μην ανησυχείς (πολύ :chair: ), αρκετοί εδώ μέσα την πατήσαμε μέχρι να μάθουμε...

Θα πρέπει να αποκτήσεις τις βασικές γνώσεις συντήρησης ενός ενυδρείου και μετά θα καταλαβαίνεις μόνος σου ποιός τα λέει σωστά και ποιός λέει @#$%& .

Επειδή οι γνώσεις αυτές είναι πολύ συγκεκριμένες και για να μην τα γράφουμε συνέχεια, τα έχουμε όλα οργανωμένα σε άρθρα. Για κάνε μια ανάγνωση σε εδώ και έλα για απορίες... :wootwoot:

...με πρόλαβαν και οι συνάδελφοι... :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση..αλλα θα κανω μια ερωτηση? ολα αυτα ποσο κοστιζουν(τα τεστ)?? επισης να πω οτι εχουν μεινει 2 γλειφτες οι οποιοι βγαζουν κλωστες απο μεσα τους ena black ghost kai 3 tigrakia που ta εχουν παιξει..

Έγινε επεξεργασία - pil817
Link to comment
Share on other sites

2 τεστακια θες αυτα που προαναφερα στο περιπου υπολογιζω οτι θες 30ευρω και για τα 2

Link to comment
Share on other sites

οκ θα προσπαθησω το συντομοτερο δυνατο και θα βαλω ταποτελεσματα εδω...ευχαριστω και παλι για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση..αλλα θα κανω μια ερωτηση? ολα αυτα ποσο κοστιζουν(τα τεστ)?? επισης να πω οτι εχουν μεινει 2 γλειφτες οι οποιοι βγαζουν κλωστες απο μεσα τους ena black ghost kai 3 tigrakia που ta εχουν παιξει..

Η αλήθεια είναι πως τα τεστ (όλα μαζί) δεν είναι και ιδαίτερα φτηνά (περίπου 40-50 ερυώ όλα μαζί).

Το γεγονός είναι ότι πρέπει να τα πάρεις για να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις του ενυδρείου σου. Δεν φταις βέβαια εσύ για την ελλειπή ενημέρωση που σου έδωσαν για το κόστος και την συντήρηση ενώς ενυδρείου. Μην τρομάζεις πάντως! Τα έξοδα σιγά-σιγά θα "βελτιωθούν". ΑΠλά πρέπει να κάνεις τα πρώτα βήματα και μετά πάλι ανά 3μηνο ή 6μηνο ή και ίσως και περισσότερο.

Λοιπόν, άκου τί θα κάνεις:

Πάρε ένα μικρό μπουκαλάκι νερού και γέμισέ το με νερό από το ενυδρείο σου. Εντός μισής ώρας πήγαινε σε κάποιο pet-shop ή φίλο σου που έχει ΥΓΡΑ τεστ και κάνε τις μετρήσεις που σου είπα παραπάνω (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, Kh, Gh, Ph) και γράψτα σε ένα χαρτί. Θα σου κοστήσει 10-20 ευρώ αν το κάνεις σε pet shop. Αν σηκώνει η τσέπη σου, παίρνεις και 1-2 από τα τεστάκια με πιο βασικά τα ΝΗ3/ΝΗ4 (οπωσδήποτε), ΝΟ2 (επίσης οπωσδήποτε) και μετά τα υπόλοιπα σιγά-σιγά.

Προσοχή! Αν βρεις περίεργες τιμές και ο petshop-ας σου πει να αγοράσεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση, συγκρατήσου, εκτός αν δεν έχεις και πρέπει να πάρεις βακτήρια (πχ Sera Nitrivec) και αντιχλώριο (πχ Sera Aquatan).

Γύρνα σπίτι σου και δώσε μας τις τιμές. Επίσης θα πρέπει να αναφέρεις και πόσο ταϊζεις και κάθε πότε, πως κάνεις αλλαγές νερού (κάνεις προετοιμασία σε κουβά ή από τη βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο), τί διακόσμηση έχεις μέσα (πέτρες, ξύλα, κοχύλια, φυτά, ψεύτικα διακοσμητικά κλπ), αν έχεις αεραντλία... Επίσης καλό θα ήταν να σηκώσεις και καμία φωτογραφία γενική του ενυδρείου σου και των ψαριών μεμονωμένα που λες ότι τα έχουν παίξει.

Θα βρεθεί η λύση... μην αγχώνεσαι!

Για την ώρα κάνε μία καλή αλλαγή νερού (50-70% των λίτρων σου) και ρίξε μπόλικο αντιχλώριο (1μιση φορά αυτό που αναγράφεται στις οδηγίες) και κανονικά βακτήρια. Επίσης μην ταϊσεις 1-2 μέρες, μέχρι τουλάχιστον να μας δώσεις τα στοιχεία που σου ζητάω παραπάνω.

Επίσης προσοχή! Αυτά που γράφω παραπάνω δεν είναι ότι το καλύτερο για την πορεία, εφόσον στρώσει το ενυδρείο σου, αλλά αυτή τη στιγμή μόνο καλό μπορείς να κάνεις με αυτά που σου είπα.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

τη βαση την εχω φτιαξει μονος μου,τα φυτα ειναι ψευτικα,το μαυρο που φαινετε πανω απο τους γλυφτες ειναι το καλτσον με τα στραγαλια(βιοφιλτερ for best biological decomposition of toxins) γραφει....,χαλικι,...αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου. Το τιγράκι στη 3-4 φώτο έχει τα χάλια του. Κάνε την αλλαγή νερού, που σου είπα, άμεσα! Όταν με το καλό επανέλθουν τα ψαράκια, πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές!

Αλλαγή νερού! :chair:

Link to comment
Share on other sites

και το εχεις κανει πολυ ωραιο..αλλα νομιζω οτι το κοκκινο υποστρωμα τα εχει "στραβωση" μην νομιζεις μπορει και το υποστρωμα να τα στρεσσαρει καθοτι εχει εντονο χρωμα. κανε οτι σου ειπαν τα παιδια πανω! και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο κιολας αγοραζεις τεστακια!!!

Απο εκει και περα θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις κανει μεχρι τωρα καποια θεραπεια???

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσαν απο το μαγαζι κατι καφε αμπουλες γυαλινες εξολοκληρου που τις σπας και τις αδειαζεις μεσα,αν θυμαμει με χαλκο ...δεν ειμαι σιγουρος ομως,ΕΡΙΞΑ ΜΕΣΑ 2

Τα τιγρακια δεν αντεξαν τελικα και απο οτι βλεπω δε θα προλαβω ουτε τα υπολοιπα 4 που μεινανε μεχρι να ξημερωσει.....οχι τιποτα αλλο τα βλεπει και η 8χρονη κορη μου και στεναχωριεται

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσαν απο το μαγαζι κατι καφε αμπουλες γυαλινες εξολοκληρου που τις σπας και τις αδειαζεις μεσα,αν θυμαμει με χαλκο ...δεν ειμαι σιγουρος ομως,ΕΡΙΞΑ ΜΕΣΑ 2

Τα τιγρακια δεν αντεξαν τελικα και απο οτι βλεπω δε θα προλαβω ουτε τα υπολοιπα 4 που μεινανε μεχρι να ξημερωσει.....οχι τιποτα αλλο τα βλεπει και η 8χρονη κορη μου και στεναχωριεται

Δεν νομίζω πως υπάρχει υγρό σκέυασμα χαλκού για ενυδρεία. Ο χαλκός λειτουργεί ως δηλητήριο σε μεγάλες ποσότητες, οπότε μάλλον δεν είναι κάτι τέτοιο. Αν βέβαια υπάρχει κάτι τέτοιο και σου το έδωσαν για καλό, έστειλες τα ψαράκια σου μία ώρα νωρίτερα. Αλλά μάλλον σου έδωσαν BioDigest ή StopAmmo ή κάτι παρεμφερές.

Αλλαγή νερού έκανες?

Link to comment
Share on other sites

εκανα ναι στις 8 το πρωι(50%) και θα κανω και τα τεστ και επανερχομαι(τα τιγρακια δεν αντεξαν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...