Jump to content

Διατηρηση Ανθρακα


Recommended Posts

Παιδια καλημερα καταρχας,

εχω μια απορεια, οταν αφαιρουμε απο το φιλτρο μας τον ανθρακα, πως τον διατηρουμε?

πρεπει να τον αφηνουμε να στεγνωσει ή τον εχουμε σε μπολ με νερο, για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Να τον διατηρήσεις?

Είναι υλικό που δεν νομίζω οτι χρειάζετε να τον διατηρήσεις!

Την ποσότητα που χρησιμοποίησες (πιθανόν για να αφαιρέσεις κάποια θεραπεία) την πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? χμμμ

τοτε τι με ειπε ο μαγαζατορας να τον κρατησω σε μπολ με νερο...?

λεω και εγω θα ειναι ακριβος σε κοστος για να μου το ειπε... ΧΑχαχ

thanks αδερφε... παω να τον σουταρω μολις τραβηξει το φαρμακο απο την θεραπεια ich που μολις τελειωσε...

...ε ρε μαγαζατορεεεεεεεεεεεεες!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δε σου είπε να τον ξεπλύνεις για να τον έχεις για επόμενη χρήση! (δεν είναι αστείο, μου το είχαν προτείνει κάποτε, αλλά έχω την κακή συνήθεια να διαβάζω τις οδηγίες χρήσης - τώρα απέκτησα και την ακόμη χειρότερη ασθένεια - serfaristina foruma aquazonitica)

Καλά θα κάνεις να τον πετάξεις. Ο άνθρακας έχει συγκεκριμένη επιφάνεια για να απορροφά διάφορες ουσίες όπως τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε, άρα και περιορισμένη δυνατότητα απορρόφησης. Ακόμη κι αν αυτός που έχεις χρησιμοποιήσει δεν έχει κορεστεί, έχει ακόμη "χωρητικότητα", δεν αξίζει να φυλαχτεί. Το κόστος είναι κόστος, όσο κι αν είναι, αλλά σε τέτοια πράγματα δε χωράνε τσιγγουνιές..Καλύτερα την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί, εύχομαι να μη χρειαστεί για φάρμακα ποτέ ξανά, να βάλεις καινούριο, "καθαρό".

Πυρετό είχε αυτός; Θα τον σύμφερε να τον πετάξεις ώστε να ξανααγοράσεις καινούριο...Λες να την είδε ότι άμα τον φυλάξεις σε νερό, θα διατηρηθούν-δημιουργηθούν συστατικά τέτοια ώστε την επόμενη φορά που θα τον ξαναβάλεις να δημιουργηθούν νέα προβλήματα άρα και πωλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φιλε μου?

εχω χασει πασα ιδεα με τα μαγαζια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς υπάρχουν κάποιοι αντιεπαγγελματίες που λένε άλλα των άλλων και παθαίνουμε δάφορες ζημιές στα ενυδρεία μας,γι αυτό και υπάρχει το AZ να μας παρέχουν πιο έμπειροι από μας χρήσιμες πληροφορίες!Γι αυτό μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς υπάρχουν κάποιοι αντιεπαγγελματίες που λένε άλλα των άλλων και παθαίνουμε δάφορες ζημιές στα ενυδρεία μας,γι αυτό και υπάρχει το AZ να μας παρέχουν πιο έμπειροι από μας χρήσιμες πληροφορίες!Γι αυτό μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

:chair::chair: δυστυχως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι λεγομενοι ''κακοι''....
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τον ανθρακα απο μεσα μπορω να τον εχω συνεχεια μεσα, γιατι απο ενα σημειο και μετα οταν περασει το χρονικο περιθωριο φιλτραρισματος του ανθρακα λειτουργει σαν βιολογικο μετα, κατι σαν το μακαρονι μου λεει...

Ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τον ανθρακα απο μεσα μπορω να τον εχω συνεχεια μεσα, γιατι απο ενα σημειο και μετα οταν περασει το χρονικο περιθωριο φιλτραρισματος του ανθρακα λειτουργει σαν βιολογικο μετα, κατι σαν το μακαρονι μου λεει...

Ετσι ειναι?

Σαν βιολογικό μπορεί να λειτουργίσει το οποιοδήποτε σχετικά πορώδες υλικό. Γνωρίζω άνθρωπο που έφτιαξε βιολογικό υλικό απο ηλεκτρολογικούς σωλήνες σπιράλ, οι οποίοι βέβαια δεν είναι πορώδες, αλλά βάζοντας διαφορετικού διαμετρίματος σωλήνες, το ένα μέσα στο άλλο έφτιαξε τις αποικίες του...

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως σου προτείνω να αφήσεις μέσα τον άνθρακα. Απλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά στην συνέχεια. Κάθε υλικό έχει τον σκοπό του και όταν δεν υπάρχει η κατάλληλη εμπειρία καλό είναι να μην ρισκάρουμε!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας είναι για μετα από θεραπεία ή όταν είναι κίτρινο το νερό,για να γίνει ο καθαρισμός,και κυκλοφορεί και ένας άνθρακας που λέει ότι είναι και για φωσφορικά αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι βάσιμο!Ο χρόνος του άνθρακα είναι 3 εβδομάδες και κάποιοι άλλοι για 1 μήνα,πάντως όχι για παραπάνω!Μετά τον πετάμε!

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τον ανθρακα απο μεσα μπορω να τον εχω συνεχεια μεσα, γιατι απο ενα σημειο και μετα οταν περασει το χρονικο περιθωριο φιλτραρισματος του ανθρακα λειτουργει σαν βιολογικο μετα, κατι σαν το μακαρονι μου λεει...

Ετσι ειναι?

ΟΧΙ

Ο άνθρακας σε κάποια φάση θα κορεστή και μετά θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, θα καταρρεύσει και ότι απορρόφησε θα τα αμολήσει ξανά μέσα στο ενυδρείο με ότι συνεπάγεται από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τον ανθρακα απο μεσα μπορω να τον εχω συνεχεια μεσα, γιατι απο ενα σημειο και μετα οταν περασει το χρονικο περιθωριο φιλτραρισματος του ανθρακα λειτουργει σαν βιολογικο μετα, κατι σαν το μακαρονι μου λεει...

Ετσι ειναι?

Εαν ο ανθρακας που εχεις ειναι σε σφουγγαρι ναι μπορει να λειτουργησει σαν βιολογικο,εχω εγω

στο δικο μου φιλτρο εδω και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχω ειναι 2 σακουλακια...

εαν εχει περασει το χρονικο περιθωριο...δωστον δρομο....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ποιας εταιριας ανθρακα χρησιμοιποιειται εσεις?

Ποιον μου προτεινεται απο τους παρακατω?

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/552...3a36f3.12180037

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ποιας εταιριας ανθρακα χρησιμοιποιειται εσεις?

Ποιον μου προτεινεται απο τους παρακατω?

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/552...3a36f3.12180037

up :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...