Jump to content

ΠΕΡΙ ΦΥΤΩΝ


STEFPLAK

Recommended Posts

Δεν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με φυτά για τάπητα. Θα έλεγα να τα προσπαθήσεις λίγο αργότερα που το ενυδρείο θα έχει στρώσει για τα καλά και θα έχεις μια εξοικειωθεί με την φροντίδα τους. Ξεκίνα με κάποια εύκολα φυτά και στη συνέχεια προσθέτεις και άλλα.

Υ.Γ. Αν μπορείς γράφε με μικρά γράμματα, φαίνεται σαν να φωνάζεις

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

χτες που πηγα σε ενα pet shop της γειτονιας μου ,με αρκετα μικρη ποικιλια ενυδρειακων προιοντων,ρωτησα τιμες για να συγκρινω με αλλα μαγαζια.επισης ρωτησα και για co2.ο πωλητης μου προτεινε μια ευκολη λυση με ταμπλετες.βασικα απο οτι ειδα η αναλογια tb./lt ητανε 1/50lt.θα ηθελα να ρωτησω αυτες οι ταμπλετες κανουν τιποτα,ειναι επικυνδυνες για τα ψαρια.ξερω οτι υπαρχει και η λυση diy.μιλαω παντα για τισ φνηνοτερες λυσεις co2

στη λυση diy ,ποσο θα διαρκεσει το co2 για ενα ενυδρειο 192 λτ?

μου προτεινετε την λυση με ταμπλετες?

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλέτες που λες όταν χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τις οδηγίες (όπως στα πάντα) δεν είναι επικίνδυνες για τα ψάρια. Για πρώτη φορά δοκίμασέ τες, αλλά μάλλον θα καταλήξεις στο diy co2 που είναι πιο συμφέρον.

Για το ενυδρείο σου μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μπουκάλι 1,5 λίτρου για αρχή και όταν πάρουν μπρος τα φυτά προσθέτεις και δεύτερο, τα οποία θα αλλάζεις εναλλάξ για να έχεις πάντα παροχή διοξειδίου.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

σε ενα ενυδρειο 250 λιτρων ποσο υποστρομα( χωμα ) χρειζετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε tekila..

Γνωμη μου ειναι οτι υποστρωμα και κυριως

στρωμα πρεπει να ειναι γυρω στα 6εκ....

Οποτε με 3-4εκ..υποστρωματος και αλλο

τοσο κυριως στρωμα(χαλικι κ.λ.) εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

΄φιλε πετρο ευχαριστο

η απάντηση σου βοηθάει πραγματικα

μηπωσ ξερεισ αν υπαρχουν διαφοροι τυποι υποστρώματοσ; και αν ναι πεζει ρολο τι φυτά θα μπουν :

μηπωσ ξερεισ με ποιο τροπο λειτουργει η συσκευή για το διοξυδιο του ανθρακα:

ειναι απαραίτητη για μεγάλο αριθμό φυτον:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tekila......

ανοιξε καινουργιο ποστ με τις αποριες σου

στην κατηγορια φυτεμενο ενυδρειο ;)

για να σου απαντησουν οι εμπειροι γεωργοι..........

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εβαλα ψαρια στα καινουργιο μου ενυδρειο.μπηκαν επιτελουσ τα ψαρια μετα απο ενα περιπου μηνα στρωσιματος.τα τεστ εδειξαν πολυ καλεσ τιμες και καταλληλες για την υγεια των τροπικων ψαριων μου.την αλλη βδομαδα θα βαλω και τα καινουργια μου φυτα...πως σας φαινεται μεχρι στιγμης?

συγκεκριμενα

NH3:0

NO2:0

NO3:-

PH:7,5

TEMP:25 C

post-689-1143763298_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και πολύ φυσικό! Μπράβο! Οι ρίζες είναι πανέμορφες!

Χρησιμοποίησε βαλισνέριες για φυτό το πίσω μέρος. Θα δείξουν πολύ καλά.

Μετρήσεις για ΝΟ3 δεν έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε νεον.βασικα το φυτο που μου προτεινες ειναι το Vallisneria americana ?πολυ καλο.φιλε νεον εχω ενα προβλημα.Διαμενω στο θησειο και εχω παει σε δυο πετ σοπ για φυτα . Στο ενα δεν τα εχουν στο αλλο δεν ηρθαν ακομη κτλπ...μπορεις να μου υποδειξεις ενα μαγαζι οπου μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια ,εφοσον αυτο δεν εγκειται εναντια στην πολιτικη του σιτε?

τελος οι μετρησεις NO3=0

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ερώτηση στην κατηγορία "Αναζήτηση προϊόντων"

ή

στον "κατάλογο καταστημάτων Αττικής" όπου είτε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ή να πάς από κοντα.

Επίσης μπορεί να έχει κάποιος κλαδέματα τα οποία μπορεί να φέρει στην συνάντηση...

κανείς με vallisnera ;;

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Valisneria asiatica και valisneria americana(gigantea)εχω εγω.....

αν μπορεις να ερθεις στην συναντηση να τα φερω :thumbup:

μπραβο πολυ ωραιο το ενυδρειο ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους αγορασα τα πρωτα μου φυτα.το ενυδρειο διχνει αρκετα καλο.παιδια εχω διαφορεσ αποριες σχετικα με τα φυτα που πηρα ειναι:

1)cyperus helferi

2)lilaeopsis novea-zealandiae

3)microsorium pteropus

4)cryptocoryne neveLLII

5)alternathera rosaefolia iv

παιδια διαβασα στο tropica.com το 1,2 ειναι δυσκολα και δεν το ηξερα τα αλλα ειναι ευκολα.βασικα δεν βρηκα πληροφοριεσ για το alternathera rosaefolia iv.μπορειτε να μου πειτε μερικα πραγματα?

να και μια photo

post-689-1144080285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε επί την ευκαιρία, η ρίζα σου είναι τρομερή!!!! Αλήθεια στείλε μου ένα ΠΜ από που την πήρες ;)

Thanx

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη βδομαδα θα βαλω και περισσοτερα φυτα για να διξει καλυτερο το ενυδρειο.σκεφτομαι να αγορασω τα ιδια αλλα τα πιο ευκολα για να μαθω!!!!παιδια αναφερω οτι οταν αγορασα τα φυτα αφαιρεσα το πλαστικο δοχειο στο οποιο ητανε και επισης κατι σαν μαλλινο πραγμα που ητανε πανω στις ριζες αυτων,προσεχοντας βεβαια τις ριζες .εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα καλα εκανες και τα αφαιρεσες ολα,

αρκει να το εκανες προσεκτικα και να μην

τραυματισες τις ριζες :thumbup::thumbup:

Το ενυδρειο ειναι πολυ καλο και με την προσθηκη

λιγων ακομα φυτων θα γινει κουκλα!!!!!!!!!!

Ρε ζηλεια και ψωρα με επιασε οταν ειναι

την μεσαια ριζα.......καταπληκτικη..... ;)

ΜΠΡΑΒΟ και περιμενουμε και την συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εκανες.

Καλό ειναι να ξεπλένεις και λίγο τις ρίζες με νεράκι βρύσης για να φεύγουν τα κομματακια του υαλομβάβακα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω πως θα καταλαβω τις πρωτες μερες οτι τα φυτα μου πανε καλα και δεν εχω προβλημα?ποια ειναι τα σημεια δηλαδη που θα μου δειξουν αν παει κατι καλα η ασχημα?

υ.γ:τις ριζες τις ξεπλεινα καλα ,αλλα δεν επιχειρησα με το διαλλειμα χλωρινης-νερου γιατι φοβηθηκα,μονο με νερακι τισ εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μέρες γενικά δεν είναι η καλύτερη στιγμή για να δείς. Μετά το σοκ θέλουν τον χρόνο τους. Αν η ανάπτυξη ξεκινήσει, βλέπεις νέα φύλλα, με καλό χρώμα (ανάλογα το φυτό) τότε είναι όλα καλά. Αν αρχίσουν να κατσαρώνουν, να κιτρινίζουν να σαπίζουν ρίζες και φύλλα, να υπάρχουν τρύπες, ε.. τότε κάτι δεν πάει καλά.

Κάθε φυτό έχει τα δικά του χαρακτηριστικά οπότε αυτά που είπα είναι κάτι γενικό. Μερικά φυτά έχουν πάρα πολύ αρχή ανάπτυξη, αυτό δεν σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά και ούτω καθ εξής .

Τις ρίζες αν μπορείς βράστες

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

νεα φοτο του ενυδρειου

post-689-1144205516_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

το diy συστημα λειτουργησε πολυ καλα.βασικα αποτελειτε απο 2 μπουκαλακια 500ml τα οποια διοχετευονται σε ενα δοχειο στο οποιο ειναι συνδεδεμενο ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο για να γινεται καλυτερη διοχετευση co2 στο νερο.παιδια ,η ταχυτητα των φυσαλιδων co2 ειναι 1φ/2δευτ. εφοσον ομως εχω 2 μπουκαλια ειναι 2φ/2δευτ.

1)ειναι αρκετα τα δυο μπουκαλια,η πρεπει να βαλω και αλλα να προσθεσω δηλαδη περισσοτερο co2.βασικα μου προκαλει την απορια το γεγονος ,γιατι περιμενα πως η ταχυτητα των φυσαλιδων co2 θα ηταν η ιδια με αυτην που εχουμε σε μια αεραντλια

2)για ποσο χρονικο διαστημα αυτα το δυο μπουκαλια θα μου δινουν co2?

να και μη φοτο του diy

post-689-1144204888_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρουσιαζω τισ συνθηκες διαβιωσης των φυτων στο ενυδρειο μου και θα ηθελα να μου απαντησετε εαν ειναι καταλληλες η εαν χρειαζεται να προσεξω κατι αλλο:

1)PH=7

2)KH=4

3)CO2=12ppm

4)2x30 watt ,90 cm λαμπες(αναβουνε για δεκα ωρες την ημερα)

5)υποστρωμα λατεριτη

6)καταλληλο βασικο υποστρωμα για φυτα,χαλαζιακου χρωματος

τα φυτα φαινονται λιγο ταλεπορημενα,ειναι φυσικο ?(2 μερες ειναι που εχουν μπει)

Link to comment
Share on other sites

νεα φυτα στο ενυδρειο μου ,σας τα παρουσιαζω

post-689-1144726036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...