Jump to content

περιεργοι λεκεδες....


Recommended Posts

καλημερα παιδια,εδω και λιγες μερες παρατηρω κατι λεκεδες καφε στα εσωτερικα τοιχωματα του ενυδρειου κατι σαν σκουρια,τετοιο χρωμα.τι ειναι αυτο ρε παιδια?αν ηταν απο το νερο δεν θα ειχαν ψοφισει τα ψαρια?μηπως πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?

post-9089-1225966786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,εδω και λιγες μερες παρατηρω κατι λεκεδες καφε στα εσωτερικα τοιχωματα του ενυδρειου κατι σαν σκουρια,τετοιο χρωμα.τι ειναι αυτο ρε παιδια?αν ηταν απο το νερο δεν θα ειχαν ψοφισει τα ψαρια?μηπως πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?

Καφέ άλγη! Μην ρίξεις κανένα χημικό μέσα. Κάνε αλλαγές νερού, τρίβε την με βουρτσάκι τζαμιών και τάιζε με μέτρο και θα σου εξαφανιστεί. Συνήθως παρουσιάζεται σε νέα ενυδρεία και την τρώνε πολλά είδη Ancistrus και CAE, αλλά βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και οι κατάλληλες συνθήκες στο ενυδρείο σου για να επιβιώσουν αυτά τα ψαράκια! Επίσης η χρήση γρήγορα αναπτυσσόμενων φυτών θα βοηθούσε πχ κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη καθαριζεις τα τζαμια με σφουγγαρι που δεν χαραζει τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη καθαριζεις τα τζαμια με σφουγγαρι που δεν χαραζει τα τζαμια.

:)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ (Brown Algae)

Κύρια αιτία για την εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης είναι ο ελλιπής φωτισμός. Η καφέ άλγη καλύπτει τα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου μας με ένα καφέ στρώμα, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί με μηχανικό τρόπο(απο τον του Νικολάου Καρβούνη)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ (Brown Algae)

Κύρια αιτία για την εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης είναι ο ελλιπής φωτισμός. Η καφέ άλγη καλύπτει τα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου μας με ένα καφέ στρώμα, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί με μηχανικό τρόπο(απο τον του Νικολάου Καρβούνη)

ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας!!!!!υπαρχει κατι ειδικο για να το καθαριζω η' με οποιοδηποτε σφουγγαρι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας!!!!!υπαρχει κατι ειδικο για να το καθαριζω η' με οποιοδηποτε σφουγγαρι?

Υπάρχουν ειδικά μπαστούνια στα πετ-σοπάδικα όπου η άκρη τους είναι είτε λαστιχένια, είτε με σιλικόνη, είτε με μαλακή βούρτσα και με αυτά καθαρίζεις τα τζάμια σου εσωτερικά. Επίσης υπάρχουν και μαγνητικές ξύστρες για την ίδια δουλειά!

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΗΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΜΠΑΝΙΟΥ Ή ΚΟΥΖΙΝΑΣ Ή ΒΕΤΕΞ!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι το καλυτερο ειναι ενα απλο σφουγκαρακι(που πλενουμε τα πιατα)εχω παρει ολα τα παραπανο και δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος προσεχε ομως γιατι μερικα σφουγκαρια μπορει να ειναι βουτιγμενα σε καποιο φαρμακο............

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να καθαριζεις την αλγη με καποια παλια πιστωτικη καρτα εαν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειακο μπλε σφουγκαρι,σαν αυτο που βαζουμε στα φιλτρα μας,ειναι μια χαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

...αλλιώς ένα scotch brite, δοκιμασμένο 100%. Φτηνό, χωρίς χημικά, καθαρίζει άλγες και αν αργότερα εμφανιστούν άλατα στο ενυδρειάκι σου, με το σκληρό του μερος τρίβεις, βγαίνουν και το τζάμι σου δεν παθαίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

...αλλιώς ένα scotch brite, δοκιμασμένο 100%. Φτηνό, χωρίς χημικά, καθαρίζει άλγες και αν αργότερα εμφανιστούν άλατα στο ενυδρειάκι σου, με το σκληρό του μερος τρίβεις, βγαίνουν και το τζάμι σου δεν παθαίνει τίποτα!

oλα τα λεφτα!!!!!!!!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω θα'λεγα να φτιαξεις τα φωτα απο το να καθαριζεις συνεχεια.

Λοιπον εδω και μερικες μερες προσεξα οτι μου εχει εμφανιστει κι εμενα η ιδια αλγη. Ψαχνοντας στο φορουμ βρηκα το νημα, και ετσι σιγουρευτικα οτι προκειται για το ιδιο πραγμα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο με το φως. Εγω εχω μια λαμπα Τ8 plant 20W και την εχω αναμενει απο τις 9 πμ μεχρι 9μμ.

Για να φυγει αυτη η αλγη χρειασετε περισοτερο φωτισμο, περισοτερες ωρες,,τι ακριβως;

Φιλικα

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και μερικες μερες προσεξα οτι μου εχει εμφανιστει κι εμενα η ιδια αλγη. Ψαχνοντας στο φορουμ βρηκα το νημα, και ετσι σιγουρευτικα οτι προκειται για το ιδιο πραγμα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο με το φως. Εγω εχω μια λαμπα Τ8 plant 20W και την εχω αναμενει απο τις 9 πμ μεχρι 9μμ.

Για να φυγει αυτη η αλγη χρειασετε περισοτερο φωτισμο, περισοτερες ωρες,,τι ακριβως;

Φιλικα

Κωστας

Θέλει πιο έντονο φωτισμό, αλλά δεν είναι η μόνη αιτία δημιουργίας της, όυτε αν προσθέσεις επιπλέον λάμπα σίγουρα θα φύγει. Κάνε λίγο πιο συχνές αλλαγές νερού (χωρίς να επιβαρύνεις τα ψάρια σου), ξύνε την από τα τζάμια, ταϊζε λίγο λιγότερο και σιγά-σιγά θα φύγει!

Επίσης, εγώ γενικώς έχω αντιμετωπίσει τις άλγες και με σταμάτιμα των λιπασμάτων! Όσες φορές το έκανα, πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Thanks, γενικα ομως λιπάσματα δεν βάζω ( εχω μονο μια anubia και λιγο κερατοφυλλο εξαλου). Την καθαριζω αλλα σε μια δυο βδομαδες ξαναεμφανιζετε. Αλλαγες κανω 30% καθε βδομαδα.

Το ενυδρειο ειναι μαλαουι και τα acei μου δεν γουσταρουν το εντωνο φως με τιποτα.

Ισως λιγοτερο ταισμα να'ναι η λυση, μιας και ταιζω 3 φορες την ημερα.

Τι αλλο μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Thanks, γενικα ομως λιπάσματα δεν βάζω ( εχω μονο μια anubia και λιγο κερατοφυλλο εξαλου). Την καθαριζω αλλα σε μια δυο βδομαδες ξαναεμφανιζετε. Αλλαγες κανω 30% καθε βδομαδα.

Το ενυδρειο ειναι μαλαουι και τα acei μου δεν γουσταρουν το εντωνο φως με τιποτα.

Ισως λιγοτερο ταισμα να'ναι η λυση, μιας και ταιζω 3 φορες την ημερα.

Τι αλλο μπορω να κανω;

Κανονικά το τάισμα πρέπει να είναι 5-8 φορές τη μέρα από πολύ λίγο. Τόσο ώστε σε ένα λεπτό το πολύ να την έχουν εξαφανίσει. Βέβαια κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον... Θα σου πρότεινα να μην κόψεις το "3 φορές τη μέρα" αλλά να ελαττώσεις λίγο την ποσότητα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα που εχεις δωδεκα ωρες φωτοπεριοδος ειναι πολες,κατεβα στις οχτω ωρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Γεια σας , έχω παρατηρήσει ότι εδώ και πέντε μέρες μέσα το ενυδρείο μου στο καράβι και στα πετραδακια έχει εμφανιστεί η ίδια καφέ άλγη ,και στα ψεύτικα φυτά που έχω μεσα. Οι μετρήσεις μου είναι σωστές Εκτός από το gh ,ο φωτισμός μου είναι 13,5Watt και το εχω αναμενο 8-10 ωρες . Τα ταΐσω μια φορά την μέρα αλλά σχετικά εχω την εντύπωση ότι τα δίνω παραπάνω απ ότι πρέπει. Τι πρέπει να κάνω για να φύγει? Το νερό το άλλαξα μια φορά από τότε που το πηρα και το έχω σχεδόν ένα μήνα και κάτι το ενυδρείο .

20181217_141850.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο, που βλεπω, φευγει με ενα τριψιμο με μια οδοντοβουρτσα.

Ταιζεις ψαρια; γαριδες; αλλο;

Αλλαγη μια φορα το μηνα;

Ποσο τρεχει το ενυδρειο; ποσα λιτρα ειναι;

Λαμπες υπαρχουν Τ5, Τ8, led κ.α. - εσυ τι εχεις;

Δες αυτο https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

και εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
3 hours ago, Mihalis Horobet said:

Καλησπέρα έχω το ίδιο θέμα με την σκουριά.. Η λάμπα μου είναι 30 W τη να για να σταματήσει η σκουριά?? 

Δεν είναι σκουριά. Ονομάζονται διάτομα. Βλέπε https://el.wikipedia.org/wiki/Διάτομα

Χρειάζονται για τον πολλαπλασιασμό τους διοξείδιο του πυριτίου, συστατικό που υπάρχει και στο νερό και στο τζάμι και γενικά παντού.

Αν το νερό σου δεν έχει υπερβολικό διοξείδιο του πυριτίου, θα καταναλώσουν οτι υπάρχει εντός του ενυδρείου και θα φύγουν όπως ήρθαν.

Αν πάρα ταύτα υπάρχει και κάθε φορά που αλλάζεις νερο προστίθεται νέα ποσότητα, μια χημική λύση είναι και αυτή

https://www.petsupermarket.gr/seachem-phosguard-250ml

Και φυσικά υπομονή. Για τον φωτισμό και ο έντονος αλλά και ο χαμηλός προκαλούν έξαρση. Θέλει να βρεθεί η σωστή φωτιστική ισορροπία.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Mihalis Horobet έγραψε:

Καλησπέρα έχω το ίδιο θέμα με την σκουριά.. Η λάμπα μου είναι 30 W τη να για να σταματήσει η σκουριά?? 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Mihalis Horobet έγραψε:

Η λάμπα μου είναι 30 W τη να για να σταματήσει η σκουριά??

30W - λεντ; Τ5; Τ8; ΜΗ;

Μια φωτογραφια βγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...