Jump to content

KRIBENSIS


LARISEOS

Recommended Posts

Καλημέρα… χθες ανακάλυψα πως μέσα σε μια σωλήνα που έβαλα στο 100 στάρι μου τα KRIBENSIS μου έχουνε αυγά :D . Λιπών. Μέσα στο φυτεμένο ενυδρείο έχω τα ταμ. Και 2 fire.μαζί με αυτά κατοικούνε 2 γατόψαρα και 2 γλείφτες μήπως είναι καλύτερα να βάλλω το ζευγάρι και την σωλήνα που έχει μέρα τα αυγά σε ένα 50λιτρο μόνα τους? Θέλω τις σύμβουλε σας και την γνώμη σας γιατί πρώτη φορά έχω να αντιμετωπίσω τέτοια γέννα :D . Ευχάριστο εκ τον πρότερων :D

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες των περιπτώσεων οι γονείς κριμπένσις είναι αρκετά προστατευτικοί με μεγάλα ποσοστά επιβίωσης των μικρών.Γνώμη μου είναι να τα κρατήσεις για αυτήν την γέννα και άν δέν πάει καλά τότε μετέφερετα σε ενυδρείο μόνα τους για αναπαραγωγή.

Επίσης τί είναι τα άλλα ψάρια που έχεις (γατόψαρα-γλύφες) :D

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις τις λιγότερες απώλειες το καλύτερο θα ήταν να μεταφέρεις τα krib στο 50άρι μόνα τους. Απλά πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν ίδιες συνθήκες που έχεις και στο μεγάλο. Βάλε νερό από το μεγάλο ενυδρείο κάνοντας παράλληλα την αλλαγή σου στο μεγάλο. Εννοείτε ότι το 50άρι πρέπει να είναι στρωμένο. Αν όχι πάρε υλικά από το φίλτρο του μεγάλου και βάλτα στο 50άρι.

Με το καλό να έρθουν τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω την αγωνία σου λίγο μεγαλύτερη δες μερικά από τα μωρά krib που μεγαλώνουν με τους γονείς στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για όλες τις πληροφορίες. Τις Φώτο τις είδα και το μόνο που μπορώ να πω είναι……ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΑΡΑ .ΑΧ ΠΟΤΕ.!!! Αν τα μεταφέρω στο 50λιτρο δεν θα ταραχτεί και δεν τα φοβηθεί το ζευγάρι??? Αυτό φοβάμαι εγώ…μήπως από το στρες δεν θα ζευγαρώσουνε…

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η γεννά απέτυχε…..κάποιος μου τα έφαγε τα αυγά. Αλλά την πάτησε. Κατάλαβα πως τα σαλιγκάρια κάνανε την ζημία και μπήκανε σε ένα μικρό ενυδρειακι μόνατους. Δίπλα στην σωλήνα έβαλα και μια καρύδα…μάλλον την κάνανε νέα κατοικία και πάνε όλα καλά ως τώρα …άντε να δούμε!!! Σε πόσες μέρες συνήθως ξαναγεννάνε?

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ σε ενα μήνα θα έχεις την επόμενη γέννα.

Θα δείς ότι σίγουρα θα προτιμήσουν την καρύδα και θα την κάνουν φωλιά τους και εκεί θα προστατεύουν και τα μικρά. Βέβαια δεν πρέπει εσύ να την πειράζει γιατί θα τα στρεσσάρεις. Απλά μεσα στον επόμενο μήνα κάποια στιγμή θα δείς να βγαίνουν από μέσα με τα μωρά τους :D

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα αφήνω οπός είναι και περιμένω. Για την εκκόλαψη τον αυγών πιες είναι οι κατάλληλες τιμές? Να συγκρίνω για να δω που κυμαίνομαι

Link to comment
Share on other sites

Για αναπαραγωγή καλό είναι να έχεις Ph ανάμεσα σε 6.5 - 7.5

Όσο για το Gh ανάμεσα σε 7-15

Link to comment
Share on other sites

Στις τιμές είμαι οκ :D …….θα περιμένω ανυπόμονα να δω τα μικρούλια μέχρι τέλος του μήνα. Η θηλυκια κάνει παιχνίδια ζευγαρώματος και μπαινοβγαίνει συνεχεία στην καρύδα και στην σωλήνα…μάλλον την έβαλα δίλημμα την καημενούλα .

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...