Jump to content

Πεταλίδες γρυκού νερού


Recommended Posts

Εδώ και έναν μήνα περίπου έβλεπα κάτι "στάμπες" στο τζάμι του πλεκοενυδρείου μου, αλλά δεν έδωσα βάση. Σήμερα είπα να τα παρατηρήσω καλύτερα και είδα ότι αυτές οι "στάμπες" ήταν ζωντανές και κινόντουσαν με απελπιστικά αργούς ρυθμούς (κάτι σαν ταινία του Αγγελόπουλου).

Έβγαλα ένα τέτοιο πράγμα από το ενυδρείο και είδα πως δεν είναι σαλιγκάρι αλλά ούτε κι έντομο (εξεπλάγειν!!!). Περισσότερο έμοιαζε με πεταλίδα, σαν αυτές που έχουμε δει όλοι (νομίζω) στις θάλασσες, μόνο που αυτές είναι 2-3mm και το "καβούκι" τους είναι διάφανο. Σε ένα πρόχειρο έλεγχο στο net, βρήκα πως υπάρχουν πεταλίδες γλυκού νερού και, αν και δεν βρήκα καμία φωτογραφία της προκοπής, νομίζω πως είναι ίδια με τα δικά μου. Θεωρητικά, δεν είναι κάποιο επικίνδυνο είδος, αλλά αν κάποιος ξέρει περισσότερες πληροφορίες ας μας πει. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι από που προήλθαν, αφού, αν κατάλαβα καλά (από το net), είναι κρύου νερού και όχι τροπικού.

Anyway... Βρήκα και το παρακάτω αρχειάκι pdf, το οποίο ελπίζω να ΜΗΝ σας φανεί χρήσιμο. Εγώ τα περισσότερα είδη από αυτά που παρουσιάζονται στην τελευταία σελίδα, τα ξέρω από πρώτο χέρι και να μην σας πω πως λοίπουν και μερικά. Έχω κάνει και αναπαραγωγές :chair:

RHS.pdf

Αυτά!

ΕΛΑ ΠΑΡΕ-ΠΑΡΕ... ΚΑΙ ΠΕΤΑΛΙΔΕΣ ΕΧΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα βρεις εκει μεσα μπορεις να μου πεις? :chair::chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ώπα?... και εγώ έχω κάτι τέτοια αλλά νόμισα οτι ήταν μωρά σαλιγγαράκια που δεν έχει αρχίσει ακόμα να γίνεται σπειροειδές το κέλυφός τους... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ώπα?... και εγώ έχω κάτι τέτοια αλλά νόμισα οτι ήταν μωρά σαλιγγαράκια που δεν έχει αρχίσει ακόμα να γίνεται σπειροειδές το κέλυφός τους... :chair:

Μπα, αντιγράφουμε?

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα ιδιοκτησιακά γιατί αν είναι πεταλίδες βγάλαμε λαυράκι :chair: , για κάνε μια αναζήτηση: Septaria, Septaria porcellana, freshwater limpets, πολύ όμορφα ζωάκια. :chair:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Άσε ιδιοκτησιακά γιατί αν είναι πεταλίδες βγάλαμε λαυράκι :chair: , για κάνε μια αναζήτηση: Septaria, Septaria porcellana, freshwater limpets, πολύ όμορφα ζωάκια. :chair:

Μακάρι να ήταν έτσι... Τα δικά μου είναι ξερακιανά, μικροσκοπικά και άχρωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πεταλιδες ειναι καλο δολωμα για ψαρεμα :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...