Jump to content

Rio 180


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Θα ξεκινησω ενα νεο ενυδρειο στα 180 λιτρα και φυσικα θα ηθελα και τις δικες σας αποψεις-γνωμες.

Σαν πρωτη σκεψη Θελω να βαλω αρκετα φυτα,ενα κοπαδακι καρδιναλιους,δυο βυθου, και δυο δισκους.Πως σας φαινεται σε αυτα τα λιτρα? αυτα για αρχη.

Ολες οι ιδεες καλοδεχουμενες. :chair:

Link to comment
Share on other sites

καλοσ ηρθεσ.για αρχη για τα φυτα θα χρειαστεισ υποστρωμα.τωρα για τουσ δισκουσ νομιζω οτι απαιτουν περισσοτερα λιτρα.αλλα...σιγουρα θα σου πουν περισσοτερα κ οι πιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι δίσκοι απ' όσο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ενδείκνυνται για πιο πολλά λίτρα.... Και όταν λες 2 βυθού, τί ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το RIO 180 και ειχα 4 δισκους ενα 16-17 καρδιναλιους και 1 πλεκο και μερικα cory panda.Η αληθεια ειναι οτι ρισκαρεις με 4 δισκους σε 180 στην αρχη αν τους παρεις μικρους θα ειναι μια χαρα αργοτερα ομως θα εχεις προβλημα.Εγω τους εβλεπα και δεν μου γεμιζε το ματι.τωρα η αποφαση δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο έχει ύψος, γιατί οι δίσκοι και λόγο σχήματος και μεγέθους χρειάζονται ύψος,

μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι μαζί με ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και ένα - δυο ψάρια βυθού.

εάν δεν είναι ζευγάρι, καλό θα είναι να είναι κοπάδι τουλάχιστον 5-6,

οπότε δεν σε παίρνουν τα λίτρα (1 δισκος/50-60l).

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου!Μαζί με τα φυτά,λογικά θα βάλεις και ρίζες και έχει ως επακόλουθο να μειωθεί κι άλλο ο χώρος σου!Κατά την ταπεινή μου γνώμη κάνε όλα τα σχετικά σου για τα φυτά,φτιάξε το νερό για τους δίσκους και μετά βάλε τα ψάρια που θες χωρίς υπερβολές στις ποσότητές τους,για να χαίρονται τα ψάρια σου να χαίρεσαι και εσύ!Φιλικά HAWAI! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρη των δισκων θα εβαζα λιγοτερα φυτα σιγουρα! (ποσα δηλαδη πανω κατω σε αυτο το ενυδρειο για να ειναι ανετα τα δισκακια?)

Οποτε αν αποφασισω για ενα ζευγαρακι δισκων να παω στο πετ σοπ και να τους πω οτι θελω ζευγαρι να μου δωσουν ετσι? θα παω στο γνωστο water inn (μηπως δεν πρεπει να αναφερουμε ονοματα? σορι αν..)

1. Ειναι κατι δυσκολο το στρωσιμο του νερου ειδικα για δισκους? κατι εψαξα στο forum αλλα ψηλοχαθηκα.. :chair:

2. ξυλα ετσι ωραια που φαινονται σαν ριζες δεντρου που θα βρω? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρη των δισκων θα εβαζα λιγοτερα φυτα σιγουρα! (ποσα δηλαδη πανω κατω σε αυτο το ενυδρειο για να ειναι ανετα τα δισκακια?)

Οποτε αν αποφασισω για ενα ζευγαρακι δισκων να παω στο πετ σοπ και να τους πω οτι θελω ζευγαρι να μου δωσουν ετσι? θα παω στο γνωστο water inn (μηπως δεν πρεπει να αναφερουμε ονοματα? σορι αν..)

1. Ειναι κατι δυσκολο το στρωσιμο του νερου ειδικα για δισκους? κατι εψαξα στο forum αλλα ψηλοχαθηκα.. :chair:

2. ξυλα ετσι ωραια που φαινονται σαν ριζες δεντρου που θα βρω? :chair:

Στους Δίσκους πολύ δύσκολα μπορεί να φανεί το φύλλο τους. Οπότε αν ζητήσεις ζευγάρι, να μην είσαι απόλυτα βέβαιος ότι θα σου δώσουν τα σωστά ψάρια. Από τη άλλη οι δίσκοι είνια κοπαδόψαρα. Καλό θα ήταν να είνια 4-5 μαζί, που στα λίτρα σου είναι απαγορευτικό.

Αν θέλω να γίνω ψυχρός θα σου πω πως τα 180L ΔΕΝ κάνουν για δίσκους. Από την άλλη η απόφαση είναι δική σου και μόνο.

Επίσης, οι δίσκοι έχουν υψηλές απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού. Το ποιες είναι αυτές μπορεί να διαφέρει από είδος σε είδος, αλλά σε καμία περίπτωση το νερό της βρύσης μας ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. Αυτό σημαίνει πως για να αποκτήσεις δίσκους χρειάζεσαι και εξοπλισμό. Το ποιος είναι αυτός θα στο πουν ειδικοί επί των δίσκων.

Αυτά! Αν και δεν έχω δίσκους, σου μεταφέρω πράγματα που έχω διαβάσει από ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ στο είδος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Θελω να (ξανα)διαβασω καποια πραγματα για τους δισκους και θα αποφασισω μετα.

Σημερα θα ξεκινησω το ενυδρειο.Μπορω να βαλω φυτα αμεσως? Για να παρω αν ειναι το απογευμα.Επισης τι αλλο χρειαζεται να παρω? σκεφτομαι το safestart.Λιπασμα για τα φυτα? τεστ? γενικα για ολα η για συγκεκριμενα στοιχεια?

Υ.Γ. εχω μια περιεργη απορια..οταν φυτευεις ενα φυτο, το θαβεις μεχρι να βρει η ριζα του στο υποστρωμα η το αφηνεις αναμεσα στο χαλικι..?

Link to comment
Share on other sites

Φυτά βάλε κατευθείαν ,κανενα πρόβλημα!Υπόστρωμα δεν θα βάλεις?και λίπασμα για τα φύλλα,όπως επίσης πιστεύω και CO2!Το φυτό το βγάζεις από το γλαστράκι,κόβεις τις πολύ μακριές ρίζες με ψαλιδάκι,όχι κατακρεούργηση,καιεφόσον έχεις αρκετό χαλαζία πάνω από το υπόστρωμά σου,το βυθίζεις μέχρι μέσα!Πριν την τελική διάταξη που θα βάλεις τα φυτά,μην τα βγάζεις από τα γλαστράκια τους,μόνο όταν κατασταλάξεις στην τελική θέση τους!Καλή επιτυχία με τον διάκοσμό σου! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχουμε και λεμε.

Απο τις 6 ειμαι στο water inn και μιλαω με καποια απο τα παιδια-χαζευω και σκεφτομαι.μολις πριν λιγο το ενυδρειο μπηκε σε λειτουργια.Οι ερωτησεις που εχω για την ωρα ειναι οι εξης.Μηπως υπαρξει καποιο προβλημα στο φιλτρο του rio λογω καποιων μικρων φυλων που κολυμπανε περα δοθε? μηπως βουλωσει-θρακαρει τιποτα? να το ξαθααρισω μηπως αυριο-μεθαυριο? πραγματικα αυτες μονο τις ερωτησεις εχω για την ωρα.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τοσες ωρες στο ποδι.καληνυχτα..εμ..Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Βρισκομαι στην 3 μερα στρωσιματος.

Χρησιμοποιω το FB7 BiActive της Dennerle..Δεν ειχαν το startsafe (ή safestart?) δυστηχως.Το νερο ενω ηταν καπως καθαρο στην αρχη τωρα εχει θολωσει καπως.Ειναι κατι η ειναι φυσιολογικη αντιδραση?

Αυριο μπαινω στην 4 μερα και θα παω να παρω και αλλα αρκετα φυτα.

Ερωτηση: Μπορω να παρω δυο καρδιναλιους η ειναι νωρις?

Σε 2 με 3 εβδομαδεσ περιπου σκεφτομαι να αγορασω δυο μικρους δισκους (μη αγριους) γιαυτο θα πρεπει να προετοιμαστω καταλληλως.θα πρεπει να παρω εξωτερικο φιλτρο? Με την τιρφη τι ακριβως πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

Πηγα και πηρα μια αντιστροφη οσμωση της DENNERLE και το νερο μεχρι στιγμης τρεχει απο τον σωληνα της αποχετευσης μονο.Και ερωτω, ΓΙΑΤΙ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πηγα και πηρα μια αντιστροφη οσμωση της DENNERLE και το νερο μεχρι στιγμης τρεχει απο τον σωληνα της αποχετευσης μονο.Και ερωτω, ΓΙΑΤΙ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Στην πρώτη χρήση θα πρέπει να αφήσεις την ΑΟ να τρέξει μόνη της κανένα μισάωρο. Αν μέσα σε αυτό το μισάωρο δεν σου βγάλει και καθαρό νερό... δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή μένεις? Σε τί όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλως ηρθες.

Πολλα τα ερωτηματα και πολυπλοκες οι απαντησεις που μπορουν να δωθουν σε αυτα, πολλες απο τις οποιες δεν θα καταλαβεις αν δεν "τριφτεις" λιγο με το χομπυ, τις διαδικαστικες λειτουργειες του και τη μελετη διαφορων "μυστικων" οπως λεω εγω, γνωσεων με λιγα λογια που πρεπει να εχεις για να "τρεξεις" ενα ενυδρειο και να αντιμετωπισεις τις δυσλειτουργειες που σιγουρα θα κανουν την εμφανιση τους σε ενα κλειστο συστημα προσομειωσης της φυσης και των νομων της, οπως το ενυδρειο.

Εχω το ιδιο ενυδρειο και σε διαβεβαιω οτι εχεις κανει αριστη αγορα.

Ειναι πολυ καλο για φυτεμενο με ενα κοπαδι (πχ 10-12 tetras) στη μεση της στηλης του νερου και ενα στο βυθο (πχ 10-12 corydoras), οπως και με ενα ζευγαρι apistogramma ή bolivian ram ή και ενα ζευγαρι ancistrus που ειναι απο τα βυθοψαρα που δεν γινονται μεγαλυτερα απο 10-12 εκ, μεγεθος ψαριου που ειναι το οριο πιστευω για ενυδρειο 1 μετρου.

Για τους δισκους που ανεφερες ακομα και 700λιτρα διμετρο ενυδρειο να ειχες (πολυ καλο μεγεθος για ενα κοπαδι δισκων) θα σου ελεγα να μη εβαζες.

Θα συναντησεις οπως ειπα δυσλειτουργιες και θα πρεπει να εχεις την καταλληλη πειρα να ανταπεξερθεις χωρις να καταλαβουν τα ψαρια τιποτα, αφου το παραμικρο στρες που θα τους δημιουργησεις μπορει να τα χασεις.

ΟΙ δισκοι ειναι πανευκολα ψαρια αρκει να ξερεις να τους χειριστεις και να ξερεις τις απαιτησεις τους.

Το αντιθετο θα σε κανει να απογοητευτεις.

Προτεινω λοιπον μεχρι να αποκτησεις την πειρα και να μελετησεις τα απαραιτητα βιβλια και αρθρα, να ξεκινησεις με πιο "ευκολα" ψαρια που ζουν σε "νερα" παρομοιων συνθηκων με τους δισκους.

Η τριβη του να μαθαινεις να "φτιαχνεις" το νερο σωστα θα σε κανει ετοιμο για τους δισκους συντομα.

Τωρα τα φυτα και οι δισκοι ειναι ενα ζητημα που μπορει να συζητηθει.

Τα ψαρια στη φυση δεν εχουν φυτα ή αυτα που εχουν ειναι λιγα συγκεκριμενα και αντεχουν στις συνθηκες θερμοκρασιας, οξυτητας, σκληροτητας νερου και φωτισμου (πιο σημαντικο) που θελουν τα συγκεκριμενα ψαρια.

Η συμβιωσωση φυτων και δισκων απαιτει ακομα περισσοτερη γνωση και πειρα και η δικη μου γνωμη ειναι οτι στο τελος καποιος απο τους δυο θα μεινει παραπονεμενος.

ΥΓ Διαλεξε καλυτερα μια μεθοδο στρωσιματος χωρις ψαρι, ειναι κριμα να δηλητηριαζονται, ακομα και λιγο λιγο, τα ζωντανα. Με 1-2 ταμπλετες βυθου την ημερα θα εχεις την πηγη αμμωνιας που χρειαζεται για αρχη.

Κανε μετρησεις με υγρα τεστ (APi κατα προτιμηση) για να παρακολουθεις τις τιμες και να επαληθευσεις το στρωσιμο, οι οποιες τιμες πρεπει να κυμανθουν στο περιπου καπως ετσι : http://www.bestfish.com/newtank3.html

Αν θελεις να μην "τραβηξει" χρονικα, εχε ψηλα τη θερμοκρασια 30C και φυσικα χωρις φυτα (και χωρις ψαρια φυσικα) αφου τα περισσοτερα φυτα πανω απο 27C θα αρχισουν να χαλανε.

(σημειωση : οι δισκοι εχουν σαν μινιμουν το 28 για θερμοκρασια :))

Μη ξεχασεις να παρεις τις βασεις απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλη συνεχεια λοιπον και καλη διαμονη στο φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.... ο όροφος σε τι επηρεάζει τις συνθήκες του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.... ο όροφος σε τι επηρεάζει τις συνθήκες του ενυδρείου;

H AO λειτουργεί με την πίεση του νερού. Όσο πιο χαμηλά, τόσο καλύτερα. Αν συνυπολογίσουμε ότι μένει και Βριλήσσια όπου είναι ψηλά... Λογικό είναι να μην έχει και πολύ ισχυρή πίεση δικτύου!

Link to comment
Share on other sites

Στις προδιαγραφες λειτουργειας την ΑΟ λεει ποση πιεση χρειαζεται για να "δουλεψει" σωστα.

Υπαρχει οργανο που μετραει την πιεση, πωλέιται στο ebay αλλα ισως ενας υδραυλικος (ή γνωστος-φιλος) με το "οργανο" αυτο, σου πει ποια ειναι η πιεση της βρυσης σου.

Αν ειναι το προβλημα ειναι λοιπον στην πιεσης της βρυσης, αναγκαστικα πας σε κατι τετοιο.

(φερνει την πιεση στα σωστα επιπεδα) http://www.moseswater.com/index.php?option...1&Itemid=36

Ο τυπος που σου δινω στο λινκ εχει και shop στο ebay που πουλαει τα προιοντα του πολυ πιο φτηνα απο το σαιτ του, ως και 40-50%. Οποτε τα παζαρια μεσω τηλεφωνου ή mail, αν αποφασισει καποιος να ψωνισει απο το συγκεκριμενο καταστημα επιβαλονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανός φίλε μου έχεις A/O dennerle 130 έτσι? Αν ναι τότε η A/O βγάζει 130λ το 24ωρο που σημαίνει σταγόνες έτσι όπως κοιτάς το άσπρο σολινάκι! η στην καλύτερη περίπτωση πολύ μικρή ροη και αυτο με χρήση πιεστικού που την έχω δοκιμάσει! Γενικά πάρε ένα άδειο μπετόνι απιονισμένου νερού και αν το γεμίζει σε 1 ώρα και 10 λεπτά είσαι οκ! η Α/ο θέλει πάνω απο 3 bar πίεση για να δουλέψει αλλά μην περιμένεις να σου βγάλει 130λ το 24 ωρο αν δεν έχεις τουλάχιστον 5 bar με ανώτατο όριο τα 6 bar! Γενικώς άστην να δουλευει αβέρτα έτσι και αλιως μια φορά την εβδομάδα θα κάνεις αλλαγή μην τρελένεσε αν δε σου βγαλε 130 λ σε 24 ωρες αλλα 50 λ σε 24 ώρες! βρες ένα μεγάλο δοχείο να αποθηκεύεις νερο και άστην να δουλεύει! καλό της κάνει! Ο κατασκευαστης λέι να δουλεύει τουλαχιστον 30λεπτα την εβδομάδα! και αν είναι να αλλάξεις μεμβράνη στους 10 μήνες και όχι στο χρόνο δεν τρέχει και τίποτα!

Για τους δίσκους τώρα! Κοίτα έχουμε το ίδιο ακριβώς ενυδρείο Rio 180 αλλά εγώ έχω και ένα ριο 300 και ένα mp 120λ! Θα σου πώ την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη και πράξε όπως νομίζεις! Και γω λοιπόν ξεκίνησα με ριο180 και έβαλα δίσκους! Πόσους? 6 ΜΙΚΡΑ 4-5 cm για να μου βγεί 1 ζευγάρι! μόλις βγήκε ζευγάρι έδωσα τα υπόλοιπα 4 και κράτησα ΜΟΝΟ το ζευγάρι στο 180αρι το οποίο μπορώ να σου πω οτι πάει περίφημα! Τώρα υπάρχουν απόψεις όντως που λένε πάνω απο 600λ ενυδρείο για δίσκους (heiko bleher) που δεν έχουν άδικο για ενυδρία με κοπάδι δίσκων αλλά πιστεύω οτι μπόρεις να κρατήσεις ένα ζευγάρι αν πάρεις τους δίσκους απο μικρά (για να μέγαλώσουν στο σηγκεκριμένο χώρο και να μην ανγχωθούν) και αν προσέχεις τη βιολόγια σου και το ΡΗ σου! Μπορεί να δεις και αβγά μετα απο καιρό! και μήν ξεχνας εβδομαδιαιες αλλαγες και καλή παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...